Szöveg Ryan Herman, Joe Brewin
SOL CAMPBELL SZEREPELT A BLÖFFBEN. Ha alaposan szemügyre vesszük a Blöff stáblistáját, az látható, hogy Sol Campbell kidobóként szerepelt a filmben. Ő maga viszont azt mondta a FourFourTwo-nak 2014-ben: „Felbukkantam a filmben? Aki figyelmesen végignézi, látni fogja, hogy nem.” Azt is hozzátette, sosem mondta, hogy nem szerződne az Arsenalba, mutassa valaki a cikket, ahol ez elhangzott.
PÓCZIKÉK ÖSSZEVEREKEDTEK NYILASIÉKKAL A VÁLOGATOTTNÁL. Az 1982-es vb kerethirdetése előtt sokan reklamálták a bajnoki címet káprázatos játékkal, 102 szerzett góllal, a Verebes-féle mágiával megnyerő győriek behívását. Miután a Mágussal nem túl jó viszonyt ápoló Mészöly Kálmán kapitány elsősorban azokra számított, akik kiharcolták a kvalifikációt, a felkészülés finisére már csak Póczik József maradt az ETO-játékosok közül. Ő végül sérültet jelentett (és négy nap múlva játszott Győrben a Kaiserslautern ellen 7–0-ra megnyert meccsen), Hannich Péter ekkor már nem is volt a keretben, így nem a jól értesültek által terjesztett tatai edzőtáboros verekedés, hanem inkább a Mészöly–Verebes, ha úgy tetszik, a Budapest–Vidék ellentét állt a győriek kihagyása mögött. A vb-re végül az ETO-ból egyedül Szentes Lázár utazhatott.
A ZAIREI MWEPU ILUNGA NEM ISMERTE A LABDARÚGÁS SZABÁLYAIT AZ 1974-ES VILÁGBAJNOKSÁGON. A YouTube-on nagyon népszerű az a videó, amelyen Ilunga ellövi a szabadrúgáshoz készülődő brazilok labdáját, miután szerinte már szólt a játékvezető sípja (mintha így rendben volna). Azt állítani, hogy nem ismerte a szabályokat, mégiscsak fura, ennél az is logikusabb, amit ő maga mond, hogy így akart tiltakozni Mobutu Sese Seko elnök ellen, aki megígért egy bónuszt, de mégsem adta meg. Ilunga ezt mondta a L’Équipe-nek 2014-ben: „Két hónapot töltöttünk távol a családunktól, erre csak úgy elveszik a bónuszt? Ilyet nem lehet csinálni.” Szerinte Mobutu azt is mondta, hogy nem térhetnek haza, ha több mint öt góllal kapnak ki Brazíliától, miután korábban 9–0-ra veszítettek Jugoszlávia ellen. Ez szerencsére „csak” 3–0 lett.
A SOCCER AMERIKAI KIFEJEZÉS. Az az angol szó, hogy soccer, olyannyira „tengerentúli”, hogy egészen az angliai Oxfordig követhető vissza az eredete. A Britannica lexikon szerint „a nyelvészetileg kreatív oxfordi diákok az 1880-as években meg akarták különböztetni a ruggert (rögbifutball) és az assocert (association football). Ez utóbbit rövidítették tovább. Az elnevezés gyorsan elterjedt az egyetem területén. Ezzel együtt a soccer mindig is becenév maradt Nagy-Britanniában.” A United States Football Association 1913-ban alakult meg, majd 1945-ben átnevezték United States Soccer Football Associationre, végül 1974-ben elhagyták a Football szót.
GIANFRANCO ZOLA SZEREPELT BONNIE TYLER TOTAL ECLIPSE OF THE HEART CÍMŰ KLIPJÉBEN. Az 1983-as klip utolsó pillanataiban feltűnik egy fiú, aki megtévesztésig hasonlít Zolára. Hogy „ténylegesen” ő az, azt Wikipédia-oldala is hirdette, de maga a labdarúgó cáfolta 2012-ben. „Engem is meglepett. Meg is néztem, tényleg hasonlít-e rám. És tényleg!” Szomorú, de valahogy a kezdetektől fogva nem stimmelt, hogy egy 17 éves szardíniai legyen egy Surreyben forgatott videoklip egyik szereplője.
