Ezen a napon nem egyszerűen csak egy Superclásicót játszanak. Ami itt történik, folytatása a legnagyobb argentin rangadó kilenc hónappal ezelőtti nem mindennapi eseményének, amikor a River majdnem tízezer kilométerre Buenos Airestől, a madridi Bernabéuban emelte magasba a serleget.
A Boca 1–0-ra vezetett, és ez még a második félidő vége felé is így volt, Lucas Prattónak sikerült egyenlítenie, majd Juan Fernando Quintero lenyűgöző gólt szerzett a hosszabbításban. A Boca tíz emberre fogyatkozva folytatta, és kapusa, Esteban Andrada minden egyes szögletre előrement. A 119. percben kapufát lőtt a csapat, és a kontrázó River Plate Martíneznek köszönhetően megszerezte a harmadik gólját, ezzel beállítva a 3–1-es végeredményt.
Csodálatos este volt ez egy olyan klub életében, amelyik 2011-ben kiesett az élvonalból, és emiatt azóta is gúny tárgya. Aztán a Napóleon néven is ismert Marcelo Gallardo vette át az irányítást, és innentől kezdve a River és a Boca közti négy kupatalálkozót mind a River nyerte 2014 és 2018 közt. A Copa Sudamericana elődöntője volt az első 2014-ben, ezt követte a Libertadores-kupa nyolcaddöntője 2015-ben (ennek visszavágóját idő előtt lefújták, mert gázsprayvel támadták meg a River játékosait), majd jött a 2017-es Supercopa-döntő és a 2018-as Libertadores-finálé.
A két ádáz rivális látogatásunk napján először találkozott a madridi mérkőzés óta.
„NEM ÜNNEPELHETTÜNK AZ OTTHONUNKBAN, DE MOSTANRA MADRID IS A MITOLÓGIA RÉSZE LETT”
„Jönnek a f…ok” – kiált az egyik szurkoló, amikor meglátja az ellenfél alapos kísérettel körbevett buszát. Motorosok és rendőrautók őrzik a járművet, amelyik éppen jobbra fordul nagy sebességgel. Olyan a jelenet, mintha maga az elnök érkezett volna meg. Talán nem is véletlen, hogy az amerikai elnöki páncélozott autóhoz hasonlóan a Boca buszát is Szörnyetegnek keresztelték el.
A járgány páncélozott és golyóálló. A bent ülő futballisták biztosak lehetnek benne, hogy semmilyen veszély nem fenyegeti őket, hiszen az előző héten a saját kezükkel ütötték kalapácsokkal az ablakokat. A sofőr ugyanakkor ideges. Dario „El Gringo” Ebertz túlzottan is jól emlékszik, mi történt az előző év novemberében, egész pontosan 24-én.
Akkor is ugyanezt az utat tette meg a csapattal, az Estadio Monumental felé, a Libertadores-kupa döntőjének visszavágójára igyekeztek.
A buszt megtámadták, palackokkal, nagy kövekkel és minden egyéb mozdíthatóval dobálták, rengeteg ablak betört, és a rendőrség által használt könnygáz a játékosokat is elérte. Többen hánytak, a szemek bepirosodtak. Amikor megindult a támadás, Ebertz elájult. A klub alelnöke vette át gyorsan a kormányt, és villámgyorsan vezette a buszt a stadion kapujához, hogy elébe menjen a még nagyobb tragédiának. „A saját fészkükbe piszkítanak ezek a szerencsétlenek” – mondta a csapat uruguayi származású középpályása, Nádland Nahitan Nández, miközben menekültek le a buszról. Ekkor azonban még mindenki úgy gondolta, hogy a mérkőzést a történtek ellenére is le kell játszani. Fél óra múlva azonban már nem így álltak hozzá.
A Boca stábja elkezdett képeket posztolni a történtekről, köztük volt egy olyan is, amelyen Pablo Pérez volt látható monoklival. A játékost bevitték egy magánklinikára, amelynek a tulajdonosa egyébként tagja a klub elnökségének, és ez gyanút szült.
„Azon a hétvégén történt néhány furcsa dolog – mondja egy forrásunk, aki a dél-amerikai szövetég (CONMEBOL) orvosi stábjának tagja, és aznap este ellenőrizte a futballisták állapotát, amit akkor mérkőzésre alkalmasnak ítélt. – Amikor beléptünk az öltözőbe, még azt kiabálták, hogy ne merjük lefújni a meccset, ott helyben el akarják intézni a dolgot, de fél óra elteltével megváltozott a véleményük, elkezdték kitenni a képeket a közösségi médiába, és azt állították, ilyen állapotban nem játszhatnak mérkőzést.”
