A firenzei Covercianóba bezsúfolódó sajtó mindössze egyetlen kérdést akart megvitatni Fabio Cannavaróval. Csupán két hét volt hátra a 2006-os világbajnokságig, de nem Olaszország esélyeiről akartak érdeklődni.
AZ OLASZ RENDŐRSÉG MÁJUSBAN ÁTFÉSÜLTE CANNAVARO HÁZÁT, DE NEM TALÁLT SEMMIT
A média munkatársai addigra nagy nehezen átrágták magukat azon a szövevényes hálón, amely Luciano Moggi lehallgatott telefonbeszélgetéseiből állt össze. A Juventus vezérigazgatója naponta 400 beszélgetést folytatott le. Ebben a zűrzavarban Cannavaro mondanivalója sem rakott rendet: „Szerintem azok a módszerek, amelyek a felvételekről tárulnak elénk, az egész olasz futballra vonatkoznak – mondta. – Mégis csak Moggi telefonját vizsgálták. Más klubvezetőket nem hallgattak le.” Cannavaro nem ítélte el Moggit, sőt feltűnően támogató mondatokkal szólt mellette.
Az olasz rendőrség májusban átfésülte Cannavaro házát, de nem talált semmit. A játékos ezen a sajtótájékoztatón azt is leszögezte, nem fogja levenni a kapitányi szalagot. „Miért kellene?” – tette hozzá. Az Olasz Labdarúgó-szövetség kiengedte a szellemet a palackból. Egy nappal a katasztrofális sajtótájékoztatót követően megtartották a világbajnokság hivatalos fényképezkedését a Dolce & Gabbana kék mezében, és bemutatták Pooh, a veterán rocker tornára írt himnuszát. A Juventus védőjét azonban látványosan visszavonták a háttérbe, egyfajta vezeklésképpen.
Hat nappal korábban egy nála is nagyobb nevű veterán került kínpadra. Marcello Lippi olasz szövetségi kapitányt azért vonták kérdőre, mert állítólag a Juventus elnöke abba is beleszólhatott, hogy mely játékosok kerüljenek be a válogatottba. Mivel a teljes olasz válogatott hazai klubokban játszott, a hangulat puskaporos volt. Nem úszta meg Gianluigi Buffon sem, akinek tiltott sportfogadás vádja alól kellett tisztáznia magát.
Amíg Olaszország lejátszotta utolsó felkészülési mérkőzését Ukrajna ellen, kissé csitultak az indulatok, de ezt követően Cannavaro Rómába utazott, hogy Moggi ügyében tanúskodjon. Június 7-én az olasz válogatott elutazott Duisburgba, hogy birtokba vegye hatalmas tóparti szállodáját. Itt sikerült felbőszíteniük saját szurkolóikat, akiket megpróbáltak megkerülni. Lippi többé nem követte el azt a hibát, hogy rejtegette futballistáit. „A hivatalos program megkívánta, hogy mindennap két játékosunk tartson sajtótájékoztatót – írta később. – Mielőtt megjelentek volna ezeken, rendre megkérdezték tőlem, muszáj-e odamenniük.”
A szövetségi kapitány így válaszolt: „Természetesen igen. Jelenjetek csak meg mindenütt, ahol kell, hogy lássák, nincsen rejtegetnivalónk, nincs mit szégyellnünk.”
Miután Olaszország 1–0-ra megverte Ausztráliát a legjobb 16 között, az egyik ilyen sajtótájékoztató alkalmával egy médiamunkás közölte Cannavaróval a rossz hírt, miszerint Gianluca Pessotto, a Juventus frissen kinevezett sportigazgatója kiesett a klubház negyedik emeletéről. (Pessotto nem volt érintett a bundabotrányban, viszont hajlamos volt a depresszióra.)
A megrendült Cannavaro hamarosan távozott, miközben még elmondta, hogy le van forrázva, mert Pessotto szerinte a világ legrendesebb embere. Csapattársa volt az olasz válogatottban és a Juvéban, az olaszok utolsó csoportmeccsét Csehország ellen pedig a helyszínen tekintette meg. Alessandro Del Piero és Gianluca Zambrotta azonnal elrepült hozzá a torinói kórházba, Buffon pedig a következőket jegyezte le a blogjában: „Nagyon nehéz, szinte lehetetlen e pillanatban a futballról, a mérkőzésekről, a világbajnokságról beszélni”.
