Szöveg L. Pap István Fotó FFT
A nyáron 21. alkalommal rendezte meg a FIFA a világ legnagyobb játékát, a négyévenként esedékes labdarúgó-világbajnokságot. A mexikóiak, az olaszok, a franciák és a németek után Brazília az ötödik duplázó házigazda. Volt már pocsék vb-nk, volt lebilincselő, tökéletesen megrendezett, és hevenyészve összecsapott, a futballt forradalmasító, de alacsony színvonalú is – egy biztos: unalomba még sohasem fulladt a FIFA-világkupáért (1970-ig a Jules Rimet-kupáért) zajló ádáz küzdelem. De melyik volt a 19 nagyszerű tornából a legnagyszerűbb, no meg miként festene a tökéletes világbajnokság?
1. Lebonyolítás
A vb-k 84 éves történetében számtalanszor módosítottak a lebonyolításon, amíg eljutottak a mostani, 32 csapatos sémáig. Hol van már a kezdetek botladozása, amikor még attól kellett félni, hogy nem jön össze a 16 résztvevő?
2. Arculat
A tálalás sem mindegy, ma már külön iparág foglalkozik a nagy világversenyek arculatával – logó, plakát, kabalafigura és hivatalos zene tesz emlékezetessé egy-egy tornát. Kell-e mondani, ez sem volt mindig így…
3. Stadionok
Elképesztő összegekért építészeti csodák emelkednek ki a semmiből, amikor egy ország megkapja a rendezés jogát, de a nagy futballnemzetek a meglévő értékeikre is bátran építhetnek.
4. Halálcsoport
Már a sorsolás pillanatában sejthető, mely négyesre kell fokozottan figyelni a tornák első fázisában. Hiszen amikor három-négy nagyágyút egymás mellé sodor a vakszerencse, garantáltan lesz korai klasszis búcsúzó.
5. Tv-közvetítés
A tv-közvetítés alapfeltétele, hogy létezzen televíziózás. Az uruguayiakat például sosem érte az a vád, hogy 1930-ban élvezhetetlen lett volna a kép. Ma a csúcsminőség kötelező eleme a vb-nek.
6. Mez/cipő
A sportruha- és a cipőipar ugyanúgy rohamos fejlődésen ment át a ’30-as évektől napjainkig, mint a játék. A maiak viseletére igencsak rácsodálkozna egy derék polgár a háború előttről…
7. Labda
Akárcsak a mai szintetikus futball-labdákra, hiszen a betonkemény, régi, fűzős bőrfocitól valahogyan el kellett jutni a tudományos alapossággal megtervezett, mégis sokszor elátkozott csodagolyókig.
8. Gólok
A sava és a borsa, ugyebár. Lehetnek varázslatosak a stadionok, szépek a mezek,és jópofa a kabalafigura – ha a gólok mennyisége és minősége alacsony, a nézőben jócskán marad hiányérzet.
9. Taktika
A globalizáció előtti világban a vb-kre tanulni járt a világ. Egy váratlan hadrendbeli újítással akár nyerni is lehetett – ma már merőben más a helyzet, de a ’70-es évek hollandjai vagy a jelen spanyoljai megváltoztatták a világot.
10. Világbajnok
A győztes, akinek sohasem kell magyarázkodnia. Vagy mégis? Hiszen favoritként befutó topnemzetek és szerencsés outsiderek egyaránt voltak a futball-vb-k történetében. Igaz, véletlenül még senki sem győzött.
11. Legnagyobb vesztes
Ahol győztes van, ott vesztesek is vannak – nálunk, magyaroknál jobban ezt senki sem tudja. De a legnagyobbaknak is van sötét vb-jük, amelyre vagy már ki sem jutottak, vagy egyetlen gyenge meccsük mindent tönkretett.
12. Játékvezetés
Mivel a jó játékvezetőt észre sem vesszük, a sporik esetében az óhatatlanul előforduló hibák minimalizálása lehet a cél. Merthogy a sorsdöntő bakikat mindenki örök időkig emlegeti.
13. Szurkolók
Akikért a futball nevű gyönyörűség egyáltalán létezik. Akik elmennek kedvenceikért akár a világ végére is. És akik nemcsak pazar koreográfiákkal szurkolnak, de akiktől, valljuk be, a nagy haszonélvező, a FIFA is retteg.
14. Botrány
Nincsen vb balhé nélkül, jó, ha erre a brazilok is számítanak – igaz, náluk már hónapokkal a torna előtt százezrek tüntetnek az utcán a rendezés horribilis költségei miatt. Ahogyan lenni szokott.
15. Magyarok
Kell-e mondani, mennyire más vb-t nézni, ha van kinek szurkolni? Bizony, kell mondani, mert már a második generáció nő fel úgy Magyarországon, hogy nincs személyes emléke a mieink szerepléséről.
A TÖKÉLETLEN VB
Ha volt tökéletlen vb, az az 1930-as, uruguayi – de legalább volt. A FIFA az olimpiai labdarúgótornák sikerén felbuzdulva adta a rendezést a kétszeres ötkarikás aranyérmes Uruguaynak. Amely végül 12 csapatot tudott Montevideóba csábítani, vagyis foghíjas maradt a mezőny, a négy csoportgyőztes egyből elődöntőzött, mindössze 18 mérkőzésre került sor. Guillermo Laborde remek poszterével hívták fel a figyelmet a vb-re, de a hazaiak mérkőzéseire nem kellett, ezeket átlagosan 80 ezren követték figyelemmel.
A tornát kizárólag Montevideóban rendezték meg – három stadionban, átlagban 32 ezer szurkoló előtt, de négy meccs nézőszáma nem érte el az ezret. (Az Estadio Pocitasba ezren fértek be, két meccsnek adott otthont, de ebben esett a történelem első vb-gólja, viszont a Románia–Perut 300-an látták…) A 15 játékvezetőből hat hazai volt, és csak négy európai (de a csapatok közül is mindössze ugyanennyi).
A finálét fújó belga John Langenus biztonságát olyannyira féltették, hogy Montevideo kikötőjében egy hajó várt rá, ha ki kellene menekíteni az országból, a lefújás után pedig az ezüstérmük miatt ideges argentinok Buenos Airesben kőzáport szórtak az uruguayi konzulátusra. Átlagban 3.89 gól esett, a világbajnok Uruguay +12-vel zárt, meccsenként 3.75-ös gólátlaggal, ami a győztesek között a legmagasabb, egyedül az 1954-es magyar ezüstcsapat mutatója múlja felül. A gólkirály az argentin Guillermo Stábile lett nyolc remek góllal, a korszak vitathatatlan sztárjaként – de ő például két meccsel többet játszott, mint az uruguayiak, így az ötgólos Cea.
