Mivel a dúsgazdag Premier League ma már a világ legjobb játékosainak olvasztótégelye, természetes, hogy afrikai játékosok is erősítik a csapatokat. Sőt, már a liga (újjá)alakulásának évében, 1992-ben pályára lépett az első afrikai játékos a PL-ben, a zimbabwei Peter Ndlovu a Coventry City csapatában.
Nem vallott szégyent, mint ahogy azóta mások sem, olyannyira, hogy nem volt könnyű kiválogatni közülük a tíz legjobbat, akik eddig megfordultak az angol első osztályban. A FourFourTwo azért kísérletet tett rá.
Szöveg Jamie Roberts
10. AYEGBENI YAKUBU
A nigériai csatárnak igen lapos volt az utolsó szezonja Angliában, három meccsen lépett pályára 2017-ben a Coventry színeiben, gólt nem szerzett. De a Portsmouth és a Middlesbrough csapatainál mutatott teljesítménye alapján a 2000-es évek egyik legfélelmetesebb csatára lett a Premier League-ben.
Bár az angol szurkolói nátákat nem mindig lehet jól visszaadni, Yakubunak is volt egy sajátja: “Feed the Yak and he will score” (kb. „Szurkoljunk Yaknak és gólt fog rúgni”, kihasználva, hogy a yak szó a nepáli hátast, jakot is jelent). A játékos a szurkolók kedvence lett mindkét klubnál, előbbinél 36, utóbbinál 35 gólig és 2006-ban egy UFEA-kupa-döntőig jutott.
Az Everton 2007-ben klubrekordot döntve 11.25 millió fontot fizetett érte, Yakubu pedig első szezonjában 21 gólt szerzett, mielőtt megsérült volna. Mikor felépült, kölcsönadták az akkor még másodosztályú Leicester Citynek, majd a Blackburn Rovers mezében is volt egy 17-gólos szezonja. Csak öt találat hiányzott neki a száz PL-gólhoz, amire egyébként összesen csak 28 játékos volt képes a liga történetében.
9. SADIO MANÉ
A 26 éves szenegáli szélső gyorsan letette a névjegyét Angliában, miután 2014-ben a Red Bull Salzburg csapatából a Southamptonhoz igazolt. Az Aston Villa ellen például két perc 56 másodperc alatt szerzett mesterhármast (!), megdöntve ezzel Robbie Fowler 4.33-as PL-rekordját. Több sem kellett a Liverpoolnak, 2016 nyarán sebtiben kicsengetett érte 34 millió fontot.
Mané játéka pedig új szintre emelkedett Jürgen Klopp kezei alatt, első szezonjában az év játékosa lett a klubnál 27 meccsen szerzett 13 góljával. A másodikban ugyan kevesebb, tíz bajnoki gólt lőtt, ami egyre nehezebb volt Mohamed Szalah és Roberto Firmino mellett, de azért ugyanennyiszer betalált a Bajnokok Ligájában is.
Ma már Manét tarják a Premier League egyik legveszélyesebb támadójának, akinek a következő lépcsőfok az angol bajnoki cím megszerzése lenne. Minden esélye megvan rá, a Pool száz százszázalékosan vezeti a tabellát Angliában.
8. JAY-JAY OKOCHA
A támadó középpályás ingyen érkezett a PSG-tól Angliába 2002-ben, és egyből megmutatta, mit tud, Ivan Campóval és Youri Djorkaeff-fel hármasban igazi európai nagycsapatot csináltak a Boltonból. A 2004/2005-ös szezonban hatodikok lettek a Premier League-ben, ami klubrekord.
A játékos rengeteg örömet szerzett a szurkolóknak látványos játékával. 2006-ban Katarba szerződött, utána még visszatért Angliába, 18 meccsen játszott a másodosztályú Hull City csapatában, amellyel a rájátszásban feljutott a Premier League-be, a klub történetében először.
7. NWANKWO KANU
197 meccsen játszott az Ágyúsok mezében, két angol bajnoki címhez és ugyanennyi FA-kupa-győzelemhez segítette csapatát. Legemlékezetesebb pillanata a Chelsea ellen volt, amikor 2-0-s hátrányból egymaga fordított, miután egy negyedóra leforgása alatt mesterhármast szerzett.
Miután 2004-ben elhagyta az Arsenalt, Kanu a West Bromwich Albion, majd a Portsmouth játékosa lett, utóbbiban a klub történetének talán legfontosabb gólját szerezte a 2008-as FA-kupa-döntőben, ahol az ő találatával győzték le 1-0-ra a Cardiff Cityt.
6. EMMANUEL ADEBAYOR
A togói csatár hírneve nem a legjobb, vérbeli zsoldosnak tartják, de a képességei vitathatatlanok. Adebayor 2006-ban került Angliába, mikor az AS Monaco csapatától az Arsenalhoz igazolt, amelyben a 2007/08-as szezonban harminc gólt szerzett, ez volt a csúcs.
Pályafutásának keserű része csak ezután következett, mikor 2009-ben sok-sok pénzért átigazolt a rivális, hirtelen meggazdagodott Manchester Cityhez, az Ágyúsok szurkolói pedig egy életre megundorodtak tőle. Ehhez az is hozzájárult, hogy az Arsenalnak rúgott gólját a londoni szurkolók orra előtt ünnepelte a City 4-2-es győztes meccsén.