Ugyanakkor azt is elmondta, hogy ez volt az első alkalom, amikor nem vett részt a kormány által delegált biztonsági szakember azon a találkozón, amelyet rendszeresen megtartanak az ilyen mérkőzések előtt két nappal. „Csak a Boca és a River játékosai jelentek meg.”
Addigra már 70 ezer ember volt jelen a stadionban, és a kezdést előbb elhalasztották, majd az egész mérkőzést törölték. A CONMEBOL elnöke, Alejandro Domínguez és a FIFA feje, Gianni Infantino – aki direkt erre a mérkőzésre utazott Argentínába – sietősen távozott, miközben feldühödött szurkolók inzultálták őket. Nemzeti futballtragédia volt, ami történt.
Eredetileg másnap kellett volna lejátszani a mérkőzést, de hiába nyitották volna ki a stadiont, a Boca bejelentette, hogy nem lesz ott. Végül a CONMEBOL arra jutott, hogy a két csapat nem lesz képes lejátszani ezt a meccset odahaza, ezért a madridi rendezés mellett döntöttek, jóllehet bejelentkezett Miami, Medellín és Doha is.
Eközben a Boca még emlékezett a 2015-ben gázspray miatt a félidőben lefújt találkozóra, ahonnan a River jutott tovább, emiatt pedig a svájci székhelyű Sportdöntőbírósághoz fordult, és kérvényezte, hogy nyilvánítsák győztessé. Ezt a kérvényt elutasították.
A Boca buszsofőre, Ebertz is megjelent tanúként Lausanne-ban. „Valami már a kezdetektől fogva nem stimmelt – mondja most. – Tíz éve én vezetem a csapat buszát, de sosem tapasztaltam, hogy ennyire közel jöttek volna ilyen sokan. Emlékszem, hogy betört az első ablak, és csak azért menekültem meg, mert gyorsan az arcom elé tettem a karom. A következő palack eltalált.
Sokkal nagyobb baj is történhetett volna. Az ilyesmi nem része a labdarúgásnak. A mai napig arra kérnek a Boca szurkolói, hogy hajtsak be a River-drukkerek közé.”
Amikor a Boca és a River találkozója kerül sorra, minden komment egy szikra. És az első szikra után jön a fizikai erőszak. „Egyszerűen éreztem, hogy el kell dobni azt a palackot” – mondta a River egyik szurkolója, akit Matias Firpo néven azonosítottak. El is ítélték, most közmunkát kell végeznie. A stadionból is kitiltották 28 hónapra. Bármilyen furcsa, de nem tagja a barra brava ultracsoportnak, amely erős szálakkal kapcsolódik a bűnözéshez, a drogkereskedelemhez és a politikához.
Ugyanez volt a helyzet Adrian Napolitanóval, aki 2015-ben gázsprayt használt. Egyszerű szurkoló volt, egy pékségben dolgozott, és úgy gondolta, jó móka lehet, ha egy kicsit lefújja a River játékosait.
A barra brava kultúra az argentin labdarúgás minden rétegét elérte már: az elnökségi tagokat éppen úgy, mint a labdarúgókat és a szurkolókat. Szegényt és gazdagot egyaránt, sokan vannak, akik csapatuk mezét viselik, de közben huligánként viselkednek. Ez szülte meg a Salvemos al Futbol (Mentsük meg a futballt!) nevű civil szervezetet, amelynek célja, hogy visszaszorítsa a sportágat jellemző erőszakot.
A River szurkolói nem azzal foglalkoznak elsősorban, hogy mi történt tavaly novemberben, inkább az izgatja őket, hogy a Boca megpróbálta azt az előnyére fordítani. Az összeesküvés-elméletek kedvelői arra is felhívják a figyelmet, hogy Argentína elnöke, Mauricio Macri 12 éven át volt a Boca klubelnöke. Ugyanígy gondolkodnak a Boca drukkerei is: az egyik népszerű daluk arról szól, hogy a gázsprays incidens és a River azt követő levonulása megrendezett volt.
FEKETE LUFIKAT CSEMPÉSZTEK A STADIONBA. EGYPERCES NÉMA CSEND A HALOTT BOCA EMLÉKÉRE
Az argentin fővárosban a graffitikultúra része, hogy szerelmes üzeneteket tűznek a lámpaoszlopokra. Három háztömbnyire a Monumentaltól erre lettek figyelmesek a River szurkolói: „Pao, még a serleget is odaadnám egy újabb csókért tőled! Rober.” Másnap a River-drukkerek már azon ügyködtek, hogy kiderítsék, ki az a Rober, aki elbizniszelné a Libertadores-győzelmet. Az általunk meglátogatott mérkőzés előtt újabb üzenet jelent meg: „Rober! Tévez is szerette volna elcserélni a serlegeit egy Libertadores-kupára. Azóta is sír. Pao.”
