Szöveg Chris Flanagan, Martin Mazur, Andrew Murray Kiegészítő interjúk Emanuele Giulianelli, Marcus Alves, Caio Carrieri
AMIKOR BERLUSCONI LAMBORGHINIVEL PRÓBÁLTA A MILANBA ÉDESGETNI
Nehéz eldönteni, hogy Silvio Berlusconi és Maradona kapcsolata a pokolban vagy a mennyben született-e. Akárhol is, az biztos, hogy a futballista 1987 novemberében ott volt a politikus-üzletember kívánságlistáján.
Berlusconi egy évvel korábban lett a Milan elnöke, és végignézte, hogyan lesz Maradona olasz bajnok a Napolival. Erre gyorsan megszerezte Ruud Gullitot és Marco van Bastent, de ezzel még nem volt vége.
Amikor Maradonának döntenie kellett, hogy hosszabbít-e Nápolyban, Berlusconi megtette a tétjét, dupla fizetést, elegáns milánói lakást és egy bármilyen, Maradona által választott autót ígért. Mindegy, hogy Lamborghini, Ferrari vagy Rolls-Royce, bármit kérhetett.
„Berlusconi bármi áron meg akarta szerezni, de nemcsak őt, mert utánam is kitartóan járt – mondja Careca, a Napoli korábbi brazil csatára. – Ugyanakkor megígértem Maradonának, hogy Olaszországban csak a Napoli játékosa leszek.”
Végül az argentin csatár is így cselekedett. „Ha így tennénk, el kellene hagynunk Olaszországot – mondta a futballista a klubtulajdonosnak. – Ebben az esetben ön bukna az üzleten, a nápolyiak pedig megkeserítenék az életét. Nem tudnám elviselni.”
A Napoli tudomást szerzett a puhatolózásról, és igyekezett megfejelni a milánói ajánlatot. Hogy egy kicsit ösztönözzék, ajándékoztak neki egy ritka, fekete Ferrarit.
Ettől függetlenül megkereste az International Management Group, és 100 millió dollárt ígért neki reklámarcként, de a feltétel az volt, hogy fel kell vennie az amerikai állampolgárságot. Nem akarta.
Két évvel a Milan érdeklődése után elígérkezett a Bernard Tapie irányította Marseille-be, de a Napoli megszegve az ígéretét, nem engedte el. Jól tette: a Napoli másodszor is bajnok lett 1990-ben.
„Sokkal jobb volt a Napolival ez az élmény, mint más klubokkal lett volna – folytatja Careca. – Így, hogy Maradona is ott volt velünk, olyan volt, mintha már a kezdés pillanatában megnyertük volna a meccseinket. Olyan volt, mint egy artista a cirkuszból. El sem hittem, mit csinál egy lábbal is. Hiába, hogy nem használta a másikat, és nem tudott fejelni, így is lehetségessé vált a lehetetlen.
Sokan azt hitték, vele könnyebb a játék, pedig nehezebb volt, olyan kívánalmai voltak. Folyamatosan fejlődnünk kellett, hogy felnőjünk hozzá. Először 1986-ban találkoztam vele egy vébé utáni ünnepségen. Megkérdezte, nem álmodtam-e még arról, hogy a csapattársa vagyok. Amikor megérkeztem Sao Paulóból, bekopogott hozzám, és azt mondta, ez az otthonod, egy kicsit ez is Brazília itt. Még ma is libabőrös vagyok ettől. Volt, hogy hajnali kettőkor mentünk el vacsorázni olyan éttermekbe, amelyek bezártak, de csak meg kellett emelnie a telefont, és már nyitottak is. Csak ilyenkor ehetett normálisan, úgy, hogy nem zavarták közben.
Követelte, hogy győzelmek után a szertáros is azt a pénzt kapja, amit a játékosok, bár nem titok, hogy jelentős kiváltságai is voltak. A felkészülési időszakban például nem volt ott az első héten, úgyhogy mi már meg jártuk a hegyeket, amikor csatlakozott. Nem kellett mindennap edzenie, de ha eljött, tudtuk, hogy a hétvégén három góllal nyerünk. Ha kétszer is tréningezett, öttel-hattal!”
