Szöveg Veszprémi Linda Grafika Hudi Dániel
Most, hogy főpolgármesternek jelöltette magát, elképzelhető, hogy tovább színesedik az a paletta, amelyet korunk hőse, a cserekapusból lett Fradi-vezérigazgatón át herevasaló celebségig jutó Berki Krisztián használ önmaga színezésére. És mivel politikai pályára szándékozik lépni (cikkünk még a választások előtt készült – a szerk.), nem meglepő módon újra téma lett amilyen rejtélyes, olyan gyors meggazdagodása. Futballvonatkozásban a kérdés úgy hangzik: lopott-e, vagy sem milliókat a Fradi pénztárából? Egészen pontosan 25 millió forintról van szó, amely 2008 májusa és 2010 márciusa közül tűnt el az Üllői útiak kasszájából. De haladjunk sorrendben, lássuk Berki Krisztián villámkarrierjét! Az 1980-ban Tatabányán született Berkinek villanyszerelői végzettsége van, de közben a futballban is próbált befutni, 2004 és 2006 között a Ferencváros szerződtetett kapusa volt, Szűcs Lajos és Udvarácz Milán mögött a harmadik számú a poszton.
Tétmeccsen nem lépett pályára a zöld-fehéreknél, egy Hajdúnánás elleni felkészülési találkozón védett csupán a Fradiban. Pályafutása során megfordult a Balaton FC-ben, a Diósgyőrben, a Budafokban és a Csepregben is, az előbbi kettőben összesen tizenegy NB I-es bajnoki mérkőzés is jutott neki. Huszonöt évesen, 2005-ben sérülés miatt be kellett fejeznie profi pályafutását, azután egy ideig a vendéglátóiparban dolgozott, majd az Aprilia cég magyarországi kereskedelmi vezetője lett, ahol az FTC-elnök Rieb György volt a tulajdonos, és ő nevezte ki egyszer csak váratlanul Berkit a Fradi klubigazgatójának. A sportvezetői munka eleinte nagy gondot okozott a 27 éves férfinak, akinek nem volt diplomája és nyelveket sem beszélt (később elvégezte a Testnevelési Egyetem sportmenedzser szakát, és megtanult angolul is). Aztán viharos gyorsasággal jött az újabb nagy lépés: 2008-ban Kevin McCabe, az FTC Zrt. angol tulajdonosa Berkit nevezte ki a klub vezérigazgatójává. A Fradival jött hírnevet kihasználva habzsolta az életet, aktuális párkapcsolatai révén a bulvármédia egyik kedvenc alanya lett, viszonya volt Oszter Alexandra színésznővel, Kapócs Zsókával, továbbá egy szépségkirálynővel (Polgár Krisztina) és egy playmate-tel (Sónyák Szilvi) is.
A szép nők mellett a drága autók is vonzották, egy napon egy csillogó, német rendszámú Porsche Carrerával érkezett meg a Fradi-székházhoz. A szurkolóknál már csöppet sem szárnyalt ilyen magasan a népszerűsége, nem kellett sok időnek eltelnie, hogy a közönség a távozását követelje, például amikor zöld-fehér helyett narancssárgában játszott a Fradi, vagy amikor – az MLSZ-t is megelőzve – be akarta vezetni a szurkolói kártyát. Amilyen gyorsasággal lett cserekapusból vezérigazgató, olyan váratlanul távozott 2010. június 4-én, aznap, amikor bejelentette Prukner László vezetőedzői kinevezését. Akkor így indokolta távozását: „Négy-öt évente érdemes váltani. Most jött el az idő.” Ezután felvetődött a neve Székesfehérváron, Diósgyőrben és a Vasasnál is mint leendő sportvezetőé, de végül ezekből nem lett semmi. Aztán újabb meglepetésként – mintha csak élvezné sokkolni a környezetét – újra felbukkant a Ferencváros háza táján: 2011 februárjában Kevin McCabe sajtóközleményben jelentette be, hogy Berki Krisztián cége, a 2010 júliusában, tehát mindössze hét hónappal korábban, és egy hónappal az Üllői útról történő távozása után, 500 ezer forintos tőkével bejegyzett BK Management Group Kft. átvette az FTC Labdarúgó Zrt. irányítását. Berki Krisztián mint a Fradi tulajdonosa? Sokan reménykedtek benne, hogy ez csak valami vicc lehet. A szurkolók ugyanis a fejüket vakarták: mégis, hogyan fogja a korábbi vezérigazgató fenntartani az évi százmillió forintból működő egyesületet? A klub vezetősége is sokkolva érezte magát, Kocsis Máté alelnök hangot is adott ellenérzéseinek, és perre készült a zrt. De megelőzték, mert egy magát megnevezni nem kívánó ismeretlen személy, Ny. Mihály feljelentést tett Berki ellen, azt állítva, hogy 2008 májusa és 2010 márciusa között 25 millió forint eltűnt a Fradi pénztárából, és Berki Krisztián vette azt fel nyolc részletben, elszámolni pedig nem tudott vele.
