Szöveg Andrew Murray Illusztráció Martin Bowyer
AZ EMBERRABLÁSTÓL A SKORPIÓRÚGÁSIG
Egyáltalán hol érdemes kezdeni René Higuita bemutatását? Talán az 1995-ös, Anglia elleni skorpiórúgásnál, ami életet lehelt a lapos, gólnélküli meccsbe, bár ezzel még nem nyeri el a minden idők legőrültebb kapusa címet. A gyakran szerepét tévesztő hálóőr hozzájárult Kolumbia kieséséhez az 1990-es vb-ről.
A drogbáró, Pablo Escobar jóbarátja 1993-ban még közvetítő szerepet is vállalt annak érdekében, hogy egy másik drogbáró, Carlos Molina lánya biztonságosan kiszabaduljon az emberrablók karmai közül. Hatvannégyezer dollár ütötte a markát azért cserébe, hogy ő kézbesítette a váltságdíjat, de ezzel megsértette a kolumbiai törvényeket, amelyek kimondják, hogy emberrablásból senki sem tehet szert bevételre.
Higuitát hét hónapra bebörtönözték, így kihagyni kényszerült az 1994-es vb-t, de később váratlanul szabadon engedték. Sokak szerint azért vetették őt börtönbe, mert korábban meglátogatta a szintén börtönbüntetését töltő Escobart, hogy köszönetet mondjon neki az ország stabilizálásáért. Mostanában valóságshow-k szereplője, pozitív kokaintesztjével és plasztikai műtétjeivel kerül időnként a címlapokra.
AKI KIKEZDETT TINÓVAL
José Luis Chilavert védései ahhoz hasonlatosak, amikor egy medve megküzd a kukafedelekkel: a maguk nyerseségével együtt fenségesek. A Bulldog, aki hétéves koráig csak mezítláb járt, és aki ötévesen megfejte a környékbeli teheneket, hogy a tejet pénzzé tegye, mindig is tisztában volt a saját értékével. „Fogalmam sincs, manapság pontosan mennyit érne Chilavert – beszélt magáról egyes szám harmadik személyben a 22 éves pályafutása során 67 gólt szerző játékos –, de biztos vagyok benne, hogy vagyonokat. Nem sok kapusból válik ilyen termékeny góllövő.”
Chilavert továbbra is az egyetlen kapus, aki mesterhármast szerzett egy hivatalos összecsapáson, még akkor is, ha minden gól büntetőből született. Hogy bátor vagy éppen őrült dolog volt-e kikezdeni a lobbanékony Tino Asprillával, azt nem tudjuk, de a kirobbanó balhét csak a rendőrség tudta megfékezni. „Miféle stressz? Ez csak egy futballmeccs – mondta egyszer a paraguayi játékos. – Az a stressz, ha nem tudsz enni adni a gyerekeidnek.” És ebben igaza van.
TÜZES JÁTÉK
Roberto Rojas kreativitását csak csodálni lehet. Amikor Chile 1–0-s vereségre állt a Maracanában az 1990-es világbajnokság selejtezőjén, a kapusnak támadt egy ötlete: érvényteleníteni kell a meccset. Amikor Rosenery Mello do Nascimento, a később modellé váló brazil szurkoló bedobott a pályára egy rakétát Rojas irányába, a chilei kapus az arcát szorongatva a földre rogyott. Percekkel később, amikor Rojas arcát már vér borította, és a chilei játékosok nem voltak hajlandóak visszatérni a pályára, a játékvezető lefújta a meccset.
Az eset miatt a brazilok majdnem kiestek, de Rojas terve meghiúsult, miután a pálya szélén munkálkodó fényképészek bebizonyították, hogy a rakéta nem találta el Rojast. A kapus később bevallotta, hogy a kesztyűjében elrejtett borotvapengével vágta meg magát, amiért cserébe egész életre szóló eltiltást kapott. A chilei futballszövetség elnökét, Orlando Aravenát és az alelnököt, Fernando Astengót ugyancsak megbüntették, amiért szerepet vállaltak a csalásban. Chile nem jutott ki az 1990-es olaszországi vb-re, és a következő világbajnokság selejtezőjén sem indulhatott. Mindezektől eltekintve a terv jól sült el.
