A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) helyt adott a Manchester City fellebbezésének, amely eredetileg kétéves európai eltiltást kapott (volna), így azonban – bajnoki másodikként – mégis indulhat a Bajnokok Ligájában a következő idényben.
De az elkövetkező években mit jelenthet ez a döntés a klubra és a futballra nézve? Itt ugyanis többről van szó, mint egyszerű döntésről, ez túlmutat rajta.
Hiszen egyrészt a Manchester City öregedő csapatát is újra kell építeni a Liverpool bajnoki címe és esetleges hegemóniája miatt, másrészt az átigazolási piacot és a sportág pénzügyeit is alaposan felforgatja a koronavírus miatt kialakult helyzet.
A PÉNZÜGYI FAIR PLAY JÖVŐJE
Az UEFA Pénzügy Fair Play szabályai évek óta sűrű felhőként sötétítik el az átigazolási piacot, és a csendben lapuló klubok csak arra várnak, hogy mikor tör ki felettük a vihar.
A szabályok miatt a PSG például nem tudta befejezni a csapatépítést, aminek középpontjában a méregdrágán vásárolt Neymar állt, és ami meg is határozta (akadályozta) a gárda további tépítést. A Manchester City sem vásárolhatott úgy és annyit, amit és ahogyan a bajnokcsapat megújítása igényelt volna.
A kérdés azonban felvetődött, hogy ha a nagy költéseknek alig vannak következményei, akkor mi a szabály célja valójában?
A Pénzügyi Fair Play most újra reflektorfénybe került, a Manchester Cityt ugyanis részben mentesítették az UEFA saját szabályai alól azzal, hogy az öt évvel ezelőtti szabálytalanságok már nem büntethetőek, ami viszont kapóra jön a rivális európai nagy kluboknak. Ez az eset így olyan vitának ágyaz meg, ami biztosan nem fog gyorsan lecsengeni.
„Az elmúlt néhány évben a Pénzügyi Fair Play fontos szerepet játszott a klubok védelmében és annak elősegítésében, hogy anyagilag fenntarthatóvá váljanak. Az Európai Labdarúgó-szövetség és az Európai Klubok Szövetsége pedig továbbra is elkötelezett az alapelvei mellett” – áll az ordítóan semmitmondó frázis az UEFA közleményében.
De talán tényleg erről szól a szabály: a kis klubok védelméről, nem pedig arról, hogy a nagyokat ellenőrizzék. Sokan ezért hatályon kívül is helyeznék a szabályozást. Mindenestre az immár dúsgazdag Newcastle United szurkolói törhetik a fejüket, hogy ez most akkor azt jelenti, hogy költhetnek ész – és következmények – nélkül?
A PL-CSAPATOK HARCA AZ EURÓPAI KUPAHELYEKÉRT
Amikor a Manchester City eltiltását törölték, az angol bajnoki élboly is kapott egy lökést, amely eddig abban a tudatban élt, hogy az ötödik hely is elég lehet a Bajnokok Ligája induláshoz. Így azonban már nem, és várhatóan (VARhatóan…) óriási lesz a harc a hátralévő fordulólban a Chelsea, a Leicester City és a Manchester United között, amibe beleszólhat még a Wolverhampton Wanderers és a Sheffiled United is.
Pedig a döntés után csak visszaállt a dolgok „normális” rendje. A sorsolás nem kedvez a Chelsea-nek, a Unitednek viszont igen, amely viszont óriási esélyt szalasztott el azzal, hogy nem tudta legyőzni hazai pályán a Southamptont. Mivel az Európa-liga elérhetővé vált az 5-7. helyezett csapatoknak (kivéve ha az Arsenal nyeri az FA-kupát), a Tottenhamnek is van esélye kijutni az európai kupaporondra. Mozgalmas utolsó PL-fordulók elé nézünk…
A jelek szerint minden említett klubnak van esélye az európai kupahelyre, de tény, hogy a döntés, a Manchester City visszaengedése feldobta a versengést. Érdekes és egyben mulatságos is, hogy egyetlen hónap alatt mekkorát változhat a világ.
A MANCHESTER CITY KÜZDELME A BL-TRÓFEÁÉRT
Februárban, a Real Madrid elleni történelmi 2-1-es győzelem a Santiago Bernabéuban nem volt véletlen, az is motiválhatta a csapatot, hogy – ha a büntetése hatályban marad – talán csak a 2022–2023-as évadban lesz lehetősége legközelebb arra, hogy BL-t nyerjen. Kis túlzással a sorozat így olyan lett a csapatnak, mint egy saját kis világbajnokság.
