Szurkolhatunk bármilyen klubnak, a futballban valószínűleg semmi sem tud annyira megmozgatni egy nemzetet, mint mikor válogatottja pályára lép, erről nekünk, magyaroknak is viszonylag friss tapasztalatunk lehet a 2016-os Európa-bajnokság óta.
Egy játékosnak is felemelő gólt szerezni a saját hazája mezében, felemelőbb, mint a klubjában, és egy nemzeti csapat legjobb gólszerzőinek nevét sosem feledik hazája szurkolói.
Korunk egyik legjobb futballistája, az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo egyébként csak tíz gólra van attól, hogy az örökranglista élére lépjen, amire – ismerve az évek alatt semmit sem csökkenő hatékonyságát – jó esélye van.
Az alábbi listán csak két aktív futballista található, érdemi esélye azonban csak a portugálnak van az első helyre kerülni.
A FourFourTwo összeszedte a világ legjobb gólszerzőit, akik a legeredményesebbek a saját válogatottjukban, ez alapján pedig összeállított egy tízes listát. Különösen sokat jelenthet nekünk, hogy egy magyar játékos is ott van az élbolyban: a legendás Puskás Ferenc.
10. SUNIL CHHETRI, INDIA (115 válogatottság/72 gól)
Világszinten ő a második legeredményesebb, még aktív futballista, Cristiano Ronaldo és Lionel Messi között. Sunil Chhetrit hazájában csak úgy hívják, a „Fantasztikus Kapitány”, Indiában ő a válogatottsági és a gólrekorder is.
A legjobb éve 2011 volt, amikor 17 mérkőzésen 13 találatot szerzett a nemzeti csapatban. Idén 35 éves, így valószínűleg az élre már nem tud felkerülni ezen az örökranglistán.
9. BASHAR ABDULLAH, KUVAIT (133/75)
Nem rokona a Szaúd-arábiai Majed Abdullahnak, aki szintén remek gólszerző volt. Bashar 1996 és 2007 között 133 mérkőzésen 75-ször talált be a kuvaiti válogatottban, amivel két Öböl-kupát nyert, és bejutott az Ázsia Kupa elődöntőjébe.
A játékos 2000-ban nyolc gólt szerzett azon a mérkőzésen, melyen Kuvait 20-0-ra legyőzte Bhutánt. Négy nappal később rúgott egy ötöst Nepálnak, és igencsak kitömte Szingapúr, Palesztina és Üzbegisztán kapuját is. De azért lássuk be, ilyen ellenfelek ellen nem olyan nehéz erre a listára felkerülni…
8. PELÉ, BRAZÍLIA (92/77)
Ha azt a 18 gólt is beleszámolnánk, amit Pelé 21 nem hivatalos válogatott meccsen szerzett hazája színeiben, akkor a brazil legenda második lenne ezen a listán. Így is volt 92 meccsen 77 gólja, pedig nem is játszott klasszikus csatárt, hanem sokkal összetettebb feladatai voltak a pályán.
Tizenhét éves korában két gólt lőtt Svédországnak az 1958-as világbajnoki döntőben, miután mesterhármast szerzett az elődöntőben Franciaország ellen. Sőt, Pelé további hat mesterhármast szerzett a brazil válogatottban, négy világbajnokságon összesen 14 meccsen lépett pályára, 12 gólt szerzett és további tízet előkészített.
Ő szerezte Brazília századik világbajnoki gólját, Olaszország ellen fejesből az 1970-es világbajnokság döntőjében. Micsoda időzítés!
7. ZAINAL ABIDIN HASSZÁN, MALAJZIA (138/78)
Még inkább lenyűgöző Zainal Abidin Hasszán statisztikája, ha hozzátesszük, hogy általában védőként játszott a malajziai válogatottban! Egyébként a pálya mindkét végén remekül helytállt, gyakran kezdett csatárként, és ha megszerezte a vezetést, visszaküldték a védősorba.
Egész pályafutását két malajziai élvonalbeli klubban töltötte, ide-oda igazolva közöttük, a kettőben összesen 367 meccset játszott és 193 gólt szerzett. Ugyanannyi gólja van a listán előtte álló iraki Husszein Szaidnak, akinek egyetlen válogatott meccsel kevesebb áll a neve mögött.
6. HUSSZEIN SZAID, IRAK (137/78)
Szaidot a múlt évszázad legjobb játékosának tartják Irakban, ahol válogatottsági rekorder, és úgy tűnt, mintha csak úgy szórakozásból szerezné a gólokat. Egész pályafutása során egyetlen klubban játszott, az al-Talabában, 1984-ben pedig megnyerte az Öböl-kupát a válogatottal.
Főszerepet játszott a sikerben, duplázott a házigazda Omán és Kuvait ellen, Szaúd-Arábia ellen pedig mesterhármast szerzett. Harminckét évesen, 1990-ben vonult vissza, miután Irak visszalépett az az évi Öböl-kupától – a bíráskodás miatt…
5. GODFREY CHITALU, ZAMBIA (108/79)
Emlékeznek még 2012-re, amikor mindenki azt hitte, Lionel Messi megdöntötte Gerd Müller 1972-es, egy naptári évben szerzett gólrekordját? Ekkor azonban jött a zambiai labdarúgó-szövetség, és bejelentette, hogy egyik korábbi focistája, Godfrey Chitalu 107 gólt szerzett abban az évben, azaz 22-vel többet Müllernél!