BOBBY CSODASZERE
A reklám drága móka. Ha eléggé őrült futballista vagy, aki éppen a világbajnokságra készül, és történetesen most vettél egy hajklinikát, akkor ki ne hagyd a lehetőséget, hogy 30 millió ember előtt hencegj a cégeddel. Így történhetett, hogy Bulgária kapusa, Boriszlav Mihailov teljesen kopasz volt a selejtezőkön, de a ’94-es amerikai vb-n már gyönyörű hajkoronával dicsekedhetett. A változás olyannyira természetes volt, hogy még a saját csapattársai sem ismerték fel. Egy éven belül Mihailov és balzsama már Readingben volt, ahol rekordösszeget, 80 ezer fontot fizettek érte. Miközben „két házassága között” hotelekben húzta meg magát, gyenge teljesítménye miatt nem tudott befutni.
HARALD APRÓ TRÉFÁJA
Harald „Toni” Schumacher maximálisan németnek tűnik még akkor is, ha nem viseli tiroli bőrnadrágját. Ennek ellenére egy alkalommal megcáfolta a népét illető sztereotípiákat azzal, ahogy a francia Patrick Battistonnal bánt az 1982-es világbajnokságon. A kapus ugyanis megszabadította ellenfelét két fogától, és eltörte három bordáját. „Ha ez történt, akkor az nincs rendjén” – jelentette ki, miután elmondták neki, mit tett. „Mondjátok el neki, hogy én a trófeáért jöttem!” Klasszikus.
HÜBRISZ TALÁLKOZÁSA NEMESZISSZEL
Ha valaki Diego Maradonával akarna kikezdeni a pályán, az nagyjából olyan, mintha Hulk bokája körül sertepertélve hergelné az óriást, hogy azután megpróbálja elkerülni, hogy az halálra tapossa őt. Röviden szólva: ne kekeckedj vele, amikor mérges. A Boca Juniors kapusa, Hugo Gatti saját kárán tanulta meg a leckét, miután „ügyeskedő kis kövér fickónak” nevezte Diegót az Argentinos Juniors elleni mérkőzés előtt. Gatti végül négyet kapott Maradonától, köztük egy megszégyenítő átemelést az alapvonalról. Ahogy az a nárcisztikus, pökhendi párosokkal szokott lenni, később jóbarátok lettek.
BYWATER EROTIKUS MŰALKOTÁST ÁLLÍTOTT KI KERTJÉBEN FELFÚJHATÓ GUMINŐVEL ÉS MŰPÉNISSZEL
BEVEZETÉS A MŰVÉSZETEKBE – I. RÉSZ
Kétezertíz szeptemberében Stephen Bywater, a Derby játékosa azzal húzta fel a jómódú szomszédságát Suttonon-the-Hill nevű falujában, hogy kertjében erotikus műalkotást állított ki. A graffitival dekorált mobilvécére hatalmas műpéniszt és egy guminőt erősítettek, valamint ráírták, hogy „piece and love”.
Az installációt Bywater rezzenéstelen arccal, több alkalommal is műalkotásnak nevezte, de a szomszédok nem voltak ilyen határozottan meggyőződve az ocsmányság művészi érteke felől. „Gusztustalan” – morgolódott az egyik szomszéd, Richard Felix, aki még a környékbeli házak értékcsökkenését is szóba hozta. „Azt tanácsolták, hogy legközelebb ellenőrizzem a helyesírást – mondta a kapus, aki végül letakarta a klotyót egy ponyvával. – A művészet a hobbim, amit a saját telkemen gyakoroltam. Nem akartam senkit megbántani.”
AZ EREDETI PITEZABÁLÓ
Ki ette meg az összes pitét? Nos, a híres lelátói kántálás eredetileg a Sheffield United 152 kilós kapusának, William Foulke-nak szólt. És a saját szurkolói kiabálták.