AMIKOR MEGÜTÖTTE AZ EDZŐJÉT, ÉS ELBUKOTT HÁROM DOPPINGTESZTET
Maradona 1990 áprilisában olasz bajnok lett. Három éven belül viszont két klubot is dicstelenül hagyott el utána, az utóbbinál meg is ütötte az edzőt, akinek a világbajnoki győzelmet köszönhette.
Már csak két hónap volt hátra az 1990–91-es idényből, amikor segítségével 1–0-ra megverték a Barit, és a meccs után kijelölték doppingvizsgálatra. Az eredmény azt hozta, hogy kokaint fogyasztott.
Heteken belül 15 hónapra eltiltották. Beismerte, hogy vannak problémái a droggal, de állította: rendszeresen tesztelte magát, és aznap tiszta volt. Inkább úgy látta, ez a bosszú, amiért Argentína legyőzte Olaszországot az 1990-es vb elődöntőjében, épp Nápolyban. A fináléban már ők kaptak ki Nyugat-Németországtól.
„A világbajnoki döntő után a campinasi házamban pihent, mert tudta, hogy a hazájában nem hagyják majd békén – mondja Careca. – Sajnos nálunk sem minden alakult úgy, ahogy elképzeltük, alig tudtunk kilépni a házból a tömeg miatt.
Nagyon csodálkoztam, amikor elbukott a teszten, mert sosem láttam rajta. Állandóan együtt voltunk meccseken, utazásokon, étkezéseken. Nagyon elkeseredtünk, mert nagy szükségünk volt rá. Más volt nélküle a játék.”
Abban a hónapban, amikor az eltiltását bejelentették, Buenos Airesben letartoztatták kokain birtoklásáért, és a sajtó is jelen volt, amikor a rendőrség betört a házába.
„Megkérdeztem a rendőrt, aki az akciót vezette, hogy ugye, az egész sajtó odakint van – emlékezett az esetre Maradona. – Mondtam neki, hogy igazítsa meg a nyakkendőjét, mert ott lesz az összes tévécsatornán. Hihetetlen, de megigazította.”
Amikor Maradona emlékmeccset szervezett egy meghalt korábbi válogatottnak, a FIFA megfenyegette, hogy további eltiltás vár rá, ha pályára lép. Ennek ellenére játszott.
Amikor lejárt az eltiltása, nem volt hajlandó visszamenni Nápolyba. A csapatot akkor Claudio Ranieri edzette. Sepp Blatter FIFA-főtitkárnak kellett közvetítenie, mielőtt engedélyt kapott, hogy a Sevillában folytassa. Ekkor újra érdeklődni kezdett a Marseille.
A SEVILLA VEZETŐSÉGE ÚGY DÖNTÖTT, HOGY KIRÚGJA BILARDÓT, ÉS MARADONA LESZ A JÁTÉKOS-EDZŐ
A Sevillában ismét korábbi szövetségi kapitánya, Carlos Bilardo játékosa lett, de ezúttal nem sültek el olyan jól a dolgok, mint a világbajnokság idején. Amikor az idény a vége felé közeledett, a csapat csupán a hetedik helyen állt, ezért a vezetőség úgy döntött, hogy kirúgja Bilardót, és Maradona lesz a játékos-edző. Ezt a csatár lojalitásból visszautasította, és értesítette mesterét, hogy mit tervez a klub.
Néhány nappal később ismét borzalmasan fájni kezdett a térde, és sápadt arccal tűrte, hogy egy mérkőzés félidejében három, nagy kínnal járó fájdalomcsillapító injekciót adjanak be neki, de csak azért, hogy Bilardo tíz perccel később lehozza. „Rohadt f…szszopó” – kiabálta a kamerák előtt, mielőtt szétverte volna az öltözőt.
Másnap Bilardo meglátogatta: „Nem teheted ezt. Láttam a tévében, mi történt.” „A tévében?! K…vára a pofádba mondtam, te f…szszopó!” – felelte Maradona.
Bilardo meglökte Maradonát, aki a földre vitte könnyes szemű edzőjét. Nem sokkal később otthagyta a Sevillát, és ezzel véget is ért európai pályafutása. Visszatért Argentínába, a Newell’s Old Boys játékosa lett, de csak öt hónapot maradt, utána cserélni kezdték a vezetőedzőket. Távozása napján, 1994 februárjában rálőtt a háza előtt álló újságírókra.
