Szöveg L. Pap István Fotó FFT
Attól, mert ez a szám virít a hátukon, önmagában még nem érdemelnek jelest, de a futballtörténelem korszakos figurái viselték az 5-öst. Mindjárt a mi Bozsik Cucunk, minden idők legnagyobb jobbfedezete. Vagy az öt éven át BEK-győztesként futballozó Real uruguayi származású védőgéniusza, Puskás másik kebelbarátja, az 1982-es hazai vb-n spanyol szövetségi kapitányként is dolgozó José Santamaría.
Az idősebbik Maldini, Cesare, aki ugyancsak a Milannal nyert BEK-et, és az 1998-as vb-n irányíthatta fiával a soraiban Olaszországot. De az idősebbik Charlton-fi vér, Jackie is 5-öst viselt Anglia mindmáig egyetlen, 1966-os megkoronázásakor, majd két vb-n ült az ír kispadon.
De mit mondjunk akkor a mezszám örök császárára, Franz Beckenbauerre? A Kaiser 5-össel a hátán lökte magasba 1972-ben az Európa-bajnoki trófeát, 1974-ben pedig elsőként az új Világkupát, és a Bayern három BEK-győzelmekor is ezt viselte. Az már csak hab a tortán, hogy a fent említettekhez hasonlóan (sőt felettük!) nyugatnémet szövetségi kapitányként is világbajnok és vb-ezüstérmes lett.
Az 1978-as világelső argentin csapatban persze az ábécérend szerint a kapus, Ubaldo Fillol védett 5-ösben, ugyanezen a vb-n és négy évvel később a brazil középpálya egyik varázslója, Toninho Cerezo viselte, de a hollandok korszakos védője, Ruud Krol is rendre ebben volt a megtestesült elegancia.
A mögöttünk lévő két évtizedben is klasszisokhoz nőtt hozzá az 5-ös. Így például a Baresi, Maldini duó mellett méltatlanul kevés figyelmet kapó Alessandro Costacurtához. A franciák atombiztos középső védőjéhez, a PSG későbbi edzőjéhez, Laurent Blanc-hoz.
A Barcelona pulifrizurás ikonjához, Carlos Puyolhoz. A Manchester Uniteddal mindent megnyerő Rio Ferdinandhoz. És persze a squadra azzurrában három vb-n és két Eb-n ebben takarító, aranylabdás Fabio Cannavaróhoz, aki 2006-ban vehette át a Világkupát.
No meg azt se felejtsük el, hogy a nagy Zinédine Zidane is ezt viselte a Realban, mert amikor 2001-ben Madridba szerződött, a 10-es Luís Figóé volt – így aztán Zizou 5-ösben nyerte meg a mindmáig utolsó BL-serleget a Realnak.
A magyar válogatottban is csupa remek futballista, 1954-ben és 1958-ban ugyebár Bozsik József, 1962-ben Solymosi Erno, 1966-ban Mészöly Kálmán, 1978-ban Zombori Sándor, 1982-ben Müller Sándor, legutóbb pedig 1986-ban Kardos József futballozott 5-ösben világbajnokságon. 2014-ben senki sem fog.
A MI 5-ÖSÜNK: MÉSZÖLY KÁLMÁN
„Igazából centerhalfként hármas számmal a hátamon játszottam végig a pályafutásomat, mígnem az 1966-os világbajnokság előtt Baróti Lajos bácsi összehívott minket, hogy kiossza az angliai mezszámokat. Mivel Mátrai Sanyi, a korelnök elkérte magának a hármast, továbbá akkor már a posztom szerint is kicsivel feljebb futballoztam, az ötös lett az enyém. Így aztán ebben rúgtam be Gilmarnak a harmadik gólunkat tizenegyesből.”
ÖTÖDIK SEBESSÉG
A vallás, a segítés, a gyógyítás jele. Az öt ujjé. A bóré. A Merkúré. Fúvósötös, kvintett, a center a kosárlabdában. Jeles. Ötöslottó. Az iszlám öt oszlopa. Ötödik sebesség. Ötszemközt. A Fifth Avenue. Take Five. Az ötös számú vágóhíd. Öt kismalac. És persze Budai II, Kocsis, Hidegkuti, Puskás, Czibor.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2013. decemberi lapszámában)
A sorozat további részei: