Feleki László, a legendás sportújságíró hozta el Magyarországra a londoni Arsenaltól a harmincas években az úgynevezett WM-rendszert. Az akkori szupertrendi futballhadrendet, amelyet jellemezhetnénk számokkal úgy is: 3–2–2–3. Később éppen a magyar Bukovi Márton és Sebes Gusztáv módosította ezt a klasszikus felállási formát egy, a futballt forradalmasító rendszerré az egyik fedezet és a középcsatár visszavonásával. Ezt intézményesítette aztán Guttmann Béla a Sao Paolónál, Brazíliában, és létrejött a 4–2–4-es szisztéma, amellyel Pelé és társai hódítottak.
Volt tehát idő, amikor a Hungária úton eszelték ki a labdarúgást megváltoztató taktikát. Volt idő, amikor a világ legjobb sportújságjait Budapesten szerkesztették, a már 107 éves Nemzeti Sportot a FIFA egykori „hivatalos partnerét” vagy a különböző képes lapokat, amelyeknek már csak az újraszületése volt a Képes Sport megjelenése az 1954-es magyar–angolra (7:1). Nemcsak a futballban vertük meg akkoriban fölényesen a brit csapatokat, nemcsak a világ legmo-
dernebb stadionja volt a miénk, hanem sportújságjainkat is irigyelte a fél világ.
Az idei magyarországi futsal Eb grúz UEFA-sajtófőnöke, Mamuka Kakiasvili mesélte, hogy gimnazistaként hetente elzarándokolt abba az egyetlen postahivatalba Tbilisziben, ahol hozzáférhető volt a Budapestről érkező Képes Sport, és barátaival ezt lapozgatták, nézegették, „olvasták” naphosszat, dacára annak, hogy a szövegekből jóformán semmit sem értettek. Kedves FourFourTwo-rajongók: ismerős a helyzet?
Bizony, a hajdani magyar foci vagy a fantáziadús Labdarúgás című folyóirat egyre távolodó emlékek, ma nem mi mondjuk meg a világnak, hogy miként kell futballozni, és nem Mészöly Kálmán képeit hordják a tolltartójukban a belgrádi úttörő-
lányok, nem Tichy Lajos-posztert ragasztanak a falra a marseille-i munkások.
Ma a FourFourTwo-t forgatják áhítattal az igényes futballrajongók Londontól Mumbaiig, Dzsakartától Isztambulig, Riótól Stockholmig és Lagostól Budapestig, havonta több millió példányban. Tizennégy különböző nemzeti kiadás után itt a tizenötödik. A világ kedvenc futballmagazinja ettől a pillanattól kezdve magyarul is olvasható, hiszen egyvalami nem változott: a magyarok kifinomult érzéke a jó focihoz. Az egyik legrégebbi és leggazdagabb futballkultúra bizonyára hamar befogadja majd a sportág szellemi csúcstermékét.
Feleki László elhozta nekünk a WM-rendszert, Értékes Christos és a Puskás-akadémia pedig a FourFourTwo-t.
Az új hadrend megérkezett.
A FourFourTwo magazin 001. lapszámának (2010. április) főszerkesztői jegyzete.