Szöveg Chris Flanagan Portrék Stefan Grey
Erling Haaland tartozik egy vallomással a FourFourTwo-nak. Kisgyerek kora óta küzd problémájával, ami az idő múlásával csak rosszabb lett: minden alkalommal, amikor a pálya közelébe megy, a játék teljességgel beszippantja őt. Gólt kell lőnie. Egyszerűen muszáj.
Az elmúlt tíz hónap során döbbenetes mennyiségű gólt szerzett. Menetrend szerint születnek a mesterhármasok. Elképzelni is nehéz azt a találkozót, amin kilenc gólt könyvelhetett el. De neki ez sem elég. Többet akar. „Attól tartok, függő lettem – kezdi, majd nevetésben tör ki. – De ez legalább jó függőség!”
Nos, függőségének következtében a 19 éves csatárból a világ egyik legizgalmasabb ifjú sztárja lett. A vele egykorú focisták ritkán járnak be egy év alatt olyan utat, mint Haaland: a Red Bull Salzburg tartalékcsapatából a német futball legnagyobbjai közé vezetett az útja, miközben a Manchester United is érdeklődött iránta.
Haaland nyolcszor talált a kapuba a Borussia Dortmund színeiben lejátszott első négy mérkőzése során, de ezekhez is csak 181 perc játékidőre volt szüksége. Első idényében 26 szereplés után 36 gólnál tartott.
Ilyen statisztikával bármelyik európai futballista boldogan kiegyezne, de úgy tűnik, más is féltékeny a mutatványai miatt. „Az ördög is megirigyelt” – olvassuk a norvég csatár pólóján, miközben stábunk felé közelít.
„Tetszik? – kérdezi Haaland. – Biztos vagyok benne, hogy az ördög egész életemben irigykedve nézett rám.” Az ördög és mindenki más is, tesszük hozzá, amivel sikerül megnevettetnünk. „De ő különösen” – zárja rövidre a témát.
Ahogy beszédbe elegyedünk, hamar feltűnik, hogy Haaland szeret tőmondatokban fogalmazni. Huncut mosolya és rövid mondatai sejtelmessé teszik megszólalásait, és gyorsan nyilvánvalóvá válik, hogy a pályán egészen másként viselkedik, mint beszélgetőpartnerként. Nem hajlandó belebonyolódni a média játszmáiba, és nem használja a szokásos kiüresedett kliséket. Erling Haaland még csak hosszú mondatokat sem használ. Felszabadultan beszélget, de éppen csak ízelítőt ad személyiségéből, és szívesen megőrzi titokzatosságát.
Szeptemberben mesterhármassal mutatkozott be a Bajnokok Ligájában, a Salzburg színeiben a Genk ellen. A mérkőzés utáni interjúban nem fecsegett feleslegesen:
„Hogy érzed magad?”
„Remekül.”
„Tizenhét gól kilenc meccs alatt. Mi a titkod?”
„A kemény munka.”
„Édesapád gólt szerzett az Anfielden 1997-ben. Te is követed majd?”
„Remélem.”
Persze minden válaszát a védjegyének számító fanyar mosoly követte. Haaland szűkszavúsága nem félénkségből, hanem éppen ellenkezőleg, szilárd magabiztosságából fakad. Tulajdonképpen sportot űz az interjúkból: nála ez az újságírók elleni barátságos meccs.
„A VIDEOBÍRÓN MÚLT, HOGY TIZENEGY HELYETT KILENC GÓLT SZEREZTEM. ELKESERÍTŐ VOLT”
Haalandról eszünkbe juthat Zlatan Ibrahimovic, akit a norvég példaképkeként tisztel. „Szeretem a meglátásait, és azt, ahogyan hozzááll a feladatokhoz – mondja az FFT-nek. – Szerintem én is hasonlóan magabiztos vagyok. Az is tetszik, ahogy egyik csapattól a másikhoz, egyik országból a másikba igazol. Egyáltalán nem könnyű, mégis az első pillanattól kezdve a gólszerzéssel van elfoglalva. Ez különösen szimpatikus.”