A barátai körében csak „Zsírosnak” nevezett Foulke a századforduló hírhedt alakja volt a labdarúgás világában, aki egy alkalommal az összes csapattársa és ellenfele reggelijét megette egy meccs előtt. „Felőlem bárhogy nevezhettek – zsörtölődött –, csak vacsorára ne felejtsetek el meghívni.”
Foulke lobbanékony játékos hírében állt, aki még Tony Kirkham játékvezetőt is bekergette az öltözőbe az elvesztett 1901-es FA-kupa döntője után. Néhány évvel később George Allan, a Liverpool csatára annyira felidegesítette az igyekezetével, hogy arccal a sárba vágta őt.
A védésnek ez a technikája később nem terjedt el, viszont neki köszönhetjük a labdaszedő fiúk megjelenését: a kapu mögött álló két kisgyerekhez viszonyítva Foulke még nagyobbnak tűnt. Ez a pszichológiai hadviselés kezdete.
BEVEZETÉS A MŰVÉSZETEKBE – II. RÉSZ
A hetvenkedő belgrádi, Petar Borota a legnagyobbak közé akart tartozni. Ő váltotta Peter Bonettit a Chelsea-ben, és 1981-ben elnyerte az Év játékosa címet is, mindezek mellett végtelenül laza volt. Unalmában a lécre pattintotta a labdát, de egy alkalommal úgy szerzett öngólt, hogy kezében a labdával besétált a kapuba a sapkájáért. Amikor jugoszláv színekben 40 méterről beengedett egy szabadrúgást az első percben, mindössze ennyit mondott: „nyugi, mindent kézben tartunk”. Végül 6–4-re nyertek. Bywaterhez hasonlóan ő is kapcsolatba hozta magát a művészetekkel: 1994-ben hat hónapra börtönbe került, mert részt vett egy műkincsrablásban. Később Genovába költözött, és festményekkel kereskedett, majd 2010-ben meghalt.
A KATEKÉTA KAPUS
Ha már teljesen meguntad az életedet, akkor nyugodtan állj ki a Rangers szurkolói elé keresztet vetni egy Celtic–Rangers összecsapáson. Kétezerhat februárjában még a katolikus egyház is Artur Boruc és csapata oldalára állt, és azt hangoztatta, hogy a Celtic kapusa lett a meccs áldozata.
De Boruc nem elégedett meg ennyivel. 2007-ben ugyanezen a derbin „God bless the Pope” feliratú pólóban jelent meg, majd 2008-ban beintett a szurkolóknak, akik alaposan lehordták őt a 4–2-es vereség miatt. A Legia Warszawa színeiben már csak a szögletzászló mellett ünnepelte 6–0-s győzelmét a Widzew Lódz ellen.
NEM APJA FIA
Pelé minden idők egyik legnagyobb játékosa. A fiáról, Edinhóról ez nem mondható el. A Santos szedett-vedett kapusa a ’90-es években nem a pályán élte át élete nagy drámáját. Bűnösnek találták emberölés miatt, amit egy közlekedési balesetben okozott 1999-ben. Tisztázta magát 2005-ben, majd rögtön lecsukták drogterjesztés és pénzmosás miatt, amely vádakat a mai napig tagad. A 2014-es ítélethirdetésen 33 évet kapott, ezt 2017-ben 12 év 10 hónapra mérsékelték. A brazil törvények tényleg nagyon zavarosak.
FELÜGYELET ALATT
Edward Madejski csak futballozni akart. Mivel a II. világháború alatt a megszállt Lengyelországban minden sporttevékenységet betiltottak, a Wisla Kraków kapusát halálbüntetésre ítélték illegális labdarúgó-bajnokságban való részvételért. Madejski valahogy mégis megúszta, mire a kommunista hatóságok ismét elkapták, és kémkedés koholt vádjával 1956-ban három évre ítélték. A játékos végül kiszabadult, és 1996-ban, 82 évesen halt meg.
HÁZ ÉS MECCS VAN ELADÓ
Bárcsak valaki megvette volna Esmond Million házikóját. Miután a kapus a Middlesbrough-ból a Bristol Rovershez igazolt, és képtelen volt eladni régi otthonát, anyagi gondjai támadtak. Talán ennek köszönhető, hogy 1963-ban elfogadta a 300 fontos kenőpénzt (50-et előlegben, a többit később) a Bradford Park Avenue elleni meccsért cserébe.
