
A szovjet Lev Jasin az egyetlen, aki 1-esben nyert Aranylabdát
A WM-rendszerben még a hülye 2–3–5 alapján dobták szét a mezszámokat a hülye angolok, amihez aztán évtizedeken át mereven ragaszkodtak, jött a 6:3, a brazilok, a totális futball, egy azonban nem változott: az 1-es a kapusé.
Vagy nem. Ma már a gólvonalon sem feketében parádéznak a futball magányos harcosai, és a hátukon is kedvükre viselhetik a 99-ig terjedő számsor valamennyi elemét.
A klasszikusok, Grosics Gyula (a Fekete Párduc), Lev Jasin (a Fekete Pók) vagy Gordon Banks (Banks of England) persze nem is álmodhattak másról, mint az 1-esről, és a világfutball nagy kapusai ma is ezt viselik – kivéve, ha zöldfülűként ugranak be csereként, de a következő nyártól már semmi sem menti meg őket az 1-estől.

Az Aranycsapat Grosiccsal kezdődött
Így aztán 1-es volt a dinamógatyás Sepp Maier. A Nottinghamben közel a harminchoz berobbanó, de még 41 évesen is vb-elődöntőben védő Repülő Malac, Peter Shilton. A világbajnok nagypapa, Dino Zoff. Az állandó mezszámokat a FIFA az 1954-es vb-re vezette be, az UEFA viszont még az 1996-os (!) BL-döntőt is 1-től 11-ig játszatta, így addig a kapuban ezeken a meccseken is kizárólag 1-esek állhattak.

Osvaldo Ardiles, a középpálya 1-ese
Viszont a vb-ken 1978-ban, 1982-ben és 1986-ban a szigorú ábécérendhez ragaszkodó argentinoknál Norberto Alonso, Osvaldo „Ossie” Ardiles, illetve Sergio Almirón szaladgált (az utóbbi csak szaladgált volna, nem kapott szerepet) a pályán 1-esben. Alonso és Almirón így lett világbajnok, miközben Ubaldo Fillol 5-ösben, illetve 7-esben védett, Nery Pumpido pedig 18-asban… Nagy duzzogva végül 1990-ben a hagyományos számozás mellett döntött Argentína is, ekkor viszont Pumpido 1-esben megsérült, és Goycoechea 12-esben állt a kapuban a fináléban.
A francia Fabian Barthez pedig 1998-ban és 2006-ban is 16-osban (arany-, majd ezüstérem jutott neki), itt Bernard Lama viselte büszkén az 1-est a kispadon, 2006-ban pedig Mickaël Landreau. Korábban a feledékeny brazilok borították fel a papírformát 1958-ban. Ők nem adtak meg számokat, egy uruguayi FIFA-hivatalnok ötletszerűen osztotta szét a 22 mezt, kész csoda, hogy kapus (de csak a csere, José Carlos Castillo) kapta az 1-est, Gilmar 3-asban védte végig a tornát, és lett aranyérmes. (Az ifjú Pelé pedig ennek a vakvéletlennek köszönheti a később legendává érő 10-est!)
A hollandok össze-vissza számozták az 1974-ben majdnem világelső csodacsapatukat, itt a pályára nem lépő középpályás, Ruud Geels viselte (volna) az 1-est, Jongbloed 8-assal a hátán védett a döntőben. (Mint ahogyan négy évvel később is, de ekkor legalább már a cserekapusé, Schrijversé volt az 1-es.)
A magyar válogatott kapuját világbajnokságon többnyire az 1-es számot birtokló kapus védte, nem úgy Ilku István (22) 1958-ban a mexikóiak és 1962-ben a bolgárok, Gelei József (21) 1966-ban a brazilok, a bolgárok és a szovjetek, Mészáros Ferenc (21) 1978-ban az olaszok, Szendrei József (18) pedig 1986-ban a kanadaiak ellen. Mexikó óta sajnos semmilyen mezszámmal senki…
Az európai kupákban viszont keményen tartja magát az 1-es, mindig kapus viselte, a BL-döntőkben is csak nagy ritkán védett valaki más számmal a hátán. 2004-ben a Portóban Vítor Baia 99-esben, a túloldalon a Monacóban Roma 30-asban. Pepe Reina 25-össel lett BL-második a Liverpoollal 2007-ben, három éve pedig a 22-es Butt kapitulált a Bayernnel az Inter ellen, de ugyanő 1-esben védett 2002-ben a Leverkusenben a 12-essel kezdő César Realjával szemben. A kispadról viszont Iker Casillas már 1-essel szállt be parádézni, holott két évvel azelőtt ugyanő 27-essel volt kezdő, és Bodo Illgner 1-essel volt a cseréje…
Egyre nehezebb követni. De akárhogyan is keverik a kártyákat a klubok és a válogatottak, amíg világ a világ, az 1-es a futballban mindig a kapusoké marad. Esetleg Ardilesé.
A mi 1-esünk: Disztl Péter
„Világbajnokságon és európai kupadöntőben mindmáig utoljára én álltam magyar kapuban egyes mezszámmal. Egész életemet végigkísérte ez a szám, már édesapám is mondta: kisfiam, te vagy az egyes, az első számú, veled kezdődik az összeállítás, nagy felelősség, ezt sose feledd! Mindig is a kedvenc számom volt, ha ma lottózom vagy kenózom, az egyes mindig ott van a számaim között.”
Top 10 1-es

Grosics Gyula
magyar
Bp. Honvéd

Lev Jasin
szovjet/orosz
Dinamo Moszkva

Gordon Banks
angol
Leicester/Stoke

Sepp Maier
NSZK-beli/német
Bayern

Dino Zoff
olasz
Juventus

Peter Shilton
angol
Nottingham

Osvaldo Ardiles
argentin
Tottenham

Peter Schmeichel
dán
Manchester United

Oliver Kahn
német
Bayern

Iker Casillas
spanyol
Real Madrid
Egyre megy
Az őskezdet és a teremtés szimbóluma, az akarat, a magabiztosság és az energia száma. Minden 0-tól különböző szám 0-dik hatványa. Az első természetes szám. A hidrogéné. A Napé. A férfiaké. Budapesté. Az Egyesült Államoké. A legrosszabb érdemjegy. A Kisföldalatti. A No. 1. Die Erste. És persze a Special One.
Szöveg L. Pap István
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2013. augusztusi számában.)