
Grafika: Matthew Stevens
A cikk 2015-ben jelent meg!
Noha a labdarúgásban még közel sem olyan kriminális a helyzet, mint az amerikai futballban, ahol szinte nem múlik
el úgy hét, hogy ne tartóztassanak le egy-egy játékost gyilkosságért, tiltott fegyverviselésért, nemi erőszakért, tiltott kutyaviadal szervezéséért, kábítószerrel való visszaélésért, satöbbi, ám a mi futballunkban is előfordul, hogy a játékosok szembe kerülnek a törvénnyel. Hazánkban is, persze.
Itt van például a korábbi Honvéd-, ETO- és DVSC-játékos, Menyhárt Ernő, aki néhány éve azért kapott kilencéves börtönbüntetést, mert hétszer belevágta a kést a feleségébe, aki szerencsére túlélte a támadást. A korábbi MTK-játékos, Balaskó Iván 2005-ben négy évre felfüggesztett kétéves börtönbüntetést kapott, mert miután ittas vezetésen kapták, egy orvos barátjától kért vért, és abból adott vérmintát a rendőröknek – később volt egy másik ügye is, amelyben azzal vádolták, hogy meg akarta erőszakolni egy videotéka alkalmazottját. Herczku Szabolcs, aki játszott a Honvédban, a Diósgyőrben és Szegeden is, azért került bíróság elé, mert a szolnoki Baunok házaspár meggyilkolásának ügyében volt harmadrendű vádlott. És mint nagyon is emlékezetes, a korábbi válogatott középpályást, Bognár Györgyöt két év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, amit aztán csak azért függesztettek fel öt év próbaidőre, mert visszafizette az okozott kárt.
Mindannyiuk ügyénél bonyolultabb és rejtélyesebb viszont a korábbi MTK-játékos, Katzenbach Imre esete. Az 1964-es születésű, kiskunhalasi származású Katzenbach 165 mérkőzést játszott az NB I-ben az MTK színeiben, ennek nagy részét, 155 találkozót 1982 és 1989 között, majd még tíz meccset 1996-ban. Tagja volt az 1987-ben Verebes József irányításával bajnokságot nyerő csapatnak, 1997-ben pedig a Garami József-féle MTK-val volt bajnok és Magyar Kupagyőztes, még ha az idény második felében már nem is volt a csapatnál. Kis híján a címeres mezt is magára húzhatta, Bicskei Bertalan szövetségi kapitány többször is meghívta a válogatott keretébe, de pályára végül nem küldte. Hat éven át, 1990 és 1996
között Görögországban légióskodott, előbb az Apollón Szmirnisznél, majd az Olympiakosz Vólosznál, nem is játszott rosszul, szerzett emlékezetes gólokat a Panathinaikosz és az Olympiakosz ellen is. A III. Kerületnél, Szegeden, Kókán, Tápiószecsőn és a Rákosmenti KSK-nál vezetett le, utóbbi kettőnél edzősködött is.

Az 1996-97-es idényben bajnok MTK
2009 tavaszán épp a Rákosmenti KSK BLSZ-csapat edzője volt, amikor váratlanul eltűnt egy fél évre, senki sem tudja, hová. Amikor szeptemberben ugyanilyen váratlanul visszatért, munkára jelentkezett a csapatnál, kapott egy újabb esélyt, ám két hét múlva ismét eltűnt – de immár nem üres kézzel…
Minderre azonban már csak 2010 márciusában derült fény, amikor is a hatóságok lecsaptak az Eclipse-ügyben, amely a kétezres évek egyik legdurvább, állami segítséggel végrehajtott korrupciós botránya volt, tele titkosszolgálati szálakkal, robbantásokkal, vesztegetéssel és végül több tízmilliárdos lopással. A Budapesten és Pest megye területén március 10-én
több mint harminc helyszínen végrehajtott akcióban a hatóságok csaknem 260 munkatársa vett részt. A nyolc gyanúsított közül hetet letartóztattak, ám a nyolcadik – Katzenbach Imre – nem volt meg, és a rendőrségi kihallgatásokból az derült ki, hogy fél éve – tehát 2009 szeptembere óta – az ismerősei sem látták. A papírjait, kulcsait, autóját otthon hagyta, de ő szőrén-szálán eltűnt. Az MTK volt játékosán – aki 2008-ban már az APEH feketelistáján is szerepelt – 12 milliárd forint sorsát szerették volna számon kérni, így nagy összegű pénzmosással és adócsalással vádolták meg, ezért körözést is adtak ki ellene.

Katzenbach Imre
De miről is volt szó tulajdonképpen? Összefoglaljuk röviden. Deák Endre és Püski László alapította az Eclipse Informatikai Rendszerház Zrt-t 2003. április 4-én, a cég fő tevékenysége autók eredetiségvizsgálata volt, és a cég azonnal állami megrendeléshez jutott a Medgyessy-kormány idején, rájuk bízták az eredetiségvizsgálathoz szükséges szoftver elkészítését.
