A FRADI UTÁN MÁSODIK MAGYAR CSAPATKÉNT 2009-BEN A LOKI IS BL-FŐTÁBLÁS LETT
11 A DEBRECEN ÉVTIZEDE
Idehaza a Debrecen évtizede volt a XXI. század első tíz éve. A Loki 2005-ben lett története során először bajnok, és 2010-ig csak egyszer kellett beérnie az ezüsttel. Ráadásul Herczeg András vezérletével 2009-ben bejutott a Bajnokok Ligája, majd egy évvel később az Európa- liga csoportkörébe is.
A Debrecen nem csupán saját nevelésű labdarúgóira, de külföldről és Budapestről odaszerződő hazai sztárokra és kifejezetten jó légiósokra is építhetett. Csak éppen méltó stadionja nem volt, az idelátogató külföldi riválisok nem hittek a szemüknek, amikor megtudták, hogy az Oláh Gábor utcai mobillelátós „aréna” nem az edzőpálya – az új Nagyerdei Stadion nagyjából éppen akkorra épült fel, amikor véget értek a szép idők.
Ettől még volt realitás Szima Gábor tulajdonos nagyra törő terveiben, a cívis város hosszú éveken át uralta a magyar futballt, nem véletlen, hogy a Ferencváros 1995-ös BL-csoportkörös szereplése óta hasonló bravúr egyedüliként a Lokinak sikerült. Más kérdés, hogy a Liverpool, Fiorentina és Lyon fémjelezte csoportban nemhogy a pont-, de még a gólszerzés is csaz nehezen sikerült (a Fiorentinának azért összesen ötöt lőttek Czvitkovicsék) – egy évvel később viszont az Európa-ligában már a Sampdoria (soraiban Koman Vladimirral) elleni hazai bravúr is összejött, ha a továbbjutás a Dzsudzsák Balázs PSV-jét is felvonultató csoportból nem is.
Hol volt már a Sándor-korszak? Maximum a korosodó Dombi Tiborban testesült meg. Hiszen a saját nevelésű hajdúsági srácok mellé olyanok érkeztek Debrecenbe, mint Rudolf Gergely, Leandro, Komlósi Ádám, Laczkó Zsolt, Szélesi Zoltán vagy Feczesin Róbert, a légiós kontingenst pedig az amúgy éppen a BL-meccsek miatt fogadási csalással megvádolt Vukasin Polekszics, Luis Ramos vagy Adamo Cooulibaly erősítette.
A Ferencváros és a Fehérvár megerősödésével aztán szépen, fokozatosan a debreceni szárnyalásnak is vége lett, pedig a Nagyerdőben hipermodern, gyönyörű stadion várná, hogy meccsre menjenek azok, akik bő évtizede zsúfolásig megtöltötték a régi, Oláh Gábor utcai létesítmény rozoga mobillelátóit…
12 BOZÓKY, KISTELEKI, CSÁNYI
A Magyar Labdarúgó-szövetség elnökének lenni sohasem volt nyugdíjas állás, a 2000-es években azonban csak ritkán cserélgették egymást a vállalkozó kedvű urak a magyar futball trónján. Kovács Attila felejthetetlen vesszőfutását követően már 1999-től Bozóky Imre került a szövetség élére, és egészen 2006-ig a posztján is maradt, csak ekkor váltotta őt Kisteleki István. Az évtized méltó lezárásaként aztán 2010-ben megérkezett Csányi Sándor, és az OTP-vezér azóta is kirobbanthatatlan az elnöki székből.
13 KOPLÁROVICS MENNYBE MEGY
A ZTE Bozsik Péter irányításával 2002-ben megnyerte fennállása első magyar bajnoki címét, így értelemszerűen elindulhatott a Bajnokok Ligája selejtezőjében. Az egerszegiek előbb elbúcsúztatták a horvát NK Zagrebet, majd lehetetlennek tűnő küldetés várt rájuk a nagy Manchester United ellen. Az augusztus 17-i első meccs hajrájában aztán megbolondult az ország, miután a hét perce pályán lévő ismeretlen cserecsatár, Koplárovics Béla bevette Fabian Barthez kapuját, és a ZTE győzelemmel kezdte a párharcot. A visszavágó persze 0–5 lett, a hirtelen legendává nemesülő Koplárovics pedig semmire sem vitte, 2011-ben a Kozármislenyből vonult vissza.
14 A BORO ŐRÜLT UEFA-KUPA-MENETELÉSE
Massimo Maccaronéra 2006 áprilisában már úgy tekintett a Middlesbrough szurkolóinak többsége, mint minden idők leggyengébb igazolására. Hetekkel később ő volt a klub istene.
