1. SZÉP KIS MŰALKOTÁS
Franciaország, Párizs
Miután ügynöke, Mino Raiola egyszer azt nyilatkozta róla, hogy „olyan értékes, mint a Mona Lisa”, Mario Balotelli úgy döntött, leteszteli, van-e a portugál állításának igazságtartalma. A lehetséges vevők máris megtehetik ajánlatainkat, és akár meg is szerezhetik a fénykép tárgyát. Mellé pedig akár Mario Balotelli is az övék lehet.
2. NEM KÉJUTAZÁS
Magyarország, Budapest
Az Újpest 3–1-es vereséget szenvedett az azeri Neftci otthonában az El-selejtező első meccsén. Litauszki Róbert csapatkapitány a Nemzeti Sportban szokatlanul őszintén beszélt a rémálomszerű utazásról: a vezetők olcsó megoldásként kisgépet rendeltek, amelynek kétszer le kellett szállnia tankolni, az egész nap elment a repüléssel, a szendvicseken tengődő játékosok a késői érkezés miatt edzeni sem tudtak, vízumproblémák miatt pedig két afrikai légiósnak már a meccs előtt haza kellett repülnie.
3. SAJÁT METRÓÁLLOMÁS
Anglia, London
A londoni tömegközlekedés pontosan tudta, miként kell megköszönni Gareth Southgate erőfeszítéseit, amelyek révén Anglia válogatottja a világbajnokság elődöntőjébe jutott: metrómegállót neveztek el róla. Párizsban is született két ilyen, a Victor Hugo Lloris (nem rossz) és a Deschamps-Élysées (egész jó), Londonban viszont a Southgate megállót keresztelték 48 órára Gareth Southgate-re. Sam Allardyce verheti a fejét a falba, ha nem szúrja el, lehetett volna Samden Town is.
4. ÜNNEP PÁRIZSBAN
Franciaország, Párizs
Párizsban nem érték be annyival, hogy néhány metrómegállót átnevezzenek. Nem, a francia főváros felbolydult, miután elbántak a horvátokkal. Több ezer szurkoló gyűlt össze a Champs-Élysées-n, ahol a diadalívet a francia trikolor színeire festették. De kivetítették a horvát zászlót is, ahogyan kulcsjátékosaik arcmását. Még Olivier Giroud is odafért.
5. „ELSŐKÉNT BARÁT. MÁSODIKKÉNT FŐNÖK. HARMADSORBAN SZÓRAKOZTATÓ”
Anglia, West Kirby
Az internet nem volt még teljes, amíg nem lett Instagram-oldala Rafa Beníteznek is, de a Newcastle főnöke jól döntött. Az első képet a kutyájáról osztotta meg, ezt követte az, amelyiken egy hatalmas sziklával pózol. Nemsokára vissza kell térnie a virtuális világból a valódiba, és csapatának a pályán kell bizonyítania, mire képes.
6. KENGURU–PUSSY RIOT, 1–0
Ausztrália, Canberra
Oroszországban azok, akik befutnak a pályára, általában jogvédők, punkok, feministák. Ausztráliában inkább kenguruk. Igen, tényleg. Az erszényes épp a Capital FC–Belconnen United női találkozón telepedett le a gyepre, és 32 percen át időzött el ott. Miután elkapták, valószínűleg ugyanazt a büntetést rótták ki rá, amelyet a Pussy Riotra: mehetett a kengurubíróságra.
7. A VILÁGHÍRŰ BÉKA
Oroszország, Rosztov
Már nagyapánk is megmondta, semmi sem zavar annyira egy oroszt, mint az, aki békajelmezt ölt magára. Úgyhogy Ippei-kun, a japán kabalafigura fogta magát, és elutazott Oroszországba. Közlekedett metrón, megtekintette Japán Belgium elleni találkozóját, és jól feladta a leckét a biztonsági embereknek a Vörös téren, amikor a detektoros kapuk felé vette az irányt. Végül kitette a kezét, hogy átvizsgálhassák. Gyorsan továbbengedték.
8. DIEGO SZÓLT A TAXISOFŐRNEK, HOGY SZERETNÉ MEGNÉZNI A VÁROST
Fehéroroszország, Breszt
Diego Maradonát azután mutatták be a Dinamo Breszt elnökeként, hogy alaposan kiélvezte a világbajnokságot. Jellemző rá, hogy egy hatalmas gépszörnyön hordták körbe a városon, és a sétakocsikázás után még megnézte, ahogy csapata kikap 3–1-re. A harckocsi előtt sétáló figurák arca mindent elárul.
9. MEGVAN A 2020-AS EURÓPA-BAJNOK (?)
Németország, Lindenfels
Németország önbecsülése nem tört meg a vb-kudarc után, ha a Scheesen autóverseny egyáltalán számít valamit. Egy sereg furcsa gépezet versenyzett a Frankfurt pályája körül, köztük volt egy egészen érdekes szerkezet is, amelyet egy Mesut Özilnek és Toni Kroosnak öltözött figura vezetett, rendszámuk helyén pedig az állt: „Európa-bajnok, 2020”. Nem rossz próbálkozás, srácok, de esélyetek sincs. Angliában rendezik az elődöntőket és a döntőt. Németország ilyen helyzetben nem nyerhet.
10. „A SRÁCOK IMÁDNI FOGJÁK”
Mexikó, Puebla
A mexikói Liga MX-csapat, a Lobos BUAP már az új idényre készül, ennek jegyében mutatta be két játékosa kíséretében vérfarkasát. A jószág keményen dolgozott az izmain. Óscar Rojas és Omar Tejeda a helyi egyetemen futott össze a majd’ három méter magas lénnyel. Komolyan felvetődött, hogy ő lehetne a klub kabalafigurája. Bizonyára elriasztaná az ellenfelet, de a csapat fiatalabb szurkolói is kifutnának a világból.
11. A HÍD, AMELY ÖSSZEKÖT
Oroszország, Krasznojarszk
Az újonnan feljutott orosz Premjer Ligaalakulat szeretné feledtetni egy kicsit Szibéria monotonitását, ezért két extravagáns mezt mutatott be nemrég. A Jenyiszej Krasznojarszk egyik mezén rengeteg oroszlán látható, mivel, ahogyan csatáruk, Makszim Rudnyov fogalmaz, „egy oroszlán sosem éri be a régi sikereivel” (felkészül: Attenborough), de a győztes az idegenbeli mez, amelyen ott van a katedrális és egy vasúti híd is, ez utóbbi szerepel a világörökségek listáján.
12. TRÉFÁS MUSKÉTÁS
Anglia, London
Íme, egy másik híd: Patrice Evra a London Bridge-et választotta háttérnek, amikor muskétásnak öltözött Franciaország Belgium elleni elődöntője előtt. A Manchester United egykori hátvédje korábban svájci sapkában, bagettel a kezében pózolt, amikor a franciák Uruguayjal csaptak össze. Rendben, értjük: végül is Evra francia.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2018. szeptemberi lapszámában.)