Szöveg Veszprémi Linda
Általános megdöbbenést keltett 2013 januárjában, hogy a Budapest Honvédba szerződött kölcsönbe csaknem száz Serie A- mérkőzéssel a háta mögött a 26 éves, neves olasz csatár, Davide Lanzafame, aki akkor a Cataniából érkezett, de a Juventusban kezdte a pályafutását, és játszott a Parmában, illetve a Palermóban is. Aztán néhány nappal később kiderült, honnan fúj a szél. Az olasz médiában január 9-én jelent meg a hír, amely szerint a bari ügyészség lezárta a fogadási csalásokkal kapcsolatos, több szálon futó nyomozását, és 32 személyt, benne 27 akkori vagy korábbi bari labdarúgót – köztük Lanzafamét is – gyanúsít azzal, hogy részt vett két bundamérkőzésen, a 2008. május 10-én lejátszott Bari–Treviso (0–1), valamint a 2009. május 10-én megrendezett Salernitana–Bari (3–2) Serie B-s találkozón. A vizsgálati anyagot a bari ügyészség továbbította is Stefano Palazzi szövetségi ügyésznek.
Két nappal később, január 11-én a Gazzetta dello Sport közölte Lanzafame tanúvallomását, amelyet még 2012. augusztus 4-én tett a római ügyészségen, háromórás meghallgatása során. Ebben az áll: „A Treviso elleni mérkőzés hetének első napján valaki megkeresett a csapat öregjei közül. Rajcic, San toruvo és Marco Esposito egyenként ment oda a játékosokhoz azzal, hogy a vendégek győzelmét elősegítve manipuláljuk a mérkőzés végeredményét. Anyagi ellenszolgáltatást ígértek, de esetemben nem nevezték meg az összeget. […] Hangsúlyozom, a körülmények olyanok voltak, hogy ha lehetetlen nem is, de iszonyúan nehéz lett volna távol maradnom tőlük. Hozzám hasonló zavart láttam Gazzin is, aki annyira nem tudta elviselni a feszültséget, hogy egyenesen sírásban tört ki, amikor Conte szokása szerint moziba vitte a csapatot. A mérkőzés napján Antonio Conte egyenként beszélt velünk, tisztességes viselkedésre szólított fel, és figyelmeztetett, hogy ha valakitől furcsát tapasztal – itt nyilván a terjedő pletykákra utalt –, akkor a játékost lecseréli. Körülbelül a második félidő huszadik percében történt, hogy egy ütközés után fejsérülést szimuláltam, és cserét kértem. A valódi ok az volt, hogy nem bírtam már ilyen körülmények között tovább játszani. […[ Következő hétfőn az öltözőben Rajcic és Santoruvo hozták az elosztandó pénzt, nekem hat- vagy hétezer eurót fizettek ki […]
A Salernitana–Bari találkozót illetően kijelentem, hogy a mérkőzés reggelén csapattársam, De Vezze – Stellini, Marco Esposito, Nicola Santoni, Guberti, Párisi és Masiello társaságában – tájékoztatta a csoportot, hogy a héten tárgyalások zajlottak a Salernitana képviselőivel a bennmaradáshoz szükséges győzelmük megszervezéséről. […] Miközben a meccs ment, Esposito és a Salernitana egy meg nem nevezett küldöttje tévén nézte az eseményeket, és amint megvolt a kívánt eredmény, feltételezem, hogy Salernitana embere kifizette a megállapított összeget Espositónak. Ő még aznap este odaadta nekem saját házában az én részemet, amely ismét hat- vagy hétezer euró volt.” (Itt tegyük hozzá: noha az olasz sajtó az ügyben következetesen az akkor reflektorfényben lévő fogadási csalásokra vonatkozó calcioscommesse kifejezést használta, látható, hogy valójában klasszikus bundáról van szó, ahol az ellenfeleknek pontok kellettek, amelyeket megvásároltak.)