Bánatára a csapattársai nagyon odatették magukat, és már 2:0-ra vezetett a Rovers, amire először labdába érhetett. Végül sikerült beengednie két gólt, így 2:2 lett a vége, de mivel feljelentették őt a futballszövetségnél, életre szóló eltiltást és 50 font büntetést kapott. Három nappal később lett vevő a házra.
A POLITIKAI FUTBALL
Ricardo Zamora, a Barcelona és a Real Madrid kapusa a spanyol futball első szupersztárja volt, akiről a La Liga legjobb kapusának járó díjat is elnevezték. Zamora testalkata, reflexei és gyapjúgarbói miatt a ’20-as és ’30-as évek félistenének számított. Napi három doboz cigi és némi konyak is kellett a siker feldolgozásához, amíg le nem tartóztatták. Az 1920-as olimpián megütött egy olasz csatárt, amiért kiállították, végül hazafelé elkapták és bebörtönözték, mert havannai szivarokat próbált Spanyolországba csempészni.
Szereplése politikai célokat is szolgált: 1936-ban a szélsőjobbos nacionalisták azt terjesztették, hogy a republikánusok, akik két évvel korábban még kitüntették őt, meggyilkolták a játékost a spanyol polgárháborúban. Végül a republikánusok tartóztatták le, mert átállt a másik oldalra, de megúszta a halálbüntetést, mert jól el tudott beszélgetni a börtönőrökkel a fociról, és mert a kormányzó, Melchor Rodríguez García nagy sportrajongó volt.
KÖTÉNY A CSATÁRNAK, LABDA A KAPUFÁN
A Haladásban védő Hegedűs Péter nemcsak szenzációs kapus volt, de a közönség szórakoztatásában is messze megelőzte a korát. Azon túl, hogy a 11-eseket elképesztő hatékonysággal hárította, vidám bajusza alatt mindig ott volt a mosoly, miközben nem egyszer kötényt adva játszotta ki a rárontó csatárokat, többször fejelt ki beadást, az pedig természetes, hogy a szögletes kapufák orában simán rádobta a sajátjára a labdát, így passzolva azt hátvédtársához… Emellett az Üllői úton ő terült el igazi simlisként egy bedobott metrófogantyútól, miközben az nem is a fejét találta el, 2–2-nél le is fújták a meccset…
HENTESKALANDOK
Évtizedekkel azelőtt, hogy David de Gea elfelejtett fizetni a fánkért a Tescóban, az Ayr United és a skót válogatott kapusa, Alan Rough fizetés nélkül próbált meglógni némi darált hússal egy szupermarketből 1990-ben. Büntetés nélkül engedte el a rendőrség, de ennyivel nem úszta meg, hiszen a lelátókról hosszú ideig zengett a rigmus: „Hol van a hús, hol van a hús, hol van a hús, Alan Rough? Talán a zsebedben van, talán a zsebedben van, talán a zsebedben van, Alan Rough?”
EGY SZÉP SZÁL RÓZSA
Leigh Richmond Roose az első szupersztár, egyben playboy a labdarúgás világában, mintegy 60 évvel megelőzve George Bestet. Pályafutását közönségkedvenc amatőrként kezdte az
Aberystwyth Town kötelékében, miközben gyógyszerészetet tanult az egyetemen. A lécen tornászva gyakran szórakoztatta a közönséget, de helyt állt a Stoke, az Everton és a Sunderland elleni meccseken is. Tevékenysége miatt a futballszövetség szabálymódosításra kényszerült: 1912-ben kimondták, hogy a kapus csak a tizenhatoson belül érintheti kézzel a labdát. A walesi ugyanis gyakran a félpályáig pattogtatta a labdát, aztán az ellenfél tizenhatosáig rohant vele. A 185 centiméter magas Roose az ország legvonzóbb legénye volt, legalábbis a Daily Mail egyik 1905-ös száma szerint. A férjezett Marie Lloyddal való viszonya miatt romlott a megítélése, végül a somme-i csatában vesztette életét.