Mi, magyarok nem is neveztünk, ez később csak 1950-ben fordult elő.
FASISZTA ÖRÖM
Immár teljes, 16 csapatos mezőnnyel, de csoportküzdelmek nélkül, végig kiesés lebonyolítással rendezte (és nyerte meg) Benito Mussolini Itáliája a ’34-es vb-t. A címvédő Uruguay a négy évvel korábbi európai érdektelenség elleni tiltakozásul el sem jött, és a többi dél-amerikai sem a legjobb csapatával volt jelen, így európai dominancia mellett lettek az olaszok a csehszlovákok és a németek előtt világbajnokok. (Érdekesség: egyedülálló módon a rendező Olaszország is selejtezőre kényszerült, elképzelhetjük, mi lett volna, ha meglepik a görögök. De nem lepték meg.) Vittorio Pozzo együttese kiemelkedett a kor nagycsapatai közül, de Közép-Európa amúgy is meghatározó szerepet játszott a világfutballban. Nyolc városban rendezték az összesen 16 vb-mérkőzést, az átlagnézőszám elmaradt az 1930-astól, alig múlta felül a 21 ezret (bár Hollandiából, Ausztriából vagy Svájcból több ezer szurkoló érkezett), a legtöbben, 50 ezren a római finálét látták – a Nemzeti Fasiszta Párt stadionjában, amely a Stadio Olimpico 1953-as átadásáig Olaszország első számú sportlétesítményének számított. Viszont rengeteg gól esett, átlagban 4.12, a legtöbb, öt a csehszlovák Oldrych Nejedly nevéhez fűződik.
A FIFA 25 játékvezetőt és partjelzőt hívott meg (köztük a fináléban is lengető Ivancsics Mihályt), 12-en Olaszországot képviselték. A bíráskodást már ekkor sem kerülték el a botrányok, az osztrákok például egyszerűen lecseréltették a mieink elleni negyeddöntő előtt a meccs játékvezetőjét.
A bolgárok elleni selejtezőből első ízben vb-résztvevővé lett magyar válogatott a 16 között még 4:2-re megverte Egyiptomot, ám a negyeddöntőben Ausztria (1:2) jelentette a végállomást.
EZÜSTCSAPAT
A franciaországi tornán 15 nemzet vett részt – eredetileg 16 csapatra volt kiírva a torna, de Ausztria az Anschluss miatt visszalépett, igaz, játékosainak egy része a német válogatottban lépett pályára.
Tíz stadionban rendeztek mérkőzéseket, átlagban 26 ezernél is magasabb nézettség mellett. Ezúttal is elmaradtak a csoportküzdelmek, viszont két nyolcaddöntőt is újrajátszottak, mert a svájciak a németekkel, a kubaiak pedig a románokkal hosszabbításban sem bírtak az első meccseken, és a brazil–csehszlovák negyeddöntőt is kénytelenek voltak duplázni. A tornán 84 gól esett, átlagban kiemelkedő 4.67, a legeredményesebb a brazil csodacsatár, Leónidas volt a maga hét találatával.
A remek vb-plakát a francia Henri Desmé színes litográfiája, nagyban hozzájárult a világbajnokság népszerűségéhez – kár, hogy az ismert történelmi okok miatt 12 évet kellett várni a folytatásra.
Huszonöt, kizárólag európai bíró működött közre, köztük 13 francia és a magyar Hertzka Pál. A Stade Olympique de Colombes-ban 60 ezer néző előtt rendezett fináléban Olaszország megvédte világbajnoki címét, a korszak uralkodójának soraiban nemcsak Vittorio Pozzo kapitány, de további négy játékos, Ferrari, Masetti, Meazza és Monzeglio is ott volt a ’34-es győztesek közül.
Magyarország Görögország ellen jutott ki a tornára, ahol Holland-India, Svájc és Svédország testén át egyenesen a fináléig menetelt, és megszerezte első világbajnoki érmét. Jó magyar szokás szerint az ezüst is népharagot váltott ki, Dietz Károly szövetségi kapitány a kertek alatt távozott posztjáról.
ELSŐRE NEM SIKERÜLT
A háború dúlta Európa helyett a FIFA 12 év kényszerszünetet követően Dél-Amerikában keresett az eredetileg 1949-re (!) tervezett vb-hez helyszínt, és végül első ízben a brazilokat találta meg. A címvédő olaszokat csak nagy nehezen lehetett rávenni az indulásra, India, Skócia és Törökország visszalépett, mások (mint például Németország vagy Magyarország) nem is neveztek – viszont a nemzetközi szövetségbe visszatérő angolok először voltak ott a rajtnál.
Hat stadionban tudták le a tornát, a brazilok csak a Maracanában léptek pályára, és az összes többi fontos meccsnek Sao Paulo adott otthont. Az infrastruktúra hagyott maga után kívánnivalót, de a világ nem volt abban a helyzetben, hogy ezt szóvá tegye.
A lebonyolításon ismét csavartak egyet, visszatértek a csoportok, ám az érmekről négyes finálé döntött, vagyis a szó szoros értelmében nem is rendeztek finálét. A 61 ezres átlagnézőszám egészen 1994-ig rekord maradt. A brazil–uruguayi aranymeccs pedig (amely a maga majdnem 200 ezres nézőszámával alighanem örök időkig a leglátogatottabb vb-meccs marad) itt és ott is áldozatokat követelt. A Maracanában vesztes brazilok közül volt, aki zászlójával együtt a mélybe vetette magát a felső karéjról, a győztes uruk közül pedig odahaza a rádió mellett kaptak többen szívrohamot örömükben.
A torna 22 mérkőzésén 88 gól esett, azaz meccsenként éppen négy, a brazilokat aligha vigasztalta, hogy Ademir személyében legalább a gólkirályt ők adták. És itt használtak először a vb-ken szelepes, nem fűzős, úgynevezett Duplo T labdát. A játékvezetésben minden korábbinál jobban érvényesült a neutralitás, csak három brazil spori dolgozott, miközben a hat csapattal érkező európaiak 16 bírót és partjelzőt hoztak magukkal.
Magyarország még nyögte a világháborút, a selejtezőkre sem jelentkezett, és semmi jele sem volt annak, hogy alig négy évvel később rólunk beszél majd az egész világ.
