Szöveg Richard Jolly Fotó PA
„Ed Woodward kiválóan szolgálta a klubot” – állt Joel Glazer közleményében. Mint sok mással, amit a Manchester United társtulajdonosa az elmúlt tizenhat évben mondott, sokan valószínűleg ezzel sem értenek egyet. Ugyanakkor a United ügyvezető alelnökének hirtelen lemondása után érdemes mérlegelni az elmúlt korszakot, amely többek között tele volt fontos mulasztásokkal.
Woodward szívesen hivatkozik arra, hogy az ő időszaka alatt a klub egymilliárd fontot költött játékosokra, arról azonban előszeretettel megfeledkezik, ebből milyen sok volt a tényleges pazarlás.
Búcsújában megemlítette, hogy bárcsak a klub megnyerte volna az angol bajnokságot is, mikor ő pozícióban volt, de például sem ő, sem Glazer nem említi meg az Európai Szuperligát a közleményében, holott közvetlenül éppen az vezetett Woodward távozásához.
Nyilván kevesen hiszik úgy, hogy ez az elbocsátás és az arról szóló közlemény kicsit is meglepte volna Woodwardot, aki már csak a Glazerekkel való szoros munkakapcsolata miatt is inkább olyan figurának tűnt, mint akinek a tudta nélkül semmi sem történhet a klubnál. Egy 2017-es képen, amelyen klubvezetőkkel, Glazerrel, a liverpooli John W. Henryvel, az akkor az Arsenalnál, ma már az AC Milannál dolgozó Ivan Gazidisszel vacsorázik, szinte olyan, mint valami nagy összeesküvő.
Az is felvetődött, hogy Woodward azért mondott le, mert más munkát szeretne végezni a futballban, és mivel a pénzszerzéshez vitán felül nagyon ért, valószínűleg nem is lesz sokáig munkanélküli, persze csak ha jelenléte nem ártalmas.
De nézzük meg a másik oldalt: a United sem lesz könnyű helyzetben az utódja kiválasztásánál. A Glazerek minden bizonnyal olyan embert szeretnének a helyére, aki hasonló hatékonysággal tud pénzt szerezni, és közben hű hozzájuk. De ha a United azt szeretné, hogy bízzanak benne, és ne csak a saját szurkolói, akkor kívülről kell hoznia valakit a posztra.
A United a múlt héten hagyta el az Európai Klubszövetséget, miután Woodward lemondott az igazgatói posztról. Ugyancsak távozott az UEFA Szakmai és Stratégiai Tanácsából, miután kiderült, hogy a United stratégiája a szuperligás puccsal éppen annak a sorozatnak a „kinyírása” volt, amelyet Sir Matt Busby és Sir Alex Ferguson is nagyra becsült. Woodward tagja a PL közvetítési tanácsadó csoportjának is, bár valószínűleg már csak volt.
Nem tévedünk nagyot, ha azt állítjuk, egyik szervezet sem szeretné, ha Woddward gyorsan visszatérne a futballba, emlékezzünk csak arra, amikor az UEFA elnöke, Aleksander Ceferin „kígyóknak” nevezte őt és társait. Sőt, Karren Brady, a West Ham alelnöke szerint a Premier League többi tizennégy klubja szerint a hat lázadó csapat vezetője rosszabb a kígyóknál.
„A jövőben hogyan kérhetnénk valaha egyiküket is arra, hogy a lehető leghatékonyabban képviseljék az angol bajnokság és benne a West Ham érdekeit egy bizottságban vagy munkacsoportban?” – tette fel a jogos kérdést.
Steve Parrish, a Crystal Palace elnöke szerint a „nagy hat” (igen, borzalmas ez a kifejezés) kísérletet tett a futball elrablására.
Nem tudni, az utódlás hogyan fog történni, egyes vélemények szerint Woodward választhatja ki az utódját, ami alapján a legnagyobb esélyes Richard Arnold ügyvezető igazgató lehet, aki Woodward barátja volt az egyetemen.
Ő azonban – hasonlóan a többiekhez, akik szorosabb kapcsolatban állnak a Glazerekkel, mint Cliff Baty pénzügyi vezérigazgató vagy Matt Judge, a tárgyalásokért felelős igazgató – mások szemében nem feddhetetlenek. Ugyan lehet, hogy semmit sem tudtak a Szuperligáról és Woodward nagy tervéről, de miért bízna meg bennük a többi, cserbenhagyott klub?
Mert bárki is kerül Woodward helyére, abban biztosak lehetünk, hogy a United előbb-utóbb szeretné, hogy a többi nagy klubhoz hasonlóan az ő akarata kapjon nagyobb súlyt a döntéseknél, ne pedig a kiscsapatok vezetőié, akik az elmúlt napok után pláne nem a nagy klubok érdekeit tartják majd szem előtt.
Nem lesz könnyű megtalálni az egyensúlyt: ki lehet az a külső szakember, akire még a Glazerek sem veszélyforrásként tekintenek, de elég függetlenek ahhoz, hogy visszaszerezzék a többi klub és a futballvilág bizalmát és tiszteletét?
Forrás: FourFourTwo.com