AZ ÓVADÉK BENNE VAN A VÉTELÁRBAN?
Minden játékos jó benyomást akar kelteni a debütálása során. Walter Smith bemutatkozása nem sikerült túl elegánsra, miután 1923 októberében a Manchester Cityből a Port Vale-hez igazolt. A South Shields elleni összecsapásra csak óvadék ellenében mehetett el, miután erőszakoskodott egy szobalánnyal a csapat által igénybe vett szállodában. Smith csak azzal a feltétellel játszhatott, ha egy detektív folyamatosan szemmel tartja, hogy meg ne szökjön. A Vale végül 6–1-re kikapott, és valószínűleg megbánta az igazolást.
ROA 1999-BEN VONULT VISSZA, MERT AZ EZREDFORDULÓVAL JÖTT A VILÁGVÉGE
MACSKA RÁCSOK MÖGÖTT
Ha a doppingszerek fogyasztása miatt kapott kétéves eltiltásod nem a pályád mélypontja, akkor rossz irányba haladsz.
Az egyszeres mexikói válogatott Omar Ortíz nem a reflexei, hanem az arcberendezése miatt érdemelte ki a Macska becenevet. 2012-ben letartóztatták, mert beépült egy drogterjesztő szervezetbe, aminek legalább húsz emberrabláshoz volt köze, többek között a latin popsztár, Gloria Trevi férjének eltűnéséhez is. Ortíz kokainra költötte a váltságdíjakból befolyó jövedelmét, de már öt éve rácsok mögött van. A fogház belső bajnokságában védő poszton szerepel.
„KI BÁNTOTT, HAVER?”
A gyilkos rejtegetéséért elítélt Pablo Migliore 50 napos börtönbüntetésének legmeglepőbb részlete az, hogy a San Lorenzo kapusa mennyire élvezte az életet a cellájában. „Az első napon kaptam egy fickótól egy kulacsot, tele whiskyvel” – emlékezett a Boca Juniors egykori kapusa, aki egy rivális szurkolót megölő ultrának is a segítségére sietett a rácsok mögött. „Egy másik tag minden egyes napon felajánlotta, hogy a védelmébe vesz. Azt mondta, csak szóljak neki, hogy ki akar bántani, ő pedig gondoskodik róla, hogy másnap ne ébredjen fel az illető. Olyan volt, mint a filmekben!
ITT A VILÁGVÉGE…
…és ezt Carlos Roa tudta is. Úgy döntött 1999 nyarán, végleg leszámol a labdarúgással annak ellenére, hogy 12 hónappal korábban az ő védései következtében esett ki Anglia a világbajnokságról, és neki köszönhette a Mallorca a Kupagyőztesek Európa-kupájának döntőjét. A 30 éves játékos a Hetednapi Adventista Egyház tagjaként meg volt róla győződve, hogy az ezredforduló elhozza a világ végét is. Fel akart hát készülni az új világra, ahol „Isten mindent megad, amire csak szükségünk van”.
Így hát visszautasította a Mallorca új ajánlatát. „Biztosíthatom önt, hogy akiknek nincs megfelelő spirituális kapcsolata Istennel, és akik nem neki tetsző módon élnek, azok nagy bajba kerülnek.” Aztán beköszöntött az új évezred első napja, és a Mallorca ismét felkínálta neki a szerződést.
80 KLUBBAL A VILÁG KÖRÜL
Lutz Pfannenstiel igazi kapuskalandor. Huszonegy éves pályafutása alatt hat különböző kontinensen, 25 klub színeiben játszott, beleértve a Nottingham Forestet és a Wimbledont. Közben néha bekattant: az új-zélandi Dunedin Technical színeiben futballozott, amikor elrabolt egy pingvint, amit a fürdőkádjában tartott. Ennél szomorúbb, amikor a karácsonyi Bradford Park Avenue–Harrogate Town találkozón a Clayton Donaldsonnal történt ütközése után leállt a légzése.
