Szöveg Szilágyi László Fotó Keresztes László Péter
Nem bonyolították túl a névadást, de nem is volt rá szükség. A madocsai Sarki kocsmát mindenki ismeri. Népszerűségét a kedvező árfekvés mellett a falu leghíresebb lakosának, Böde Dánielnek köszönheti.
Madocsa neve villámgyorsan elterjedt a magyar futballfolklórban, több mint tíz éve, Böde Dániel felbukkanása óta illik tudni, miről híres a Tolna megyei falu. A kevesebb mint 2000 lelket számláló Madocsán lakik a Böde család, igaz, a legismertebb tagja, Dániel a fővárosba költözött.
Mióta a Fradi szerződtette, Pesten bérel lakást, de amikor csak teheti, hazajön látogatóba, egyebek mellett azért is, mert hivatalosan ő az edzője a megyei másodosztályban szereplő helyi csapatnak. A hazaútra a válogatott labdarúgó hivatalos elfoglaltságai miatt nem mindig kerül sor, de így sem marad Böde nélkül a falu és a népszerű ivóhely. Böde Dani bátyja, István legalább olyan népszerű a Sarki kocsmában, mint a magyar bajnok, kupagyőztes, Eb-résztvevő, gólkirály öccse.
Például több gólt szerzett nála: a megye kettőben már 600 bajnoki gólnál járó idősebb testvér nagyszerűségét hirdető trikót is kifeszítettek a helyiek a kocsma falára. Ha már Böde-zarándokhely, akkor szóljon valami a bátyról is: a Böde 600 mezre tízből tízen rávágnák, hogy ez Daniról szól, mire jön a tulaj, és eligazít. „István tiszteletére készült. A Pista nagy gólvágó ám!”
A vendégek hevesen bólogatnak, jól ismerik a Böde család valamennyi tagját, és megerősítik az előzetes vélekedést, Danit azért is szeretik annyira, mert önazonos, soha, még a sikerei csúcsán sem akart többnek látszani, mint ami. Talán ennek köszönhetően lett valóságos Böde-zarándokhellyé a vendéglátóipari intézmény. Újságcikkek, képek, interjúk, portrék mind az FTC kedvencéről szólnak.
A Böde-rajongónak könnyű dolguk van: Pakstól 12 kilométerre fekszik Madocsa, a Bölcskei és a Paksi út találkozásánál lévő kocsmát nehezen lehet eltéveszteni: eleve minden helyi lakos tudja, merre van. A tulaj, Szabó Edvin hatalmas parasztházat örökölt a szüleitől, s azt alakították át ivóvá. A tágas terasz méretét akár egy fővárosi romkocsma is megirigyelhetné, tavasztól őszig ott nézik kivetítőn a meccseket.
A 2016-os Európa-bajnokságot – és persze Böde Danit – a Sarki kocsma teraszán figyelte fél Madocsa. A kínzó kánikula ellen a napernyők mögött találtak menedéket a vendégek. Mindeközben a tulaj tizedmagával Franciaországba utazott, a helyszínen szurkolt Madocsa büszkeségének, amíg a többiek a kocsmában követték az Eb-szereplést.
Edvin büszke a Sarkira, a kocsma nevével díszített polár melegítőfelsőben közlekedik, csakúgy, mint a beosztottja, nem mellékesen a barátnője. Lehet, hogy csak az FFT-t tisztelték meg az egyenruhával, de nagyobb az esély, hogy az öltözék az identitás fontos része. Melegkonyha nincs, ropogtatnivaló és kedvező árfekvés viszont van: ha valaki nagyon nem bírja józanon, nem túl drágán módosíthat a tudatállapotán.
Szabó úr pálinkával kínál, maga is lehúzott egy whisky-sör kombót, s közben mesélt. Például a helyi kézilabdacsapatról, amelynek tagjai olyannyira összebarátkoztak Kökény Beával, Pádár Ildikóval és a többi BL-döntős fradistával, hogy hat-hét éve eljöttek a madocsai disznóvágásra. Közben a sarokban szüntelenül ment a tévé.
„Sportot nézünk, mindenevők vagyunk, persze a foci az első. Szoktam mondani viccesen, hogy inkább danisták vagyunk, mint fradisták: amikor Dani játszik, mindig itt ülünk. Az előtt meg a Paks meccseit követtük miatta.”
Kiderül, hogy Böde korábbi csapattársa, a szintén magyar bajnok, Éger László is gyakori vendég, a Sarki kocsma kispályás csapatával több teremtornát nyert, rendszerint övé a legjobb játékost megillető díj, idősebb Böde, azaz István pedig a gólkirály. Madocsa – a Böde család eddigi munkásságának köszönhetően – sportfalu. A Sarki kocsma mindenfajta PR és egyéb rásegítés nélkül is a magyar futballfolklór része lett.
Megnéznénk, mi lesz tíz év múlva a Sarki kocsmából, amikor Dani szögre akasztja a futballcipőt. Bár a felvetés eleve értelmetlen: akkor kezdődik igazi edzői pályafutása otthon, Madocsán, a megye kettes csapat élén.
MADOCSA SPORTFALU. A SARKI KOCSMA MINDEN PR ÉS EGYÉB RÁSEGÍTÉS NÉLKÜL IS A MAGYAR FUTBALLFOLKLÓR RÉSZE LETT
A TULAJDONOS. Szabó Edvin édesapja vásárolta a magánházat a rendszerváltás hajnalán, 1989-ben, egy évre rá nyitotta meg kapuit a Sarki kocsma. Edvin 1999-ben vette át a stafétát a szüleitől, egy vendéglátóipari OKJ-s papírral vágott bele a bizniszbe, kacérkodott a pék szakmával, végül inkább az üzletvezetésre szavazott. Elvált, egy fiú- és egy lánygyermek édesapja. Jelenlegi kedvese remek választásnak tűnik, Anikó ért a vendégek nyelvén, immár tizenegy éve ő a pultos.
A PULTOS. Klippel Anikó kereskedelmi szakközepet végzett Szekszárdon. Két műszakban dolgozik, reggel felpattan a biciklire, és máris begurul a munkahelyére. Mindenkit ismer, kijön az öregekkel, még az sem zavarja, ha pénteken vagy szombaton kicsit hangosabban szól a zene, mint máskor. A családias hangulat nála mindent visz.
A TÖRZSVENDÉG. „Nem vagyok válogatós” – jellemzi tömören alkoholfogyasztási szokásait Madár, a megye II-es csapat jobbszélsője. Krisztián hétvégente tölt el huzamosabb időt a törzshelyén, a meccsek után a itt vezeti le a feszültséget a megye II-es csapat tagjaival. Közülük nem mindenki madocsai, de ettől még feltalálják magukat, ha „esetleg” inni kell.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. januári lapszámában.)