Szöveg L. Pap István Fotó FFT
Azt még nem tudta a világ 1958-ban, hogy a(nyugat)németek ifjú 17-ese, Karl-Heinz Schnellinger késobb a Milannal BEK-győztes és alapemberként 1966-ban vb-ezüstérmes is lesz, de a franciák gólgyárosának a nevét örök idokre megjegyezte. Just Fontaine ugyanis 17-essel a hátán szerzett 13 gólt a svédországi vb-n, ami bizonyára felülmúlhatatlan világbajnoki rekord.
Legközelebb 1974-ben villantottak a 17-esek, hiszen a győztes NSZKban Bernd Hölzenbein, a második hollandoknál Wim Rijsbergen, míg a bronzérmes lengyeleknél Andrzej Szarmach hordta a számot. Főleg a szalmabajszú lengyel futott be 17-esben nagy karriert, hiszen még 1982-ben is ezt viselte a lengyel futball második világbajnoki harmadik helyezésénél.
De a misztikus számozás jóvoltából Frank Rijkaard is 17-esben lett Hollandiával 1988-ban Európa-bajnok, Roberto Donadoni is ragaszkodott hozzá az olasz keretben a nagy tornákon. 1990-ben Andy Möller sem lehetett 10-es a németeknél (merthogy Lothar Matthäus volt az), és David Platt is 17-esben robbant be az angol futballba.
A kameruni Marc-Vivien Foé szíve 17-essel a hátán állt meg a 2003-as Konföderációs Kupa Kolumbia elleni, lyoni elodöntojének 72. percében a kezdőkörben. A 17-es mezt Foé volt klubja, a francia Lens visszavonultatta.
Olaszországban eleve nem nagyon viseli senki, a válogatottban is (Donadonit leszámítva) csak a legkevesebbre taksált fiúk kapják – nem véletlenül. Itáliában nem a 13-as, hanem a 17 az igazi balszerencseszám, az Alitalia gépein sincs 17-es sor, és az olasz szállodákban sincs 17. (számú…) emelet. Sőt, még az angol Leeds United is visszavonultatta a 17-es mezt az olasz elnök, Massimo Cellino indítványára…
Viszont Emmanuel Petit-nek a francia válogatottban és az Arsenalban is sokszor hozott szerencsét, 17-essel a hátán passzolta be például Taffarel mellett a harmadik gólt az 1998-as vb-döntőben. És a hollandok pokróca, Mark van Bommel is ebben futballozta végig a karrierjét, lett benne BL-győztes a Barcelonával és BL-döntős a Bayernnel.
A németek pedig rendre a hátvédsor klasszisait találják meg vele. Előbb Christian Ziege, majd a 2006-os vb-tol Brazíliáig Per Mertesacker hordta a hátán, míg a Bayern Münchenben évek óta Jerome Boateng viseli. De 17-es volt Nani a Manchester Unitedban, David Trezeguet a Juvéban, és ma is az Álvaro Arbeloa a Realban és Alexis Sánchez az Arsenalban.
A magyar nemzeti tizenegyben 1954-ben Machos Ferenc, 1958-ban Vasas Mihály, 1962-ben Rákosi Gyula, 1966-ban Szepesi Gusztáv, 1978-ban Pusztai László, 1982-ben Csapó Károly, 1986-ban pedig Burcsa Győző hordta a 17-est világbajnokságon.
A Debrecenben 2009 őszén Mészáros Norbert volt 17-es a BL csoportkörében, a Videotonban pedig 2012-ben Nikolics Nemanja hordhatta az Európa-ligában, és lőtt benne összesen négy gólt. Meg azóta a bajnokságban már-már összeszámlálhatatlanul sokat.
A MI 17-ESÜNK: NIKOLICS NEMANJA
„Teljesen véletlenül jutott nekem a tizenhetes mez, amikor idekerültem a Videotonhoz. Előtte a harmincegyes volt a szerencseszámom, mert azon a napon születtem, de most már úgy ragaszkodom a tizenheteshez, hogy akkor sem cserélném el, még a harmincegyesre sem, ha lehetne.”
TIZENHÉT PILLANAT
Erőteljes és szent szám, de Olaszországban a 13-as helyett a balszerencséé. A klóré. A jogosítvány megszerzésének életkoráé. Rákosmentéé. A tavasz 17 pillanata. Az Omega-köd. A 17-es villamos Észak-Budán. A gyermek XVII. Lajos. Renault 17. A tizenhetes számú ház Hitchcocktól. Android 17. A Heaven 17. A (She’s) Sexy & 17 a Stray Catstől. A Siebzehn Jahr Falcótól.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. decemberi lapszámában.)
A sorozat korábbi részei megtalálhatók IDE KATTINTVA!
Magazinunkat olvassa digitálisan a digitalstand.hu/fourfourtwo oldalon!