A Boro szurkolói nem felejtik el egyhamar a kétezres éveket, 2004-ben ugyanis a csapat megszerezte első jelentősebbbb trófeáját, miután legyőzte a Bolton Wandererst a Ligakupa döntőjében, de elbüszkélkedhetett Gaizka Mendieta és Bolo Zenden megszerzésével is, valamint visszatért Juninho.
Steve McClaren csapatára inkább a kupák kapcsán emlékeznek, ugyanis a Middlesbrough az egész évtized során mindössze egyszer fejezte be a bajnokságot a tabella első felében, és egy szurkoló 2006 februárjában McClaren arcába vágta a bérletét, miután a csapat 4–0-ra kikapott odahaza az Aston Villától.
Akkoriban négyen versengtek az angol válogatott szövetségi kapitányi posztjáért, McClaren mellett Sam Allardyce, Martin O’Neill és Alan Curbishley alkotta a mezőnyt. A Boro vezetőedzőjének presztízsét az UEFA-kupa kieséses szakaszában a csapata által nyújtott teljesítmény nagyban megdobta.
A legjobb 16 között a Serie A óriásával, a Romával bánt el az alakulat, a negyeddöntő első mérkőzésén 2–0-ra kikapott a Baseltől, a visszavágón pedig rögtön az elején gólt kapott a Riverside Stadionban. Egy órával a vége előtt négy gólra lett volna szükségük. Szerencsére ott volt Mark Viduka, aki mindkét félidőben betalált egyszer, Jimmy Floyd Hasselbaink szerezte a harmadikat, mielőtt Maccarone a 90. percben feltette volna a pontot az i-re.
Ez a gól hatalmas fordulatot hozott az olasz játékos életében, aki amúgy kölcsönben töltötte a megelőző idényt a Parmánál és a Sienánál. Abban az idényben csupán egy bajnoki gólt ért el a meccsek első harmadában (azt persze az Arsenal ellen). Még jobbra fordult a sorsa, miután a Boro az elődöntőben is csodálatosan teljesített. Ismét négygólos hátrányt kellett ledolgoznia a Steaua Bucuresti ellen. Maccarone a második félidőre állt be a hátvéd Gareth Southgate helyére. Az első és az utolsó gólt szerezte, az utóbbit a 89. percben.
Hét nappal később McClaren lett az angol válogatott szövetségi kapitánya, bár az UEFA-kupa döntőjében ez sem segített rajta, a Sevilla 4–0-ra győzött Eindhovenben.
15 KEVIN PHILIPS MEGHÓDÍTJA EURÓPÁT
Az európai Aranycipő győztesei közt a kétezres években ott volt Henrik Larsson, Mario Jardel… és Kevin Phillips. A 170 centi magas csatár első Premier League-idényében szerzett 30 gólt, ez 2000-ben volt. Legalább 29-hez kellett Niall Quinn ökle is.
16 NEM MAGYAR GÓLKIRÁLY
Ma már ritkán fordul elő, hogy nem légiós a magyar NB I gólkirálya (Simon Attila, Böde Dániel, Eppel Márton és Holender Filip mellett azért ez már honfitársunkként Nikolics Nemanjának is összejött), a 2000-es évek első évtizedében azonban a pápai Tomás Medved 2004–05-ös produkciója számított kivételnek. Más kérdés, hogy a szlovák csatár 18 góllal is az első lehetett…
17 LOTHAR A KISPADON ÉS MINDENÜTT
Ha már a pályán nem ment, legalább a magyar válogatott kispadjára világsztárt szerződtetett az MLSZ. A volt aranylabdás, világ- és Európa-bajnok Lothar Matthäus 2004. január 1-jén vállalta el a nemzeti tizenegy vezetését, és pontosan két évig, 2005 szilveszteréig maradt a posztján. Ez idő alatt a barátságos meccseken is elért néhány remek eredményt (mindenekelőtt 2004 júniusában a németek kaiserslauterni legyőzését kell megemlíteni), idehozott néhány sztárfellépőt (Brazília, Argentína), 28 meccsén kipróbált a válogatottban vagy nyolcvan játékost (köztük például Juhász Rolandot, Huszti Szabolcsot vagy Torghelle Sándort), sokat szerepelt a médiában, budapesti lakos lett – és esélye sem volt kijuttatni Magyarországot a 2006-os világbajnokságra.
18 A WEMBLEY ELSŐ ANGOL KAPITÁNYA
Az új Wembley 2007-ben nyitott meg, és az első mérkőzést az angol U21-es válogatott játszotta benne Olaszország ellen, az eredmény 3–3 lett. Giampaolo Pazzini mesterhármast szerzett a vendégeknél, az angol válogatottat pedig ki vezette ki a pályára? Nigel Pearson. Erre az egyetlen mérkőzésre ült be az edzői székbe.
19 TÉVEZ ÉS MASCHERANO BÁNATA
A kétezres évtized emblematikus képe, hogy Alan Pardew önelégülten mosolyog Carlos Tévez és Javier Mascherano bemutatásakor 2006 szeptemberében, amikor Dél-Amerika két leggyakrabban emlegetett tehetsége feltűnt az Upton Parkban. Néhány nappal korábban minden tárgyalás lezajlott a Corinthiansszal, és a West Ham bátrat lépett.
Angliában más klubok is érdeklődtek az argentin páros iránt, de hamar visszaléptek, amikor megtudták, hogy az MSI befektetői csoport tulajdonában vannak. „A nem nyilvános” vételár, amelyet a West Ham és Kia Joorbachian üzletember alkudott ki, tovább növelte a zavart. Ugyanakkor egyértelmű volt, ha minden renden megy, a Kalapácsosok reálisan pályázhatnak az első négy hely valamelyikére.
A terep már elő volt készítve: néhány hónappal korábban megverték a Liverpoolt az FA-kupa döntőjében, és a kilencedikek lettek első idényükben azt követően, hogy visszatértek a Premier League-be.
A történelem azonban másképp alakult. A pletykák szerint Pardew nem is igazán akarta a párost, és a csapatban is szakadást okoztak a dél-amerikaiak. Tévez és Mascherano nehezen illeszkedett be Angliában, egyikük sem beszélt angolul. Az előbbi nem is akart megtanulni, inkább tolmácsot béreltek neki, aki árnyékként követte őt az edzéseken.
A klub könyörtelen izlandi tulajdonosai december közepén kirúgták Pardew-t, a csapat a 19. helyen állt a tabellán. Tévez első 19 meccsén be sem talált a kapuba, míg Mascherano nem tudta kitúrni Hayden Mullinst a kezdőből. Az új vezetőedző, Alan Curbishley januárban kölcsönadta a Liverpoolnak, és többé már nem tért vissza. Ekkorra már érdemes lett volna beismerni, hogy a történet félrecsúszott, ám a dolgok éppen változni kezdtek. Tévez gólt szerzett a Tottenham elleni hazai, 4–3-as győzelem alkalmával 2007 márciusában, viszont elkezdődött az igazolás törvényességét firtató vizsgálat is.
A csatár még hat gólt ért el a hátralévő kilenc mérkőzésen, a legfontosabbat a Manchester United ellen az utolsó fordulóban, ennek köszönhetően a csapat bennmaradt, a Sheffield United esett ki.
A bíróság úgy ítélte meg, hogy Téveznek nagy szerepe volt a kiesés ellen vívott párharcokban, emiatt 20 millió fontot kellett fizetnie a Sheffieldnek, további öt és felet a Premier League-nek. Pontot viszont nem vontak le a kelet-londoni csapattól, így maradhatott az élvonalban.
Azon a nyáron mindkét játékost eladták, Tévez a Manchester Unitedba került, Mascherano pedig maradt az Anfielden. Ezzel véget ért a brit futballtörténet egyik legfurább igazolása.
20 FOCIVÉBÉ AZ RTL KLUBON
Az RTL Klubnál nyilván úgy gondolták, ha már meglepetésszerű déli és késő esti NB I-es labdarúgó-közvetítésekkel sokkolták a kereskedelmi csatornákra vágyó milliókat, adnak egy vb-t is Magyarországnak. Nos, a 2006-os világbajnokság magyarországi tálalása valóban történelmire sikeredett, mert az erőltetetten bulvárosra vett, se hús, se hal budapesti stúdió (főcím: Focivébé) mellett egyedül az erre az alkalomra szerződtetett Hajdú B. István hozta az amúgy már sokat megélt szurkolók által elvárt szintet. A szakértői állományban a Verebes József, Urbán Flórián, Kovács Kálmán trió tündökölt. Urbánnal aztán a csatorna a 2006. őszi budapesti kormányellenes tüntetések után gyorsan megszakított minden kapcsolatot.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. júliusi lapszámában.)
Magazinunkat olvassa digitálisan a digitalstand.hu/fourfourtwo oldalon!