Átmenni egy másik klubhoz, egy idegen országba, majd szórni a gólokat? Ismerősen hangzik. „Ez jó!” – nevet Haaland, akinek láthatóan tetszik, hogy észrevettük a párhuzamot közte és példaképe közt anélkül, hogy utalt volna rá.
Egyáltalán beszélt már valaha Zlatannal? „Nem. Majd meglátjuk, mit hoz a jövő” – mondja. A két labdarúgó jelenleg ugyanannál az ügynöknél, Mino Raiolánál van. Esetleg ő elintézhetne egy találkozót. „Majd meglátjuk” – válaszol vigyorogva, és hozzáteszi, hogy a játéka azért nem teljesen hasonlít Ibrahimovicéra.
A norvég a tempóra, a lendületre és a védelem utolsó sorának kijátszására alapozza stílusát. „Mindketten magas termetű csatárok vagyunk – magyarázza a 194 centiméteres futballista. – Ennek ellenére a játékunk eltérő, nem is lehet összehasonlítani bennünket. Vagyok, aki vagyok.”
A Zlatan rekordjait megdönteni készülő leendő skandináv sztár 2000 júliusában valójában Leedsben született, ahol apja, Alfie Haaland és anyja, a szintén profi sportoló Gry Marita Braut lakott. Alfie egy hónappal korábban igazolt a Manchester Cityhez a Leedsből, de korábban, amikor az 1994-es világbajnokságon szerepelt, éppen a Nottingham Forest sorait erősítette.
Az apa 2003-ban 30 évesen visszavonult a labdarúgástól, és néhány év múlva hazaköltöztette családját Brynébe, Norvégiába.
„Éppen betöltöttem a négyet – mondja Erling. – Leedsben laktunk akkoriban. Ha az óvódáskori képeket nézegetem, beugrik néhány pillanat, de Angliából összességében nem sokra emlékszem. Amikor játszott, túl kicsi voltam ahhoz, hogy megértsem, hogy apám profi labdarúgó. Öt- vagy hatéves lehettem, amikor felfogtam, hogy az angol élvonalban és a norvég válogatottban focizott. Néha mesélt róla, és láttam egy-két videót a góljairól. Szépek voltak!”
Vajon apja megmutatta Keane ellene irányuló szabálytalanságát? „Nem.” – mondja Erling határozottan, jelezve, hogy erről a témáról nem kíván beszélni.
A BLACKBURNI GÖRÖG. Erling akár angol válogatott is lehetett volna. Apjuknak köszönhetően ezek a játékosok is választhattak.
ANASZTASZIOSZ DONISZ. A görög Jorgosz Donisz a Blackburnben játszott, amikor fia megszületett 1996-ban. „Talán focista lesz, mint az apja” – mondta az anyja a szülés után a helyi újságban. Anasztasziosz jelenleg a Stade de Reims játékosa, és valószínűleg a görög válogatott egyetlen blackburni születésű tagja.
GONZALO HIGUAÍN. A Juventus mesterlövésze a francia Brestben született, ahol apja, Jorge játszott, miután távozott a Boca Juniorstól. A család egy éven belül visszaköltözött Argentínába, ahol az ifjabb Higuaín pályája a River Plate-ben indult be. A franciák felkérését visszautasítva végül argentin válogatott lett belőle.
DAVID TREZEGUET. Trezeguet apja is argentin, de a francia Rouen színeiben játszott. Az ő családja is hazament David születése után. De Higuaínnal ellentétben az ifjabb Trezeguet a Ligue 1-ben folytatta a Monacóval, majd a francia válogatottat választotta, és aranygólt lőtt a 2000-es Eb-döntőben.
Bár apja Manchester City-meccseire nem emlékezhet, amikor pedig Alfie a Leedsben
játszott, még meg sem született, mégis úgy gondolja, hogy bizonyos okokból mindkét csapathoz kötődik. Bátyja, Astor korábban közzétett egy képet, amin a kicsi Erling látható City-mezben, azt pedig már maga Erling mondta: arról álmodozott, megnyeri a Bajnokok Ligáját a Leedsszel.
Mostanra új vágya lett: a Borussia Dortmunddal szeretné megszerezni ugyanazt a trófeát. „Apám különböző Premier League-klubokban játszott, így magától értetődik, hogy nekik és elsősorban apámnak szurkoltam. Ezért álmodoztam arról, hogy diadalt aratok a Leedsszel.”
