Tisztázzuk gyorsan, nem valamiféle természeti katasztrófa történt aznap.
„Amikor Németország hét gólt szerzett ellenünk rövid idő leforgása alatt, szegény elsírta magát – idézi fel Tite. – Ez engem is megérintett érzelmileg.”
Nemzetként és csapatként nehezen tért magához Brazília a lesújtó, 7–1-es vereség után, amelyet ráadásul odahaza kellett elszenvednie. Viszont úgy néz ki, Tite személyében megtalálták azt az embert, aki képes lehet gyógyítani a sebeket. Tite – hosszabb nevén Adenor Leonardo Bacchi – 2016 júniusában váltotta Dungát a szövetségi kapitányi székben, és nemcsak a szurkolók, de a játékosok arcára is visszacsempészte a mosolyt.
Gyengén kezdtek a selejtezőcsoportban is, amely az idén nyári világbajnokságra nyitott kaput, de később a válogatott újjászületett a Grémio, az Internacional és a Corinthians egykori főnökének irányításával, és bebiztosította helyét az oroszországi világbajnokságon. Amikor már éppen úgy tűnt, hogy a brazil válogatott összeomlik, Tite visszacsempészte azt a stílust, amely miatt szívesen néztük számos világbajnokságon a játékukat.
„Tite remek taktikai rendszert épített, szép eredményeket értünk el, és visszaszereztük az önbecsülésünket – nyilatkozta a válogatott és az Inter védője, Miranda a FourFourTwo-nak. – Tudja, hogyan lehet kihozni a legtöbbet egy játékosból. Karizmatikus vezető, mindenki jól kijön vele. Gyakran előfordul, hogy egy szövetségi kapitánynak mindössze tizenegy barátja van a pályán, de Titét azok is szeretik, akik leginkább csak csereként ülnek a padon.”
Ha esetleg sikerülne Brazíliát elvezetnie a hatodik világbajnoki címig, valószínűleg még több barátja lesz, és egy kicsit a felesége is felvidul.

Neymar alig várja már, hogy bizonyíthasson
Milyen érzés a világbajnokságra induló brazil válogatott szövetségi kapitányának lenni?
El sem tudom mondani, mennyire büszke vagyok, hogy én lehetek a hazám szövetségi kapitánya. Hatalmas felelősséggel jár ez, és tudom, hogy helyre kell állítani a brazilok hangulatát és büszkeségét. Az álmom vált valóra.
Egyszer már majdnem önnek adták az állást, de végül Dunga lett a kapitány 2014-ben. Nem volt bántó ez a helyzet?
De igen. Nem tagadom, azt vártam, hogy felkérjenek, mert úgy gondoltam, ismerik a klubszinten végzett munkám minőségét. Brazíliában mindenki azt mondogatta, hogy én leszek a kiválasztott. Ki se mehettem az utcára, mert egyből mindenki odajött hozzám, hogy azt mondogassa, elérkezett az én időm. A 2014-es világbajnokság után érdeklődött nálam a japán szövetség, de nem mentem bele a tárgyalásokba, mert még mindig a brazil felkérést vártam. Ilyen az élet. Néhány napig rosszul éreztem magam, amikor Dungát választották, de aztán visszatértem a Corinthians csapatába, és gyönyörű játékkal bajnokok lettünk. Akkor még nem tudtam, de az, hogy a Corinthiansnál maradtam, rengeteget számított a fejlődésemben.
A brazil válogatott a hatodik helyen állt a dél-amerikai selejtezőcsoportban, amikor átvette a vezetését. Hogyan sikerült megfordítani a fejleményeket?
A dél-amerikai selejtezőcsoport mindig nagyon kemény, de egy másik nehézséggel is meg kellett küzdenem: magával a váltással, mert a klubtevékenység egészen más, mint ami a válogatottnál zajlik. Gyorsan kellett tanulnom, sürgősen ki is kértem néhány kollégám véleményét. Ne feledjük, az is a feladataim közé tartozott, hogy visszaadjam a csapat önbizalmát.
Ha edzői szemmel nézzük, mi miatt történhetett meg Brazília hét egyes veresége Németország ellen négy évvel ezelőtt?
Nem lehet különválasztani az edzőt és az embert. Önnek is csak azt mondhatom, amit akkor a feleségemnek: nem tudom. Könnyű kívülről véleményezni az eseményeket, és rámutatni olyan dolgokra, amelyeket én másképp csináltam volna, és mindnyájan tudjuk, milyen nehézségekkel küszködött akkoriban a válogatott. Azt mondhatom, aki azt gondolja, hogy tud mondani egy vagy két racionális okot erre a vereségre, az valószínűleg nem nagyon érti ezt a játékot. Amikor ilyen eredmény születik, akkor mindig tényezők sokasága játszik közre. Ezért amikor azt hallom, hogy egy adott ok vagy ember miatt következett be ez a vereség, én érzem magam zavarban az ő tudatlanságuk miatt.