Egy évvel korábban viszont bundázás vádjával, tévesen börtönbe zárták 101 napra Szingapúrban. „Amikor gyilkosok és erőszaktevők mellett fekszel fogkrém és vécépapír nélkül – mondta –, gyorsan átértékeled korábbi életed.” Beszélnie kellene Pablo Miglioréval.
TÁNCOS HARCOS
„A háló olyan volt, mint a spagetti. A lábamat remegtetve őrült táncba kezdtem.”
Bruce Grobbelaar mindent bevetett, hogy elbizonytalanítsa a Roma játékosait, és tizenegyesekkel megnyerje csapatával, a Liverpoollal az 1984-es BEK döntőjét. Grobbelaar korábban a rodéziai bozótháborúban harcolt, amit részletesen elmesélt az FFT tavaly decemberi számában is. „Emlékszem, hogy már az első napon meg kellet ölnöm valakit” – mondta, ami igencsak éles ellentétben áll a kapuban bemutatott komikus táncával.
„MINDEN OKÉ, HAVER?”
Alex Wright, a Charlton játékosa imádta az életét 1934. szeptember 6-án is. Az előző este a kapus kulcsszerepet játszott a Torquay elleni 2:1-es győzelemben, így kedve támadt úszással ünnepelni a diadalt a Torre Abbey Sands strandon, mielőtt csapata útra kelt volna Londonba. Wright, aki ismét meg akarta mutatni hatalmas erejét, amivel hozzájárult a győzelemhez, beleugrott a sekély vízbe, de egy víz alatti kövön betörte a fejét, és gerinctörést szenvedett. Másnap, tíz perccel azután, hogy anyja és nővére odaért hozzá a kórházba, belehalt a sérüléseibe.
AZ ANCOATS FARKASA
Csak csodálni lehet Ashley Timmst, a Manchester City egykori ifjúsági játékosát kreatív gondolkodása miatt. Az akadémia kapusát húsz hónapnyi börtönbüntetésre ítélték 2008-ban, amiért megpróbált megzsarolni egy Premier League-játékost. Timms 15 ezer fontot követelt azért, hogy ne adja át az újságoknak a megzsarolt játékost ábrázoló szexvideót.
A börtönbüntetés letelte után három évvel a zsaroló ismét bajba keverte magát. Két csapattársát is bevonva 70 ezer fontnál is többet csalt ki brit bankszámla-tulajdonosoktól egy afrikai bűnszervezettel. „Tehetségesnek született, és sikerült befutnia az élvonalban – magyarázta Scott Wolstenholme bíró valószínűleg a kapus legnagyobb meglepetésére. – Azután mindent eldobott, és belekeveredett egy zsarolási ügybe, majd nigériai bűnözők környékezték meg, és banki csaló vált önből.” Ha valakinek lenne egy jó terve, ne habozzon felkeresni őt.
A JÓZAN ÉSZ IS DEZERTÁLT
Tegye fel a kezét, akit már tartóztattak le focipályán. Senki? Az FFT sem élt át hasonlót eddig, így együtt érzünk a New Youngs kapusával, Damith Dayawansával, akit az Air Force elleni Srí Lanka-i FA-kupa találkozón tartóztattak le 2005-ben. A kapus bűne az volt, hogy megszökött a katonaságból néhány hónappal korábban, ezért felfegyverzett katonák özönlötték el a pályát, majd körbezárták Dayawansát, akit éppen sérülés miatt ápoltak. A meccset felfüggesztették.
„Azt, aki megszökik a légierőktől, bárhol és bármikor le lehet tartóztatni, függetlenül attól, hogy egy klub sportolója, egy zenekar zenésze vagy éppen táncos – mondta az Air Force szóvivője. – Bárki, aki magára ölti a légierő egyenruháját, köteles szolgálatot tenni a szabályok szerint. Dayawansa ezt megszegte.” Kilencvennapos börtönbüntetést kapott.
