Olimpiai gólnak nevezzük, amikor valaki közvetlenül szögletből gólt szerez. Az elnevezés 1924. október 2-án született, amikor az argentin Cesáreo Onzari közvetlenül szögletből talált be az ellenfél Uruguay kapujába. Uruguay néhány hónappal korábban aranyérmet szerzett a párizsi olimpián.
Az „Olimpico” kifejezés megmagyarázhatatlan módon társult a labdarúgás egyik legnehezebb mutatványához. „Talán a kapus bal lábbal kelt fel aznap – mondta Onzari. – Sohasem sikerült megismételnem ezt a mutatványt.”
Hihetetlen, de az első, angliai, dokumentált olimpiai gól mindössze kilenc nappal Onzari produkciója után született. A Huddersfield játékosa, Billy Smith csavarta a kapuba a labdát 1924. október 11-én. A legjelentősebb olimpiai gól Joao Morais nevéhez fűződik, aki a Sporting színeiben győztes gólt szerzett az MTK ellen a Kupagyőztesek Európa-kupája 1964-es megismételt döntőjében. A vb-k egyetlen olimpiai gólját a kolumbiai Marcos Coll lőtte 1962-ben, hihetetlen izgalmak közepette a 4:4-es döntetlennel végződő Szovjetunió elleni meccsen, a legendás Lev Jasin kapujába.
A szögletből gólszerzésben a legnagyobb segítséget a szél adhatja. 2012 januárjában Paul Owens egy mérkőzés alatt kétszer is gólt lőtt a Glenavon elleni szeles meccsen. A Worthing játékosa, Mark Pulling még ezt is túlteljesítette: szögletből lőtt mesterhármas fűződik a nevéhez a 2004-es Corinthian-Casuals elleni meccsen. Természetesen a szél itt is segített. A bátyja meg is jegyezte később egy interjúban: „Már a Hove Park Colts színeiben is mindig ezt csinálta”.
Egy norvég lap szerint a fiatal Morten Gamst Pedersen hat olimpiai gólt szerzett a helyi ellenfél, az Alta ellen, ezek közül négyet ballal, kettőt jobbal. Az olimpiai gólok koronázatlan királya viszont kétségtelenül Sükrü Gülesin. Pályafutása során megfordult a Besiktas, Palermo, Lazio, a Galatasaray csapatában és a török válogatottban is, és állítólag 32 alkalommal lőtt gólt közvetlenül szögletből. „Az ötvenes években ezzel még a Guinness-rekordok könyvébe is bekerült – jegyzi meg a török újságíró, Özgür Canbas. – Sükrü mindkét lábával lőtt ilyen gólokat annak ellenére, hogy ballábas volt.”
Ha ez tényleg igaz, akkor miért nem kapott olimpiai érmet?
„PONTRÚGÁSOK” SZÁMOKBAN. Főszerepben Zidane, Pulis és egy profi, aki nem tudott bedobni.
17 – A Manchester United Premier League-góljainak 17 százaléka született rögzített játékhelyzetből. Az összes többi csapat magasabb mutatóval rendelkezik
62 – A West Bromwich Albion góljainak 62 százaléka „pontrúgásból” keletkezett a 2014–15-ös idényben. A véletlen műve, hogy Tony Pulis pont az idény közepén érkezett.
9 – Az angol válogatott rögzített helyzetből szerzett góljainak száma a 2018-as világbajnokságon. Ez a vb-n szerzett legtöbb 1966 óta, amióta statisztikákat vezetnek.
77 – Lionel Messi Barcelonában szerzett első 600 góljából 77 keletkezett szabadrúgásból, további 39 pedig tizenegyesből.
6 – A Huddersfield ennyi gólt szerzett „pontrúgásból” az előző Premier Leagueidényben. Nála rosszabb csak a Norwich volt öt góllal, 2013–14-ben, a kiesése előtt.
85 – A Real Madrid 85 gólt ért el rögzített játékhelyzetből Zinédine Zidane két és fél éves irányítása alatt. Ez meccsenként átlagosan 0.6-ot jelent.
1 – A Premier League-játékosok száma, akik mesterhármast értek el szabálytalanul elvégzett bedobásból egy meccs alatt. A mutatvány Serge Aurier Spurs-játékos érdeme.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2018. novemberi számában.)
Magazinunkat olvassa digitálisan a digitalstand.hu/fourfourtwo oldalon!