A BERNI TRAGÉDIA
A hidegháború kellős közepén jól jött egy semleges helyszín, és Svájc tökéletesen alkalmas volt erre a szerepre. Tizenhat csapat négy csoportban, remek felállás – igaz, nem játszott mindenki mindenkivel, így gyorsan lepergett a torna első fázisa. Pontegyenlőségnél viszont újrajátszást rendeltek el, így jutott nyolc közé Svájc és a későbbi győztes Németország is.
Hat tüchtig stadionban rendezték a meccseket, több mint 34 ezres átlagnézőszám mellett – a 26 összecsapáson elképesztő mennyiségű, 140 (!) gól esett, ez átlagban 5.38, vélhetően megdönthetetlen rekord. Mi, magyarok öt meccsen 27 találattal, azaz az össztermés csaknem ötödével járultunk hozzá a gólcsúcshoz.
A mezőnybe visszatértek a németek, no meg a favoritnak számító magyar válogatott is, míg a mieink mellett legtöbbre taksált Argentína zsinórban a harmadik vb-jére nem utazott el. Tizenhatan bíráskodtak, köztük Zsolt István – többségükben korrektül, a svájciak szerény, ám takaros vb-t rendeztek, pont olyat, mint amilyenek ők maguk.
Ez a világbajnokság még úgy is a mi Aranycsapatunkról szólt, hogy ezüst lett a vége: Puskás súlyos sérüléséről, a tarthatatlan Kocsisról, további két örökre emlékezetes meccsről, a kiállításokkal sújtott, lefújás utáni tömegbunyóval záruló „Berni csatáról”, azaz a magyar–brazilról (4:2), és a FIFA-ba csak 1950-ben visszavett nyugati Németország elleni „Berni csodáról”, a 3:2-re elveszett fináléról. (És először játszott döntőt két olyan csapat, amelyik a csoportban már találkozott.)
A világ a technológiai fejlődés útjára lépett, ezt jól jelzi, hogy 1954-ben már volt (igaz, kezdetleges) tv-közvetítés, és Sepp Herberger fiainak meglepő és számunkra fájdalmas diadalában már olyan kulcsfontosságúnak bizonyuló apróságok is szerepet játszottak, mint Adi Dassler reformstoplijai.
Kocsis Sándor 11 góllal volt a vb legtermékenyebb csatára – az addigi öt tornából negyedszer adta vigaszdíjul a gólkirályt az ezüstérmes. De ez senkit sem vigasztalt, idehaza majdnem 1954-ben tört ki 1956, a teljes reménytelenségben más sem kellett a népnek, mint egy elbukott vb-döntő.
17 ÉVES GYÖNGYSZEM
Újabb békés, európai helyszín, 16 csapatos torna, áttekinthető, világos lebonyolítás, no meg brazil arany a világfutball Fekete Gyémántjának feltűnésével. A rendezés jogát Argentínával, Chilével és Mexikóval szemben elnyerő Svédországot szerették a résztvevők, egyre többen látták a televízióban is, mi történik északon. Tizenkét rendező város adott otthont a vb-nek (pedig csak két új stadion épült kifejezetten a tornára!), a 35 mérkőzést átlag 26 ezren követték figyelemmel.
Először használtak hivatalos labdát: a Top Star nevű, svéd terméket 102 jelöltből választotta ki a FIFA. Egyszerre csak egy meccset közvetített a svéd televízió, így az egy időben kezdődő összecsapásokért valóságos közelharc folyt az EBU-nál (Európai Műsorsugárzók Uniója), mert a vb-t mindenki látni akarta. Kifejezetten gólszegény világbajnokság volt az 1958-as, hiszen „mindössze” 3.6-os volt a gólátlaga, Brazília Anglia ellen például itt játszotta a vb-történet első 0:0-ját. És nyert mindmáig egyedüli nem európai csapatként világbajnokságot az öreg kontinensen.
És itt tűnt fel Pelé, a 17 éves szupersztár, aki az utolsó csoportmeccstől kezdve lett kirobbanthatatlan a brazil válogatottból, amelyben Garrincha, Vavá, Didi vagy Zagallo varázsolt, és tette világszerte bálvánnyá a selecao klasszisait. De a svédországi torna adta „minden idők” vb-gólkirályát, a francia Just Fontaine-t is, aki még a mi Kocsis Sanyink 11 találatát is megfejelte kettővel, és 13-mal zárt – ennek ellenére fatális szervezési hibák miatt kimaradt a torna álomcsapatából…
A magyar válogatottból természetesen már hiányoztak az éppen FIFA-eltiltásukat töltő emigránsok, Puskás, Kocsis és Czibor – de az újak és a régiek nem alkottak tökéletes elegyet, nem véletlen, hogy a csoportból sem sikerült továbbjutni. Igaz, az erről döntő svéd–magyar meccs után a FIFA elmeszelte a Tichy egyenlítő gólját annulláló skót Johan Mowat játékvezetőt. Ugyanakkor a bíráskodás nagyot lépett előre (a 21 játékvezetőből csak kettő nem volt európai), megnőtt a partjelzők szerepe, egységesítették a bírói felfogást, a játék követésében minden esetben az úgynevezett átlós taktika érvényesült.
RENGETT A FÖLD
A világbajnokság, amelyen Puskás Ferenc spanyolként lépett pályára – a FIFA azonmód el is fogadott egy határozatot, hogy 1966-tól csak az adott ország szülötte játszhat a csapatokban. Chilében mindenesetre 16 csapat szerepelt a már megszokott lebonyolítás mellett, és semmi rendkívüli nem történt: a csodálatos brazilok dupláztak, holott Pelé sérülés miatt csak az első két csoportmeccsen játszott, de Garrincháék annyival jobbak voltak a világnál, hogy ez sem hozta zavarba őket.
A szervezőkről ugyanezt nem lehet elmondani, de ennek súlyos oka volt: két évvel a rajt előtt 9.5-ös erejű, elementáris földrengés rázta meg Chilét, veszélybe került a torna megrendezése, végül a rajtra, csodák csodájára minden készen állt. Mindössze négy stadionban adott randevút egymásnak a futballelit, ezek közül egyedül a santiagóiba fértek be 20 ezernél többen, de átlagban így is 28 ezren látták a vb meccseit. Chilei labdákkal született a 32 meccsen 89 gól (átlagban 2.78), a gólkirályi címet soha ilyen kevés találattal nem lehetett megnyerni, hatan zártak négy góllal, köztük Albert Flórián.
