Szöveg James Horncastle, Elgar Johnson, Clive Martin, Tony Graham, Hunter Godson, Steve Anglesey
Többfajta stílus létezik, van például játékstílus és öltözködésbeli is. Akadnak játékosok, akik a pályán bűvölnek el ösztönös ragyogásukkal, és olyanok is, akik azon kívül néznek ki elképesztően vagányul.
A FourFourTwo-ban hónapról hónapra sokan feltűnnek közülük, úgyhogy amíg nyaralnak, sorra vesszük, kik a legstílusosabbak közülük.
A következő több mint 20 oldalon a divatvilág és a labdarúgás újságírói elemzik a szóba jöhető futballistákat. Már négy évvel ezelőtt is összegyűjtöttük a legstílusosabb játékosokat, akkor is sokakat vizsgáltunk meg Cantonától Cruyffon át Rivelinóig, és ahogyan most, akkor is Pirlo végzett az első helyen.
Mellette bemutatunk még egy sor modern legendát, akik időről időre tűzbe hozzák követőiket Instagram-oldalaikkal, és Laurie Cunningham személyében egy halhatatlan legendát is megismerhetnek olvasóink. Ha kihagytunk volna valakit, kérjük, írják meg nekünk olvasói levélben!
James Brown, főszerkesztő
2014 júniusa, Wimbledon. A VIP-lelátón ülő, a világ minden tájáról összesereglett vendégeket mutatja be a hangosbemondó a közönségnek. Krikettjátékosok, rögbisek, bokszolók neve hangzik el, mindegyiket udvarias taps kíséri. Az utolsó név azonban hatalmas éljenzést és tapsvihart vált ki.
David Beckham feláll, és fogadja a köszöntést. Remekül néz ki krémszínű blézerében, rózsaszín ingében és nyakkendőjében. Tökéletesen nyugodt, olyan, mintha királyi személyiség volna. Egy évvel korábban vonult vissza a játéktól, ekkor már vitathatatlan nemzeti hős és a futballdivat megkérdőjelezhetetlen Keresztapája. Nehéz is elképzelni, hogy esetleg valaha nem így volt.
Legutóbb a Manchester United magazinjában elemeztem David Beckham stílusát 1998-ban. Mérges légkör vette körül akkoriban, mivel kiállították a világbajnokságon. A bulvárlapok azonnal őt tették meg bűnbaknak, miután Anglia kikapott. A Mirror címlapja azt harsogta: „Tíz hős oroszlán és egy hülyegyerek”. A 23 éves fiatalember körül összeomlott a világ.
A United felkészült a támadásokra. Abban az idényben a csapat alulmaradt a bajnokságot és kupát nyerő Arsenallal szemben, és mindenki tudta, hogy ehhez majd a Beckham elleni hangok is hozzáadódnak. Alex Ferguson megkérte, hogy térjen vissza a „családjához”, Manchesterbe. A United azon szurkolói, akik sosem álltak igazán a válogatott mellett, felsorakoztak mögé. A klub hivatalos magazinja is maximálisan vele volt.
A vezetők arra kértek, hogy írjak a futballisták és a divat kapcsolatáról, és Beckham is kerüljön terítékre, persze pozitívan. Küldtek néhány képet is, hogy ihletet merítsek. Az egyik közülük már a világbajnokság előtt is megjárta a címlapokat: Beckham sétált az utcán, és erősen úgy tűnt, hogy szoknya van rajta. Valójában az egy szarong kendő volt, amit Jean-Paul Gaultier divattervező alkotott, ő pedig a nadrágja köré tekerte, de kit érdekelt az igazság?
Szerencsétlenségére a feleségével együtt kapták le, és ez már túl sok volt a sajtónak a sikeres emberekből. Egyszerűen atipikus válogatott játékos benyomását keltette. Amikor „tönkretette az angolok világbajnokságát”, csak elő kellett húzni ezt a képet. Az East End egyik kocsmája elé felakasztottak egy bábut, amely az angol válogatott hetes számú mezét viselte szaronggal. Az üzenet világos volt.
Egy évvel később a Manchester United triplázott. Rá két évre Beckham az angol válogatott legendája lett, amikor a görögök ellen az utolsó másodpercben betalált, és így hazája kijutott a következő vb-re. Ma már ő minden idők egyik legnagyobb angol kedvence. Hatalmas fordulat. Ami a divatot illeti, annak terén is ikonnak tekintik, a nagy márkák rendre meg akarják szerezni reklámarcnak, a férfimagazinok tágra nyílt szemmel figyelik, mit lép.
