Bár elhervadni nem hervadt el soha, lévén a futball legfontosabb része a gól, de a csatárposzt ma sokadvirágzását éli, legalábbis abból a szempontból mindenképpen, hogy sok a remek gólvágó és befejező ember játszik a világ legjobb klubjainál.
A FourFourTwo igyekezett szelektálni és összeszedni egy tízes listába a legjobbakat, ami megpróbál objektív lenni egy olyan témában, amelyben különösen nehéz annak maradni.
Ezért aztán egyáltalán nem kell vele egyetérteni, hiszen nagy valószínűséggel minden futballszurkolónak megvan a saját listája.
10. KARIM BENZEMA (REAL MADRID)
Annak ellenére, hogy a Real Madrid szurkolói sokat kritizálják, mióta a klub játékosa, Karim Benzema rendszeres kezdőjátékos tudott maradni a Santiago Bernabéuban. Cristiano Ronaldo nyári távozásával a francia támadó pedig ismét reflektorfénybe került, és első négy meccsén öt gólt szerzett a 2018/19-es szezonban.
Az elmúlt időszakban valóban csalódást keltő volt a gólaránya (47 meccsen 12 gól), de segített Ronaldónak abban, hogy learassa a babérokat. Benzema intelligenciája és összjátéka mindig is ismert volt, ezek pedig olyan tulajdonságok, amelyekre minden csapatnál nagy szükség van, de gyakran másokat tol a reflektorfénybe.
9. ROMELU LUKAKU (MANCHESTER UNITED)
Romelu Lukaku háromszor is – kétszer az Evertonban, egyszer pedig a West Bromwich Albionban – több gólt szerzett egy idényban, mint tavaly a Manchester Unitedben, amikor 16-szor volt eredményes a Premier League-ben, de az elmúlt szezonban a belga támadó azokban a játékelemekben is jeleskedett, amelyeket korábban hiányoltak tőle.
Javult a játéka a tizenhatoson kívül, és sokat elmond, hogy azon játékosok nagyon szűk csoportjához tartozott, akiket José Mourinho edző nem kritizált az elmúlt szezonban. És még mindig csak 25 éves, rengeteg ideje van tovább fejlődni.
8. MAURO ICARDI (INTERNAZIONALE)
Mauro Icardi igazán még nem mutatta meg magát a futballelitben, sem klubszinten, sem a válogatottban, mert még sosem lépett pályára sem világbajnokságon, sem a Bajnokok Ligájában. Ennek a sorozatnak most vége lehet, mert csapata, az Inter bejutott a BL-be, amiben egyébként óriási szerepe volt az argentin támadónak.
Icardi a 2017/18-as szezonban 29-szer talált be az ellenfelek kapujába, egy idénnyel korábban 24-szer. Nem túlzás azt állítani, hogy a játékos az elmúlt években a vállán cipelte a milánóiakat, talán ezért hozták hírbe annyi klubbal, és valóban van iránta érdeklődő bőven.
7. ROBERTO FIRMINO (LIVERPOOL)
Roberto Firmino nem olyan tipikus csatár, mint a legtöbben ezen a listán, más menedzser kezei alatt valószínűleg hátravontabb szerepet kapna, mondjuk a középpályán. De Jürgen Klopp, amióta az Anfiled Roadon dolgozik, javarészt a támadóalakzat közepén számított rá, emiatt pedig mi is úgy gondoltuk, betehetjük ebbe a társaságba.
Firmino negyven gólt szerzett legutóbbi 99 liverpooli mérkőzésén, ami több mint nagyszerű, de valójában a közvetítőszerepe a legerősebb a támadásban. Intelligens, dinamikus, technikailag képzett és önzetlen, aki nemcsak magából képes a legjobbat kihozni, hanem másokból is.
6. EDINSON CAVANI (PARIS SAINT-GERMAIN)
Edinson Cavanit ugyan kicsit biztos elszomorította, hogy az utóbbi időben tiszta helyzeteket hagyott fontos meccseken, de kicsit igazságtalan lenne emiatt rásütni, hogy megbízhatatlan csatár. Az uruguayit 2016 óta játszatják a középcsatár posztján, korábban a PSG-nél Zlatan Ibrahimovic egyeduralkodása miatt a szélre szorult.