Vina del Marban kissé idegesek lettek a helyiek, amikor kiderült, hogy a meglepetésre négy közé jutó (illetve juttatott) chilei csapat mégsem ott játssza a brazilok elleni elődöntőt, hanem a fővárosban, igaz, Santiagóban 76 ezren préselődtek be a Nemzeti Stadionba, míg a csehszlovák–jugoszláv elődöntőt így 5890-en látták.
Ahogyan négy évvel korábban egy skót bíró, most egy szovjet partjelző, Latisev nem látta gólnak Tichy lövését, ezzel búcsúztunk a negyeddöntőben, és nem valószínű, hogy sokat segített a fiúkon Kádár János vigasztaló távirata.
Tizennyolc bíróval, köztük Dorogi Andorral sikerült levezényelni a tornát, amelynek legnagyobb botránya egy angol játékvezető, Kenneth Aston nevéhez fűződik, aki arcátlanul hazavezette a Chile–Olaszország (2:0) csoportmeccset: két olasz játékost kiállított, amire a FIFA vezetői felkérték, hogy jelentsen beteget, és távozzon Chiléből. Az olaszok már a stadiont is csak rendőri segítséggel tudták elhagyni, de rövidesen az országot is, mert kiestek.
Akárcsak a Real- és Barca-sztárokkal érkező spanyolok, akik pechjükre a két későbbi döntőssel, Brazíliával és Csehszlovákiával kerültek egy négyesbe.
A FUTBALL HAZATÉRT
Ahogyan később az 1996-os Európa-bajnokság, az 1966-os vb is attól volt hangos, hogy a FIFA-ról eleinte hallani sem akaró angolok büszkén hirdették: Football’s coming home, azaz a futball hazatért. Remek stadionokban, szakértő közegben, csodálatos meccsekkel tették magasra a lécet – de egyebek mellett éppen a világbajnok angol csapat játéktudása miatt sem lehet esélyük a minden idők legjobb vb-je címre. Hiszen a házigazdát többször is finoman megtolták az aranyig vezető úton.
De ettől még Angliáé a vb-történelem első kabalafigurája, Willie, a World Cup feliratú pulóvert viselő oroszlán. Angliáé a nyolc vb-helyszínen (a londoni White City-stadionban csak egy meccset rendeztek, mert a Wembleyben arra a napra – nem vicc! – agárversenyt szerveztek), átlagban 51 ezer ámuló néző előtt 32 meccsen esett 89 (átlagban 2.78) gól. És Angliában tündököltek a portugálok, okoztak világszenzációt az észak-koreaiak és a magyarok, no meg az egyetlen mesterhármas is itt esett vb-döntőben, igaz, az egyik találat pont Geoff Hurst elhíresült, lécről levágódó bombája – vagy a vonalra, vagy a vonal mögé.
A januárban elhunyt Eusébio lett kilenc góllal a vb legeredményesebbje, de szinte minden topcsapatban volt valaki, aki elvarázsolta a világot. Charlton, Hurst, Haller, Beckenbauer, vagy éppen a Bene, Albert, Farkas trió.
Hiszen Brazília 1950 és 1974 között kizárólag azon a két vb-n nem győzött, amelyiken a magyarokat sodorta útjába a sors. És a portugál, magyar, brazil csapat csoportjából még a leggyengébb is Bulgária volt.
Négy kontinensről érkeztek játékvezetők, a nyitó meccset Zsolt István fújta, de ha ’66, akkor mindenki a megadott Hurst-lövésre emlékezik a fináléban. Még jó, hogy az angolok kettővel (4:2) nyertek. No meg az argentin Rattín kiállítására az angolok elleni negyeddöntőben, amit az argentin sajtó az Évszázad rablásaként aposztrofált, Rattín egyszerűen nem akart lemenni a pályáról, pedig büszke lehetett volna, mert a Wembley történetében t állították ki először.
FELÜLMÚLHATATLAN?
Generációk emlékeznek ma is könnyes szemmel az első mexikói világbajnokságra, és ennek jellemzően két fő oka van: a sokszor sok helyütt minden idők legjobb csapatának választott brazil válogatott és az egész világon a tornát láthatóvá varázsoló tv-közvetítés.
Pelé itt lett mindmáig felülmúlhatatlanul háromszoros világbajnok (nem miatta, de a vb-dalt is egy Nascimento, Roberto énekelte), fantasztikus csatákat vívott egymással a címvédő angol, a 10 gólos Gerd Müller vezérelte nyugatnémet és a végül döntőig jutó olasz válogatott, tele volt a mezőny erős, képzett és szerethető csapatokkal – mi pedig itthonról nézhettük őket, hiszen első ízben fordult elő, hogy Magyarország el szeretett volna jutni egy tornára, de nem sikerült neki. Marseille, ugye.
És ne feledjük, a két évvel korábban olimpiának is otthont adó Mexikó magaslaton fekszik, így aztán az öt házigazda városból a legalacsonyabb, Guadalajara is 1600 méteren terül el, Mexikóváros pedig a maga tengerszint feletti 2200 méterével (természetesen holtversenyben ’86-os önmagával) a legmagasabban fekvő döntő helyszíne lett.
Összesen 95 gól esett 32 meccsen (2.97-es átlag), egy mérkőzésre több mint 50 ezer szurkoló jutott, a torna egy hónapja alatt még úgy is garantált volt a fiestahangulat, hogy az európai tv-k miatt több meccs délben kezdődött.
A brazilok első ízben lettek háromszoros világelsők, így a kiírás értelmében örökre megnyerték a Jules Rimet-kupát, Pelé mellett ne feledkezzünk meg a selecaót a kispadról dirigáló Mário Lobo Zagallóról sem, aki a pályán kétszer, ezúttal pedig edzőként is a trónra léphetett, no meg Jairzinhóról, aki valamennyi vb-meccsen gólt lőtt.
Először számoltak gólkülönbséget gólarány helyett, először volt színes a televíziós közvetítés, és először játszottak az adidas hivatalos vb-labdájával, a tehénbőrből varrt, vízhatlan, fehér, de fekete pöttyös Telstarral.
A játékvezetők sem vallottak kudarcot, köszönhetően talán az elsőre kissé meglepő sárga – a mexikói–szovjet nyitó meccsen Jevgenyij Lovcsev kapta az elsőt – és piros lapoknak. A ’66-os World Cup Willie utódjaként pedig Juanitót szeretgette a világ, egy sombrerós, mexikói mezbe öltözött kisfiút.
