Szöveg L. Pap István Fotó FFT
Amint az ’50-es években, úgy ma is a center hátán virít a 9-es, zilált világunkban ezt az egyet legalább biztosan tudhatjuk. Kivételek természetesen vannak, de magára valamit is adó befejező csatár ezt választja, ha teheti. Hidegkuti Nándor sem vált volna meg tőle jobbján Kocsissal, balján Puskással, mint ahogyan az Aranylabdáig jutó utód, Albert Flórián hátáról is levakarhatatlan volt, a 2011-ben elhunyt Császár nyomdokain viselte Törőcsik vagy Kiss Laci is, mert egykor voltak csatáraink, bizony.
Nagy csapatnak jelentős futballista a 9-ese is, ez a tétel ritkán dőlt meg, és sajnos Fritz Walter esete is ezt erősíti, hiszen ő volt a Berni csoda 9-ese a győztes oldalon. De (amúgy kivételként, hiszen talán sohasem játszott centert) Bobby Charlton is minden angolok valaha volt legnagyobb 9-ese, BEK-et és világbajnokságot is ebben nyert, és lett a Manchester United egyetlen igazi világsztárja, aki nem 7-est viselt.
Wladyslaw Zmuda nevét csak azért érdemes megemlíteni, mert a lengyelekkel kétszer is világbajnoki bronzig jutó, a vb-szerepléseket tekintve ma is az örökrangsor 3. helyén álló klasszis védőként viselte büszkén a 9-eset – a hozzá hasonlóan 21 vb-meccset teljesítő Uwe Seeler legalább tényleg támadóként.
Elöl aztán a bőség irdatlan zavara: a zseniális Tostao, az osztrákok ballábas bombázója, Hansi Krankl, az örökifjú kameruni, Roger Milla, az 1980-as Eb-t eldöntő Horst Hrubesch, a gólvágó mexikói fogorvos, Hugo Sánchez, a Keselyű, Emilio Butragueno, Kati néni, azaz Rudi Völler, a loboncos Gabriel Batistuta, no meg a Milan holland félistene, Marco van Basten is ebben termelte ipari mennyiségben a gólokat. De menjünk csak Dél-Amerikába! Alfredo di Stéfano is onnan jött, akárcsak Iván Zamorano vagy a„dagadt” Ronaldo, aki alighanem Van Bastennel áll szoros harcban a valaha volt legnagyobb 9-es címért. De lehet, hogy a Nemzet Bombázója, Gerd Müller mindkettejüket megelőzi.
A sor végtelen: Kluivert, Mijatovics, Shearer, Eto’o, Inzaghi, Rooney, Crespo, Van Nistelrooy, Toni, Fernando Torres, Suárez, Lewandowski, Hariszteasz, Papin, Giovane Elber, Rush és persze Paolo Rossi… Vagy a klubjukban, vagy a válogatottban, vagy mindkettőben, de 9-esben. És gólok, gólok, gólok – megszámlálhatatlan mennyiségben!
Mellesleg még az edzőfejedelmek közül Vujadin Boskov és Carlo Ancelotti, sőt egy vb-n (1994) még Pep Guarrdiola is 9-esben villantott a pályán. És persze az orosz Oleg Szalenko is ebben rúgta a vb-történelem egyetlen mesterötösét 1994-ben Kamerunnak, és lett hat góllal vb-társgólkirály.
A magyar nemzeti tizenegyben 1954-ben és (kapitányként) 1958-ban Hidegkuti, 1962-ben és 1966-ban Albert, 1978-ban és 1982-ben Törőcsik, 1986-ban pedig Dajka László hordta a 9-est világbajnokságon. Két Molnár is viselte vb-n: a pozsonyi Pál csehszlovák színekben 1962-ben ezüstérmes volt, míg a dán Miklós 1998-ban Franciaországban képviselte benne szülei új hazáját.
A MI 9-ESÜNK: KISS LÁSZLÓ
„Én arra a tizenhármasra is büszke voltam, amiben Pécsett kezdtem, hiszen akkoriban még nem volt hét csere, csak három. Később sem érdekelt, hogy hányasban játszom, ugyanakkor az, akit Magyarországon hidegen hagy, hogy ugyanaz van a hátára írva, mint Albertnek vagy Benének, egyszerűen hazudik. Mert a kilences a góllövőké!”
KILENC, KIS FERENC
A magas szintű szellemiség, a romantika, az erős akarat száma. A fény hordozója, a legfontosabb holdszám. A feltétel nélküli szolgálaté. A számmisztika a Mars alá rendeli. A fluor száma. 3×3. Kilenced. Ferencváros. 9 és ½ hét és randi. Kilenc múzsa. Kilenclyukú híd. A kilencedik kapu. A macskák kilenc élete. Örömóda a IX. szimfóniából. Nine Inch Nails. És kilenc, kis Ferenc.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. áprilisi számában.)
A sorozat korábbi részei megtalálhatók IDE KATTINTVA.