Szöveg Veszprémi Linda
2017 április 22-én különös pikantériája volt az NB I 28. fordulójában rendezett Paks–Diósgyőr mérkőzésnek a két vezetőedző személye miatt. A hazaiak kispadján Csertői Aurél, a vendégekén Bódog Tamás ült. Az utóbbi akkor néhány hete került a borsodiak kispadjára, és edzőként keveset dolgozott Magyarországon, hiszen előtte éveken át előbb a német RB Leipzig, majd a dán Bröndby másodedzője volt. Magyarországon is másodedzőként dolgozott két évet még 2009 és 2011 között, Mezey György segítőjeként a Videotonnál, és éppen Csertői miatt nem voltak szép emlékei az itthoni edzői munkáról.
Történt, hogy a Csertői vezette Haladás és a Videoton meglehetősen parázs hangulatú mérkőzést játszott egymással az élvonalban 2009. augusztus 23-án. A hazaiak 4–3-ra nyertek, de kevéssel a lefújás előtt elszabadultak az indulatok. A hátrányban lévő székesfehérváriaknak természetesen már csipkedniük kellett magukat, és amikor a labda elhagyta a játékteret, Bódog Tamás a Vidi kispadja előtti technikai zónát elhagyva akarta azt visszarúgni a mezőnybe, hogy minél gyorsabban jöhessen a bedobás. Ettől dobta el az agyát Csertői, aki persze szerette volna inkább húzni az időt. A két szakember hevesen egymásnak esett. Természetesen igyekeztek szétválasztani őket, mindkét kispadról felugrottak a stábtagok, és odasiettek, hogy elejét vegyék a verekedésnek, ebből persze tumultuózus jelenet alakultak ki (miközben állt a játék, és követve a „jó” példát, a játékosok is egymásnak estek a pályán). Már úgy tűnt, hogy elkülönítették egymástól a két edzőt, amikor Csertői egy karaterúgással váratlanul ágyékon rúgta Bódog Tamást, aki fájdalomtól eltorzult arccal fetrengett a földön. Az utcai harcosokat idéző rúgásból a negyedik játékvezetőnek, Ákos Dávidnak is jutott.
Aki úgy gondolta, hogy Csertői ezek után lehiggadva elnézést kér kollégájától, nagyot tévedett. A mérkőzés utáni sajtótájékoztatón inkább rátett még egy lapáttal, és megjátszotta a macsót. „Ha a Fradi-pályán valaki a hazai edzőt inzultálja, azt úgy megvernék, hogy haza sem talál” – fogalmazott az újságíróknak. Bővebben pedig így magyarázta a tetteit a Nemzeti Sportban: „Már rettenetesen vártuk a meccs végét. Örültem, hogy szabadrúgáshoz jutottunk, és bevallom, hogy jobban teljen az idő, Lattenstein Norbert helyett Irhás Ignácot küldtem a pályára. Miközben állt a játék, csak úgy, a magam szórakoztatására labdáztam kicsit, és ekkor teljesen váratlanul egy számomra vadidegen rontott rám a Videoton-kispad irányából. Keresetlen, nyomdafestéket nem tűrő szavakkal, fenyegető hangon és szándékkal rohant felém, megragadta a ruhámat, én meg az övét, s közben iszonyatos düh villant a szemében. Megtehettem volna, hogy elszaladok, ám nem ilyen ember vagyok, az igazamért kiállok, megharcolok, megvédem magam. Ezt tettem vasárnap este is, s miközben nagy tumultus támadt körülöttünk, elképzelhető, hogy a kislábujjammal eltaláltam a sípcsontját vagy a combját, de az biztos, hogy ágyékon nem rúgtam. Bódog Tamás hatalmas színjátékot rendezett.”
Bódog viszont közölte, hogy feljelenti a Haladás vezetőedzőjét. „Itt van előttem a felvétel, pontosan látszik rajta, hogy Csertői Aurél lágyékon rúg. Kétszer próbálkozott, az első kísérlet nem, a második viszont már sikerült. A fegyelmi bizottság előtt találkozunk, de természetesen a rendőrségen is feljelentést teszek magánvádas eljárás keretében.”
Az MLSZ fegyelmi bizottsága december 31-ig, vagy több mint négy hónapra eltiltotta Csertői Aurélt, akit az év végéig Róth Antal helyettesített. A bizottság Bódogot is hibásnak találta, őt október 31-ig száműzte a kispadról.