Hamarosan következett a második pozitív doppingteszt az 1994-es világbajnokságon. Mivel nem volt klubja, nagyon intenzív konditermezésbe kezdett. Mindenképpen meg akarta mutatni, hogy 33 évesen is alkalmas a vb-re, amiről pontosan tudta, hogy az utolsó lehetősége. Felkészülését nem segítette, hogy Argentína lemondott egy japán túrát, mivel Maradona nem kapta meg a vízumot.
A vb azonban jól indult. Betalált a Görögország elleni 4–0-s győzelem során, alaposan megünnepelte a gólt, majd kivette a részét Nigéria elveréséből, a meccset követően azonban ismét pozitív tesztet produkált. A hírtől sokkot kapott, és könnyek közt fakadt ki: „Mindent beleadtam, úgy, ahogyan még sohase korábban, erre itt van ez.”
Később kiderült, hogy a személyi edzője vásárolt neki a Ripped Fuel nevű vitaminkiegészítőből, mert azt hitte, az, amit Argentínában szedtek Ripped Fast néven. Sajnos az amerikai termék nagyon sok efedrint tartalmazott.
ALAPOSAN MEGÜNNEPELTE A GÓLT GÖRÖGORSZÁG ELLEN, MAJD POZITÍV TESZTET PRODUKÁLT
Újabb 15 hónapra eltiltották. A hírek arról szóltak – nemcsak Argentínában, de Bangladesben is –, hogy több száz Maradona-drukker kísérelt meg öngyilkosságot.
Mivel nem játszhatott, az argentin Mandiyú vezetőedzője lett, de csak addig, amíg a klub tulajdonosa be nem ment az öltözőbe, hogy a játékosokat kritizálja. Maradonánál kiment a biztosíték. „Te nyomorult balf…sz, mi a k…va anyádért jössz ide nekik magyarázni? – kérdezte. – Menj innen kifelé, vagy a puszta kezemmel zúzom be az arcod.” Dulakodás vette kezdetét, majd kiráncigálták őt onnan.
A Racing élén négy hónapig tartott ki, ekkor az elnök elveszítette a választást. Maradona távozott. Végül a Boca Juniorsban fejezhette be játékos-pályafutását, miután udvariasan visszautasította Pelé felkérését, hogy legyen a Santos vezetőedzője. Arról álmodozott, hogy bajnok lesz a Bocával, de ez nem jött össze, ami annak is köszönhető, hogy egymás után öt tizenegyest hagyott ki 1996-ban.
A következő nyáron volt egy bizarr lépése: felkérte a kegyvesztett, a doppingolésért eltiltott kanadai sprintert, Ben Johnsont, hogy legyen a személyi edzője. Két hónappal később a harmadik doppingtesztje is pozitív lett. Az argentin szövetség nem árulta el, hogy pontosan miért lett pozitív, emiatt is nagymértékben keserűre sikeredett a 37. születésnapja, amit csak tovább rontott, hogy hamisan apja halálhírét keltették.
Ez volt az utolsó csepp a pohárban. Maradona e pillanatban lezárta játékoséveit.
AMIKOR KIROHANÁSA MIATT ELMARADT EGY MÉRKŐZÉS
„Idióták, dugjátok fel!” – e szavakkal kezdett el egy sajtótájékoztatót Diego Maradona Montevideóban. Nyitásnak nem rossz.
Ő ült az argentin válogatott kispadján 2009 októberében, és csapata éppen akkor jutott ki a világbajnokságra, méghozzá meglehetősen viharos módon.
Egy évvel korábban a harmadik helyen álltak a CONMEBOL selejtezőcsoportjában, amikor felkérték első ilyen jellegű munkájára azt követően, hogy visszavonult. Négy csapat jutott ki közvetlenül a vb-re, az ötödik pedig pótselejtezőt játszhatott.
Diego Simeone volt a vetélytársa a posztra, és Carlos Bilardo lett a technikai igazgatója. Első mérkőzése 4–0-s győzelemmel zárult Venezuela ellen. Ezt követően Bolíviába utaztak, ahol 6–1-es vereséget szenvedtek, ez volt az argentin válogatott történetének legcsúfosabb eredménye.
