Szöveg Gary Parkinson, Chris Flanagan, Nige Tassell, Mark White, Rich Jolly, Joe Brewin, Gregg Davies, Kenny Millar, James Andrew
Sajnos ma már nincsen minden szegletében kocsma, de a Méhek új kaptárja így is dong. Friss hangulat, jó atmoszféra uralja, ami augusztusban az Arsenal ellen is bebizonyosodott.
A LEGJOBB BENNE. Ahogy 17 ezer széket sikerült betenniük London egy kis területére. A dizájn miatt minden hang bent marad
A zárt katlan teljes élményt nyújt, a szimmetria pedig pont az ellentéte a régi Dellnek. Sok az üveg, és minden nagyon minőségi.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. A klub legendájának, Ted Batesnek a szobrát néhány nap után eltávolították 2007-ben, mert sokkal inkább hasonlított a Portsmouth tulajdonosára, Milan Mandaricsra.
Követi a huddersfieldi mintát, lelátója tágas, komfortos, és csodás reflektorok veszik körbe. Autópálya mellett helyezkedik el, van vasúti kapcsolata, és lehet mellette vásárolgatni. Anglia egyik legjobb „új” stadionja.
A LEGJOBB BENNE. A lábak helye, amiről a pénzért folytatott küzdelemben ma már gyakran megfeledkeznek.
Nem sok minden változott azóta, hogy Ronnie, Ricky és társaik 1972-ben balhét robbantottak ki, aminek a pályára beözönlés lett a vége. Klasszikus reflektorok állnak itt, az elsők voltak Angliában.
A LEGJOBB BENNE. A kabalabika, nagyobb mérkőzések előtt még ma is körbevezetik.
El tudjuk képzelni, mekkorát néztek a helyiek, amikor a régi szeméttelep helyén megnyílt ez a csodaszép pálya. Snowdonia kellős közepén, hegyek, házak és sok zöld közt fekszik.
TUDTAD? A walesi palakőtáj az Egyesült Királyság 33. tétele az UNESCO világörökségi listáján.
Igen, egy nagy hegy tetején fekszik, minden harmadik mérkőzést amolyan hurrikánféleségben rendeznek, a legjobb brit pályák közt szerepel. A Stoke City megdöntött már néhány decibelrekordot, hivatalosan is olyan hangosak, mint egy leszálló repülőgép.
TUDTAD? Stanley Matthews hamvait a kezdőkörben helyezték végső nyugalomra.
A csodálatosan elnevezett, és a történelemben mélyen gyökeredző arénát egy kicsit helyre kellett pofozni, ehhez a Sampdoria Luigi Ferraris Stadionja volt a minta. A lelátókról Tom Finney, Bill Shankly és Alan Kelly nézz vissza ránk, és jól látszik a pálya.
A LEGJOBB BENNE. A Finney-szobor.
Az egyik legjobb helyszín, mivel a pálya a Castle Rock alatt fekszik. Az viszont sajnálatos, hogy az egyetlen székezett lelátó nem a tájra néz, de még így is szép a kép.
A LEGJOBB BENNE. A játékoskijárók. Legalább az edzői stáb élvezheti a kilátást…
A Wear-folyóra néz, és nagy kár, hogy League One-meccseket rendeznek itt, főleg, hogy régen az angol válogatott is pályára lépett e helyütt.
A LEGJOBB BENNE. Ahogy lejátsszák Prokofjev Lovagok táncát a meccsek előtt. Nem is sült el jól, amikor a kilencvenes években trance-re akarták lecserélni.
Az Anglia legszebb helyszínén fekvő pályának választották 2019-ben, és nem nehéz észrevenni, hogy miért. A Swale folyó mellett, fák árnyékában fekszik. Ennek ellenére a Richmond 5g műfűre költözik.
A LEGJOBB BENNE. Az, hogy a mellette lévő kastély ezeréves múltra, normann időkre tekint vissza, így emelkedik a pálya fölé.
Olyan, mintha a Muzsika hangját is itt forgatták volna. De nem, ez a gyönyörű Six Bells falu Walesben, azon belül pedig az Abertillery pályája. Vizesedés miatt kénytelenek voltak műfűre költözni, de az idén kijavították a hibát, és a csapat hazaköltözött.