A sportvezető a Nemzeti Sportnak úgy nyilatkozott, hogy nem tett el még 25 forintot sem az FTC pénzéből, nemhogy 25 milliót. Három hónap múlva, 2011 májusában a Blikk azonban világgá kürtölte: bizonyítékai vannak Berki sikkasztására. „A lapunk birtokába jutott bizonyítékok szerint megvan a pénz, legalábbis Berki Krisztián vette fel több tételben az öszszeget, a kézjegyére hasonlító aláírás került az előlegek átvételére utaló dokumentumokra” – írta a bulvárlap, amelynek információi szerint Berki először 50 ezer, majd kétszer 168 ezer, aztán 264 ezer, 180 ezer, 3 millió, 1 891 655 és végül 19 183 025 forintot vett fel a házi pénztárból. A rendőrség nyomozást indított, amelyet hol lezárt, hol újraindított, ez ment éveken át. A csaknem 25 millió forintnak viszont továbbra sem volt nyoma, ezért 2015 áprilisában – amikor már Kubatov Gábor volt az egyesület elnöke – az ügyészség újra elrendelte a nyomozást Berki ellen. „A Ferencváros arra számított, akár hónapok alatt lezárul az ügy. Ehhez képest évek óta tart. Fontos, hogy akik megkárosították a klubot, legyen szó akár korábbi vezetőről is, megkapják büntetésüket” – mondta ekkor Orosz Pál vezérigazgató.
A SZURKOLÓKNÁL MÁR NEM SZÁRNYALT A NÉPSZERŰSÉGE, NEM KELLETT SOK IDŐNEK ELTELNIE, HOGY A KÖZÖNSÉG A TÁVOZÁSÁT KÖVETELJE
De kívánsága nem teljesült: 2015 novemberében – úgy tűnik, végleg – lezárták a nyomozást. Az ügyészség szerint nem volt megállapítható bűncselekmény. Négy éven át kutakodtak, ezerötszáz oldalnyi vizsgálati anyag született, eredmény azonban nem. Harminckilenc kifizetési pénztárbizonylat, hat kiadási pénztárbizonylat, és egy 4200 eurós tétel alapján keresték az eltűnt pénzt. Az indoklásból kiderül, a bizonylatok nagy részét nem töltötték ki teljeskörűen. Hiába szerepelt ezeken szinte mindig a Ferencváros Labdarúgó Zrt. vezérigazgatója – vagyis Berki Krisztián – aláírása, a szignók között voltak eltérések, sőt, sokszor az aláírás-bélyegzőt használták. Azt pedig nem csak ő tehette. A pénztáros vallomása szerint ráadásul nem is mindig annak a neve került a bizonylatokra, aki valójában átvette a pénzt. Később Berki erről így beszélt: „Nagyon nehéz lenne ellopni pénzt egy zárt részvénytársaságon belül, miközben a vezetőnek, azaz nekem 250 ezer forintig volt önálló aláírási jogköröm. Ami azt jelentette, hogy 250 ezer forint fölött minden egyes kifizetni kívánt számlára a pénzügyi igazgató és más igazgatósági tag nevének is rá kellett kerülnie.
Tehát nagyon nehezen tudtam volna 249 ezer forintonként kiutalni magamnak a pénzt. Majd később ezt a céget megvásárolta Berki Krisztián, vagyis olyan, mintha magamtól loptam volna.” Úgyhogy Berki nyugodtan folytathatta a televízióban és a közösségi médiában a magamutogató életét, önmagát következetesen „a berkinek” nevezve és írva a brandteremtés szándékával, és a sokak szemében irigylésre méltó életébe az is gond nélkül belefér, hogy az idén májusban különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás bűntette és egyéb bűncselekmények miatt ötmillió forint vagyonelkobzás mellett egy év börtönbüntetésre ítélték, amelynek végrehajtását két esztendőre felfüggesztették.
TÖBB MINT NEGYVENKÉTMILLIÓS TARTOZÁS
A futballban egyéb rázós ügyei is voltak Berki Krisztiánnak. Egy angol cég megbízásából 2012 áprilisában tárgyalásba kezdett az NB II-es Vác FC-vel és a váci városvezetőséggel a labdarúgócsapat megvásárlásáról, de 2013 augusztusában bírósági ítélet alapján 42.5 millió forintos fizetési kötelezettséget szabtak ki rá a futballklub tisztázatlan eladása és a volt tulajdonos megkárosítása miatt. Mivel azonban amerikai címre van bejelentve, a NAV tehetetlen ellene, holott egy cége ellen bírósági végrehajtást, valamint kényszertörlést kezdeményeztek, emellett pedig változatlanul érvényben van a 42.5 milliós tartozás is.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. októberi lapszámában.)