Amikor Beckham 1995-ben a Manchester United felnőttcsapatának játékosa lett, nem emelkedett ki tudásban a kortársai közül, és ábrázatáról sem gondolta senki, hogy egyszer a tinilányok kedvenc poszterfiúja lesz. Volt már két szélsője a csapatnak, akik rendre nagyot alkottak a manchesteri éjszakai életben: Ryan Giggs és Lee Sharpe. Giggset jóképű ábrázata és könnyed játéka miatt gyakran hasonlították George Besthez, a legnagyobb stílusikonhoz. Na, de Beckham? Senki sem látta különlegesnek.
Ahhoz, hogy Beckham neve is bekerüljön a köztudatba, három esemény játszott együttesen szerepet: az egyik az volt, hogy a United bajnok és kupagyőztes lett az 1995–96-os idényben, a másik az, hogy Beckham a következő évad nyitónapján a saját térfeléről lőtt gólt a Wimbledon ellen, a harmadik pedig, hogy megismerkedett Victoria Adamsszel, művésznevén Posh Spice-szal. A fiatal, angol származású Manchester United-játékos és a popsztár viszonya a címlapokra kívánkozott, és Beckham bekerült a nemzeti köztudatba.
Ha megnézzük az eljegyzésén készült képeket, látható, hogy éppen úgy néz ki, mint bármelyik másik fiatalember, akit éppen lekaptak a jegygyűrűt lengető menyasszonyával. Aznap farmert, Timberland cipőt és düftinkabátot viselt, ez nem éppen forradalmi ruházat. De másfél évvel később az esküvőn már egy másik ember állt a nyilvánosság elé. Illetve ült a trónra. Bordó szaténzakójához a hozzáillő inget viselte, a kontrasztot szőke feje jelentette. Lehet, hogy ez Victoriának köszönhető? Részben biztosan, de nem teljesen.
DIVATIKON, A NAGY MÁRKÁK MEG AKARJÁK SZEREZNI, A FÉRFIMAGAZINOK SZEMMEL TARTJÁK
Beckhamet mindig is érdekelte a divat. Többször is elmondta, hogy hatéves korában apród volt, és ez alkalommal buggyos barna nadrágot viselt fodros inggel. Sohasem érdekelte, mit gondolnak róla mások. Az esküvőjétől kezdve a 2000-es évekig bezárólag számtalanszor járta meg a lapok címoldalát, hogy az már Alex Fergusonnak is sok volt, és 2003-ban lezárult pályafutása a Unitedban. Ez azonban egy cseppet sem törte meg az erejét.
Olyan emberről beszélünk, akinek pályáját nemcsak érmekben, de hajviseletekben is mérhetjük. Volt ott minden a taréjtól a kopasz fejbőrig. A fiatalok pedig vakon követték kísérletei során. Ha minden egyes alkalomért, ahányszor Anglia-szerte Beckhamfrizurát kértek maguknak fiúk a fodrásznál, csak egy pennyt kapnánk, már régen milliomosok lennénk.
Azt se felejtsük el, ma már talán természetes, hogy minden egyes labdarúgó tetőtől talpig tetovált, de a trend Beckhamtől indult. Még tetoválója, Louis Molloy is híressé vált, saját tévéműsora lett. Húsz évvel ezelőtt elképzelhetetlen lett volna, hogy egy ismert óramárka tetovált kézen reklámozza magát, de ha ez a kéz Beckhamé, akkor még a Tudor is hajlandó sokat fizetni.
A monogrammal ellátott cipő, a Louis Vutton piperetáska, a luxusautó ma már elengedhetetlen kelléke a modern futballistának, de mindez Beckhamtől ered. Ugyanakkor ő maga boldogan vonult vissza az apaságba és a család biztonságába. Beckham manapság tökéletes képviselője annak a 44 éves férfinek, aki minden tekintetben kiválóan érzi magát a bőrében. Zsebében ott lapul számtalan elismerés, érem és a Brit Birodalom Rendje kitüntetés, tényleg nincs már mit bizonyítania. Ma már saját divatmárkája van, és férfi szépségápolási cikkek futnak a neve alatt. Instagram-oldala egy olyan életbe nyújt betekintést, amelyet sokan élnének szívesen, de a mai napig két lábbal a földön jár, és a családi élmények kiválóan férnek meg az üzletileg fontos posztok mellett.
Húsz évvel ezelőtt biztosan nem így képzeltem volna el a mai Beckhamet. De megélt sok csapást, feleségül vett egy popsztárt, beszippantotta őket az a PR-gépezet, ami ilyenkor óhatatlanul beindul, és ha mindezt egymás mellé tesszük, azt mondhatjuk, szupersztár született. Magának köszönheti, ahová eljutott. Józan gondolkodása és remek stílusérzéke okán lett felakasztott kocsmai bábuból globális tényező.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. augusztusi lapszámában.)