Élt még a seb a játékosokban, amikor ön a csapathoz érkezett?
Szerintem túltették magukat az eredményen, és azon is, hogy Brazília nem jutott döntőbe, de a média szívesen csámcsogott még az ügyön.
Nagyon követelődző a brazil média?
Egy évig dolgoztam kommentátorként, úgyhogy ma már értem, mit akar a média. Elfogadom a kritikát is. Egyedül az alulinformáltságot nem fogadom el. Újra meg újra adódik olyan szituáció, amelyen felbosszantom magam. De összességében jó a kapcsolatunk. A Selecao sajtósa egyetlen esetben szenved meg velem: amikor véget ér egy mérkőzés. Gyakran le kell nyugtatnia, amíg odaérünk a sajtótájékoztatóra. Nem könnyű ám kezelni az adrenalint!
Állítólag Luiz Felipe Scolari a tanára volt. Igaz ez?
Igen, még a hetvenes években. Scolari profi futballista volt, ugyanakkor tanított is egy iskolában, ahol az U14-es csapat edzője volt. Én egy másik iskola csapatában játszottam, de volt egy meccsünk egymás ellen, és azt mondta, jó középpályás vagyok. Később irodai munkára kerültem a Volkswagenhez, és Scolari tőlem vett meg egy autót. Felismert, és megkérdezte, mit csinálok ott. Kérte, hogy menjek el egy próbajátékra a Caxias csapatához, ahol ő is játszott. El is mentem, tetszettem nekik, és az ificsapatuk tagja lettem. Így találkoztam Scolarival.

Gabriel Jesus a legjobbat hozza ki a többiekből
Talán beceneve, a Tite is tőle származik?
Az iskolánk csapatában úgy hívták a középpályásokat, hogy Leonardo, Tite és Ade. Ez utóbbi voltam én, az Adenorból. Amikor Scolariék ellen játszottunk, tetszett neki, amit lát, de felcserélte a neveket. Azt hitte, engem hívnak Titének. Amikor aztán a Caxiasba kerültem, már Titeként fogadtak a csapattársaim. Mondtam nekik, hogy nem úgy van az, de egyáltalán nem érdekelte őket. Úgyhogy elloptam az egyik gyerekkori csapattársam nevét, és azóta azt használom.
Ha Brazília megnyerné a nyári világbajnokságot, lehetne Neymar a világ legjobb játékosa?
Nos, Lionel Messi és Cristiano Ronaldo többször is megnyerte az Aranylabdát, de nem nyertek világbajnokságot. Lehetetlen egy egyéni teljesítményt pusztán az eredmények irányából meghatározni. Nagyon remélem, hogy megnyerjük a világbajnokságot Oroszországban, de nem hiszem, hogy a világ legjobbja cím a világbajnoki aranyérmen múlik.
Elképzelhető, hogy a négy évvel ezelőtt Kolumbia ellen szerzett sérülése inkább ösztönzőleg hat majd rá?
Ugyanolyan éhes lesz, mint mindig. El sem tudom képzelni, mennyire borzalmas lehetett az a pillanat, de már túl van rajta. Minden topjátékosnak komoly veszélyekkel kell szembenéznie, és Neymar azóta is sok mindenen keresztülment. A 2014-es sérülés már a múlté. Lehet, hogy egy kis extra motiváció, de nem tartom jelentős tényezőnek.
„Ösztönözöm játékosaimat, hogy élvezzék a játékot. A szép futball az esélyeinket növeli”
Nem gondolja, hogy Gabriel Jesus az a kilences számú játékos, aki az elmúlt néhány évben nagyon hiányzott a brazil válogatottból?
Nyilván van még hova fejlődnie, de hatalmas professzionalizmusról tett tanúbizonyságot az utóbbi időben, és megtanulta kezelni a nagy pillanatokat. Hatalmas jelentőséggel bír a Selecaóban. Ha egy csapatnak csak egy olyan tagja van, aki képes meccseket nyerni, akkor még nagy a baj. Gabriel Jesus jelenléte azonban inspirálja Neymart, Williant, Philippe Coutinhót és az összes többi támadójátékost. Az ellenfeleink még inkább aggódhatnak, amitől erősebbek leszünk.
Nagy a nyomás a brazil válogatotton, hogy jóvátegye a 2014-es kudarcot, és megnyerje az idei világbajnokságot?
Próbálom arra ösztönözni a játékosaimat, hogy engedjék el a nyomást, és élvezzék a játékot. Szeretném, ha szép futballal léphetnénk pályára, mert ez is az esélyeinket növeli. Lehetséges nyertesként utazunk Oroszországba, és ettől nem megijedünk, hanem megerősödünk.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2018. júliusi, 100. lapszámában.)