Aztán kölcsönbe került a Real Madridhoz, ahol karrierje egyetlen trófeáját szerezte, miután megnyerte a klubbal a spanyol kupát. Majd még egyszer hátba döfte az Arsenal drukkereit, amikor az ősi rivális Tottenham Hotspurhöz igazolt, ahol egyébkét viszonylag sikeres négy évet töltött (113 meccs, 42 gól).
A csatár a Crystal Palace játékosaként már nem volt ilyen gólerős, de összességében 97 gólt szerzett a Premier League-ben, ezzel Didier Drogba (104) után ő a második afrikai játékos az örökranglistán.
5. MOHAMED SZALAH
Így kell debütálni: Mohamed Szalah 44 gólt szerzett első liverpooli szezonjában, ebből 32-t az angol bajnokságban, amivel gólkirály is lett. Így már nem is tűnik olyan soknak az érte kiadott 42 millió euró…
Szalah ráadásul egy másik rekordot is megdöntött az angol bajnokság történetében: 36 meccsen lépett pályára a 2017/18-as idényben, ebből 24 mérkőzésen szerzett gólt, és bár a Liverpool „csak” negyedik helyen végzett a tabellán, bejutott a Bajnokok Ligájába döntőjébe, amelyen az egyiptomi támadó megsérült, a Real Madrid pedig megszerezte a harmadik BL-győzelmét is zsinórban.
Ki emlékszik már a botladozására a Chelsea-ben, amelyben 2014 és 2016 között próbálkozott sikertelenül, el is adták gyorsan az AS Romának. A mostani viszont már egy teljesen megváltozott Mohamed Szalah.
4. RIYAD MAHREZ
Manapság élvezet nézni az algériai szélső játékát, ami kezdődött a híres 2015/16-os idénnyel, amikor ő is kulcsszerepet vállalt abban, hogy a Leicester City meglepetésre a Premier Leaguue élén végzett. Ő lett országa első angol bajnoka, ráadásul az Év játékosa-díjat is megkapta 37 bajnoki meccsen szerzett 17 gólja után.
Azonban mielőtt Mahrez Leicesterbe igazolt volna, barátai és a családja is azt tanácsolták neki, ne menjen Angliába, mert az ottani futball nem fekszik az ő stílusának. Ő azonban alig várta, hogy elhagyhassa végre a sokat kritizált francia másodosztályt.
A PL-győzelem után a Leicester sem tudta sokáig megtartani Mahrezt, aki 2018 januárja óta már a Manchester City játékosa, amely 60 millió fontot fizetett érte. ő pedig így a Bajnokok Ligájában is megmutathatja magát. Megérdemli.
3. MICHAEL ESSIEN
A ghánai játékost annyira tisztelik hazájában, hogy még szobrot is emeltek neki, még akkor is, ha olyat, amilyet, a mű joggal versenyezhet Cristiano Ronaldo híres mellszobrával a „leggagyibb mű” díjáért.
Michael Essien 2005-ben érkezett José Mourinho Chelsea-jéhez, 24.4 millió fontot fizettek érte a Lyonnak, ezzel ő lett a klub valaha volt legdrágább igazolása. 2007-ne őt választották a legjobb játékosnak Afrikában, és ugyanabban a szezonban szerezte az „Év gólját” az Arsenal ellen.
Angliai karrierje alatt kilenc trófeát szerzett, de sérülései miatt végül a háttérbe került és el is hagyta a szigetországot. A Chelsea szurkolói soha nem feledik emlékezetes alakításait a középpályán.
2. YAYA TOURÉ
Remekül lőtte a szabadrúgásokat, és 2018-ig összesen 79 gól fűződött a nevéhez City-mezben, ebből 24-et a 2013/14-es szezonban szerzett, amikor második angol bajnoki címét szerezte a háromból. Az elmúlt évek nem alakultak jól a számára Manchesterben, ami részben saját, önfejű viselkedésének is köszönhető volt, az új szezont már Görögországban kezdi.
Ez azonban nem kisebbíti az érdemeit, és arra kell emlékezni, milyen játékos volt: a Premier League történek egyik legjobb középpályása.
1. DIDIER DROGBA
Az elefántcsontparti „erőmű” eleinte nem tudta valami könnyen elfogadtatni magát a szurkolókkal, miután 2004-ben 24 millió fontért Marseille-ből a Chelsea-hez szerződött. De mire 2012 ben először elhagyta a Stamford Bridge-et, 341 meccsen 157 gól állt a neve mögött, ezzel pedig a klub valaha volt egyik legjobb játékosa lett.
Miután a 2014/15-ös szezonban visszatért Londonba, a csatár a negyedik bajnoki címét szerezte meg, és egyébként is volt már négy FA-kupa-győzelme, három Ligakupa-győzelme és egyszer a Bajnokok Ligája-trófeát is megszerezte a csapattal. Utóbbinál az ő góljával menekült meg a halál torkából a Chelsea a Bayern München ellen 2012-ben.
Didier Drogba a PL meghatározó és a Chelsea ikonikus csatárává vált, aki sokoldalú játékával nagy meccseket tudott eldönteni. Megérdemli, hogy ezen a listán ő legyen az első, emlékezzünk csak arra, mikor csapattársai a fejük fölé emelték, és körbehordozták a Stamford Bridge-en, mint egy királyt.
Forrás: FourFourTwo.com