Bolívia mindössze kilenc pontot gyűjtött össze tizenegy mérkőzésen, de a hazai mérkőzésein nagy előnyt jelentett a tengerszint feletti magasság. Maradona is segített nekik egy évvel korábban, hogy a FIFA oldja fel a La Pazban, 3600 méteren játszott meccsekre szóló tilalmat. Ennek érdekében fellépett egy jótékonysági mérkőzésen, és fel is szólalt.
„BILARDO EGY TERMOSZFEJ, AZAZ OSTOBA, HÜLYE, SEGGFEJ”
Juan Román Riquelme nem volt benne a keretben, mivel harmincévesen visszavonult a válogatottságtól, mert összeveszett az új kapitánnyal. Maradona naivan megpróbálkozott ugyanazzal a támadó stratégiával, amelyet tengerszinten alkalmazott volna, de hiába volt ott Lionel Messi és Carlos Tévez, a próbálkozás látványosan visszaütött. „Minden egyes bolíviai gól dárda volt a szívembe.”
Argentína a következő négy mérkőzésből hármat elveszített, kikapott Ecuadortól, Brazíliától és Paraguaytól, az ötödik helyre csúszott vissza, és már csak két találkozója volt hátra. A média kritikája közepette az új szövetségi kapitány 70 játékost próbált ki első éve során, miközben kétségbeesetten próbálta megtalálni a helyes felállást. Szerencséjére ez egy idő után sikerült, és játékosai az utolsó előtti meccsen győzni tudtak Peru ellen, méghozzá a veterán Martín Palermo 92. percben lőtt góljával. Korábban a csatár arról volt híres, hogy Kolumbia ellen három büntetőt is kihagyott 1999-ben…
Ha azonban az utolsó meccsen kikapnak Uruguay ellen Montevideóban, akkor még mindig végezhettek volna a hatodik helyen, ami azt jelentette volna, hogy 1970 óta első alkalommal nincsenek ott a világbajnokságon. Mario Bolatti késői góljának köszönhetően azonban 1–0-ra nyertek, és elcsípték a negyedik helyet a csoportban.
„Akik nem álltak mellettem, azok bekaphatják, és hosszasan a szájukban tarthatják” – dühöngött a szövetségi kapitány, amiért a FIFA gyorsan el is tiltotta két hónapra. Emiatt le kellett mondaniuk egy Csehország elleni felkészülési mérkőzést.
„Csak nevettem, amikor megnéztem a videót erről a sajtótájékoztatóról – mondja Juan Sebastián Verón, aki ott volt a pályán azon az Uruguay elleni mérkőzésen. Pontosan tudjuk róla, milyen, úgyhogy nem érdemes meglepődni a reakcióján. – Azért reagált így, mert úgy érezte, nem bánnak jól vele, támadják, és lekicsinylik edzői képességeit.”
A világbajnokságon Argentína mind a három csoportmérkőzését megnyerte Nigéria, Dél-Korea és Görögország ellen, majd a legjobb 16 között megverte Mexikót. A csapat, soraiban Messivel, Tévezzel, Ángel Di Maríával, Maxi Rodríguezzel és Gonzalo Higuaínnal nagy gólveszélyt jelentett. A védelem azonban hiányos volt, és ezt Németország ki is használta, és 4–0-ra nyert a negyeddöntőben.
„Végtelenül kiábrándultak voltunk – mondja Verón. – Reményeink egyre csak nőttek a torna során. Az én generációm számára Diego Maradona jelenti a mindent. Kiemelkedően jó játékos volt, de edzőként már más a helyzet.
Tudtuk, hogy nála semmi sem szokványos, de hagytuk, igyekeztünk csak a játékra koncentrálni. Nem hiszem, hogy még egyszer előfordul, hogy Maradona és Messi ott lesz ugyanazon a világbajnokságon. Örülök, hogy a része lehettem.”
Néhány héttel később a szövetségi kapitány távozott, mert nem volt hajlandó szélnek ereszteni a stábját. Kapcsolata ismét megromlott Bilardóval. „Bilardo egy termoszfej – fejtegette egyszer az FFT-nek. – A termoszfej azt jelenti, hogy ostoba, hülye, seggfej.”
Akkor ez nyilván nem bók.
AMIKOR A KORONAVÍRUS MENTETTE MEG A KIESÉSTŐL
Huszonnégy évvel azt követően, hogy edző volt az argentin klubfutballban – 1995-ben a Racingot irányította –, tavaly szeptemberben kinevezték a bajban lévő Gimnasia élére.