Apja válogatottsága is hozzájárult, hogy Erling fejlődésére hamar felfigyeltek. „Mivel ő az apám, mindig nagyobb várakozásokkal szembesültem, de nem bántam. Ösztönzött, hogy felülmúljam őt, és olyan életem legyen, mint neki, profi labdarúgó lehessek. Ez valószínűleg a világ legjobb munkája.”
Apja támogatását minden pillanatban élvezhette annak ellenére is, hogy ő nem középpályás lett. „A kezdetektől csatáralkat voltam. Sokkal szórakoztatóbb támadni, mint védekező középpályásként focizni. Rengeteget beszélgetünk a futballról, amióta én is labdarúgó vagyok. Apám az egyik legfontosabb példaképem.” Haaland tehetsége gyorsan megmutatkozott. Az ifjúsági válogatottság és egy kezdőrúgás után a félpályáról belőtt gól felbecsülhetetlen magabiztossággal ruházta fel.
„Igen, az tényleg jó volt. 2005-ben, az U15-ös norvég csapatban szereztem. Talán életem legszebb gólja az.” De önbizalma a pályán kívül is megjött. Ő és két norvég csapattársa előálltak egy ironikus hangvételű rapszámmal a YouTube-on, ami mostanra másfél millió megtekintésnél jár. „Mivel jól sikerült” – mondja.
Az alkotók, Erling, Erik Botheim és Erik Tobias Sandberg elnevezték magukat Flow Kingznek, és a mai napig jó barátságban vannak. „Az U16-os és U17-es válogatottban voltunk együtt. Egyszer unalmunkban úgy döntöttünk, készítünk egy rapszámot. Persze focistaként azért jobb vagyok, de talán rappernek sem tragikus. Mondani sem kell, hogy dortmundos csapattársai az öltözőben bömböltették a számot. „Szerintem tetszett nekik” – mondja hatalmas mosollyal.
Haaland 15 évesen mutatkozott be a Brynében. Tizenhat pályára lépése során egy gólt sem szerezett a norvég másodosztályban, de ígéretes mozdulatai miatt 2017-ben az élvonalbeli Moldébe igazolhatott. Ott került kapcsolatba Ole Gunnar Solskjaer vezetőedzővel, a norvég labdarúgás legnagyobb befejező csatárával. „Gyerekként érkeztem a Moldéba, ő pedig rengeteget segített – magyarázza Haaland. – Nagyszerű góllövő volt, akitől sokat tanultam, a pályafutásom fontos szereplője.”
Az irányítása alatt mutatkozhatott be Haaland a felnőttcsapatban, amit jó lövőtechnikájának és átlagon felüli magasságának köszönhetett. A Brahn elleni 2018-as meccs volt az egyik kulcspillanat. Előtte Haaland mindössze négy bajnoki gólt ért el 42 felnőtt szereplése során. Ekkor álltak ki a tabellát vezető, veretlen csapat ellen, amely mindössze öt gólt kapott 14 meccse során. A fiatal csatár négy gólt szerzett a mérkőzés első 21 percében.
„Pályafutásom egyik fontos találkozója volt – ismeri el Haaland. – Nehéz felkészülési időszakon és hosszú betegségen voltam túl. Úgy él a meccs az emlékeimben, mintha tegnap lett volna.” Ezek után az emlékeiről próbáljuk faggatni. „Négy gólt lőttem. Remek érzés volt. A meccs ráébresztett, hogyan lehetnék eredményesebb góllövő” – kapjuk a szűkszavú és lényegre szorítkozó választ.
A következő három mérkőzésen újabb három gól született, majd augusztus közepére megállapodott a Salzburggal, hogy 2019. január 1-jétől, 4.5 millió fontos vételárért cserébe náluk folytatja a játékot. Érdeklődött iránta a Leeds, a Bayer Leverkusen, sőt a Juventus is, de a Haaland család úgy vélte, hogy a Salzburg lesz az ideális hely a folytatáshoz, mivel Sadio Mané és Naby Keita pályája is ott bontakozott ki.
„Nagyszerű döntés volt – magyarázza. – Az év első felében rengeteget edzettem és keveset játszottam, majd eljött a nyár, és nem volt megállás. Új vezetőedző érkezett a csapathoz. Jesse Marsch hihetetlenül sokat segített.”
A 18 éves Haalandnak csak két bajnoki szereplése volt első idényének első felében a Salzburgnál, de hamarosan a lengyelországi U20-as világbajokságon találta magát. Az Uruguay és Új-Zéland ellen elvesztett csoportmeccsek miatt Norvégia búcsúzni kényszerült anélkül, hogy Haaland egyszer is a hálóba talált volna a találkozókon. Utolsó, immáron tét nélküli meccsük, amely során 12–0-s győzelmet arattak Honduras felett, az egész világ figyelmét a kilenc gólt szerző Haalandra irányította. Teljesítménye Aranycipőt ért annak ellenére, hogy egyetlen találkozón született az összes gól. Több mint kétszer annyi gól fűződik a nevéhez, mint bárki másnak a tornán. „Szép meccs volt – mondja mosolyogva. – Csak egészen fiatalon lőt-tem annyi gólt egy meccsen, mint ezen. Egyébként nem emlékszem, hogy mennyi volt a legtöbb, csak arra, hogy gyerekként sokat lőttem. Amikor megszereztem a kilencediket, arra gondoltam, hogy még mindig fiatal vagyok. Nagyszerű este volt.”
Ráadásul még a kilencedik után is hiányérzete maradt. „A videobíró megállított! – nevet. – Ha a VAR az én oldalamon lett volna, talán tizenegyig is eljutottam volna, így volt bennem némi csalódottság.”
Miután visszatért a Salzburgba, az Osztrák Kupa első fordulójában három góllal robbantotta be a 2019–20-as idényt. Mire eljött az idő, hogy bemutatkozzon a Bajnokok Ligájában, már két bajnoki mesterhármassal büszkélkedett. A bemutatkozás a BL-ben nagy álma volt. Egy csapattársa elmondása szerint a Genk elleni hazai mérkőzés előtt Haaland a kocsijában a sorozat himnuszát bömböltette.
„Igen, így volt. Ti is szeretitek ezt a zenét? – kérdezi a csatár. – Mivel én imádom, és mert már régóta vártam a meccset, sokszor meghallgattam.”
A Red Bull Salzburgnak is fontos volt a mérkőzés, mivel több mint egy évtizede nem sikerült túljutnia a selejtezőn. Haaland gondoskodott róla, hogy az este mindenkinek emlékezetes maradjon. Kevesebb mint két percre volt szüksége az első gólhoz, és még a félidő előtt mesterhármasig jutott a mérkőzésen, amelyen a Salzburg 6–2-vel megsemmisítette a Genket. Raúl és Wayne Rooney után ő lett a harmadik legfiatalabb, aki mesterhármast szerzett BL-találkozón. „De legközelebb nem szabad ilyen hosszú ideig ünnepelnem az első gólomat. Teljesen kifulladtam!”
Néhány héttel később apja nyomdokán járva gólt szerzett az Anfielden, három perccel az után, hogy csereként beállt. Góljával 3–3-ra egyenlített a Salzburg, és bár a Szoboszlai-csapat 3–0-s hátrányt hozott be, végül 4–3-ra kikapott a Liverpooltól. Haaland felidézi: „Sokszor mondta, hogy ő is lőtt gólt az Anfielden, így nekem is kell. Aztán jött a lehetőség, én pedig kihasználtam. Mostanra kvittek vagyunk.”
A gólok pedig szállingóztak tovább: kettő a Napoli elleni hazain, egy idegenben és egy a Genk ellen, szintén idegenben. Haaland öt szereplése során nyolc BL-gólt szerezett, később pedig újabb mesterhármassal büszkélkedhetett az osztrák bajnokságban, amivel megszerezte az ötödik meccslabdáját. „Az ágyamba tettem őket, velük alszom – mondta a norvég sajtónak. – Ők a barátnőim.”
