Szöveg Huw Davies
Igaz, ami igaz, nagyon izgalmasak a Premier League idei küzdelmei a gólkirályi címért. Az előző szezonban a liverpooli Mohamed Szalah végzett az élen, és igaz, hogy kettővel lemaradva, harminc góljával Harry Kane lett a második, de március után nem volt igazán versenyben.
Ehhez képest a 2018/2019-es szezonban egy tucat játékost tekinthetünk potenciális jelöltnek, de legalább is jóval sűrűbb a góllövőlista mezőnye, mint egy évvel ezelőtt.
Jól tudjuk, hogy a mi olvasóink igényesek és többet szeretnének kapni egy egyszerű góllövőlistánál. Ezért érdekes az MpGC (minutes per goal contribution) ami azt mutatja, hogy egy játékos hány percenként járul hozzá egy gólhoz úgy, hogy vagy ő maga szerzi, vagy ő adja a gólpasszt.
Ez talán jobban tükrözi azt, hogy melyik játékos mennyire hatékony. Szóval, akkor melyik játékos a legtermékenyebb a Premier League-ben? Örülünk, hogy megkérdeztétek…
15. PAUL POGBA (MANCHESTER UNIED) – 119.1 perc/gól (MpGC)
Paul Pogba az egyetlen középpályás ezen a tizenötös listán, ami sokat elmond arról, mire képes, ha motivált és kedveli az edzőt. Persze minden attól függ, milyen szempontból nézzük. Igaz, hogy tizenegy góljából öt büntető volt, és a minőségi helyzetekre specializálódott xG-statisztikái sem lenyűgözőek, de a gólpasszokat osztogató, különleges képessége miatt vitathatatlan a helyezése.
14. MARCUS RASHFORD (MANCHESTER UNITED) – 118.6
Meccsidőben számolva kétóránként gólt szerezni vagy gólpasszt adni igen meggyőző teljesítmény Rashford korában. Nincs is mit csodálkozni azon, hogy a Manchester United 21 éves támadója csapatában már túl van 105 élvonalbeli angol bajnokin, ami több, mint ami Teddy Sherignhamnek és Dwight Yorke-nak volt. Egy nap talán a Triplázás is összejön neki…
13. CALLUM WILSON (BORNEMOUTH) – 118
Csak egyetlen büntető, mielőtt kérdeznétek – és tizenegy gól összesen. Fél tucat gólpassz. Megérdemelné az angol válogatottságot is – ja, már magára is ölthette a nemzeti csapat mezét!
12. HENRIH MHITARJAN (ARSENAL) – 116.5
Megígérjük, hogy ez a lista nem lesz tele olyan játékosokkal, akiket José Mourinho nem tudott megfelelően értékelni. Még ha Mhitarjan nem is játszik minden héten, tíz gólból azért így is kivette a részét, így 116.5-ös MpGC-átlaga van, ami jól mutatja, hogy azért ki lehet szúrni az Arsenal és a Manchester United cserepadján a győztes típusokat. Csak összehasonlításként, Alexis Sánchez átlaga 198, rosszabb Luciano Viettóénál és Álvaro Moratáénál is.
11. ANTHONY MARTIAL (MANCHESTER UNITED) – 118
Na jó, még egy az előbb említett, Mourinho által alulértékelt játékosok közül. Martial eddig ugyanannyi gólt szerzett a bajnokságban, mint csapattársa, Rashford (10), és bár csak két gólpasszt adott Rashford hatjával szemben, a szezonban jóval kevesebb játékpercet kapott. Tavaly októberben érte el a csúcsot, amikor egymás után betalált a Newcastle United, a Chelsea és az Everton ellen.
10. MOHAMED SALAH (LIVERPOOL) – 114
Szalah idén is az egyik leghatékonyabb támadó, 24 gólban játszott szerepet, bár igaz, a Liverpool meccsein szinte végig a pályán van, így az átlaga nem olyan magas, hogy az élbolyba repítse. Áprilisig tizenhét gólt szerzett a szezonban, ami azért nem olyan rossz ahhoz képest, hogy a mostani csak egy „csalódást keltő második szezon”, ugye? Az elmúlt idényre visszautalva, aligha fog még egyszer 28 gólt szerezni a bajnokságnak ebben a szakaszában, mint az történt egy évvel ezelőtt.
9. HARRY KANE (TOTTENHAM HOTSPUR) – 111.3
Harry Kane egyszerűen nem tudja, milyen a gólképtelenség, emiatt kilencedik a listánkon, holott tízes mezben játszik. Gólszerző képessége évek óta a legjobbak közé emeli, valamennyi sorozatot figyelembe véve a legutóbbi tizenöt meccsén tizenkétszer talált be, ami legalábbis figyelemre méltó.