NARANCSOS BÁNAT
Mivel ismét nem sikerült kijutnunk, idehaza korábban elképzelhetetlen problémával szembesültek az emberek: magyarok híján csapatot kell választaniuk a torna egy hónapjára. (De hozzánk hasonlóan tv-n nézték a vb-t az angolok, a spanyolok és a franciák is!) Így lettek országos kedvencek a remek narancssárga adidasban futballozó hollandok az össze-vissza mezszámaikkal, Neeskensszel, Reppel, Krollal és mindenekelőtt Johan Cruyff-fal.
Csak éppen nem nyerték meg a világbajnokságot.
Mert az új Világkupát (Silvio Gazzaniga olasz szobrász csodás alkotását) Franz Beckenbauer lökte elsőként a magasba, és nem is érdemtelenül. Az Eb-n is címvédő nyugatnémetek ezúttal nem outsiderként futottak be, mint húsz évvel korábban, hanem korszakos klasszisaikra (a Kaiser mellett Maier, Breitner, Gerd Müller vagy Hoeness) építve, csupa szív, egyben remek futballal.
A lebonyolításon csavart egyet a FIFA, mert a legjobb nyolc között újabb csoportkör következett, viszont elmaradtak az elődöntők, egyből kialakult az arany- és a bronzmeccs párosítása. Megnőtt a mérkőzésszám (38-ra), viszont csökkent a góloké, átlagban már csak 2.55 esett a mexikóihoz hasonló Telstar labdákkal.
Hatalmas meglepetésre felértek a legjobbakhoz az addig sehol sem jegyzett lengyelek, Grzegorz Lato révén a gólkirályt (7) is ők adták (sőt Maryla Rodowicz révén lengyelül a vb hivatalos dalát is!), ugyanakkor a brazilok nem is emlékeztettek négy évvel korábbi csodacsapatukra, és szégyenszemre a dobogóról is lecsúsztak.
Kilenc remek stadionban zajlottak a csaták, köztük a ’72-es olimpiára épített formabontó müncheniben, a hangulatról Tip és Tap, két (nyugat)német mezbe öltöztetett kabalafigura gondoskodott. A makulátlan mexikói vb után első ízben itt villant a földkerekségen piros lap, a chilei Carlos Caszelyé lett a kétes dicsőség. A Jugoszlávia–Zaire meccs (9–0) beállította a magyarok Dél-Korea elleni rekordját, igaz, itt a zairei Mulambát (4–0-nál) tévedésből állította ki a kolumbiai Delgado játékvezető. És persze ezen a vb-n játszották a világtörténelem egyetlen NSZK–NDK összecsapását is, amelyet ráadásul Sparwasser góljával a keletiek nyertek meg – Gerd Müllerék mázlijára: a csoportban.
TANGÓ A DIKTÁTORNAK
Argentína normális körülmények között nem rendezhetett volna vb-t – de ha már rendezhetett, semmiképpen sem nyerhette volna meg. Az első feltétel a FIFA-t nem izgatta, így Videla tábornok katonai juntája gyönyörűen legitimálta magát a világ előtt 1978 májusában; az utóbbihoz pedig kellettek a peruiak, akik szívbaj nélkül asszisztáltak a házigazdák 6–0-s győzelméhez, ezzel egyszersmind a brazilok kieséséhez.
Arra már fel sem kapta a fejét a világ, hogy az angolok megint lecsúsztak a tornáról, Magyarország viszont 12 év után, a Bolívia elleni interkontinentális selejtezőből eljutott Dél-Amerikába.
Hat stadionban valamivel több (átlagban 2.68) gól esett, mint az NSZK-ban, Rob Rensenbrink a skótoknak belőtte a világbajnokságok 1000. gólját, Mario Kempes összesen 6-ot szerzett, és lett gólkirály, ráadásul a hatból kettőt a döntőre tartogatott, így a szerencsétlen hollandoknak ismét be kellett érniük az ezüsttel. (A nagy Johan Cruyff éppen a diktatúra elleni tiltakozásul nem utazott el Argentínába.)
Az őrületes konfettiesővel buzdított hazaiak minden segítséget megkaptak, tőlünk csak Nyilasit és Törőcsiket állította ki a játékvezető ellenük, de az esetek többségében a későbbi riválisok ellen is megkapták a hazai pályát. Kivéve a brazil meccsen (0–0), amelyet Palotai Károly tartott kézben – példásan. Viszont a brazil–svédet 1–1-es állásnál egy becsavarodó szöglet közben fújták le, így a találkozó meg nem adott góllal zárult.
Ezen a tornán lettek volna először 11-es rúgások, de egyetlen mérkőzés sem alakult úgy, hogy szükség lett volna az új szabály alkalmazására. Átlagban több mint 40 ezren látták a mérkőzéseket, ez volt az első torna, ahol valamennyi (!) belépő elfogyott. Az adidas legyártotta a Tangót, és ezzel hosszú évekre meghatározta a labdadivatot, a tv-ben minden meccs kezdési időpontját „eurokonformmá” tették, gyönyörű volt Ennio Morricone vb-himnusza a Buenos Aires-i Filhamonikusok előadásában, és Gauchitót is szerettük, az égszínkék-fehér mezes, nyaksálas, korbácsos kis tehénpásztor kabalafigurát.
ROSSI ÉS A SZOBRA
Mindenkinek megvan a maga vb-je, egy generációnak bizonyosan az 1982-es. Talán soha ennyi szenzációs csapat nem futballozott egy tornán, a brazilok például már-már a ’70-es honfitársaikkal vetekedtek – csak éppen még a négybe sem kerültek be. Diego Maradona dicstelenül, a brazil Batistát ágyékon rúgva, piros lappal távozott élete első vb-jéről. Első ízben került sor meccs végi 11-esekere, ezt „természetesen” az NSZK nyerte meg a csodálatos franciák ellen – talán a vb-történelem legjobb mérkőzésének a végén. (Konkurenciaként egyedül ugyanennek a vb-nek az olasz–brazilja vetődik fel.)
Ehhez képest ki lett a világbajnok? Olaszország, amely a csoportból csak azért ment tovább, mert a kameruni kapus elcsúszott Graziani fejesénél. Csakhogy a pipával a szájában kapitánykodó Enzo Bearzotnak volt egy Paolo Rossija, akit nem küldött haza a csoportmeccsek után, ahogyan azt sokan követelték, hanem bízott benne, és Rossi az utolsó három fellépésén lőtt hat góllal megformázta a saját szobrát, és világbajnokot csinált az olaszokból.
