Szöveg Veszprémi Linda
A rendszerváltás utáni magyar politikatörténet emlékezetes napja volt 2006. szeptember 18., amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kiszivárgott balatonőszödi beszéde után több tízezres tömeg vonult az utcára Budapesten, követelve a kormányfő távozását, és a feldühödött tüntetők az éjjel megostromolták, majd elfoglalták a Magyar Televízió gyenge rend őri védelmet kapó Szabadság téri székházát. Híresség is akadt a tüntető tömegben: ahogy a Blikk fotója leleplezte, ott volt a Szabadság téren Urbán Flórián, az egyebek mellett az Újpest, a belga Mechelen és Anderlecht vagy a Zalaegerszeg korábbi, 40-szeres válogatott labdarúgója. Egy igazi kemény legény, aki a pályán sem ismert tréfát, és aki mindig amolyan, „ami a szívén, az a száján” típus volt, keresetlen stílussal. A (sport)médiában futótűzként terjedt a fénykép, amelyen Urbán haragos arckifejezéssel rázza az öklét a tömegben. És hogy mit kiabált? „Ria, Ria, Hungária! – felelte a Vas Népének és a Veszprémi Naplónak adott interjúban Horog László kérdésére válaszolva Urbán Flórián. – Azt hiszem, ezzel nem okoztam kárt senkinek. Szabad országban nem érhetik diszkriminációk az embert, márpedig ott tartunk, hogy engem emiatt diszkriminálnak.”
Történt ugyanis, hogy Urbán akkoriban az RTL Klub kereskedelmi csatorna futballközvetítéseinek szakkommentátora volt – egyes híresztelések szerint havi 700 ezer forintért –, és miután megjelent a fotó róla a bulvárlapban, eltávolították a csatornától. Kolosi Péter programigazgató azzal indokolta a menesztését, hogy aki tevékenyen részt vett az MTV székházának a szétverésében, annak nincs helye az RTL Klubnál. „Váratlanul értek az utóbbi napok eseményei – fogalmazott a korábbi labdarúgó. – Az RTL-nél megbízási, eseti szerződéssel dolgoztam, nem voltam alkalmazott. Tehát nem rúgtak ki, mindössze arról van szó, hogy többet nem hívnak. Túl fogom élni, jogi lépéseket fontolgatok, minden bizonnyal perre megyek, amennyiben a csatorna nem kér nyilvánosan bocsánatot tőlem. Ugyanis az igazgató, Kolosi úr valótlan dolgokat állított rólam. Azt mondta, hogy aktívan részt vettem az MTV székházának szétverésében. Ez nem igaz. Szíve joga eldönteni, kit alkalmaz, kit tart érdemesnek a műsorba kerülésre, ám ez rágalmazás. Bizonyítania kell, hogy én is a rombolók között voltam, ez pedig nem fog menni, ugyanis egyetlen kavicsot, követ, üveget nem hajítottam el. Rendőrrel nem is találkoztam. Az ostromnál ott sem voltam, már lezajlott a küzdelem, amikor én odaértem. Ott voltam, ugyanúgy, mint harmincezer ember, kiabáltam, de nem követtem el törvénybe ütköző cselekedetet. […] Ráadásul egzisztenciálisan nehéz helyzetbe kerülök, ki fog ezek után alkalmazni, ha azt olvassa, hogy törtem-zúztam a Szabadság téren. Nem hagyom, hogy összemossanak a randalírozókkal, ahhoz állampolgári jogom van, hogy tüntessek. A téren nem mint tévékommentátor és mint futballedző, hanem mint magánember vettem részt.” Urbán azt is igencsak sérelmezte, hogy senki sem beszélt vele nyíltan az RTL Klubtól. „A híradásokból tudtam meg, hogy nemkívánatos személy lettem az adónál, senki sem vette fel a telefont, hogy megkérdezze: »Mi történt, Flóri?« – mondta a 24.hu-nak. – Senki sem keresett a csatornától. Közleményt adtam ki, amelyben felszólítottam Kolosit nyilatkozatának visszavonására és nyilvános bocsánatkérésre.” Erre persze sosem került sor.