Igen, ő került fel a listánkra. Chitalu 108 mérkőzésen 79 gólt lőtt a zambiai válogatottban 1968 és 1980 között. A legemlékezetesebb pillanatai az 1980-as moszkvai olimpián voltak, mikor betalált Venezuela és a Szovjetunió ellen is.
Élete tragikusan végződött, már hazája szövetségi kapitánya volt, amikor 1993-ban a nemzeti csapattal és az edzői stábbal együtt repülőgép-baleset áldozatai lettek Gabon partjainál.
4. KAMAMOTO KUNISIGE, JAPÁN (84/80)
Kamamoto Kunisige volt Japán első igazi futballsztárja, aki 1964 és 1977 között, 84 válogatott mérkőzésen 80-szor talált be az ellenfelek hálójába. Ő volt az 1968-as mexikói olimpia gólkirálya, Nigéria elleni mesterhármasával, és a franciák elleni duplájával – utóbbit már a negyeddöntőben szerezve.
Ugyanakkor Japán csak harmadik, azaz utolsó lett az 1970-es világbajnoki selejtezőcsoportjában, pedig nagy reményekkel vágott neki a küzdelmeknek. De Kamamotót 1969-ben legyűrte a hepatitisz, így a japán válogatott Ausztráliától és Dél-Koreától is vereséget szenvedett.
A játékos a következő évben visszatért, és hamarosan visszanyerte korábbi formáját. A legjobb éve az 1972-es volt, amikor nyolc meccsen 15 gólt szerzett a nemzeti csapatban. Visszavonulása után politikus, majd futballvezető lett hazájában.
3. PUSKÁS FERENC, MAGYARORSZÁG (85/84)
1945 ás 1956 között a „Száguldó Őrnagy” – katonai rangja után ez volt a Budapest Honvédnál futballozó Puskás beceneve – 85 mérkőzésen 84 gólt szerzett a magyar válogatottban, köztük volt három mesterhármas is, és egyszer négy gólt szerzett Albánia ellen, melyet 12-0-ra győztek le.
Négyszer talált be az 1952-es helsinki olimpián, amelyen Magyarország megszerezte az aranyérmet. 1953-ban és 1954-ben az Aranycsapat 6-3-ra, majd 7-1-re győzte le az angol válogatottat, Puskás két-két gólt szerzett ezeken a mérkőzéseken.
Az 1954-es világbajnokság első két meccsén három góllal indított, de bokasérülést szenvedett. Két összecsapást kihagyott, csak a döntőre tért vissza Nyugat-Németország ellen, ahol megint betalált, viszont a finálét a verhetetlennek tartott magyar válogatott 3-2-re elveszítette.
2. CRISTIANO RONALDO, PORTUGÁLIA (164/99)
Lassan, de biztosan Cristiano Ronaldo átveszi a vezetést ezen a listán. 2017 márciusában még tizenegyen voltak előtte, mikor elérte a 70-et, és ezzel beérte a Trinidad és Tobagói Stern Johnt. Most már csak egyetlen játékos van előtte, miután a 2018-as világbajnokságon, Marokkó ellen megelőzte Puskás Ferencet is.
CR mindig is központi szerepet töltött be a portugál válogatottban, amelyben a mai napig tőle várják leginkább a gólokat. És szállítja is őket, a 2014-es világbajnoki selejtező-sorozatban például csak két olyan mérkőzés akadt, amelyen nem szerzett gólt, és az egész kvalifikáció során csak a lengyel Robert Lewandowski talált be többször nála.
35 éves, de már csak tíz találat hiányzik neki ahhoz, hogy az örökranglista élére lépjen, és elképesztő formáját nézve erre hamarosan sor is kerülhet. Ali Daei, CR jön érted…
1. ALI DAEI, IRÁN (149/109)
Amikor a berlini Hertha BSC egy 1999-es Bajnokok Ligája-csoportmeccsen 2-1-re legyőzte a Chelsea-t, a német csapat a legjobb válogatott gólszerző duplájával nyert. Az iráni Ali Daei volt az, aki labdát szerzett a pontatlan passzt kapó Frank Leboeuftől, és megszerezte saját és csapata második gólját (2-0).
A játékos 1993 és 2006 között 149 meccsen 109-szer talált be az iráni válogatottban, kétszer szerzett négy gólt, először 1996-ban, Dél-Korea ellen az Ázsia Kupán, majd egy 2006-os világbajnoki selejtezőn Laosz ellen.
A keményebb ellenfelekkel azonban nem nagyon tudott mit kezdeni, az 1998-as és 2006-es vébéken sem talált be egyszer sem. Egy hazája számára különösen fontos meccsen, 1998-ban viszont a győztes gólpasszt adta az Amerikai Egyesült Államok ellen, ez volt Irán első vb-győzelme.
Forrás: FourFourTwo.com