Interjú Joe Brewin
Casey Stoney mostanra hozzászokott a káoszhoz. A járvány nagyban átírta az elmúlt félévét, viszont két nyárral ezelőtt az újragondolt Manchester United női csapatának első menedzsereként öt vad hetet töltött azzal, hogy újjáépítse a gárdát és az azt kiszolgáló személyzetet. Mindezt a rendkívül fontos Bajnokok Ligája-idény előtt.
„Kaotikus és rémisztő időszak volt – mondja nevetve. – Amikor felhívtak, és közölték velem, hogy enyém a munka, nagyon örültem, de aztán úgy voltam vele, talán jobb lenne más után néznem. Rengeteget vonatoztam, nem kevés kilométert tettem bele az autóba, sűrűn tárgyaltam ügynökökkel, de a végére minden összeállt. Csodálatos élmény volt. Tulajdonképpen hányan mennek át hasonlókon?”
Szerencsére Stoney erőfeszítései megtérültek. A United nem tétlenkedett a másodosztályban, kilenc ponttal nyerte meg a bajnokságot, az utolsó húsz meccséből 18-at hozott, és 98 gólt szerzett. A nyitómeccsen pedig 12–0-ra verte meg az Aston Villát.
Jelenleg csupán a második idényét tölti a WSL-ben, a 2019–20-as idényt a negyedik helyen zárta. Idén nyáron elsőre nem minden igazolás alakult Stoney tervei szerint, de a türelme kifizetődött, és szeptemberre sikerült megszerezni két világbajnokot az Egyesült Államokból Christen Press és Tobin Heath személyében. Eközben viszont a Manchester Cityé lett Rose Lavelle és Sam Mewis.
A Chelsea játékosa lett a dán sztár, Pernille Harder, a londoniak világrekordot jelentő összeget fizettek ki érte. A WSL egyre csak növekszik, és bár a United egyelőre a többieket üldözi, Stoney pontosan tudja, mit jelent mezén a címer.
„Azért amikor tizenkettő nullra nyertünk, az nem volt semmi – említi mosolyogva. – Mindig azt lessük, hogyan fejlődhetnénk, de tudjuk, hogy ez nem megy egy nap alatt. A Unitedtól mindenki győzelmet vár, nem számít, hogy még csak a harmadik idényt töltjük az élvonalban. Nagyok az igények, de nem lennék itt, ha ezzel nem volnék tisztában.”
KERET FIATAL, EGYELŐRE MÉG AZ IGAZÁN NAGY ÁTTÖRÉSRE KÉSZÜL
Stoney csapata tehát fejlődik, mindhárom, a Unitednál nagyobb szuperklubtól 1–0-ra kapott ki csupán az előző bajnokságban. Viszont pontot veszített sokkal gyengébbek ellen is. A keret fiatal, egyelőre még az igazán nagy áttörésre készül.
„Megértettem, hogy türelmesebbnek kell lennem játékosaim fejlődését illetően – magyarázza Stoney, aki novemberben 2022-ig meghosszabbította a szerződését. – Az volt az első évünk a WSL-ben. Ugyanakkor arra is rájöttem, hogy már egész közel a cél. A United büszke arra, hogy esélyt ad a fiatal játékosoknak.”
A Manchester United 2005 februárjában, még Glazerék érkezése előtt feloszlatta a női szakosztályt, viszont a kimaradt időszakban is megtartotta az akadémiát.
„Programot indítottunk a tizenhat éven aluliaknak, és éveken át ez volt az egyik legjobb Angliában – folytatja Stoney. – Van egy csodálatos edzőnk Charlotte Healy személyében, aki kidolgozott egy programot, ennek keretében a fiatalok velünk együtt edzenek.”
Jelenleg nagy cél lebeg a női felnőttcsapat szeme előtt: 2020–21-től kezdődően nemcsak kettő, hanem már három angol csapat indulhat a Bajnokok Ligájában. „Ez a változás hatalmas ösztönző erő. Nem vagyunk ostobák, pontosan tudjuk, hogy az előttünk lévő együttesek még erősebbek lettek, de mi is folyamatosan fejlődni akarunk. Meg kell szereznünk az első három hely valamelyikét.”
Hosszabb távon a fenntarthatóság fontos cél még, ugyanis a 2018-ban bevezetett reformok költsége mintegy ötmillió fontra tehető.
„Ha létezik fenntartható női klub, ez az – mondja. – Nagyon jelentős márkanév a miénk, és hatalmas lehetőségeket rejt a befektetések terén. Muszáj lesz újabb partnereket szereznünk, akik szívesen támogatnak. Szeretnénk harcba szállni a legnagyobb trófeákért Angliában, később pedig a nemzetközi színtéren is. Hogy megvannak-e az eszközeim mindehhez a következő három évben? Nincsenek. De nem is kell, hogy meglegyenek. Most még minden arról szól, hogy kialakítsuk az infrastruktúrát.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. novemberi számában.)