Szöveg Bodnár Zalán
Időpont és mérkőzés: 1982. július 8., NSZK – Franciaország, vb-elődöntő
A két fél: Harald Schumacher (Németország) és Patrick Battiston (Franciaország)
LEGENDÁS CSATA
HARALD SCHUMACHER: Minden idők egyik legragyogóbb vb-mérkőzésére került sor a spanyolországi torna elődöntőjében, amelyen a rendes játékidő 1–1-es döntetlenje után a franciák már 3–1-re vezettek a hosszabbításban, de a németek egyenlíteni tudtak, majd megnyerték a tizenegyespárbajt.
PATRICK BATTISTON: Battiston nem volt kezdő, Bernard Genghini helyére állt be az 50. percben, amikor 1–1-re állt a mérkőzés Pierre Littbarski és Michel Platini góljával. Genghininek már volt sárgája, és a második félidő elején is egy kétes szituáció után inkább beküldte a helyére Battistont Michel Hidalgo.
AZ ÜTKÖZET
HARALD SCHUMACHER: Tíz perce volt a pályán Battiston, amikor Platini kiugratása után kapura tört. A 16-os előtt még el tudta pöckölni a labdát Schumacher mellett, a nyugatnémet kapus azonban nagy lendülettel, felhúzott térddel, a csípőjét kissé kifordítva nekiütközött a fejének.
PATRICK BATTISTON: A francia játékos hatalmasat esett, a visszajátszásokból látszott, hogy deformálódott a feje, mint az ökölvívóknak. Mozdulatlanul maradt a földön. Platini később azt mondta: ahogy odaért, biztos volt benne, hogy csapattársa már nem él, mert nem mozdult és falfehér volt.
SEMMI, TOVÁBB!
HARALD SCHUMACHER: A németek kapusa oda sem ment a földön fekvő ellenfélhez, szenvtelenül rágózott, elhessegette az őt kérdőre vonó francia játékosokat, és mivel sem lapot nem kapott, sem szabadrúgást az ellenfél, így miközben Battistont hordágyon vitték le, már végezte is el a kirúgást.
PATRICK BATTISTON: Battiston súlyos fejsérülést szenvedett, súlyos agyrázkódása volt, rövid időre kómába esett, és két fogát is elveszítette. Hónapokkal később is nyakmerevítővel kellett járnia. Eleinte az orvosok úgy vélekedtek, maradandó sérülései is lehetnek, de szerencsére ez nem így történt.
ŐK MONDTÁK
HARALD SCHUMACHER: Schumacher a mérkőzés után, értesülve, hogy Battiston két foga is kitört, flegmán így reagált: „Ha csak ennyi az egész, hajlandó vagyok koronát csináltatni neki”. És azt is kijelentette, hogy nem látogatja meg a kórházban, de néhány hónappal később azért felkereste Metzben.
PATRICK BATTISTON: Harminc évvel később, a 2012-es német–francia meccs előtt Battiston megbocsátott Schumachernek: „Már nem haragszom, de nem vágyom arra, hogy találkozzunk. Ennek a történetnek már vége van. Sohasem tudjuk már meg, hogy szándékos volt-e, vagy sem.”
A GYŐZTES (DE NEM AZ ERKÖLCSI)
Schumacher elmondása szerint akkor döbbent rá a tette súlyára, amikor a meccs után felhívta az édesanyja, és azt mondta neki: „Fiam, ez komisz dolog volt, nagyon csúnyának látszott”. Rögtön el is nevezték a „sevillai rémnek”, az egyik francia újság olvasói pedig megszavazták az Adolf Hitler utáni második leggonoszabb németnek. A FourFourTwo magazin néhány évvel ezelőtti listáján is minden idők harmadik legellenszenvesebb labdarúgójának rangsorolták brit kollégáink.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. augusztusi számában.)