Rengeteget dolgozik, a hozzáállása példaértékű, minden erejével azon van, hogy tökéletesen ellássa a posztját. A legutóbbi 99 meccsén 91 gólt szerzett a PSG színeiben, erre a klubrekordra büszke lehet, akárcsak a válogatottbeli szereplésére, ahol az ugyancsak a listánkon szereplő Luis Suárezzel rohamozzák az ellenfél kapuját.
5. SERGIO AGÜERO (MANCHESTER CITY)
Sokan azt gondolták, Sergio Agüero napjainak leáldozott a Manchester Citynél Josep Guardiola érkezésével, de az argentin válogatott játékos azóta is folyamatosan bizonyít, és visszaelőzte a nála jobb helyzetből induló, kétségkívül nagyon tehetséges Gabriel Jesúst az első számú csatár személyét illetően.
Guardiola vezetésével csak javult a kombinációs játéka és az a képessége, hogy állandóan nyomást tud helyezni az ellenfél kapujára, ennek köszönhetően a 30 éves játékos mára komplett csatár lett. A gólszerzés továbbra is a fő erőssége maradt, és a ligában kevés ilyen pontosan lövő játékos van, mint a City abszolút gólrekordere.
4. HARRY KANE (TOTTENHAM HOTSPUR)
Figyelemre méltó volt Harry Kane fejlődése az elmúlt években, amely a világbajnoki gólkirályi cím megnyerésével végződött. A Tottenham tartalékcsapatából indult, és 2014 óta sok idő telt el, ma már a világ legjobb csatárai között emlegetik. Az elmúlt szezonban először szerzett harminc gólt a Premier League-ben, előtte 29-et és 25-öt, ami ugyancsak szép teljesítmény.
Kane ugyan kiváló befejező csatár, de remekül passzol, gyakran húzódik vissza és mélyről indítja meg a támadásokat, szerez labdát vagy hoz helyzetbe másokat. Bár a 25 éves játékos nem tartozik a leggyorsabb játékosok közé, de a mestere annak, hogyan keressen és találjon félméternyi helyet a tizenhatoson belül.
3. ROBERT LEWANDOWSKI (BAYERN MÜNCHEN)
Robert Lewandowski világbajnokságon nyújtott teljesítménye csalódás volt, Lengyelország már nem élte túl a csoportkört sem, bár ez azért nemcsak az ő felelőssége, lévén a Szenegál és Kolumbia elleni vesztes meccseken azért nem tömték tele elöl labdákkal.
A 30 éves játékos ettől még a világ egyik legjobb csatára jelenleg, továbbra is a Bayern Münchenben játszik, ahol az elmúlt három szezonban mindig áttörte a negyvengólos álomhatárt valamennyi sorozatot figyelembe véve. Labdaérintése, mozgása és összjátéka pedig kiemelkedő.
2. LUIS SUÁREZ (BARCELONA)
Luis Suárez már 32 éves lesz januárban, de továbbra is a világ egyik legjobb középcsatáraként tartják számon. A Barcelona játékosa 202 mérkőzésén 154 gólt szerzett a klubjában, ami lenyűgöző teljesítmény, figyelembe azt, hogy az urugayi a gólokon kívül is mennyi mindenben kiemelkedő.
Technikailag nagyszerű, fizikailag erős, így mondhatni, hogy Suárez a tipikus dél-amerikai csatár őstípusa. Képes mélyről indulni, ugyanakkor sprintelni is, a Liverpool egykori játékosa nagyon sokoldalú, aki ellen borzalmasan nehéz, sőt, szinte lehetetlen hatékonyan játszani, ha jó napja van.
1. CRISTIANO RONALDO (JUVENTUS)
Cristiano Ronaldo ugyan még nem szerzett gólt új klubjában, a Juventusban, ahova kilenc év madridi tartózkodás után igazolt a nyáron, de nem kétséges, hogy hamarosan betalál, és onnan minden gördülékenyen megy majd tovább. A portugál egyébként az előző szezont is kicsit lassabban kezdte, mielőtt 15 gólt szerzett volna a Realnak a Bajnokok Ligájában, amelyet a klub végül sorozatban harmadszor nyert meg.
Korábban sokáig a támadóalakzat bal oldalán játszatták, de idővel egyre többször tették középre, míg végül CR villámgyors szélsőből igazi ragadozóvá képezte ki magát a tizenhatoson belül. Mindezt úgy, hogy közben a világ két legjobb játékosának egyike lett és maradt.
Forrás: FourFourTwo.com