Három nappal később Illés Béla, a Szombathelyi Haladás Kft. ügyvezetője közleményt adott ki, amelyben az állt: „A Szombathelyi Haladás Kft. kiáll a csapat vezetőedzője mellett és szeretné tisztázni a történteket. Egyesületünk szerint a mérkőzés felvételei alapján bebizonyosodott, hogy az incidens kirobbantója egyértelműen Bódog Tamás, a vendégegyüttes edzője volt. A felvételen jól látszik, hogy a mérkőzés 91. percében Solymosi Péter játékvezető szabadrúgást ítélt a hazai csapat javára, és engedélyt adott a negyedik játékvezetőnek, hogy a hazai csapat cserélhessen. A labda az oldalvonalhoz gurult, ezt Csertői Aurél a kispad felé pöckölte, majd két lépés után sarokkal visszajuttatta a játéktérre. Nem volt játékban a labda, a játékvezető még nem adott engedélyt a játék újraindítására. Ekkor észlelte, hogy valaki (Bódog Tamás, akit Csertői nem is ismert ez idáig) a hazai technikai zónába rohant, és az édesanyját emlegeti, majd fenyegeti őt, megragadja a nyakánál fogva. Ekkor hangzott el a következő mondat: »A k…anyád, miért nem rúgod vissza a labdát?!«. Ebben a szituációban, a rendkívül érdekes, fordulatokban gazdag mérkőzésen mindenki feszült volt, emberileg érthető módon reagált Csertői Aurél. […] Nem értettük, nem értjük Bódog cselekedetét, hiszen nem volt játékban a labda, és még ha Csertői Aurél kirúgta is volna a labdát a stadionból, akkor is maradt volna hét labda a labdaszedőknél. A kispad közelében lévők egybehangzóan állítják és bizonyíthatják, hogy a piros-kékek másodedzője alpári szavakkal illette vezetőedzőnket, ami egy ilyen kiélezett mérkőzésen, egyenes következménye volt a konfliktus kialakulásának. Természetesen, bármelyikük hajlandó bíróság előtt is megismételni a Bódog Tamás által mondott sértéseket.”
Rendőrségi és bírósági ügy végül azért nem lett a dologból, mert az MLSZ kibékítette a feleket. Az eltiltások letelte után, 2010 februárjában a sportnapilapnak adott interjújában a láthatóan még mindig haragos Bódog így emlékezett vissza erre: „Rendeztek egy békítő show-t, és bár a meghívót az edzőbizottságtól kaptam, kettőnkön kívül egyedül az MLSZ elnöke, Kisteleki István volt jelen. Amikor úgy kezdte, hogy Aurél a játékosa volt, és milyen rendes gyerek, és hogy ő nem szokott ilyeneket csinálni, csak nevettem magamban. Való igaz, kezet fogtunk a végén, de csupán a látszat kedvéért. Ha Csertői Aurél megbánta volna, amit tett, korábban felhív, és akkor egymás között rendezzük a dolgot. De így röhejes volt az egész. Sosem tagadtam, hogy hülye voltam, mert elhagytam az edzői zónát, és szóvá tettem az edző sportszerűtlenségét. Ám erre nem az a normális reakció, hogy belém rúg. Nem értem, hogy ilyen ember ezek után hogyan dolgozhat még ma is az élvonalban, sőt a magyar futballban, mert csak idő kérdése, hogy mikor gurul el megint a gyógyszere.” A Magyar Nemzetnek nyilatkozva pedig azt is hozzátette: „Ha Németországban egy edző így viselkedik, azt nem csupán egy évre tiltják el, soha többé nem kap munkát.”
Az ügy lezárulta után Csertői Aurél többé nem volt hajlandó nyilatkozni az esetről, az idei áprilisi (cikkünk 2017-ben készült – a szerk.) egymás elleni mérkőzésük előtt pedig újságírói kérdésre Bódog Tamás annyit mondott: „A mai napig megvan a saját véleményem erről, de mind a ketten tanultunk a hibánkból. Néztem, a technikai zóna elég közel van Pakson egymáshoz (a teremben nevetés – a szerk.), de úgy gondolom, ezen túl kell lépni. Úgy gondolom, akkoriban annyi volt a bűnöm, hogy elhagytam a technikai zónát, de az alapján nem kell fejbe lőni az embert.”
Újságírót is megtámadott
Noha a Bódog-ügy nem került az igazságszolgáltatás jogkörébe, egy másik tettlegessége miatt a közelmúltban már a bíróság elé kellett állnia Csertői Aurélnak. Rónai Gábor, a Tolnai Népújság szerkesztője, a Nemzeti Sport helyi tudósítója jelentette fel, akinek 2016 őszén, a Paks–Újpest (1–1) meccs után esett neki a hazaiak vezetőedzője. „A mérkőzés utáni nyilatkozatot szerettem volna felvenni Báló Tamással, amikor odajött Csertői, elrángatott, és rám förmedt: »Mit képzelsz, te f…szszopó, hogy a csapat ellen írogatsz?! Tűnjél el a stadionból, a k…a anyádat!« A biztonságiaknak kellett lefogniuk, különben nem is tudom, mit csinált volna velem.
Néhány nappal korábban elemeztük a paksi csapat helyzetét: mi vezetett odáig, hogy lecsúszott az utolsó helyre. És egyik konklúzióként azt pedzegettük, hogy az edzőváltás lehet a megoldás. Erre rágott be Csertői. Nyilván kritikusak vagyunk, amikor ennyire gyengélkedik a csapat, de sosem írtam a Paks ellen” – mondta az újságíró, aki azt is hozzátette: Tököli Attila segédedző és Gévay Zsolt csapatkapitány, ahelyett, hogy megnyugtatták volna a trénert, ők is nekiestek.
A Paksi Járásbíróság június 15-i tárgyalása után nem született döntés, újabb tanúk bevonásával október 5-én folytatódnak a meghallgatások.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2017. júliusi lapszámában.)