Két nappal később Buffon kapott gól nélkül úszta meg Olaszország negyeddöntőjét Ukrajna ellen, ahol a válogatott 3–0-ra nyert. A mérkőzés után Cannavaro és a Juventus játékosai olasz zászlóval ünnepeltek, amelyre azt írták: „Veled vagyunk, Pessottino”. (Pessotto végül teljesen felépült sérüléseiből.)
Az olasz szövetség minden bizonnyal észrevette, milyen jól megy a válogatottnak, ha előtte megforgatják benne a kést, ezért ügyésze, Stefano Palazzi a németek ellen játszott elődöntő napján jelentette be, milyen büntetések járnak a bundabotrányban érintett kluboknak. A Juve, a Milan, a Fiorentina és a Lazio visszakerült a másodosztályba, bár ez alól később a Juventuson kívül mindenkit felmentettek. Őket viszont 2005-ös és 2006-os bajnoki címüktől is megfosztották. Attól a kettőtől, amelyet Cannavaro megnyert.
A védő később úgy látta, a siker sokkal inkább volt köszönhető Lippi csapatépítésének, mint annak, hogy a problémák összekovácsolták őket. „Alig egy hónappal a világbajnoki győzelem után a média nem is beszélt többet történelmi sikerről” – panaszkodott Cannavaro. Pedig őt nem felejtették el. Neki ítélték a 2006-os Aranylabdát, és ő lett a FIFA Év játékosa, miközben az olasz posta feltette őt egyik bélyegére. Méltó elismerés az olasz kapitánynak, aki mindig ott volt, amikor hazájának szüksége volt rá.
OLIVER KAHN 2002
Nem sűrűn fordul elő, hogy egy világbajnokság alkalmával valamelyik kapus tölti ki az újságok főcímeit. Pedig Oliver Kahnnal pontosan ez esett meg a 2002-es világbajnokságon. Lehet, hogy a tornára a Ronaldo, Ronaldinho és Rivaldo alkotta triász miatt emlékezünk, hiszen nagyban nekik volt köszönhető, hogy Brazília világbajnok lett.
A Bayern München kapusa azonban olyan formában játszott, hogy a világbajnokságok történetében először ő kapta a torna legjobbjának járó elismerést. A 33 éves klasszis mindössze egyetlen gólt kapott a döntő felé vezető úton, Robbie Keane talált be ellene az utolsó percben, ezzel Írország pontot rabolt a csoportban. A négyszeres Bundesliga-bajnok Oliver Kahn remekül védett Paraguay, az Egyesült Államok és Dél-Korea ellen, mindegyik mérkőzés 1–0-val ért véget, ám Rudi Völler csapata nem bírt el a brazilokkal a döntőben.
MIROSLAV KLOSE 2006
2016-os visszavonulása előtt kevesebb biztos dolog volt a világon, mint az, hogy Miroslav Klose gólt szerez az aktuális vb-n. Az egykori német válogatott csatár érte el a legtöbb gólt a világbajnokságok történetében, négy fellépése során tizenhatszor rezegtette meg a hálót. Ebből ötször hazai pályán, 2006-ban Németországban. Legtöbbször az ötösön belülről talált be, és nem távoli lövések jellemezték.
A Werder játékosa két-két gólt szerzett a csoportkörben Costa Rica és Ecuador ellen, majd a legjobbnyolc között még egyet Argentína kárára. Innen Németország tizenegyesekkel jutott tovább. Olaszország várta őket az elődöntőben, és hiába tettek meg mindent, Fabio Grosso és Alessandro Del Piero elbánt Jürgen Klinsmann csapatával a döntőbe jutásért. Miroslav Klose teljesítményéért így is megkapta a vb Aranycipőjét, és 2014-ben, 36 évesen világbajnoki aranyérmet is szerzett.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2018. májusi számában.)