A dolgok azonban most kissé megváltoztak, ez a faktor ugyanis már nincs meg, a játékosoknak nem kell úgy érezniük, hogy ez az utolsó lehetőségük, ami hatással lehet a teljesítményükre az augusztus 7-i visszavgón. A „most vagy soha” hozzáállás helyett valószínűbb, hogy a Bayern München elleni elődöntő motiválja őket, tekintve, hogy a klub még sosem jutott BL-finléba.
Taktikai szempontból Guardiola eddig nagyon türelmes volt a BL-ben, hogy a saját módján nyerje meg a sorozatot. Még az elmúlt hetekben is, a Premier League-ben főleg 4-2-3-1-ben igyekezett megtörni az ellenfeleket, a Real ellen azonban valami megváltozott, már legalább annyira figyelembe vette az ellenfél taktikáját is, mint a sajátját. De ha hiányzik az „utolsó esély”-érzés, akkor könnyen lehet, hogy ő is vissza fog térni a megszokott felálláshoz.
Nagy valószínűséggel a Bajnokok Ligája idén már nem lesz olyan fontos Guardiolának és a játékosoknak, mint eddig.
A CITYNEK KEVESEBB GONDJA LESZ AZ ÁTIGAZOLÁSI PIACON
A Manchester City több mint húsz ponttal le van maradva a már bajnok Liverpool mögött az angol bajnokságban, sok játékosa pedig már eléri, sőt, meg is haladja a harmincéves életkort, ami azt jelenti, hogy Guardiolának a legnagyobb feladata az újjáépítés lenne.
A következő átigazolási piac pedig kicsit trükkös lehet a koronavírus pénzügyi hatásai miatt, a klubok óvatosabbak lesznek, a City viszont már nincs abban a hátrányos helyzetben sem, hogy a következő szezonban ne indulhatna az európai elitben, tehát továbbra is vonzó átigazolási célpont lehet a jó játékosoknak. A klub pedig továbbra is remek anyagi helyzetben van – értsd: bárkit megvehet. Tényleg bárkit.
És ugyanebből az okból kifolyólag minden esélye megvan megtartani a legjobb fiataljait, akik bármelyik európai nagycsapat kezdőjébe beférnének – pl. Kevin De Bruyne, Raheem Sterling –, hiszen most már minden oké, miért mennének el a klubtól, ha az indulhat a Bajnokok Ligájában?
A Manchester City tehát megúszta azt, hogy a játékosok nem akarjanak ide igazolni, és elkerülte az elvándorlás fenyegető rémét is. És ki tudja, nyáron még Lionel Messi is úgy dönthet, hogy elhagyja Barcelonát, hogy újra öreg haverjával, Guardiolával dolgozhasson – ha hinni lehet a pletykáknak…
MEDDIG MARAD PEP?
Josep Guardiola négy évig irányította a Barcelonát, majd egy év szabadságot vett ki. Aztán három évig ült a Bayern München kispadján, és már négy éve annak, hogy átvette a Manchester Cityt, amellyel jelenlegi szerződése 2021-ig szól. Azaz hét éve folyamatosan dolgozik.
Hogyan befolyásolja a mostani döntés az ő jövőjét? Ha hihetünk egy City-alkalmazott – azóta egyébként már törölt – Instagram-posztjának, a spanyol tréner örült a döntésnek. Ez érthető is, mert – a csapat sok sztárjához hasonlóan – nehéz elképzelni, hogy Guardiola két évig „elbohóckodott” voltna BL nélkül.
Sokak szerint előbb-utóbb viszont úgyis távozni akar Angliából, és ez megfelelő pillanat lett volna. Ehhez jött volna a borítékolható küzdelem az átigazolsi piacon, amihez Pep nincs hozzászokva.
A Manchester City újjáépítése nagyjából hároméves folyamat, ami elég hosszúnak, tűnik figyelembe véve, hogy Pep négy éve már itt van. Ez az ő léptékével mérve nagyon hosszú idő.
Ugyanakkor a mostani döntés még motiváltabbá teheti, hogy még ne szálljon ki, mert a BL ott lesz nekik jövőre is. Így jó esély van arra, hogy a City még Guardiola szerződésének lejárta előtt megszerezze a hőn áhított trófeát. És ha ez megtörténne, az tökéletes manchesteri lezárás lenne a tréner számára.
Forrás: FourFourTwo.com