Nem azokban a hetekben volt Urbán Flórián a legjobb passzban: előtte néhány héttel rúgták ki edzői pályafutása első klubjától, a REAC-tól, megszűnt a szakkommentátori megbízatása is, ráadásul nem maradhatott az alacsonyabb osztályú Veresegyház játékosa sem, ahol levezetett. „Vasárnap a Tura ellen készültünk bajnokira, ám az edző szólt, hogy jelentsek sérültet, s ugyanezt jelezte az elnök is – emlékezett. – Mondtam, miért jelentenék, amikor egészséges vagyok, futballozni akarok. A tréner azt mondta, a sztori számára kellemetlen, az egészet beszéljem meg az elnökkel. Az utóbbi szólt, valóban nem akarja, hogy pályára lépjek az utóbbi napok eseményei miatt. Mondtam, jó, de adja írásba, hogy nem játszhatok. Megtette. Ez diszkrimináció.” „Mindenkinek vállalnia kell a felelősséget azért, amit csinál – fejtette ki Urbán néhány nappal később Deák Zsigmondnak a Magyar Nemzetben. – Abban a szituációban úgy érzem, azt kellett tennem. Vállalom, hogy ott voltam a kormány ellen tüntetők között […] Egy kavicsot sem dobtam el, rendőrrel nem találkoztam, annyi történt, hogy fennen hangot adtam a véleményemnek.”
Ezek szerint a baseballütőjét nem használta – ezt ugyan fotó nem bizonyítja, hogy volt nála, de felesége későbbi elmondása szerint, amikor az őszödi beszéden feldühödött férje elindult tüntetni, a kilencmilliméteres pisztolyát akarta magával vinni, de erről sikerült lebeszélnie, úgyhogy inkább a baseballütőjét kapta fel, és azzal indult a Szabadság térre… Arról, hogy miként került oda a Vas Népének mindössze annyit mondott: „Úgy gondoltam, ott kell lennem. Nem politizálok, de akkor így láttam jónak. Mit tett a sportért, a futballért ez a kormányzat? Semmit.”
Elmondta, meglepte az ellene irányuló sajtóhadjárat, ami miatt már az edzői pályafutását is veszélyben tudja. „Biztosan akad olyan klubvezető, aki megbélyegez, és ez nagy baj – mondta a Magyar Nemzetnek. – Ám ha valaki úgy érzi, szüksége van rám, meg fogunk egyezni. Korábban játékosként »átmentem a falon« is, és ha úgy láttam, hogy bíznak bennem, percek alatt aláírtam a szerződést. Nem a pénzt néztem, akkor már gazdag ember lennék. Biztos vagyok benne, hogy tudok újat mondani, mutatni a játékosoknak, és nem csak a labdával.” A 24.hu-nak pedig hozzátette: „Nem lettem rosszabb szakember attól, mert demokratikus körülmények között kifejeztem a véleményem. Aki emiatt nem számít rám mint edzőre, azzal nem tudok mit kezdeni. […] Hozzáteszem, egy józanul gondolkodó klubvezetőnek, akinek valóban rám van szüksége, nem jelenthet problémát, hogy véleményt formáltam egy ügyben.”
Állítása szerint nem bánt meg semmit. „Már miért bántam volna meg? Semmi rosszat nem követtem el, csak éltem az alkotmány adta jogommal, mint ahogy több tízezer ember is tette.” Bár szinte minden akkori interjújában hangsúlyozta, hogy ő nem (párt)politizál, 2014-ben elindult az országgyűlési választásokon újpesti jelöltként a Jobbik színeiben. Az edzői pályafutásának nem fellegzett be, sokfelé sodorta az élet, még a svájci U21-es minifutball-válogatott szövetségi kapitánya is volt. Az idén januárban taxisofőrnek állt, de immár visszatért a futballba, júniustól ő irányítja vezetőedzőként a Pest megyei I. osztályban szereplő Százhalombattai LK-t.
TOMLAF KAPITÁNY
Urbán Flórián pályáját sohasem kerülték el a balhék, Urbán legend című önéletrajzi könyvében maga is lejegyzett egy csokorra valót. Döglött akták sorozatunk korábbi számában mi is felidéztük, amikor Mészöly Kálmán szövetségi kapitány hazazavarta a válogatott edzőtáborából, mert piás volt. Volt, hogy kuplerájból ment edzésre, olykor egy bajnoki előtt és után napokig ivott, kipróbálta a kokaint, a belgiumi Waregemtől pedig azért rúgták ki, mert egy reggel az edző 18 éves lányának az ágyában találták. A Viasat 3 Lúzer FC című műsorában kifejtette, hogy egy edzőnek úgy kell beszélnie a játékosaival: „Takarodj oda, mert levágom a fejedet!”, ebből a TrollFoci mozaikszót csinált, és elnevezte TOMLAF Kapitánynak.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. júliusi számában.)