A házigazda spanyol csapat gyenge volt, mint a harmat (és mint 2010-ig általában), 14 város 17 stadionja adott otthont a tornának, amelyet először bonyolítottak le 24 csapattal, de meglehetősen öszvér megoldással négyszer háromcsapatos középdöntővel, majd elődöntővel. Az 52 meccset átlagban kicsivel több mint 40 ezren látták, nőtt a gólok száma is (átlagban 2.81-re), az új Tango labda az utolsó volt a vb-labdák sorában, amely még bőrből készült.
Schumacher ezen a vb-n ütötte el úgy Battistont, hogy mentő vitte el, de a németek az osztrákokkal párban a mindenkinek jó 1–0-val ekkor már amúgy is túl voltak az algériaiak szemérmetlen kigolyózásán.
Mi pedig felállítottuk a könnyen lehet, hogy örök vb-gólrekordot a Salvador elleni 10–1-gyel, és ’66 óta nem voltunk ilyen közel ahhoz, hogy továbbjussunk a csoportunkból. De jött a belga Czerniatynski, és végül nem sikerült.
De a nézőknek amúgy is minden fronton kedveskedtek a spanyolok, Naranjitóval, a labdát szorongató narancs kabalafigurával, no meg Plácido Domingóval, aki az El Mundialt énekelte mint vb-dalt.
RIA-RIA HUNGÁRIA!
Különleges világbajnokság volt a ’86-os. Először is, mert eredetileg Kolumbia lett volna a házigazda, de gazdasági okokból visszalépett, és a FIFA mindössze három évvel a rajt előtt 16 év után ismét a mexikóiakat kérte fel a rendezésre.
A magaslatra már mindenki számíthatott, a stadionok nagyrészt a régiek voltak, a lebonyolítás pedig csak annyit változott négy év alatt, hogy eltörölték a 12 csapatos középdöntőt, viszont szabályos 16-os táblára jutottak fel a csapatok, köztük a legjobb négy csoportharmadik is. És egy időben kezdődtek az utolsó csoportmeccsek, hogy ne okoskodjanak a csapatok.
Minket a szovjetek máig ható 6–0-val küldtek haza (azóta is összerándulnak a magyar gyomrok, ha a tv-ben a kezdés előtt leadott Ria-Ria Hungária! csendül fel Záraytól és Vámositól), miközben a földkerekség legnépszerűbb csapatsportágában párját ritkító módon egyetlen ember megnyert egy vb-t a hazájának: Diego Maradonának hívták.
Maradona kézzel is ütött gólt (hiába nyilvánította a FIFA szabálybizottsága centenáriumán 1986-ot a játékvezetők évének…), de a belgák és különösen az angolok elleni szólója is része lett a futballtörténelemnek, előtte és utána ütötték-vágták, de nem bírtak vele, még a döntő utolsó perceiben is elindította Burruchagát a győztes gólig futó akció végén.
Az 52 meccsen 132 gól esett (átlagban 2.54), és a vb ismételt megérkezése miatt hálás mexikóiak megtöltötték a lelátókat – átlagban több mint 46 ezren –, behozták a köztudatba a látványos lelátói hullámzást, és nem csak akkor, amikor unatkoztak.
Felejthető volt a vb-dal („A special kind of hero”, egy angol színésznőtől Stephanie Lawrence-től), helyes a Piqué nevű jalapeno paprika, a vb bajuszos kabalafigurája, viszont az adidas először gyártott teljesen szintetikus labdát, az Aztecát – közmegelégedésre. A csapatok pedig megfőttek a napon, mert az európai televíziókhoz igazodtak a kezdési időpontok. Vagy csak túl sok tésztát ettek.
GÓLSZEGÉNY ITÁLIA
56 év után ismét Olaszország lehetett házigazda, de hiába kísérletezett azzal, hogy negyedszer is a világ legjobbja legyen. Az 1990-es világbajnokság elsősorban a küzdelemről és a kevés gólról szólt, az újraegyesítés előtt pár hónappal a nyugatnémetek lépésben nyertek, messze kiemelkedtek a gyenge mezőnyből.
Kapitányukat, Lothar Matthäust jól ismerjük, de nem véletlen, hogy ’90-es mesterével, Franz Beckenbauerrel ellentétben neki csak a pályán sikerült révbe érnie, a kispadon nem. Ráadásul éppen az 1986-ban a németeket legyőző argentinok ellen. (Beckenbauer Zagallo után a második edző lett, aki előtte játékosként is felért a csúcsra.)
A lebonyolítás semmit sem változott 1986 óta, Itália 12 stadionnal futott neki a vb-nek, de ezek közül csak kettő (Bari és Torino) volt vadonatúj, és további kettő, a genovai és a milánói esett át komolyabb ráncfelvarráson. Az infrastruktúra bizony, hagyott maga után kívánnivalót, de legalább Ciao, a piros-fehér-zöld rudakból összeeszkábált kabalafigura ronda volt és jelentéktelen.
A góltermés is. Hiszen a legkevesebbszer ’90-ben zörrent meg a háló (átlagban 2.21-szer), a legtöbb piros lap itt villant (16, most először a döntőben is, mindjárt kettő), mégis a tv-történet egyik legnézettebb eseménye lett, talán azért is, mert a RAI jóvoltából innen volt először minőségi HD-adás. Az Etruscót, az adidas vb-labdáját formabontó módon poliuretán habbal töltötték fel belülről, és bevált az újítás.
Az olaszok a bronzzal és Toto Schillaci gólkirályi címével vigasztalódtak, no meg az örök olasz nyárral, amiről a vb-dalban (Un’estate italiana) Gianna Nannini és Edoardo Bennato énekelt. Magyarország a televízión követte figyelemmel az eseményeket – mint ahogyan négyévente azóta is.
Komoly emberek azon nem vitatkoznak, hogy legyen-e kapu
Lakat T. Károly jegyzete
A szakmai stáb (Sebes Gusztáv, Baróti Lajos, Mészöly Kálmán) már pénteken este visszavonult, hogy a világbajnoki döntőre készülő válogatott kezdőcsapatát kijelölje, és csak vasárnap kora délután jelent meg a szálloda halljában, ahol a 23-as keret tagjai lélegzet-visszafojtva várták a döntést.
A kapitányok kénytelenek voltak meghajolni bizonyos Benito Mussolini határozott követelése előtt, amely szerint a Nyilasi, Törőcsik, Détári hármas ne játsszon a fináléban, mert ők túl jók, és ebben a politikai helyzetben igazán nem használna egy magyar vb-győzelem…
A leghosszabb ideig azon vitatkoztak, hogy ki védjen.