A LEGJOBB BENNE. Csodás kis tűlevelűekkel szegélyezett völgyre néz. Nem pazar?
A Leeds Roadon állt az elmúlt század közepére jellemző angol stadionok archetípusa, az új, ami a helyére épült, pedig a jövőbe mutat. Nem sok olyan stadion létezik, amelyik elnyerte a RIBA az Év épülete-elismerést.
A LEGJOBB BENNE. A lelátók felett lévő négy, banánra emlékeztető tetőszerkezet adja meg az épület jellegzetességét.
Elég sokan örülnek neki, hogy a tervezett költözés megfeneklett. A Merkland lelátó jellegzetes régi reflektorai és a gránithomlokzat egyedivé teszik, és nagyon szépen újították fel az emblematikus lelátót, a Red Shedet.
TUDTAD? A Pittodrie-ban volt először játékoskijáró az 1920-as években.
A környék képeslapra kívánkozik, a pályát körbevevő terület zöld és történelmi. Igazán pazarul néz ki.
A LEGJOBB BENNE. A ragyogó Arundel Castle, amelyet Hódító Vilmos egyik szövetségese épített a norfolki hercegnek 400 éven át, majd a 19. században felújították.
Bizonyíték arra, hogy egy atlétikai stadionból is lehet futballaréna. Az aréna az Egyesült Királyság legnagyobb koncertjeinek is otthont ad, lépett már fel néhány világhírű zenekar is itt.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. Amikor Phil Brown, a Hull vezetőedzője a csapatát buzdító beszédet a pályán tartotta meg 2008-ban.
A Blackpool otthona gyönyörű pillangó egy ocsmány hernyóból. Hogy a düledező Kopot, az ütött-kopott Scratching Shedet, a gyenge főlelátót és az alacsony South Standet felújították és kicserélték, a rossz tulajdonosi viszonyok ellenére is figyelemre méltó eredmény.
A LEGJOBB BENNE. A mindenki által szeretett Jimmy Armfield szobra.
Ez már kirándulás, de megéri, mert Skócia gyönyörű részén fekszik. Dingwall vasútállomása nagyon takaros, és egy barátságos kocsma is várja ott az érkezőt. A pályán árult haggis és vadhúsos pite önmagában is megéri az utazást.
TUDTAD? A Victoria Park több embert képes befogadni, mint Dingwall népessége.
Már nincs meg a régi pálya híres lelátója, de az elegáns Tamburino Stand és a nyitott lelátó példaként állhat minden alsóbb osztályban szereplő klub előtt.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. Négy Yeovil-szurkoló 2018-ban befutott a pályára, és megpróbált a másik végén elmenekülni, de fennragadt a tetőn.
Hogy is volt Walesszel és a szeméttelepekkel? Kisebb csoda, hogy ez a pálya létezhet még a dél-walesi Pontycyme falucskában. Régebben ugyanis a szénbányászat melléktermékét dobták itt ki, végül helyi bányászok mentették meg a területet, és alakították lapossá.
A LEGJOBB BENNE. A kétemeletes kunyhó, amely egyben öltözőként is szolgál.
Sokat kellett várni, hogy a Brighton új stadionhoz jusson, miután az előzőt 1995-ben az értékes terület miatt eladták. Az újnak való helyet 14 év után jelölték ki, itt áll most a jól felszerelt és modern stadion, ahová ingyenes tömegközlekedés viszi a szurkolókat.
A LEGJOBB BENNE. A sólymok, amelyek elijesztik a sirályokat.
A Brightonban álló pálya magával ragadó. Néha, nagyobb alkalmakkor meglátogatja egy-egy sólyom, amelyik a klub felségjelzését viseli.
A LEGJOBB BENNE. Ingyen megnézheted a mérkőzéseket, ha felmászol a hegyre, ahonnan egyébként is gyönyörű kilátás nyílik.
Igazi régi drágakő a városközpontban, amely a kilencvenes években nagyjavításon esett át, ennek köszönhetően nagyobb lett. A hangulat mindig kiváló.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. Irányított robbantást hajtottak végre egy gyanús táskán 1996-ban, az angol U21-es válogatott meccse előtt, pedig csak egy sajtos szendvics volt benne.
