Szöveg Andy Mitten Fotó The Sporting Press
Tizenhárom hónappal az idény kezdete után és 12 órával azt követően, hogy a Sevilla kiverte a Manchester Unitedot az Európa-liga elődöntőjéből, az angol klub játékosai a manchesteri repülőtéren várják a csomagjaikat. A 2019–20-as idény 61. mérkőzése egyben az utolsó is volt egy ideig. Kemény időszak ért véget, amely Ausztráliában kezdődött, és Németországban zárult.
A pirosba öltözött csapattagok mintegy harminc percet várnak a csomagjaikra. A spanyolajkúak, David de Gea, Juan Mata és Sergio Romero egy csoportba verődnek, másutt Marcus Rashford és Jesse Lingard beszélget. Mindenkinek nagy megkönnyebbülés, hogy a maratonira nyúlt idény befejeződött, de a többség csalódott a harmadik elődöntőbeli vereség után.
Nem mindenki volt jelen ezen az augusztus közepi reggelen. Bruno Fernandes, aki január közepén érkezett a csapathoz, és rengeteget javított a Manchester United helyzetén, rögtön Portugáliába utazott. A többiek is nyaralni készülődtek, de családjaikat Manchesterben szedték össze. A csapatkapitány, Harry Maguire, az ifjú Brandon Williams, illetve Rashford a görög Mykonosz szigetére indult, ahol Maguire-t rövid időre letartoztatták, bár később ártatlannak mondták ki két, angol fiatalokból álló csoport verekedésében.
A hosszú idény végül úgy fejeződött be Angliában, hogy a United kikapott, igaz, 25 meccs, a januárban a Burnleytől elszenvedett hazai vereség után először. A második elveszített mérkőzés a Chelsea elleni FA-kupa-elődöntő lett, és ezzel Solskjaer csapata az első olyan angol gárda, amelyik egy évadban három elődöntőben is vesztesen jött le a pályáról. Ugyanakkor harmadik helyezett lett a Premier League-ben, miután az utolsó meccsnapon legyőzte a Leicestert, ezzel indulhat a 2020–21-es Bajnokok Ligájában, és 75 millió fontos bevétellel büszkélkedhet.
„Már a harmadik hely is csak nagy küzdelmek árán lehetett meg, szóval szép munka volt, hogy egyáltalán összejött – mondja Mike Phelan segédedző. – Az, hogy három elődöntőben voltunk ott, de egyet sem nyertünk meg, mindenképpen csalódás, viszont szép eredmény, hogy egyáltalán odáig eljutottunk. A klub történelme azt kívánja, hogy hajtsunk, hajtsunk és hajtsunk. Fájdalmas, hogy végül nem voltunk ott egy fináléban sem, különösen a Sevilla ellen, mert aznap este rengeteg helyzetünk volt, egyszerűen csak elfogyott a szufla. Ha akad néhány jó befejezés, a döntőben találtuk volna magunkat.”
A United ugyan jobb volt a Sevillánál 2020-ban, mint 2018-ban, amikor egy szánalmas, 2–1-es hazai vereség után esett ki a Bajnokok Ligájából, viszont az idény jelentős részét a hatodik-hetedik helyen töltötte, és a szurkolók nem is remélték, hogy meglehet az első négy valamelyike. Amikor a bajnokság indult, mindössze 10.3 százalékuk felelte azt egy közvélemény-kutatásban, hogy a csapat bejöhet az első három közé. Huszonkét százalék pedig azt tippelte, hogy a nyolcadik hely vagy annál gyengébb eredmény a reális.
Miközben maga Solskjaer is a csomagjára várt Manchester repülőterén, kitűnő alkalmat talált, hogy egy kicsit elbeszélgessen játékosaival. Daniel Jamest (jobbra) arra kérte, hogy egy kicsit tegye rendbe fejben magát abban a két hétben, ami szeptember elejéig hátra volt. Nagy szavak hangzottak el. James csak hallgatott, majd bólintott.
A 22 éves fiatalembert a jövő építésének szándékával vették meg a Swansea-tól egy évvel korábban, de bizonyos körülményeknek köszönhetően rögtön a 2019–20-as idény első perceitől kezdve befogták. Kezdetben tündökölt, és már az augusztusban játszott négy mérkőzésen három gólt szerzett. Ezt követően viszont a teljes idényben nem futotta újabb gólra neki. Senki sem várta, hogy a walesi válogatott 46 alkalommal lép majd pályára, de a keret tagjaiból csak korlátozott számban választhatott Solskjaer.