RADI, A KIRÁLY
Amikor a belgrádi születésű Petar Radenkovics nem igazolhatott a Crvena zvezdába 1962-ben, elhagyta Jugoszláviát, hogy az 1860 Münchenben folytathassa, akkor még csatár poszton, a megalakuló Bundesliga első sztárjaként. Végül még kapuskesztyűket is reklámozott, és az már az elejétől fogva egyértelmű volt, hogy önbizalomban nem szenved hiányt. „Én teremtettem meg a modern kapusság alapjait” – dicsekedett egy alkalommal a játékos, aki 1965-ben kiadta a Bin i Radi, bin i Konig (Radi vagyok, a király) című angol-német-szerb-cseh vegyes nyelvű lemezét, amit 40 ezer példányban adtak el.
BURGOS 1999-BEN ÖNTUDATLANRA VERTE AZ ESPANYOL JÁTÉKOSÁT
SALA KÓLÁJA
A fiatal Darío Sala legszorosabb találkozása a labdarúgással az volt, amikor édességet árult a stadionok mellett az argentínai Cordóbában. Sala, az amatőr kézilabda-játékos nagyon szeretett volna katona lenni, és tizenegy évesen jelentkezett is az ország legjobb akadémiájára, ahol hét év alatt a hadnagyi rangig jutott. Később ügyvéd akart lenni, de nem volt félretett pénze az egyetemhez.
Sala ezért egy üveg kólában fogadott a helyi profi focistákkal, hogy ki tudja védeni a tizenhatoson kívüli lövéseiket. Így is lett, 1995-ben egy játékosfigyelő kiszúrta őt, beajánlotta a San Lorenzóba, és később 400-nál is több meccset játszott hivatásos labdarúgóként többek között a River Plate és a Newell’s Old Boys színeiben.
MAJOMÜGYEK
A futballmenedzserek általában ellentétes személyiségű szakembert keresnek, amikor asszisztenst szerződtetnek le. De nem Diego Simeone. Ő ugyanis úgy döntött, hogy a legalkalmasabb személy, aki ellensúlyozni tudná őt, mint a Rossz Zsarut, Germán Burgos, akit megjelenése miatt csak Majomként tartanak számon, és aki egykor az argentin rockzenekar, a The Garb frontembere volt. A River Plate és az Atlético Madrid egykori kapusa 1999-ben 11 meccsre szóló eltiltást kapott, amiért eszméletlenre verte az Espanyol játékosát, Manuel Serranót.
„A kinézetem miatt nem játszhattam a Real Madridban – mondta egyszer mosolyogva. – Azt akarták, hogy vágjam le a hajam. Az Atlético szurkolói viszont kőművesek és taxisok.” Burgos edzőként legalább annyi büntetést kapott a kijelölt zóna elhagyásáért, mint Simeone.
A FLUORESZKÁLÓ AZ ÚJ FEKETE
Jorge Campos eléggé jó kapus volt, főleg, ha figyelembe vesszük 167 centiméteres magasságát. Akrobatikus stílusa, remek érzéke és 130-szoros válogatottsága mellett 20 gólt is szerzett csatárként az első idényében. Igazán ismertté mégis saját tervezésű mezei miatt vált.
„Szerettem volna valami különlegeset, de mivel nem tudok rajzolni, megkértem egy barátomat, hogy vesse papírra néhány ötletemet” – emlékezett az FFT-nek tavaly. Jorge vizuális művei és túlméretezett mezei a ’90-es években menőnek számítottak. Talán egy napon belenő az egyikbe.
ROPI, A BOHÓC NAGYOT VÉDETT
Ez egy madár? Ez egy repülő? Nem, ez csak egy másik kapus, aki saját mezeket tervez. Nem Campos az egyetlen,aki idióta szereléseket csinál. Az uruguayikapus, Pablo Aurrecochea olyan képregényhősökkel díszíti sportruházatát,mint Superman, a Tasmán Ördög és Ropi, a bohóc. „A feleségem ötlete volt– mondta az FFT-nek 2014-ben. – Úgy gondolta, hogy ezzel a megoldással egykis humort vihetek a pályára. Közösen kitaláljuk az új figurát, ő pedig megrajzolja.” Hajrá, így tovább!
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2019. februári számában.)