Esszám el-Hadari, a veterán egyiptomi kapus már sok mindent látott hosszú pályafutása során. A 45 éves játékos a világbajnokság legöregebb, pályára lépett játékosa lehetett volna, ha Héctor Cúper szövetségi kapitány nem Mohamed el-Senavit nevezi a kezdőbe az Uruguay elleni meccsre.
A tapasztalt kapus 1996-ban debütált az egyiptomi válogatottban, és azóta számos labdával kellett már játszania, szinte végigkísérte annak modern technikai fejlődését, amely egyébként nem egy, és nem két világversenyen szolgáltatott beszédtémát a szakmának és az újságíróknak. Ez persze mindig a kapusok közösségét érinti a legérzékenyebben, és ez alól az Adidas Telstar 18 nevű, 2018-as vb-labda sem kivétel.
„Igen, mi, kapusok vagyunk a FIFA és a labdarúgás fejlődésének áldozatai – mondta el-Hadari. – Ugyanis minden negyedik évben új labdával kell játszanunk. Ezt könnyebb elfogadnia a mezőnyjátékosoknak, mint a kapusoknak, mert gondok mindig felmerülnek a változtatásokkal, és ilyenkor mindig a kapusok a hibásak.”
„Ha új labdák jönnek ki, többet kell vele gyakorolnunk, és ezzel a mostanival is vannak gondok, ami mindannyiunkat érint. Mert hiába nem mindig jó a labda minősége, hiába nem megfelelő valamiért, egy kapusnak akkor is készen kell állnia, hogy megfogja.”
Azért a mostani labda miatt felmerülő aggályok nem hasonlíthatóak a 2010-es Jabulani-hisztériához, amit még a legendás Gianluigi Buffon is „rettenetesnek” nevezett, de a játékszer amúgy is rengeteg kritikát kapott, amely még a NASA-t is elérte.
Viszont érdemes elgondolkodni azon, hogy idén nyáron már három szabadrúgásgól is született a világbajnokságon, pedig csak az első csoportforduló végén járunk, holott például négy évvel ezelőtt összesen született ennyi Brazíliában.
A Telstar 18-at egyébként a Manchester United, a Real Madrid és a Juventus is tesztelte, a szűkszavú David de Gea például úgy írta le, hogy „nagyon furcsa”, aztán a spanyol-portugál 3-3-as meccsen ki is derült, mennyire az a számára, mikor bődületes potyát kapott.
„Sok a kritika ezútal is, de semmit sem tehetünk – fogalmazott diplomatikusabban Igor Akinfejev, a hazaiak csapatkapitánya. – Van egy hivatalos szponzor, aki a labdákat szállítja az ilyen világversenyekre, nekünk pedig az a dolgunk, hogy ezzel játszunk, és megpróbáljuk valahogy a kezünk között tartani. A technológia mindig fejlődik, a futballisták pedig akár negyven méterről is képesek gólt szerezni. De a labda csak labda marad. Mi mást mondhatnék?”
Forrás: FourFourTwo.com