Annak ellenére is ikonikus, hogy bizonyos részeiről nem látni jól. Aki kíváncsi a hangulatra, az nézze meg Leigh Griffiths második szabadrúgásgólját Anglia ellen 2017-ben.
TUDTAD? Andy Robertson a stadion irodájában dolgozott, amikor már a Queens Park játékosa volt.
A legrégebbi azon stadionok közül, amelyek a Taylor-jelentést követően lettek teljesen beszékezve. Elképesztő a hangulat a nagy mérkőzéseken, különösen, ha a West Ham és a Leeds jár arra.
TUDTAD? A Den szolgált a Harchester United otthonául a Sky One Dream Team című sorozatában.
Arra a sémára készült, mint a St. Mary’s egy évvel korábban, de ebbe valami mágikus port is kevertek, mert parti lett a hangulat. A nyolcezer székes bővítési terv elég jónak tűnik.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. A Leicester szurkolói kisebb földrengést generáltak, amikor Leo Ulloa megszerezte a kései győztes gólt a Norwich ellen 2016 márciusában.
Bár csúnya ipari területen keresztül lehet megközelíteni, maga a pálya szép vidéken áll, és a lelátó erdőre néz. Ha a meccs egy kicsit unalmassá válik, nézd a piros sárkányokat az égen.
TUDTAD? Az Adams Park első mérkőzésén Martin O’Neill volt a Wycombe vezetőedzője korábbi klubja, a Forest és annak edzője, Brian Clough ellen.
Csak a Villa Park látott nála több FA-kupa-elődöntőt. Nézőtere megtestesíti a történelmet: az 1915-ös főlelátó a homlokzati díszítéssel és az órával, az 1961-es North Stand az első konzolos tetővel, a hatalmas Kop a teraszos korszakból és a záró Leppings Lane-i oldal.
A LEGJOBB BENNE. Az északi oldal kecses hajlatai.
A Meadow Lane közelebb van a városközponthoz, de a Forest Trent-folyó melletti otthona Európa futballközpontja volt két idényen át. Brian Clough dicsőségére épült a lelátó, a történelem körbelengi a helyet, és várja, hogy egy hasonló hős érkezzen egyszer.
A LEGJOBB BENNE. A Bridgeford End hajlított teteje, amely védi a házakat a napsütéstől.
Dél-London kultikus helye, amely nemrég elkerülte a faltörő kost. Ha hozzáadjuk az őrült ultrákat, és megjegyezzük, hogy az új igazgató maga Peter Crouch, akkor már érdemes rajta tartanunk a szemünket.
A LEGKEMÉNYEBB PILLANAT. A Champion Hillen forgatták a The Apprentice 2015-ös évadának lelátótisztító jelenetét.
A Pennine-hegység lankáihoz illeszkedik, és büszkén vállalja a konzolos megoldást, egy kicsit olyan, mint a Pompidou yorkshire-i kiadása. A különböző jellegű lelátói egészen különleges hangulatot kölcsönöznek a helynek.
A LEGJOBB BENNE. A játékosok úgy bukkannak fel, mintha egy non-league öltözőbódéból jönnének elő.
Tengerészet és hadsereg: Portsmouth kimondottan angol hely, a Fratton pedig rendkívül tradicionális. A Tudor-korra hajazó bejárat mögött ma már székezett, régi vágású lelátók állnak, és nagyon hangos buzdítás található. Nem valami steril, és ez jót tesz neki.
A LEGJOBB BENNE. A használaton kívüli, régi reflektort kitették a parkolóba emlékbe.
Az Everton otthona maga a történelem, kezdve a klasszikus lelátókkal, a skót építészre, Leitch-re jellemző keresztmerevítéses teraszokon át a szomszédos Szent Lukács-templom belátszódó tornyáig. Sajnos a csapat elhagyja a stadiont.
A LEGJOBB BENNE. Azok a Leitch-féle keresztmerevítések egyszerűen tökéletesek.
Európa egyik legsűrűbben lakott területén található, egyik oldalán a skót hegycsúcs, az Arthur’s Seat látható, a másikon a Leith Docks. A Sunshine on Leith dallama csodálatosan hangzik az East Standről.
TUDTAD? A vírus miatti lezárások idején a szurkolókat kartonképek helyettesítették, köztük volt Andy Murray és harminc kenguru is az ausztrál szurkolói klub tiszteletére.
Annak köszönhetően hívták a világ nyolcadik csodájának is, hogy 82 nap alatt épült fel. A folyó mellett fekvő pályának jelentős hagyománya van, innen származik a labdarúgás legrégebbi dala, az On The Ball City.
A LEGJOBB BENNE. A körbejáró telefonképernyő. A szokatlan mindig jó.
A négy lelátót négy legendáról (Charles, Charlton, Hunter és Revie) nevezték el, köztük pedig ott a pálya, ahol Marcelo Bielsa szorgos méhecskéi örömet szereznek a helyi szurkolónak, és rémületet az odalátogatóknak.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. Revie érezte, hogy a pályát elátkozták, ezért 1971-ben fogadott egy cigány „boszorkányt”, hogy törje meg az átkot.
Az angol bajnokság legmagasabb stadionja. Azt követően, hogy megtisztították a terepet, remek kis pályát hoztak össze, amelyik végig ragaszkodott a történelméhez, hiába történt néhány ráncfelvarrás az évtizedek folyamán.
A LEGJOBB BENNE. A énekes rigó a stadion sarkában. Kinek ne tetszene egy hatalmas madár labdával?
Tizenöt percnyi vonatút Brightonból, és már ott is vagyunk a pályán, amely egykori sólápon fekszik, és helyi szerzetesek párolták le. Füves lejtő terül el mellette a pálya hosszában, és ez amfiteátrumjelleget kölcsönöz neki. Kézműves sörök és ínyenc hamburgerek is kaphatók.
TUDTAD? Patrick Marber is tagja volt annak a konzorciumnak, amelyik megvette a mára szurkolók által tulajdonolt Lewest.
Krikettpályának indult, a labdarúgás pedig 1862-ben jelent meg a Bramall Lane-en. A szurkolók közelsége a pályához, a remek légkör az angol futball igazi esszenciáját nyújtják.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. A Bramall Lane-i csata: három piros lap, egy alapos bunyó és egy gyors lemondás nyolc percen belül.
A pálya, amelyet a Fulham nem kért, lenyűgöző kordokumentuma a majdnem bekövetkező csődnek, a huliganizmusnak, és elfeledett hősökre is emlékeztet.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. A nyolcvanas években Ken Bates elektromos kerítéssel akarta felvenni a harcot a huliganizmussal, de nem engedték, hogy bekapcsolja.
Évekbe tellett, de ma már otthonnak tekintik. A látvány és a pálya hibátlan, és a nagyobb meccseken jobb a hangulat.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. Brazília a második otthonának is tekintheti a stadiont, mivel eddig nyolc válogatott mérkőzést játszott benne.
Az Emirateshez hasonlóan az új Wembley sem jelentett igazi otthont egy ideig, de ez az idén nyáron megrendezett Európa-bajnoksággal megváltozott. Végre igazi hangulat vette birtokba a csodálatos építészeti alkotást.
A LEGJOBB BENNE. Egy boltív került az ikonikus ikertornyok helyére, de funkciója is van, a tetőszerkezetet tartja.
Kérdezzük csak meg a skót szurkolókat, melyik a kedvenc napjuk idegenben, és jó eséllyel azt válaszolják majd, hogy az, amikor ide utaznak. A szurkolók rendszerint zajosak, de a meredek lelátók bent tartják a hangot.
TUDTAD? Leállították a főlelátó felújítását, mert a klub elfelejtette megrendelni a székeket. És ez így igaz.
A hegyen álló stadion a városközpontból is látható, bearanyozza Newcastle egét. A hatalmas Milburn és Leaves lelátók olyanok, mintha a Camp Nouból származnának. Mindez a jele annak, mi lehetne a United.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. Kieron Dyert és Lee Bowyert csapattársakként azért állították ki 2005-ben, mert verekedtek egymással.
A Tottenham milliárdfontos arénája ad helyet Európa legnagyobb lelátójának. Amerikai futballra is alkalmas, ezt egy kihúzható pálya teszi lehetővé. Ez a világ technikailag legmodernebb stadionja.