A norvég menedzser tud kemény is lenni. Barátságos, mégis távolságtartó viszonya a sajtóval teljesen más, mint Mourinho szarkasztikus, vigyorgós hozzáállása, de a csapat korábbi játékosa missziójának tekinti, hogy a Vörös Ördögök ismét nagy csapat legyen. Elsőként az elődje által okozott tüzeket kezdte oltani, és megszabadította a csapatot a rossz hatásoktól.
Mindegyik szakvezető változtatni akar. David Moyes azt hitte, lesz ideje átfogó módosításokra azt követően, hogy Alex Ferguson 2013-ban visszavonult. A következő tíz hónapban viszont végig a szurkolóknak magyarázkodott, és elnézést kért, hogy nem jönnek a várt eredmények. Később elárulta a FourFourTwo-nak, hogy sok mindent másképp csinált volna, ha előre tudja, hogy csak rövid ideje lesz. Ryan Giggs, aki egy rövid átmeneti időre beugrott helyette, szívesen vállalta volna a feladatot 2016-ban, amikor Louis van Gaal dobta be a törölközőt, de a walesi válogatott jelenlegi szövetségi kapitányát hátrébb rangsorolták, mint Mourinhót.
A United a Ferguson által is javasolt walesi után a taktikailag megszállott holland filozófust választotta, aki korábban remekelt az Ajax, az AZ, a Barcelona és a Bayern München élén. Őt Mourinho váltotta, akiről azt gondolták, hogy a siker biztos záloga, egyben a Guardiola vezette Manchester City méltó ellenfele lesz.
„AZ VOLT AZ ELSŐ, HOGY ELMONDTAM MINDENKINEK, MI LESZ A NAPI RUTIN. AZT AKARTAM, HOGY SZOKÁSOK ALAKULJANAK KI”
A 2018-as esztendő még optimistán indult, az aktuális Európa-liga-győztes a Bajnokok Ligájában próbálhatta ki magát. Mourinho szerződést hosszabbított, az idényt pedig a második helyen zárta a csapat, 81 ponttal, 19-re a bajnok Manchester City mögött. A csapat bekerült az FA-kupa döntőjébe is. De az az esztendő hamar borúba váltott. A Bajnokok Ligájából lelketlen játékkal esett ki a csapat a Sevilla ellen, utána pedig az FA-kupa-döntőben is kikapott a Chelsea-től. A portugál szakember zsémbes, mogorva arcát mutatta a következő idény felkészülési időszakában, majd egyre rosszabb események jöttek. Végül decemberben bontottak vele szerződést, miután több játékosával – például Rashforddal és Pogbával – is megromlott a viszonya.
A csapatban borzalmas hangulat uralkodott el, és belső forrásaink szerint az utolsó mérkőzései előtt Mourinho már alig beszélt az edzőivel. Az év végén jelent meg a színen Solskjaer, és rögtön nyolc győzelemmel indított, de ne feledkezzünk el a csodálatos párizsi feltámadásról sem a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében. A játékosok újra edzhettek súlyokkal, amit Mourinho szigorúan megtiltott. Arra kérték őket, hogy egyenek együtt az ifikkel, és ismerjék meg őket név szerint is.
Solskjaer megengedte nekik, hogy emberi módon viselkedjenek, és úgy fejezzék ki magukat a pályán kívül, ahogyan az nekik a legjobban fekszik. Rashford a rászoruló iskolások étkezését akarta megoldani, a norvég edző pedig hagyta. Úgy volt vele, hogy aki boldog a pályán kívül, az meccs közben is rendben lesz.
„A személyzet többségét már ismertem korábbról. Jó emberek voltak, és jók a szakmájukban is – magyarázta a menedzser. – Azt akartam, hogy családias légkör uralkodjon. Továbbá azt, hogy dolgozzanak keményen, legyenek szerények, és akarják a legjobbat a klubnak.
A játékosokkal folytatott kommunikáció életbevágóan fontos. Az volt az első, hogy elmondtam mindenkinek, mi lesz a napi rutin. Azt akartam, hogy kialakuljanak bizonyos szokások.”
A United hiányosságai azonnal kijöttek a csúcspontot jelentő jól sikerült párizsi BL-meccs után, és Solskjaer első idénye ugyanolyan ingerült hangulatban ért véget, ahogyan Mourinhóé 2018-ban és Van Gaalé 2015-ben.
„A játékosok 2019 márciusára fizikális és mentális értelemben is teljesen kimerültek, és sok volt a sérült – idézi fel Solskjaer. – A futballistáim többsége negatív gondolatokkal vágott neki, ma viszont már a pozitív gondolkodás a jellemző. Volt még néhány dolog, ami nem tetszett az előző évben, néhány olyan személyes ügy, amelyet meg kellett oldani, mert nem várhatott nyárig.” A Manchester United vezetőedzője most úgy érzi, nincsen már kakukktojás a csapatban.