Valószínűleg csak viccelt, ugye? „Gondoljatok, amit akartok” – mondja, fenntartva a titokzatos stílusát. Mi azonban tovább kíváncsiskodunk. Így volt? „Hát, igen. Egy éjszakára beengedtem az egyik labdát az ágyamba” – mondja nevetve.
Ekkora már élcsapatok sora kívánta megszerezni Haalandot, akit 20 millió eurós kivásárlási záradék tartott a Salzburgnál. Ügynöke, Raiola megerősítette, hogy többek között a Juventusszal, a Barcelonával, a Real Madriddal, az RB Leipziggel, a Manchester Uniteddal és a Manchester Cityvel folytattak tárgyalásokat. Haaland alaposan megfontolt minden lehetőséget, majd Raiolával és apjával egyeztetve arra jutott, hogy a Borussia Dortmund a legészszerűbb választás a pályafutása szempontjából.
A BVB-NÉL AZ ELSŐ HÉT KAPURA LÖVÉSE HÉT GÓLT HOZOTT
A Red Bull Salzburg mellett a BVB is rekorder a fiatal játékosok kinevelésében, gondoljunk csak Jadon Sancho, Christian Pulisic vagy Ousmane Dembélé pályafutására.
A kezdeti tárgyalások során a Bundesliga óriáscsapata mutatott egy videót Haalandnak a Dortmund híres táboráról. „Természetesen korábban is láttam már, de szükségesnek érezték, hogy megmutassák. A szurkolók bámulatosak – magyarázza. – Az első pillanattól fogva nagyon jó érzéseim vannak a Dortmund kapcsán, ezért is jöttem ide. Imádom a klubot, a történelmét és a vezetőket. Arra jutottunk, hogy a Dortmund a legjobb lehetőség. Bejött a számításunk.”
Haaland nem szívesen beszél a Manchester United érdeklődéséről és Solskjaerről. „Erről nem szeretnék beszélni. Magamról és a klubomról viszont igen” – mondja szigorúan, de közben elismeri, hogy kecsegtető ajánlatot kapott az angol óriástól is. „Jó érzés, ha ilyen csapatok érdeklődnek irántad. Azt jelenti, hogy valamit jól csinálsz.”
A Bundesligában csereként mutatkozott be az Augsburg ellen, 3–1-es hátránynál. Három percen belül betalált a kapuba. Huszonhárom perc alatt meglett a mesterhármas. A Dortmund 5–3-ra nyert. „Sosem reménykedtem ilyen kezdésben – ismeri el Haaland. – Az edző annyit mondott, hogy menjek fel, és csináljak valamit. Megtettem.”
Egy héttel később kétszer talált be a Köln kapujába hazai pályán. Ezek voltak a dortmundi tábor előtt szerzett első góljai. Egy hétre rá az Union Berlin ellen duplázott, így első három szereplése során már hét kapura lövéssel, egyben hét góllal büszkélkedhetett a Dortmund mezében. Ezeket a Werder Bremen elleni kupameccsen szerzett gól, majd az Eintracht Frankfurt elleni bajnoki találat követte.
Már tényleg ott tartunk, hogy csalódottságra ad okot, ha egy vagy két meccsen nem talál be a kapuba?
„Kiábrándító! – kiabálja viccesen a Dortmund sajtósa a szoba másik feléből. – Talán ő csalódott lesz, de mi soha!” Haaland is nevet. „Az a legfontosabb, hogy valamit elérjünk a klubbal – mondja. – Bármire képesek lennénk. Fantasztikusan indult a pályafutásom a csapatnál, sok segítséget kaptam, ami fontos, hiszen nem könnyű a váltás az idény közepén. Már most otthon érzem magam.”
Haaland leszögezi, hogy neki a gólszerzés természetes. „Nem vagyok meglepve. Egész életemben ezt csináltam, erre vágytam. Ez a munkám. Mindig is tudtam, hogy jó leszek, de a tervek nagyon gyorsan váltak valóra. Tetszik ez a tempó!”
Januárban Haaland elnyerte a Bundesliga Hónap játékosa címét mindössze 59 percnyi játékidővel, ennek ellenére tisztában van vele, hogy nem tartogathat minden idény ennyi sikert. Készen áll, hogy megküzdjön az elé tornyosuló váratlan akadályokkal, de elszántan gyakorol, hogy a világ legjobb csatára váljon belőle. „Naná – mondja. – Az nagyszerű lenne, nem?”