A magyar válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya, az akkor a Honvéd vezetőedzőjeként dolgozó Marco Rossi honfitársa tanúvallomása láttán a Nemzeti Sportnak annyit mondott: „Mindenki vonja le a következtetést”. Lanzafame ennek ellenére végig a pályán lehetett a tavaszi szezonban, ez pedig érdekes jogértelmezési vitákhoz vezetett. Egyrészt: az Olasz Labdarúgó-szövetség (FIGC) a már jóval korábban lezajlott kihallgatások ellenére egészen áprilisig folytatta a nyomozást, és csak május végén adta át az ügyet a sportbíróságnak, amely megindíthatta az eljárást. Az MLSZ akkori versenyszabályzatának 2. paragrafusának 3. bekezdésében az állt: „Abban az esetben, ha vallomása vagy más tény alapján bizonyítást nyer, hogy a sportszakember vagy labdarúgó részt vett labdarúgó-mérkőzés eredményének vagy eseményeinek […] befolyásolásában, az MLSZ versenyrendszerében két évig semmilyen tevékenységet nem folytathat.” A dokumentum előző pontja pedig rögzíti, hogy aki ellen „mérkőzés jogellenes befolyásolása okán közvádas, szándékos bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt büntető eljárás indul, vagy indult, az MLSZ versenyrendszerében semmilyen tevékenységet nem folytathat az eljárás jogerős befejezéséig, megszüntetéséig.”
Csakhogy az eljárás Olaszországban még május végén sem kezdődött el, és az MLSZ érdeklődésére az olasz szövetség azt közölte: a játékossal szemben nem zajlik hivatalos eljárás, a nyomozóhatóság pedig gyanúsításokat nem közöl sajtóhírek alapján. És noha Lanzafame vallomása ott volt feketén-fehéren, tíz nappal azután, hogy Rómában megerősítette korábbi vallomását, a Honvéd csatára 2013. március 14-én hivatalos írásbeli nyilatkozatot tett a Budapest Honvédnak és az MLSZ-nek arról, hogy az Olasz Labdarúgó-szövetség versenyrendszerében szervezett mérkőzésen nem vett részt mérkőzéseredményének jogellenes befolyásolásában.
A Nemzeti Sport érdeklődésére, hogy jogszerű volt-e Lanzafame tavaszi játéka, az MLSZ írásban azt közölte: „Mindaddig jogosult az MLSZ versenyrendszerében rendezett mérkőzéseken pályára lépni, amíg a szövetség hivatalosan tudomást nem szerez esetleges büntetőeljárás megindításáról. A mai napig ilyen tartalmú hivatalos értesítés az MLSZ-hez nem érkezett.’’ Magyarán: az olasz labdarúgó hazudott egy ordas nagyot, a kispesti klub megtalálta a kiskaput, hogy egy bundagyanúba keveredő futballistát fél éven át büntetlenül szerepeltethessen, az MLSZ pedig ügyesen kimagyarázta, hogy miért is ment szembe saját szabályzatával. Amikor aztán megérkezett a hivatalos értesítés Olaszországból, az MLSZ már megvonta a légiós játékjogát. Noha a nyomozás során Lanzafame szépen „dalolt”, meglepő módon, több társával ellentétben neki nem kínálták fel a vádalku lehetőségét, és első fokon ő kapta a legsúlyosabb büntetést, négy évre eltiltották 2013. július 4-én. Ám aztán mégis sikerült vádalkut kötnie, másodfokon a büntetését 16 hónap eltiltásra és 40 ezer euró megfizetésére mérsékelték, és ez az ítélet július 16-án már jogerőre is emelkedett.
A bajnokság végén, kölcsönszerződése lejártával elhagyta a Honvédot, és úgy sejtettük, többé nem látjuk Magyarországon (amelyről július elején egy Gazzetta dello Sport-interjúban azt mondta: kényszerből jött ide, miután az olasz közeg kivetette magából). Ám büntetése letöltése után, 2016-ban a kispesti együttes újra szerződtette, főszerepet vállalt a 2017-es bajnoki címből, aztán a következő évben a Ferencvárossal lett aranyérmes, majd kölcsönben még visszatért harmadszor is Kispestre, mielőtt 2020ban a török Demirsporhoz távozott.
GÖRÉNYEK ÉS PATKÁNYOK
George F. Hemingway, a Honvéd akkori tulajdonosa, egyben az MLSZ NB I-es bizottságának elnöke 2009 novemberében a bundaügyek kapcsán még úgy fogalmazott: „Ami most kipattant, abban néhány játékos érintett, akik görények, akikből patkányok lesznek. Sarokba szorítva rávehetők arra, hogy nyüszítve mondják el a részleteket. Mindent megtudunk, ezt jósolom, és akiket elkapnak, azok örökös eltiltásra számíthatnak.” Amikor 2013-ban szerződtette Lanzafamét, állítólag nem tudott az ellene is zajló nyomozásról, de amikor már igen, akkor is szívesen nézte a csapatában, majd amikor 2016-ban ismét Kispestre vitte, a játékost (újból) bemutató sajtótájékoztatón így fogalmazott: „Aki a bundaügyről kérdezi Davidét, azt megkérjük, hogy hagyja el a termet, segítünk is neki ebben!”.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. decemberi számában.)