A 2018–19-es idény gyakran hozott unalmas játékot, és néhány olyan statisztikát, amelynek a szurkolók java része nem igazán örül. A 2015-ös évben az East Stand bérletesei négy hónapon át egyetlen olyan gólnak sem örülhettek az Old Traffordon, amely az ő lelátójuk előtt ment volna be. Minden egyes újonnan érkezett menedzser fontmilliókat költött el új igazolásokra, miközben az a vágy hajtotta, hogy a maga útját járja.
Solskjaer kedves ember, sokkal inkább, mint elődei voltak, de mindent megtesz, hogy bizonyítani tudja, a kedves emberek is nyerhetnek.
Nem lesz egyszerű. Az előző idény befejeztével hatalmas szurkolói nyomás nehezedett rá, hogy szerezzen meg néhány szupersztárt, de hiába vezeti a Manchester United bevételek tekintetében a világranglistát, mégsem vette meg Jadon Sanchót a Borussia Dortmundtól 120 millió euróért, hiába érdeklődött iránta, sőt őt tekintette első számú célpontjának. Donny van de Beek védekező középpályás viszont meglett az Ajaxból, az első sikeres nyári igazolásra 35 millió fontot költött el a klub.
„Hollandia legjobb klubjából érkezett, és annak akadémiáján nevelkedett – mondja Phelan. – Megvan benne az Ajax minden pozitív tulajdonsága: ügyes labdakezelés és -birtoklás, változatos képességek. Tagja lett az újra feltörekvő holland válogatott keretének is, ami biztosan jó hatással lesz rá. Huszonhárom esztendős, és az életkor nagyon fontos. Biztos, hogy nagy kihívás előtt áll a Premier League-ben, de jó érzéke van a gólra, miközben energikus játékos. Félúton van a középpályás és a csatár közt.”
Van de Beek Phelan reményei szerint csak az első a sorban a csúcsjátékosok közül, akik az Old Traffordra érkeznek erősítés gyanánt. A realitás azonban a járvánnyal megváltozott.
A klub egyik belső embere kérdésünkre elmondta, hogy a járvány 28 millió font bevételkiesést eredményezett március végéig. Egyrészt 20 millió fontot kellett visszafizetni a mérkőzések közvetítőinek, másrészt nyolcmilliót vitt el az első negyedév utolsó három hetében elmaradt négy mérkőzés. Ezt követően még kilenc meccs maradt ki, köztük öt hazai találkozó és egy FA-kupa-elődöntő a Wembleyben. A közvetítések jogdíjából befolyó bevétel a Manchester United teljes költségvetésének 56 százalékát tette ki 2019-ben. Igaz, hogy arányosan csökkent ez a szám, de a klub sok lábon áll, és az üzlet nagyon jól ment.
A járvány miatti leállás azonban minden területet érintett. Elhalasztották a nagyon sok készpénzt hozó bérletek megújítását, szünetelt a kávézó, a múzeum, a bolt és a stadiontúrák, és ez a bolt kivételével így is maradt szeptemberig. A csapat nem indult nyári túrára, ami miatt szintén jelentős pénz esett ki. A United története során először tervezett ilyet Indiába, ezt a piacot ugyanis jövedelmezőbbnek látják a jövőben, mint a kínait. Egy barátságos mérkőzést is beterveztek Máltán, ahol az 1958-as müncheni katasztrófa után az első nem angliai szurkolói klub megalakult.
„A mai napig sok a kérdőjel a járvány hatásait illetően – mondta az egyik idősebb forrásunk. – A mérkőzéseket zárt kapuk mögött tartják majd az idény kezdetén. Arra számítunk, hogy a szurkolók visszatérését követően is jelentős óvintézkedések lesznek érvényben. Ez hatással lesz a bevételekre is. A vírus bármikor visszatérhet, emiatt újabb leállás következhet. A járvány a teljes üzletet érintheti.” A United, ahogy bármelyik másik klub Angliában, azt szeretné, hogy a szurkolók minél hamarabb visszatérhessenek.
A klub állítja, hogy az az adósság, amely a 2005-ös, nagyon népszerűtlen Glazer-átvétel idején keletkezett, kezelhető. Iménti forrásunk szerint a bevételek négy százalékából fizetni tudták 2020-ban. Azt is hangsúlyozza, hogy „a kölcsönök ellenére simán képesek költeni a keretre, 2013 óta 855 millió fontot fordítottak erre, amióta Solskjaer átvette az irányítást, 200 milliót.
Ahogyan a Manchester United a Solskjaer előtti időszakban költötte a pénzt, azért rengeteg kritikát kapott.