Elsőként a Borussia Dortmunddal szeretne fontos trófeákat bezsebelni, utána pedig jöhet a 2020-as Európa-bajnokság a norvég válogatottal. Szeptember elején letudta első két válogatottságát a felnőtteknél, de a következő két lehetőséget sérülés miatt ki kellett hagynia. A Nemzetek Ligájában Norvégia Szerbiát látja vendégül a pótselejtezőben, és ha továbbjut, akkor Skóciával vagy Izraellel kell szembenéznie. Ha kijut az Eb-re, az angol válogatott lesz az ellenfele, amelyben akár Haaland is játszhatna.
Norvégia húsz éve nem szerepelt nagyobb versenyen, a fiatal csatár viszont eltökélt, hogy ez a helyzet megváltozzon. „Ez most fontos. Szerbiának erős csapata van, de mi sem vagyunk esélytelenek.”
Apja 34 alkalommal szerepelt a válogatottban. Erling, mint minden másban, ebben is szeretné felülmúlni őt. Vagy ez már meg is történt?
„Nem, dehogy – szögezi le. – De egy napon talán sikerül.” Az biztos, hogy jó úton jár. „Valóban” – mondja mosolyogva, miközben kezet ráz az FFT stábjával a beszélgetés végeztével. Szokatlan és tömör stílusa ellenére jó beszélgetőpartnernek bizonyult.
Erling Haaland nagyszerű futballista, és ezt ő is tudja. Néhány nappal a beszélgetésünk után újabb két gólt szerzett, ezúttal a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében, a Paris Saint-Germain ellen. Aki 19 évesen ilyen idényt tudhat magáénak, annak különösen izgalmas éveket tartogat a pályafutása.
„NORVÉGIÁBAN KITÖRT A HAALAND-ŐRÜLET”. Az egykori Premier League-csatár, Jan Aage Fjörtoft tudósítja a Bundesliga eseményeit a norvég Viasat számára, és rajong nemzete új hőséért.
„Akkor hallottam először róla, amikor az apjával játszottam a norvég válogatottban. Sokunk fia focizott, így állandó téma volt, hogy kinek hogy megy. De Alfie sosem esett túlzásokba Erling kapcsán, sokkal inkább visszafogottan nyilatkozott róla. Ha az apád válogatott játékos, nem fogja a gyerekeit arra használni, hogy a saját álmait valóra váltsa.
Erling azóta remekel. Az emberek azt találgatják, hogy miért nem a Juventusba igazolt a Red Bull Salzburg helyett, és miért nem a Manchester Unitednál folytatta. De a család mindig is a fejlődést tartotta elsődleges szempontnak, és tudta, hogy melyik klubnál milyen veszély leselkedik rá.
Tisztán emlékszem, mikor jöttem rá, hogy Erling különleges. Sok gólját láttam, amelyeket a Molde színeiben és az ifjúsági válogatottban szerzett, de a Liverpool elleni, Anfielden lőtt volt a döntő pillanat. Csereként állt be, és betalált, de ennél fontosabb, ahogy helyet csinált magának. Ez a legnagyobb erénye: az ösztön, amivel meglátja a lehetőséget. Ugyanígy szerezte az első gólját a Dortmundban, az Augsburg ellen: tipikus Erling-gól. Amikor Salzburgban szerezett gólt, az emberek legyintettek, mondván, ez csak a Salzburg. A Genk elleni mesterhármasnál megint legyintettek: ez csak a Genk. Aztán betalált a Liverpool és a Napoli ellen, majd a Dortmundba igazolt, és folytatta, amit elkezdett.
Itt, Norvégiában kitört a Haaland-őrület, de büszkén mondhatom, hogy a két leghiggadtabb ember Erling és az apja, akinek lenyűgöző a hozzáállása. Semmi gondom a tetoválásokkal, a sportkocsikkal és a modell barátnőkkel, de az ő környékén egyet sem láttam. A legfontosabb, hogy szeresd a focit. Erling imádja.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. áprilisi lapszámában.)