Ezen az estén csupán bajnokit játszanak, de nem lehet a madridi találkozó nélkül értelmezni a mostani eseményeket. A River szurkolóinak az a nap örökre feledhetetlen marad.
„Olyan, mintha csak tegnap lett volna” – mondja Andrés, a 39 éves szurkoló, aki elutazott Spanyolországba. Minden mérkőzésen ott van, és a mai napig mérges, hogy nem otthon emelték magasba a serleget, ahogy haragszik a Bocára is, amiért megpróbálta a bíróságon megtámadni a Rivert. „Tavaly ezzel a monoklival jöttek, hogy őket mondják ki győztesnek – említi. – Nem ünnepelhettünk az otthonunkban, de mostanra Madrid is a mitológia része lett. Lássuk, vajon most milyen kifogást találnak ezek az idióták. Megverjük őket itt is, megverjük őket Európában is, és ha kell, a Holdon is megverjük őket.” Most azonban nyoma sincs az erőszaknak. Az egyetlen füst, ami a levegőben terjeng, a grillbódékból száll fel.
„Egyperces néma csend a halott Bocának” – kiabálják eksztázisban a River-drukkerek, miközben mennek be a stadionba. Fekete lufikat csempésznek be magukkal, ez az egyik meglepetésük a Libertadores-vesztes ellenfélnek. Az eredeti elképzelés az volt, hogy az egész stadiont beborítják egy nagy, fekete gyásztifóval, de a mérkőzés előtt néhány nappal ezt az ötleteket betiltották, mert féltek, hogy erőszakot generál. Így is több koporsó jelent meg az utcán, az egyikben sertésfej. A kabátok alatt fekete pólók, az egyiken az alábbi felirat: „Láttalak meghalni”.
A stadionon belül hatalmas felfújható betűk mutatják: „QEPD”, azaz nyugodjon békében, illetve „9 DIC 2018”, ami a döntő dátuma. Csupán néhány Boca-játékos van jelen az előző évi összecsapásból, mivel a vezetőedzőnek, Barros Schelottónak le kellett mondania, és tíz futballistától is megvált a klub. Köztük volt Pablo Pérez, illetve három közönségkedvenc, Fernando Gago, Nahitan Nández és Dario Benedetto.
Benedetto arca ugyanakkor jelen van a stadionban, többen viselnek ugyanis olyan maszkot, amely azt a mosolyt és nyelvkinyújtást mutatja, amely az arcára ült, amikor belőtte a vezető gólt a River ellen. Öröme később szomorúsággá változott. Benedettót annyira megviselte az a vereség, hogy hónapokig szinte nem is lőtt gólt a bajnokságban, majd távozott a klubból.
A rendezők rászólnak a maszkos River-szurkolókra, hogy büntetést fognak fizetni, ha nem veszik le. A medvejelmez ugyanakkor nem tiltott. Lucas Pratto csatár, akit Medve néven is emlegetnek, a mérkőzés hőse volt tavaly. Betalált a 2–2-es döntetlenre végződő odavágón és a madridi visszavágón is. Eredetileg sokat kritizálták, hogy a 12-es mezt viseli, ami bocás múltjára utal, de erre ma már senki sem emlékszik. Ő maga is a mitológia részévé vált.
CSIRKE, KÖNNYGÁZ ÉS RENGETEG VÉCÉPAPÍR. Bemutatunk négy korábbi összecsapást, ahol elszabadult a pokol.
BOCA JUNIORS–RIVER PLATE 1:2, 1913. AUGUSZTUS 24. Akkoriban az volt a közfelfogás, hogy a River elegáns, nyugodt stílusban futballozik, és így jobban megfelel saját tehetős közegének, míg a Boca sokkal inkább darabos, ipari jellegű csapat, ami jobban passzol a kikötői gyökereihez. A két csapat először 1913 augusztusában találkozott a bajnokságban, az összecsapást a River Plate nyerte, a gólszerzők Candido García és Antonio Ameal Pereyra voltak. Miután lefújták, a játékosok és a szurkolók is összecsaptak. Jól megalapoztak a későbbieknek.