Aztán megegyeztek a vitathatatlanul legjobb magyar kapus, Grosics személyében, dacára annak, hogy neki éppen a világbajnokságok sikerültek a leggyengébbre…
A jobbhátvéd Korányi három „igen!” szavazattal került a kezdőbe, középhátvédben Sebes kardoskodott kicsit Lóránt mellett, de kénytelen volt belátni, hogy Mészöly minden tekintetben jobb futballista, a megbeszélésen kapitányként résztvevő „Szőke Szikla” pedig nem igazán tiltakozott saját maga kezdőbe állítása ellen… Szepesit tulajdonképpen a brazil zseni Garrincha akkreditálta a csapatba, Bozsikról meg vitát sem nyitottak, mert egy félszónyi ellenvetés is BLSZ II-es edzővé fokozta volna le mindhármukat. Sipost Sebes megkísérelte Zakariásra cserélni, (sőt Mészöly is tett egy bágyadt kísérletet Garaba érdekében) aztán azt mondták, ki tudja, hátha alakul egy olyan szituáció, amikor a gólvonalról, jobb külsővel kell kirúgni egy labdát, abban meg vitathatatlanul a Tüdő, azaz a Sipos a legjobb.
A Budai vagy Bene kérdésben (Bern okán) Sebes néma maradt, Baróti vitát sem nyitott, Mészöly annyit jegyzett meg: „…talán a Kapa?”, azaz Fazekas, de azután videóról gyorsan visszanézték Benének a tokiói olimpia döntőjében, majd a ’66-os vb-n a brazilok ellen lőtt álomgóljait, ezek láttán aztán mindhárman csak hátradőltek, és kértek egy kávét… Kocsis Sándor csapattagságának biztossága Bozsikéval vetekedett – ugyan hol az a szövetségi kapitány, aki egy fejelő zsenit és egy vb-gólkirályt a kispadra ültet?
A középcsatár kérdésében (Sárosi dr., Hidegkuti és Albert között kellett dönteni) 16 órás vita után sem jutottak közös nevezőre, végül kértek a pincértől egy pezsgősvödröt, abba dobták be a maguk szavazólapját, és behívták Vinkovics gyúrót, hogy húzzon…
A cédulán Albert neve állt…
(Puskás Öcsi neve el sem hangzott, hogy egy meccsen legyen-e kapu, azon komoly emberek nem szoktak vitatkozni…)
Sebes akkor vonult ki a tárgyalásról, amikor a „Czibor vagy Titkos?” kérdésben 2:1-re leszavazták, bár nem volt igazi ellenérve arra, hogy „Titschka” talán az egyetlen olyan futballista a világon, aki az 1938-as világbajnokságon csak az elődöntőn és a döntőn játszott, és mindkettőn gólt rúgott…
A csapat kihirdetésekor 11 boldog és 11 végtelenül elkeseredett világ-, de minimum Európa-klasszis szállt fel a stadionba induló buszra.
A világbajnoki döntő végeredményéről az FFT lapzártájáig nem érkezett jelentés…
TÚL AZ ÓPERENCIÁN
Ha minden ilyen flottul menne! – gondolhatták a derék jenkik, amikor megkapták a FIFA-tól a világ egyik legnagyobb, számukra mégis szinte érdektelen sporteseményét. A stadionok (mind a kilenc, köztük az első fedett helyszín, a detroiti Pontoiac Silverdome) ettől még megteltek, de az olasz, az ír és a latino bevándorlókon, no meg a turistákon kívül a többség aligha értette, hogy mi történik a gyepen.
Viszont a 69 ezres átlagnézőszám ma is élő világcsúcs, és bizonyítja, hogy a jó marketing csodákra képes. Ennek volt eleme a Daryl Hall és a Sound of Blackness által énekelt Gloryland, a vb dala is, mint ahogyan a Warner Bros által rajzoltatott Striker (azaz: csatár), a vb kabalakutyája is sokat tett az Államokban a torna emberközelbe hozásáért.
Először adtak a csoportban a győzelmekért három pontot, és először dőlt el 11-es rúgásokkal az aranyérem sorsa, Roberto Baggio fölébikázott labdája ma is a mémek és a reklámspotok kedvence. Brazília 24 év kényszerű szünet után megnyerte negyedik vb-jét, főleg a Romário, Bebeto duó hathatós együttműködésének köszönhetően.
Oleg Szalenko és Hriszto Sztoicskov holtversenyben, 6-6 góllal lett gólkirály, de amíg a bolgár egészen a negyeddöntőig vezette válogatottját, addig az oroszok kiestek a csoportban, és Szalenko a kameruniak ellen szerzett a hat góljából ötöt. A vb labdája, a Questra az Etrusco továbbfejlesztett, még vízhatlanabb, még dinamikusabb változata volt.
Diego Maradona viszont megcsúszott a doppingvizsgálaton, így ugyanolyan dicstelenül fejezte be vb-karrierjét, mint ahogyan a ’82-es piros lappal elkezdte. Vele szöges ellentétben Puhl Sándor felért a csúcsra: első magyarként vezethetett világbajnoki finálét, ráadásul nehéz meccset – kifogástalanul.
ALLEZ!
Minden úgy alakult, ahogyan a franciák elképzelték. Az először 32 csapattal megrendezett, a csoportoktól már rögtön 16-os táblával folytatódó vb-t kis szerencsével és nagy szívvel Aimé Jacquet együttese nyerte meg, egyszersmind új világsztárt is adott a világnak, Zinédine Zidane személyében. Párizs utcáin a döntőt követően egymillióan ünnepeltek, a sportág pedig 1978 után ismét új világbajnokot avatott.
Pedig a braziloknak állt a zászló, és ha Ronaldo rejtélyes betegsége nem éppen a döntő előtt sújt le a szambafiúkra, lehet, hogy 1958 után ismét Európában nyertek volna vb-t, egyben ismét megvédhették volna a címüket, mint 1962-ben. De nem védték.
Tíz francia városban, remek stadionokban, átlagban több mint 43 ezer néző előtt játszották le a torna 64 mérkőzését, amelyeken 171 gól esett (átlagban 2.67). A gólkirály a horvát Davor Suker lett az immár megszokott hat góllal – nagyban hozzájárulva ezzel a független Horvátország első vb-érméhez, egy bronzhoz. Az adidas először gyártott színes labdát, mármint színeket (természetesen pirosat és kéket) is tartalmazót, a Tricolore az egyik legjobb volt az elmúlt évtizedek változatai közül.
