A nemzetközi kupaküzdelmek hőskorában, ha egy párharc két mérkőzés után döntetlenre állt, semleges pályán egy harmadik találkozót rendeztek, és ha ott sem született döntés, pénzfeldobással döntöttek a továbbjutóról.
Az 1967–68-as idénytől bevezették az idegenben szerzett több gól szabályát, ám ha az is egyezett, továbbra is maradt a harmadik meccses megoldás. Az 1970–71-es kiírás előtt azonban jött a nagy változás: életbe léptették a tizenegyespárbaj intézményét.
A tizenegyespárbaj „feltalálását” ketten is magukénak vallják: az izraeli játékvezető, Yosef Dagan, illetve a nyugatnémet sporttárs, Karl Wald nagyjából egyszerre gondolta azt, hogy így mégiscsak igazságosabb eldönteni egy döntetlenre végződő párharcot. Előbbi a FIFA-nak, utóbbi a Német Szövetségi Köztársaság labdarúgó-szövetségének nyújtotta be javaslatát 1969-ben. A nyugatnémetek gyorsabbak voltak, és az UEFA is elfogadta az ajánlásokat, így az 1970–71-es sorozatokra a szabály már életbe is lépett.
Az élet úgy hozta, hogy a sorsokról döntő újítást legelőször egy magyar klubcsapat mérkőzésén alkalmazták. A Kupagyőztesek Európa-kupájának (KEK) első fordulójában, 1970 szeptemberében a Bp. Honvéd a skót Aberdeen együttesével találkozott. Skóciában 3–1-re nyertek a hazaiak, a budapesti visszavágón pedig ugyanilyen eredmény született, csakhogy ezúttal a kispestiek javára.
A helyzet olyan újszerű volt még a játékvezetőnek, az olasz Concetto Lo Bellónak is, hogy a kétszer 15 perces hosszabbítás után levezényelte a csapatokat a pályáról, mondván, hogy akkor folyt. köv. a harmadik mérkőzésen. A játékosok azonban emlékeztették az újításra.
A futballtörténelmi első lövésnél Steve Murray nézett farkasszemet Bicskei Bertalannal, és a skót játékos a hálóba lőtt. Tichy Lajos egyenlített, majd Joe Harper lövése révén újra az Aberdeennél volt az előny, amelyet Kocsis Lajos tett semmissé.
A vendégek harmadik rúgója, Jim Forrest azonban hibázott: lövése után a labda a lécről pattant vissza. Ezután magyar részről Marosi László és Vági István, a skótoktól Jim Hermiston és Alex Willoughby rúgott sikeresen. Az utolsó próbálkozás viszont a Honvédot illette meg. Nagy meglepetésre a kapus, Bicskei állt a labda mögé, és magabiztosan be is vágta azt a kapuba, így a Honvéd jutott tovább az 5–4-re megnyert tizenegyespárbaj után.
A változtatást természetesen a többi kupasorozatra (BEK, UEFA-kupa) is kiterjesztették, ám a BEK-és a KEK-döntőre egy ideig még nem. Ha a döntő rendes játékidejében és hosszabbításában nem volt döntés, meg kellett ismételni a meccset, mint történt az Brüsszelben az 1974-es fináléban is, amikor is a Bayern München 1–1-et játszott az Atlético Madrid ellen, majd a megismételt döntőt két nappal később már 4–0-ra megnyerte.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2017. októberi számában.)