INDIA AZÉRT NEM VOLT OTT AZ 1950-ES VILÁGBAJNOKSÁGON, MERT JÁTÉKOSAI NEM LÉPHETTEK PÁLYÁRA MEZÍTLÁB. A londoni olimpián azzal sokkolta a közvéleményt az indiai csapat, hogy játékosai cipő nélkül álltak ki Franciaország ellen, és csupán egy 89. percben esett góllal veszítettek. Két évvel később úgy jutott ki a válogatott a világbajnokságra, hogy Burma, Indonézia, és a Fülöp-szigetek is visszalépett. Végül India sem utazott el, és nem is annyira anyagi problémák miatt, inkább azért, mert a helyi szövetséget egyáltalán nem érdekelte a nagy esemény. Arról pedig szó sincs, hogy az indiaiak mérgesek voltak a FIFA cipőviselésre vonatkozó szabálya miatt. A csapatkapitány, Sailen Manna így beszélt az indiai Sports Illustratednek: „Fogalmunk sem volt róla, hogy indulhatnánk. Ha tudtuk volna, a kezünkbe vettük volna a kezdeményezést.”
ALAN SUGAR JÜRGEN KLINSMANN MEZÉVEL MOSTA LE AZ AUTÓJÁT. A Tottenham akkori elnöke mérges volt a német csatárra, amiért 1995-ben, mindössze egy idény után hirtelen a Bayern Münchenhez szerződött. Pedig szereplése húsz gólt jelentett a londoni csapatnak, és őt választották meg az Év játékosának. Döntését akkor közölte, amikor még hátra volt egy hónap a bajnokságból. A csatár szemtelen módon dedikált mezt ajándékozott főnökének. A szóbeszéd szerint az elnök azzal mosta le a kocsiját. Ez olyannyira nem volt igaz, hogy amikor egy televíziós élő adásban kérdezett rá, Sugar hozzávágta a dresszt, és azt javasolta neki, mossa le vele ő az autóját, ha akarja. Még ma is vicces.
IAN RUSH AZT MONDTA, HOGY OLASZORSZÁG OLYAN, MINTHA KÜLFÖLDÖN ÉLNE. Rush 1987-ben igazolt Liverpoolból a Juventusba, de egy év múlva visszatért Angliába, mert nem ment neki túl jól a játék. Az FFT-nek 2016-ban elárulta: a neki tulajdonított mondás nem az ő száját hagyta el. „Nem én mondtam – tiltakozott. – Senki sem tudná megmutatni, hol említettem. Kenny Dalglish volt az. Amikor visszatértem, egy riporter megkérdezte, miért, mire azt válaszolta, hogy azért, mert olyan volt, mintha külföldön játszottam volna.”
ALAN SHEARER AZZAL ÜNNEPELTE A BLACKBURN BAJNOKI CÍMÉT 1995-BEN, HOGY LEFESTETTE A KERÍTÉSÉT. A futballvilágban tartja magát az a hiedelem, hogy miután a 24 éves Alan Shearer alaposan megünnepelte a Blackburn sikerét, hazament, és óvni kezdte kerítését a kártevőktől. Később, 2016-ban elárulta az FFT-nek, hogy valójában az apósa dolgozott, ő csak a frissítőket szolgálta fel. Az igazság kedvéért hozzátesszük, a történet magától a futballistától származik, és az önéletrajzában olvasható.
ROMANTIKUS KARÁCSONYI FOCIMECCS A SENKIFÖLDJÉN 1914 KARÁCSONYÁN, A HIVATALOS TŰZSZÜNET IDEJÉN. Ez talán az egyetlen szívderítő történet az első világháborúból: 1914 karácsony napján nem hivatalos tűzszünetet kötöttek egymással a harcokban kimerült szövetségesek és a német csapatok a nyugati fronton. Ez a része még igaz is. A romantikus verzió szerint azonban játszottak is egymással egy meccset a senkiföldjén, ám a fennmaradt bizonyítékok szerint ez nem így volt. A hadtörténész Taff Gillingham szerint bizonyíthatóan két mérkőzést játszottak a háború során, az egyiket a belga Wulverghamnél, a másikat a francia Frelinghiennél, és ezek sem voltak elsöprően nagy jelentőségűek. „Abban a karácsonyi békében a futball nem játszott szerepet – mondja Gillingham –, inkább a bajtársiasságról szólt.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. májusi lapszámában.)