A LEGJOBB BENNE. Mivel sörfőzde is található benne, egyben London legnagyobb kocsmája is.
A Football League alapítójának, William McGregornak szobrától kezdve a csodálatos Holte Endig itt minden történelem. Az FA-kupa elődöntőjének spirituális otthona.
TUDTAD? Az angol válogatott csupán két klub pályáján játszott válogatott mérkőzést az 1800-as, az 1900-as és a 2000-es években is: a Villa Parkban és az Anfielden.
Bobby Charltonnak igaza volt, amikor az Álmok Színházának nevezte. Anglia első sok szempontot figyelembe vevő stadiontervezése először a konzolszerkezetes időszakban újult meg, aztán pedig a Taylor-jelentést követően.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. Itteni a legkevesebb nézőszám rekordja, a Stockport–Leicesterre 13-an voltak kíváncsiak 1921-ben.
London legrégebbi pályája a vendégszurkolók kedvence. A híres kunyhóból mindjárt kettő van, az pedig egészen kivételes, hogy mind a négy lelátóhoz ugyanarról az utcáról nyílik a bejárat. Az akusztikája viszont nagyon gyenge.
TUDTAD? A Riverside Standet 2022-re felújítják, a tetején uszoda is lesz.
Eredetileg az Everton pályája volt, mára pedig a világ egyik legdíszesebb stadionja, különösen a hét közepén, amikor európai kupameccseket játszanak. A hatalmas Kop énektől hangos, a körülötte lévő lelátók pedig a nagy várakozásokat jelképezik.
A LEGDURVÁBB PILLANAT. A Kop alatti Viktória korabeli szennyvízcsatorna 1987 júliusában beszakadt.
A hangulat verhetetlen Glasgow-ban. Talán ma már nem mondana ilyet Steven Gerrard, a Rangers vezetőedzője, de korábban megállapította, „hogy egy játékos számára a hangulat elképesztő, sehol sem találtam még jobbat”.
A LEGJOBB BENNE. Jock Stein szobra. Híres sora, amely szerint „a futball semmit sem ér szurkolók nélkül” nem is csenghetne igazabbul.
Aki a brit labdarúgás legjobb hangulatát keresi, annak Glasgow-ba kell ellátogatnia. A vibrálás, a szenvedély és az intenzitás a pályán és azon kívül feledhetetlenné teszi az Old Firm rangadókat. Kevés olyan mérkőzés van a világon, amely ehhez fogható. Talán csak a Boca Juniors és a River Plate találkozása.
A nagy BL-mérkőzéseknek sincsen párja az Ibroxban vagy a Celtic Parkban, és ezt Gigi Buffon vagy Lionel Messi is megerősítheti. Szinte lehetetlen választani a két pálya között, és a FourFourTwo mindent megtesz, hogy megőrizze pártatlanságát ezekben az ügyekben, viszont egy ilyen listán lennie kell első helyezettnek is.
Az Ibrox lett az, igaz tízezer nézővel kevesebb fér be. A nézők közel ülnek a pályához, és többé-kevésbé mindenhonnan jól látható a mérkőzés. A stadion három oldala esztétikailag szép, modern, míg a főlelátó a történelmet képviseli, és nem csak azért, mert az ikonikus vezetőedzőről, Bill Struth-ról nevezték el (szinte hihetetlen, de 1920 és 1954 között ült a kispadon).
A legendás építész, Archibald Leitch tervezte, a három teraszból álló lelátó vöröstégla-homlokzattal épült, amely közvetlenül a főutcára néz, belül pedig híres márványlépcső vezet az elnökségi szobába és a trófeaterembe.
Egyetlen sétányira van a városközponttól, a környék meccsnapokon egészen megvadul. Ez különösen igaz a stadionra. Bármelyik glasgow-i arénát is válaszd, egyszer látogass el oda, és olyat tapasztalsz majd, amilyet korábban soha.
TUDTAD? Az Ibroxé teljes Nagy-Britannia nézőszámrekordja: 1939-ben, kevéssel a második világháború kitörése előtt 118 567 néző látogatott ki a Celtic elleni rangadóra.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. novemberi számában.)