BOCA JUNIORS–RIVER PLATE 0–2, 1986. ÁPRILIS 6. Ez az összecsapás nem feltétlenül volt a legellenségesebb, mégis ikonikus pillanata maradt a Superclásicók történetének. A River úgy ünnepelte meg tízpontos előnyét és ebből fakadóan bajnoki címét, hogy tett egy tiszteletkört a… La Bombonerában. A Boca drukkerei felfoghatatlan mennyiségű vécépapírral dobálták meg őket, és a pályát mindenütt fehér borítás fedte, olyannyira, hogy végül narancssárga labdával kellett lejátszani a meccset. Ennél is nagyobb problémát jelentett, hogy a Boca kikapott. Belegondolni sem merünk, mi lett azzal, akinek nagydolga akadt a mosdóban aznap.
RIVER PLATE–BOCA JUNIORS 2–1, 2004. JÚNIUS 17. A River számos becenevet kapott már. Nem mindegyik jelenhet meg nyomtatásban. Az egyik ezek közül a Las Gallinas (Csirkék). Ezt a Banfield szurkolói aggatták rájuk, miután ők voltak az első csapat, amelyik a River Penarol ellen elveszített 1966-os Libertadores-kupa-döntőjét követően találkozott a Buenos Aires-i gárdával. A 2004-es elődöntő visszavágóján a River 1–0-ra vezetett a tíz emberrel játszó Boca ellen, de hamarosan Carlos Tévez ünnepelhette az egyenlítő gólját, és ezt csirketánccal tette meg. Ki is állították, a hosszabbításban a River még egyszer betalált az immár kilenc emberrel játszó Boca ellen, végül tizenegyesek következtek, és a River ünnepelhetett.
BOCA JUNIORS–RIVER PLATE 0–0, 2015. MÁJUS 15. A nyolcaddöntő visszavágóját félbeszakították, miután egy Boca-drukker felvágta a játékoskijáró falát, és gázspray-vel fújta le a River szünetről visszatérő labdarúgóit. A tv-közvetítésben szemüket dörzsölő játékosokat láthatott a néző, illetve azt, hogy rohamrendőrök lepték el a stadiont. „Nem látok! Nem látok! Ég a szemem! Ez nem háború!” – kiabálta Ramiro Funes Mori védő. A Boca szurkolói nem sokat segítettek azzal, hogy megtapsolták a közönséget, mielőtt visszamentek az öltözőbe.
A belépésnél különleges biztonsági intézkedések vannak érvényben, nem elég csupán a jegyet bemutatni, személyi igazolvány is szükséges, és a rendőrök még a gyerekeket is átvizsgálják. A tavaly novemberi, végül elmaradt mérkőzés előtt azóta már híressé vált képsorokat készítettek, amelyeken egy anyuka négyéves gyerekére helyezte el a görögtüzeket, hogy így játssza ki az ellenőrzést.
Amikor a vendégcsapat kapusa, Andrada megjelenik, hogy bemelegítsen, 70 ezer szurkoló kezd el kiabálni rá: „Ezúttal a fejeseket is fogd meg!” – utalnak neki a Madridba az utolsó percben kapott góljára, majd kezdetét veszi a rigmus: „A seggbe k.rt Andrada seggbe van k.rva”.
Carlos Tévez mérges, mert ezúttal nem kezd, Daniele De Rossi viszont az őt pfújolókat pásztázza. Az AS Roma 36 éves legendája merészet húzott, amikor otthagyta addig egyetlen klubját, és Dél-Amerikában folytatta a Boca mezében. „Mindig is nagyon szerettem ezeket a színeket, a szurkolókat, a stadiont és persze Maradonát – magyarázta. – Szeretném megvalósítani az álmaimat, és nem akartam addig visszavonulni, amíg nem játszottam a Boca Juniorsban.” Hamarosan ő és Enzo Pérez összecsapnak a pályán.
A Boca visszahúzódott, és kontrára játszik, míg a River igyekszik áttörni a védelem falát. Még fél órán belül vagyunk, amikor két Boca-középhátvéd már sárga lapot kapott, és a River kétszer is tizenegyest reklamált, eredménytelenül. A Boca csak úgy tudja tartani magát De Rossi vezetésével, hogy hosszú labdákat küld előre a 19 éves csatárnak, Juan Carlos Hurtadónak. Andrada húzza az időt, a River szurkolói pedig kezdik elveszíteni a türelmüket. „Equipo chico la puta que te pario” – sértegetik.
Az első félidő közepe táján felrobban a stadion, amikor a hazaiak drukkerei temetés tematikájú performanszba kezdenek, és fekete lufikkal lepik el a pályát. „Aki nem ugrott fel Madridban, az mostanra halott” – megy az ének. A stadion remeg, miközben fel-le ugrálnak a lelátón. Nem sokkal később előkerül a ’90-es évek nagy slágere: „A Bocának nincs férje, a Bocának nincs felesége, de ott van a River Plate f…a a seggében”. Újabb transzparensek jelennek meg, többek közt ilyenek: „A világ látta a halálotokat”, „Összeszartátok magatokat”, „Megöltünk titeket”.