Az egész közbeszerzést minősített adatokra való hivatkozással titkosította a nemzetbiztonsági bizottság. Annyi azonban kiderült, hogy a szoftver 4.96 milliárdba került (a piaci ár mintegy tizenötszörösébe), majd a cég további állami tendereket nyert meg öt-hat milliárd forint értékben, közöttük a Budapest Airport Zrt. által megrendelt biometrikus útlevelek elkészítését is.
A gyanú szerint Katzenbach egy építőipari cég ügyvezetőjeként az Eclipse állami pályázatokon nyert pénzeinek tisztára
mosásában vállalt szerepet, további másik 18 építőipari céggel egyetemben. A pénzmosás a több milliárdos árbevétel ellenére már-már szemet szúrt, a cég ugyanis szinte nullszaldósan működött. Az összehangoltan működő bűnszövetkezet tízmilliárd forintot számolt el hamis számlákkal, hárommilliárdos adótartozást hagyva maga mögött. Az építőipari vállalkozások által kiállított költségszámlák mögött ugyanis nem voltak valós gazdasági ügyletek, csak a pénzösszegek továbbutalásának igazolásául szolgáltak, és a fiktív számlát kiállító vállalkozások bankszámláiról a pénzt továbbutalták a következő fantomcég bankszámlájára abból a célból, hogy a pénz eredetét eltitkolják. A cégláncolatok alján található „fiktív” vállalkozások bankszámláiról egyszer csak mintegy 12 milliárd forint készpénzt vettek fel – ezt a 12 milliárdot keresték az MTK játékosán, de csak azt lehetett róla egyértelműen tudni, hogy eltűnése előtt felvett 500 milliót ebből az összegből, és azzal lépett le.
„Még nem értesítették kollégáimat a társszervek, hogy Katzenbachnak nyomára bukkantak volna a nemzetközi repülőtéren.
Amíg nem kapunk hivatalos értesítést erről, csak belföldön köröztetjük a volt labdarúgót” – mondta 2010-ben Sipos Jenő, a VPOP akkori szóvivője, aki egyébként most az MLSZ szóvivője. Később a nemzetközi körözést is kiadták. És Katzenbach azóta sincs meg, semmi hír róla, immár több mint hat éve. A rendőrség és a nemzetközi bűnüldöző szervek nem találják.
Ha szerencséje van, akkor valamelyik trópusi szigeten tengeti az életét inkognitóban, ha nem volt szerencséje, akkor a bűnszervezet – amelynek lenyúlta a pénzét – tagjai előbb találták meg, mint a rendőrök. A bulvárlapok időnként jelentkeztek egymásnak ellentmondó „információkkal” Katzenbachhal kapcsolatban, olykor felvetették, hogy megölte a maffia, máskor
arról számolt be a Blikk, hogy látták Sülysápon – ahol felnőtt – hosszú hajjal, egy Mercedes luxusterepjáróból kiszállni, a Bors pedig úgy értesült, hogy a kaposvári erdőben, egy vadászházban bujkál. Az utóbbi években viszont már semmilyen
híradás nem érkezett róla.
Az Eclipse-ügy fejleményei egyébként hasonlóan rejtélyesek, mint Katzenbach eltűnése. A nyomozás során ismeretlen időpontban a nyomozást vezető ügyészt leváltották, és több érintett nyomozót is félreállított az állam. Eközben némely érintett nyomozó arról számolt be név nélkül, hogy a nyilvánvalónak induló ügy bizonyítékait ismeretlen hozzáférők módszeresen meghamisítják. 2011. január 9-én felrobbant egy Eclipse-ügyben érintett számlagyáros építési vállalkozó autója, de senki sem sérült meg. Két héttel később az Eclipse egyik korábbi programozójának az autóját robbantották fel ugyanolyan módon, ugyanolyan típusú jugoszláv kézigránáttal.
A vádiratot 2011 decemberében nyújtotta be az ügyészség a bíróságnak, ebben az Eclipse vezetőit 1.3 milliárd forintos adócsalással, pénzmosással és hűtlen kezeléssel vádolták már csak, pedig addigra legalább 15 milliárd forintnyi készpénz is eltűnt az Eclipse-ből. A titkosított tárgyalások után bizonyíték hiányában minden gyanúsítottat felmentettek 2013.
január 8-án. Az ügyészség fellebbezett, aminek helyt adott a Kúria, így az ügy visszakerült a Fővárosi Törvényszékre, elvileg újrakezdődött a nyomozás, itt tartunk most, 2015 őszén.
Veszprémi Linda