Miután elhagyta a válogatottat, edzette az al-Vaszl és a Fudzsairah csapatait az Arab Emírségekben, majd a Doradost a mexikói másodosztályban.
Amikor kinevezték a Gimnasia élére, úgy érezte, megfiatalodott. Végre valóban szüksége volt rá egy hazai topklubnak. A küldetés azonban szinte lehetetlennek tűnt: a kiesés biztos volt. Sorozatban elveszített hét mérkőzés után – ebből három már az ő irányítása alatt következett be – a csapat végre nyerni tudott a Godoy Cruz ellen, és elkezdte a szinte valószínűtlen talpra állást. Aznap boldogan táncolt az öltözőben, és a videó híressé vált, különösen, hogy korábban még járni is alig tudott, mivel megműtötték a térdét.
Elkezdődött a Maradona Show. A Newell’s Old Boys otthonában egy trónszékkel ajándékozták meg. Ezután a különleges fotel minden hazai és idegenbeli meccsen feltűnt. Egyet háromezer fontnyi összegért, mintegy 1.2 millió forintért árvereztek el, a Gimnasia pedig 500 fontért árult másolatokat. Maradona saját zsebből fizette játékosai bónuszait.
„Behozta a pénzt az öltözőbe, és megmutatta, hogy ezzel is motiváljon – mondja Pablo Velázquez. – Ha kikaptunk, akkor is odaadta.”
Maradona azt állította, hogy a csapat El Bosque nevű stadionja el van átkozva, mert a labda néha úgy mozdul, ahogy nem lehetne. Megtiltotta játékosainak, hogy zöld trikót hordjanak, és kivonta a forgalomból a 13-as, illetve a 17-es számokat, mert szerinte azok nem hoznak szerencsét.
A GIMNASIA ÉLÉN MINDEN HAZAI ÉS IDEGENBELI MÉRKŐZÉSEN FELTŰNT A TRÓNSZERŰ FOTEL
Az argentin televízió különleges csatornát indított, amelyik csak Maradona mérkőzéseken tanúsított bolondságait követte. Azt állította, semmi pénzért nem távozna, de a biztonság kedvéért két teljes nap erejéig lemondott, mivel nem értett egyet az elnök választási kampányával, aztán a nagy felháborodás miatt meggondolta magát.
A sajtótájékoztatókon és az Instagramon keresztül mindenféle véleményt megfogalmazott, támadta Riquelmét, megvédte Mike Tysont, miután nem engedték be Chilébe, a szünidőben meglátogatta a venezuelai elnököt, Nicolas Madurót, és dicsérte Martín Guzmánt, a Gimnasia-drukker argentin pénzügyminisztert, miután újratárgyalták Argentína államadósságát.
Ezzel együtt a kiesés elkerülhetetlennek tűnt. A helyi szabályok szerint az a három csapat kerül lejjebb a 24 csapatos bajnokságból, amelyiknek a legrosszabb a megelőző három év pontjainak az átlaga.
Amikor a rendes 2019–20-as idény véget ért márciusban, a Gimnasia felkapaszkodott a 19. helyre, de a legrosszabb átlagot produkálta az elmúlt három év alapján. Már csak néhány, a Copa de la Superligában lejátszott mérkőzés menthette volna meg őket, amikor a koronavírus-járvány miatt leállt a futballélet. Az Argentin Labdarúgó-szövetség úgy döntött, hogy nem lesz kieső.
„Biztos voltam benne, hogy megmenekülnek, de nem ilyen megoldásra gondoltam – mondta Maradona a 60. születésnapja évében. – Sokak szerint ez ismét az Isten keze volt, de nem bánnám, ha az Isten keze inkább a járványnak parancsolna megálljt, és újra boldogan élhetnénk.”
Az idén október 30-án, 60. születésnapján az újrainduló bajnokságban csapata nyert, de ő az első félidő előtt távozott, mert nem érezte jól magát, majd három nap múlva depressziós tünetekkel kórházba került, és koponyaűri vérzés miatt megoperálták. Hazaengedték, de november 25-én szívleállás következtében elhunyt. Nyugodjál békében, Diego!
A cikk első részét elolvashatják IDE KATTINTVA!
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. januári számában.)