A klub gyakran költött nagy nevekre – ilyen volt többek közt Ángel di María, Radamel Falcao, Bastian Schweinsteiger és Zlatan Ibrahimovic –, akik aztán nem hoztak átütő eredményt. Egészen elkeserítő volt a helyzet Alexis Sánchez esetében, aki a United legtöbb pénzt kereső játékosa lett, miután Manchesterbe került az Arsenalból, de csak a többieket akadályozta a fejlődésben. A chilei játékos ma már az Inter sorait erősíti két korábbi társával, Romelu Lukakuval és Ashley Younggal, az angol csapat kerete pedig a helyes irányba indult el. Nem is csoda, hogy ez épp Solskjaer irányítása alatt történt így, hiszen ő maga is a támadófutball híve, népszerű lett a szurkolók körében, és számít a fiatalokra. Mi kellhet még?
AZ OLD TRAFFORD AGYTRÖSZTJEI
Sportigazgatóból továbbra is hiány van a Manchester Unitednál, de bárki is lesz az, illenie kell a többiekhez. Manapság ők tízen a legfőbb döntéshozók.
JOEL ÉS AVRAM GLAZER társelnökök
A United két amerikai tulajdonosa sosem lesz népszerű, különösen nem addig, amíg milliókat vesznek ki (2005 óta nagyjából 200 millió fontot). Joel sokkal inkább benne van a dolgokban, ő mondja ki a végső szót a nagy igazolások esetében, gyakran még a szerződésekbe is beleszól.
ED WOODWARD ügyvezető alelnök
Ő a kapocs Glazerék felé. Woodward adott nekik tanácsokat, amikor átvették a klub irányítását, és 2007 óta beleszól a döntésekbe is. Az ő mesterműve a hihetetlen anyagi felemelkedés, 2013-ban pedig követte David Gillt a posztján. Néhány szurkoló sosem fogja elfogadni szoros kapcsolatát a tulajdonosokkal.
MATT JUDGE a vállalati fejlesztés feje
Mindenki a klub főtárgyalójaként emlegeti, Woodward munkatársa volt a JP Morgannél, nem volt semmiféle futballmúltja. Háttérfigura nagyon fontos szerepkörrel. Ő tárgyal 2016 óta az igazolások és a szerződések ügyében, miközben a United pénzügyeit menedzseli.
JOHN MURTOUGH futballfejlesztési vezető
David Moyes szerezte 2013-ban, és ő felel azért, hogy a United büszkesége, az akadémiai rendszer továbbra is teremjen gyümölcsöt. Feladatai közé tartozik az is, hogy más klubok büszkeségeinek udvaroljon. Nemrégiben az oly régóta várt adatbázison is elkezdett dolgozni.
MARCEL BOUT a nemzetközi játékosmegfigyelők vezetője
A holland szakember 2016 októbere óta a tölti be ezt a tisztet Louis van Gaalnak köszönhetően. Korábban volt edző a Feyenoordban és az AZ-ban, illetve Van Gaal asszisztenseként szolgált a Bayern Münchenben. A kiszemelt játékosokat a helyszínen figyeli meg, mielőtt jelentést írna róluk.
JIM LAWLOR fő játékosmegfigyelő
A régi vágású szakember Sir Alex Ferguson idején kezdte a munkát 2005-ben, és túlélt további négy menedzsert. Az ő nevéhez köthető Anthony Martial, Javier Hernández és Henrik Larsson megszerzése. Nagy becsben tartják a klubnál, úgy tekintenek rá, mint aki képes megszerezni a legjobbakat.
MICK COURT fő technikai játékosmegfigyelő
Több mint egy évtizede áll a Vörös Ördögök alkalmazásában, tíz éven át elemezte a jelöltek teljesítményét, mielőtt 2019 áprilisában kinevezték volna erre a posztra. Feladata, hogy szűkítse a jelöltek listáját, általában több százról tizenvalahányra.
NICK COX az akadémia vezetője
A Sheffield Unitedból érkezett 2016 májusában, és kilencéves kortól felfelé figyeli a fiatal tehetségek fejlődését. Mielőtt megkapta volna a megbízatást, ugyanez volt a dolga a Watfordnál, és olyan szakemberekkel dolgozott együtt, mint Brendan Rodgers, Aidy Boothroyd, Sean Dyche és Mark Warburton.
NICKY BUTT az első csapat edzője
Az MU korábbi középpályása 1992 és 2004 között 387 mérkőzésen lépett pályára, ma egykori csapattársának, Solskjaernak készít jelentéseket. Formálisan az akadémia feje, a gyakorlatban azonban kapocs az utánpótlás és az első csapat között, utóbbiban a fiatalokra figyel oda, akik épp azt az utat járják, mint ő, amikor a ’92-es gárda tagja lett.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. novemberi számában.)