A Boca valójában örül annak, hogy áll a játék, mert idáig nehezen tartotta a ritmust ellenfelével. Szépen lassan visszanyeri a kontrollt a mérkőzés felett, és kezd hozzászokni a River türelmetlen nyomulásához. Rövidesen beáll Tévez is, és majdnem be is talál egy szabadrúgásból. A stadion elnémul. A meccs végül 0–0-ra végződik, így a River Plate-nek már kilenc éve nem sikerül megvernie vendéglátóként a Bocát bajnokin.
„Tudják, hogy mi történne, ha támadnának, ezért inkább visszahúzódnak, és zárják a területet” – panaszkodik Marcelo Gallardo a mérkőzést követően. A Boca edzője, Gustavo Alfaro boldogabb. „A River évek óta van így együtt, mi csak hónapok óta – mondja. – Három kulcsjátékosunk hiányzik, úgyhogy az eredmény jó.” Egyértelmű volt a célja: új fejezetet akart nyitni a madridi rémálom után. Ennek semmi köze a labdarúgáshoz, ez színtiszta stratégia.
Hamarosan újra találkozik a két csapat, ismét a Libertadores-kupában. A River a paraguayi Cerro Portenót búcsúztatta a negyeddöntőben, míg a Boca az LDU Quitót Ecuadorból. (Az elődöntő első mérkőzésén, október 1-jén 2–0-ra nyert a River a Monumentalban, a visszavágót október 22-én játszották a La Bombonerában – a szerk.)
„Bárki bármit is mond, ez a mérkőzés nem lehet bosszú a madridi döntőért, hiszen ez csak egy elődöntő – mondja a River hátvédje, Javier Pinola. – Madridban döntőt játszottunk, ez megismételhetetlen.” A Boca új szélsője, Eduardo Salvio azonban rettenthetetlen. „Szép lendületben van a River Plate, de egyszer minden jó sorozatnak vége szakad” – figyelmeztet.
A két hónapnyi bizonytalanság még a szenvedélyes szurkolókban is nyomot hagyott, és egy cseppet sem voltak elragadtatva tőle. „A madridi győzelem napja életem egyik legszebb emléke, de az a hónap, a várakozás, az agónia mindenkinek borzalmas volt, ugyanúgy a River, mint a Boca drukkereinek. Bárki, aki mást állít, hazudik” – mondja Alfredo, aki 30 éve bérletes River-szurkoló.
Gallardónak is csak egy kívánsága van: „Bármi is legyen, remélem, békésen zajlanak majd az események. Sohasem lesz bosszú az elmúlt év történéseiért, mindaz már történelem. Remélem viszont, hogy mindnyájan felelősséget vállalunk azért, amit teszünk, és amit mondunk, mert az első és a második mérkőzés közti három hétben biztosan sok minden hangzik majd el.
„MADRIDÉRT NEM LEHET BOSSZÚT ÁLLNI. OTT DÖNTŐT JÁTSZOTTUNK, EZ MEGISMÉTELHETETLEN”
A vegyes zóna mellett egy River-drukker készít képeket a Boca rádiós munkatársairól, hogy kitegye online, és így beazonosíthatóak legyenek egy kis csetepatéra. Nemrégiben a Boca csatára, Wanchope Ábila reagált rosszul, amikor a repülőtéren egy rivális szurkoló készített vele szelfit, miközben kezével a hármas számot mutatta, ezzel is a tavalyi döntőre utalva. „Nem tudom, mit tennék, ha ez velem történt volna meg” – mondja Tévez. A döntő előtt állítólag játékosok feleségeit is megfenyegették. A rengeteg feszültség közepette már csak egy kérdés maradt megválaszolatlan: vajon nyerhet-e valamelyik csapat idegen pályán?
A legutóbbi alkalommal a River drukkerei azt hangoztatták, hogy amennyiben kikapnak, nem hagyják el élve a Boca szurkolói a stadiont. Most annyiban változott a helyzet, hogy a Rivernek lehetősége van bizonyítani riválisa otthonában. Vajon, ha vezetést szerez a vendégcsapat, van-e rá esély, hogy nem fújják le a mérkőzést idő előtt? Lehet, hogy a Holdon biztonságosabb lenne ez a találkozó.
MARTIN MAZUR a FourFourTwo Buenos Aires-i tudósítója, ír még a La Gazzetta dello Sportba és a 11 Freundéba is.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. novemberi lapszámában.)