Vágó: A leforgatott nyersanyagot a rendezővel együttműködve összevágja. A film menete alapján egymás után illeszti a felvételeket. Először a nyersvágást hajtja végre (ha nincs asszisztense), majd utána a finomvágást. A képhez hozzávágja a hangot is. (Wikipédia – Filmes munkakörök)
Ma a vágó kifejezést hallva elsősorban a film- és televíziós műsorkészítésben dolgozó vágók jutnak eszünkbe. Mi a dolga egy vágónak a filmkészítésben?
A rengeteg felvett anyagot neki kell egyrészt megfelelő sorrendbe összevágni, másrészt olyan hosszúságúra vágni a műsort vagy filmet, hogy az fogyasztható és élvezhető legyen, illetve megfeleljen az időkorlátoknak.
Egy mozifilm elkészítésénél kié a végső vágás joga?
Tudtommal ez megegyezés kérdése, de többnyire a produceré, alkalomadtán – ha szabad kezet kap – a rendezőé.
Eredetileg mely szakma képviselőit nevezték vágóknak akkor, amikor a filmezésnek még az ötlete sem létezett az emberiség életében?
Salgótarjáni gyerek vagyok, úgy tudom, hogy a bányákban dolgoztak régen vágók, akik a követ vágták, és tudomásom szerint ebből alakult ki aztán a vájár szó.
Mindenki tudja, hogy Vágó István a televízióban hosszú éveken át futó műsorában barkochba játékot játszottak a szereplők. De mi volt a műsor címe?
Hm, hogy is volt az? Ha sikerült kitalálni a szót, akkor választhatta a felkínált nyereményt a játékos, vagy azt, ami a függöny mögött volt. Eszembe jutott: Van benne valami!
A pesti vicc szerint mi a közös Petőfi Sándorban és Vágó Istvánban?
(Nevetve.) Az, hogy mindkettőről hidat neveztek el!
Hivatástudat: 5/5
Interjú Bodnár Zalán
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. májusi számában.)