8. GABRIEL JESUS (MANCHESTER CITY) – 110.8
Jesus ezen a listán nincs a belső, szűk körben, ez sorozatban a harmadik olyan szezonja, amikor alulteljesít a minőségi helyzeteket és a kiemelt gólokat figyelembe vevő xG-statisztikák tekintetében. Ő az egyetlen játékos ezen a listán, akinek ugyanannyi gólja van, mint gólpassza: nyolc-nyolc. ehhez adalék, hogy a 2018/2019-es szezonban a lehetséges játékperceknek csak harminc százalékát töltötte a pályán. Pedig remekül képes gólhelyzetbe kerülni, részvétele a listánkon ezért mindennél ékesebben beszél a Manchester City rendületlen helyzetkialakítási szándékairól.
7. ALEXANDRE LACAZETTE (ARSENAL) – 103.4
Az Arsenal szép számban képviselteti magát ezen a listán (egyébként Aaron Ramsey is benne van a top 20-ban). Lacazette annak idején úgy nyilatkozott, hogy Aubameyang 2018-as érkezése miatt nem fog kikerülni a csapatból, és igaza is lett, 13 gólt szerzett és hét gólpasszt adott eddig a szezonban, aminek köszönhetően igen jó átlaga is van.
6. SZON HUNGMIN (TOTTENHAM HOTSPUR) – 103
Az sem lenne meglepetés, ha a Spurs koreai támadója az első ötben végzett volna, ugyanis ha az xG-adatait nézzük, valahol a liga abszolút élbolyában kellene állnia, nem sokkal Sadio Mané előtt. A szélső remek befejezőember közelről és távolról is, nagyobb elismerést érdemelne.
5. PIERRE-EMERICK AUBAMEYANG (ARSENAL) – 101.7
Bár Aubameyang a második a PL góllövőlistáján, az xG-mérés (Expected Goal Ratio) alapján elsőnek kellene lennie. Remek lehetőségei voltak a Chelsea, a Fulham és a Tottenham Hotspur ellen, és sok másik is. Ezek nagy részét ki is használja, remek helyezkedésének és a büntetőterületen belül ösztönös megoldásainak köszönhetően, ami miatt még gólkirály is lehet a szezonban.
4. EDEN HAZARD (CHELSEA) – 99
Bár Hazard tehetségét sosem kérdőjelezték meg, játékának a gólszerzésre gyakorolt közvetlen hatását igen. 2012 és 2018 között átlagban 153 percenként szerzett gólt vagy adott gólpasszt, ami semmiképpen sem nevezhető kimagaslónak. A játékának azonban mindig is az előkészítés volt a lényege, a labda nélküli futások, azok a cselek, amelyek lehetőséget adtak a csapattársainak, hogy befussanak az ellenfél védői közé. Most azonban változott valami, Hazard 24 gólban játszott közvetlen szerepet (13 gól, 11 gólpassz), ezzel ez eddigi leghatékonyabb szezonja. Ő volt egyébként az első játékos az idényben, aki mindkét mutatóban két számjegyű eredményt ért el.
3. RAHEEM STERLING (MANCHESTER CITY) – 93
Az az ember érzése, mintha Sterling átlaga jobb lenne, mint meccsenként egy gól, pláne most, mert eddig elképesztő szezonja van, tizenöt góljával és kilenc gólpasszával vezeti a PL kanadai táblázatát. A játékpercek alapján azonban nem ő az első 93-es átlagával. Azért ez nem sokat ront a teljesítményén…
2. LEROY SANÉ (MANCHESTER CITY) – 90
Sané szép csendben igazi „pusztító” lett, miután nehezen kezdte a 2018/2019-es szezont, kihagyta a világbajnokságot, és a Manchester City első négy bajnokija közül egyiken sem volt kezdő. Az átlagai jobbak, mint az előző idényben voltak, pedig már akkor is az év legjobb fiatal játékosává választották a ligában.
1. SERGIO AGÜERO (MANCHESTER CITY) – 77
Érdekes helyzet, hogy az argentin támadó a góllövőlista élén áll, ugyanakkor csak a lehetséges idő 69 százalékát játszotta a csapatában. Évről évre egyre jobb a gól- és gólpasszátlaga, kivéve 2016/2017-et, amikor CSAK 105 volt az MpGC-mutatója. Megbízhatóan hozza a számokat, és ami ennél is fontosabb, öröm nézni a játékát. Hiába Cantona ösztönei, Kane ravaszsága, Rooney góljai és Shearer könyökei, nem volt még olyan „halálos” csatár a Premier League-ben, mint Agüero.
Forrás: FourFourTwo.com