David de Gea 2011 nyarán, húszévesen érkezett az Old Traffordra az Atlético Madridtól, eleinte voltak nehézségei, de gyorsan beilleszkedett, majd gödörbe került (ő is és a csapat is), de azóta is a Vörös Ördögök kapuját védi, több mint egy évtizede.
A Manchester United egyik legnagyobb értékének a szurkolók sokáig De Geát tartották, aki a cikk megjelenéséig 456 alkalommal lépett pályára az angol rekordbajnoknál, nyert bajnokságot (2012/13), FA-kupát (2015/16), Ligakupát (2016/17), Európa-ligát (2016/17) és három angol szuperkupát (2011, 2013, 2016).
A klub történetének mindig is fontos szereplői voltak a kapusok, legendák fordultak meg az Old Traffordon, közülük gyűjtötte össze a FourFourTwo az öt legnagyobb hatású hálóőrt, akik beírték magukat a Manchester United nagykönyvébe.
HARRY GREGG (1957–1966, 247 MÉRKŐZÉS)
Harry Gregget gyakran nevezik a „Müncheni hősnek”, mert óriási szerepet játszott az 1958-as müncheni tragédia során az emberek kimentésében a repülőgép roncsaiból. A jeges kifutón megcsúszó repülőgép balesete 23 ember életét követelte, közöttük a csapat nyolc játékosáét.
Ő húzta ki például a füstölgő roncsok közül Jackie Blanchflowert, Dennis Violletet és Bobby Charltont, akik az életüket köszönhették neki. Ma már csak ketten élnek a híres Busby-bébik közül, Gregg idén 86 éves, Charlton pedig 81.
Ugyanakkor Gregg fantasztikus kapus is volt a Manchester Unitedben és az északír válogatottban egyaránt. Két héttel a repülőgép-baleset után már munkába állt a klubnál, négy hónappal később pedig a világ legjobb kapusának választották a svédek elleni világbajnoki mérkőzésen nyújtott teljesítménye miatt.
ALEX STEPNEY (1966–1978, 546 MÉRKŐZÉS)
Alex Stepney 1966-ban érkezett az Old Traffordra a Chelsea együttesétől, ahonnan Matt Busby hozta el rekordösszegért, addig ugyanis sosem fizettek ki kapusért 55 ezer fontot.
A játékos tizenkét éven át maradt a klubnál, amelyben 546-szor lépett pályára, ez rekord a kapusok között az Old Traffordon. De a több száz közül is kiemelkedik az a meccs, amely végleg megerősítette Stepney ikonikus szerepét a United történetében: az 1968-as, győztes BEK-döntő.
A Manchester United a portugál Benficát győzte le a londoni Wembley-stadionban, és a csapat sokat köszönhet a kapusának, aki a rendes játékidő utolsó pillanataiban, 1-1-nél emlékezetes védést mutatott be Eusébio lövésénél, amit még maga az aranylabdás csatár is megtapsolt.
Így lett a meccs hosszabbítás, az este pedig történelem. Stepney több mint egy évtizedet töltött a klubnál, de ez volt a legemlékezetesebb pillanata, amely meghatározta a pályafutását Vörös Ördögként.
PETER SCHMEICHEL (1991–1999, 398 MÉRKŐZÉS)
A „Dán Óriás” 1999-ben érkezett hazájából, a Bröndby együttesétől és az elkövetkezendő nyolc évben nemcsak a Manchester United kapujában betonozta be a helyét, hanem a Premier League történtében is, amelynek vitán felül az egyik legnagyszerűbb, felejthetetlen kapusa lett.
Peter Schmeichel az Old Traffordon töltött nyolc éve alatt öt angol bajnoki címet szerzett a frissen alakult Premier League-ben, nyert három FA-kupát, egy Ligakupát, egy Bajnokok Ligája-trófeát, és főszerepet játszott abban, hogy a United a kilencvenes évek vezető klubja lett Nagy-Britanniában, és a legjobbak közé emelkedett a világon.
Utolsó mérkőzését a Vörös Ördögök mezében az 1999-es, a Bayern München elleni emlékezetes, győztes BL-döntőn játszotta Barcelonában, és úgy fejezte be a karrierjét a klubnál, ahogy akarta és ő maga is megfogalmazta azon a sajtótájékoztatón, melyen bejelentette a távozását: a csúcson.
EDWIN VAN DER SAR (2005–2011, 266 MÉRKŐZÉS)
Sok mindent elmond Peter Schmeichelről, hogy a Manchester United hat éven át képtelen volt megtalálni az utódját. Pedig hoztak nagy neveket a helyére – például Mark Bosnichot, vagy a francia világbajnok Fabien Barthezt -, de előbb-utóbb mindegyikük kudarcot vallott.
A helyzet 2005-ben változott meg, amikor Edwin van der Sar az Old Traffordra igazolt, a Glazer-éra első szerzeményeként. Korábban a világ legjobb kapusai közé emelkedett az Ajaxnál, de 1999-ben Ferguson lecsúszott a holland játékosról, aki akkor a Juventust választotta.
Azonban, miután Gianluigi Buffon kiszorította onnan, négy évet húzott le a Fulhamnél, mielőtt a United végre megkaparinthatta – 34 évesen. Bár nem volt fiatal, hat kiemelkedően sikeres évet töltött a klubnál, nyert négy bajnok címet, és 2008-ban elhódította a Bajnokok Ligája-trófeát Moszkvában, ahol a párbajban védte Nicolas Anelka tizenegyesét, ezzel eldöntve a kupa sorsát.
DAVID DE GEA (2011–, 456 MÉRKŐZÉS)
Edwin van der Sar 2011-es visszavonulása után nagy volt a nyomás Sir Alex Fergusonon, hogy ne kövesse el ugyanazokat a hibákat, amelyeket a Peter Schmeichel 1999-es távozását követő években.
Ennek ellenére belement a „szerencsejátékba”, és megszerezte az Atlético Madrid még kiforratlan tehetségét, David de Geát, aki eleinte nagyobb hibákat is elkövetett a kapuban, amiért kapott hideget-meleget rendesen, például az egykori jobbhátvéd Gary Neville-től, aki legszívesebben le is cserélte volna a második számú Anders Lindegaardra.
Azonban De Gea gyorsan igazolta tehetségét, és mára a klub történetének legjobb kapusai közé emelkedett. Tizenegyedik szezonját kezdte az Old Traffordon, eddig több mint 450 meccsen lépett már pályára, és kétség kívül a csapat egyik legfontosabb emberévé vált, főleg Ferguson visszavonulása óta.
Az első kapus lett a Manchester United történetében, aki megkapta a szezon legjobb játékosának járó Sir Matt Busby-díjat, amelyet további háromszor ítéltek oda neki. Bár a Real Madrid a hírek szerint éveken át, kitartóan érdeklődött iránta, végül 2023-ig hosszabbított a Vörös Ördögökkel.
Forrás: FourFourTwo.com