A Footix névre hallgató, közepesen jóképű gall kakas épp úgy ott virított minden felületen, mint ahogyan Ricky Martin La Copa de la Vidája is ömlött a rádiókból, a franciák profin népszerűsítették sokszínű nemzetük legnagyobb eseményét. Ezen a világbajnokságon alkalmazták elsőnek az EVS rendszert, amely a pályákon kihelyezett 20-30 kamerakép jelentős részét tudta lassítani, támogatva ezzel a vitás helyzetek gyors elemzését. A játékvezetők és asszisztenseik együttműködését pedig vb-n először segítette az úgynevezett SignalBip rendszer.
A FIFA először nem 11, hanem 16 játékosból álló vb-válogatottat nevezett meg, és először adta a nevét az azóta elképesztő pályát befutó videojátékok egyikéhez, a World Cup 98-hoz.
KELETI KÉNYELEM
Először Ázsiában, először két országban, de az 1998-ashoz hasonló lebonyolítással, 32 csapattal rendezték meg a 2002-es vb-t.
Brazília nemcsak csodálatosan futballozott, de nyert is, eme kedvező párosításra 1970 óta nem volt példa. Ronaldo alig játszott a tornát megelőző évben térdsérülése miatt, erre képtelenség volt tartani, és nyolc góljával az arany mellé a gólkirályi címet is begyűjtötte. (De a vb Aranylabdája az ezüstérmes németek kapusáé, Oliver Kahné lett, azóta a FIFA már nem a döntő előtt zárja a szavazást…)
A dél-koreaiak elődöntőbe jutását rossz szájízzel vette tudomásul a világ, mivel súlyos bírói manipuláció állt a háttérben, az olaszok elleni meccset elvezető ecuadori Moreno bíró például akkor is közellenséggé vált volna, ha azóta nem bukik le további meccsek elcsalása mellett heroincsempészként is. A távol-keleti vb-n már külön játékvezetői és partjelzői keret dolgozott.
Amúgy tíz japán és tíz dél-koreai városban zajlottak az események, több mint 42 ezres nézőátlaggal, a torna 64 mérkőzésén összesen 161 (átlagban 2.52) gól esett. Viszont utoljára volt érvényben az aranygólszabály, a szenegáliak és a dél-koreaiak is a hosszabbításban vetettek véget a meccsnek azzal, hogy a hálóba juttatták az adidas 2002-es labdáját, a Fevernovát.
Anastacia énekelte Boom! címmel a vb-dalt, három borzalmas, számítógép tervezte, futurisztikus figura, Ato, Kaz és Nik voltak a kabalák – az Atmoball nevű, kitalált sportág edzője és sztárjai…
A FIFA számítógépen igyekezett értékesíteni a jegyeket, de a rendszer enyhén szólva is dadogott, több meccsen is százával maradtak üres helyek, miközben elvben valamennyi jegyet eladták.
MICSODA TECHNIKA!
Németország is csatlakozott a másodszor vb-t rendezőkhöz, és tökéletes házigazdának bizonyult. Elsőrangú, kifogástalan stadionokban rendezték a tornát, a jegyekről lemaradó nézőknek kitalálták a fanzónákat, amelyekben tízezrek szurkolhattak csapatuknak.
Először kellett a címvédőnek selejtezőt játszania, de ez a braziloknak természetesen nem jelentett gondot. Nem kis meglepetésre Olaszország lett a világbajnok, mindennél beszédesebb, hogy a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt a középhátvéd Fabio Cannavaro nyújtotta, meg is kapta érte az év végén az Aranylabdát. Ha a finálét nem is döntötte el, de alapjaiban határozta meg Zidane kiállítása: a franciák ikonja mellbe fejelte az őt provokáló Matterazzit, és az öltözőben zuhanyzott, miközben a többiek a 11-eseket rúgták.
Ez sem homályosítja el, amit a brazilok ellen művelt, szinte egyedül búcsúztatta a vb favoritját. Nagyszerű volt a megfiatalított német csapat is, és harmadik helyükkel a portugálok is visszahelyezték magukat a futballtérképre.
A 12 stadionban átlag 52 ezren látták a meccseket, a 64 meccsen 147 gól esett, mérkőzésenként alig 2.3, kifejezetten kevés. Miroslav Klose, akárcsak 2002-ben, ismét öt gólt szerzett, de ez most a gólkirályi címhez is elég volt – nem véletlenül, az adidas Teamgeistje a labdatörténelem egyik legjobban sikerült alkotása, amellyel a cég küllemében is szakított a Tango óta tartó hagyománnyal.
Az Il Divo énekelte a The time of our lives vb-dalt, és a komputer tervezte oroszlán, Goleo volt a világbajnokság kabalafigurája.
A FIFA játékvezetői hármasokkal dolgozott, nagyban megkönnyítve ezzel a triók közös munkáját. Ehhez képest minden korábbi rekordot megdöntött a lapok száma, a 346 sárgából és 28 pirosból egyedül az angol–portugál meccset vezető orosz Ivanov 16-ot, illetve négyet osztott ki.
TIKI-TAKA, VUVUZELA
Új szavakat tanult a világ, egyrészt a tradicionális dél-afrikai hangszerét, a vuvuzeláét, amelynek fröccsöntött változata fülsiketítő hangon sivította végig a vb egy hónapját, másrészt a tiki-takáét, amellyel Xaviék elvarázsolták a világot.
A spanyol válogatott két évvel Európa-bajnoki győzelme után immár Vicente del Bosque vezetésével ért fel a csúcsra (és lett a nyolcadik világbajnok nemzet), egyben az első európai, amely a kontinensen kívül diadalmaskodott.
A döntőben Hollandiát gyűrte le az armada úgy, hogy Howard Webb játékvezető finoman fogalmazva is engedte a durva játékot, alsó hangon két hollandot ki kellett volna állítania. Ha Diego Maradonának voltak olyan tervei (nyilván voltak…), hogy Messiék élén kapitányként is révbe ér, a sohasem látott ötletességgel futballozó németek tettek arról, hogy sutba vágja őket.
Amúgy Dél-Afrika egész hangulatos tornát rendezett, a biztonsággal sem volt gond, pedig előre rettegetett a világ, hogy mi lesz, ha a szurkolók beszabadulnak a veszélyesebb negyedekbe. Semmi sem lett, általában fallal voltak elválasztva a helyiektől. Az észak-koreaiak például Kínából importáltak jó pénzért híveket, megelőzendő a sajátjaik tömeges emigrálását.
Az első afrikai vb-re (ne feledjük, Sepp Blatter ezzel kampányolva nyert elnökválasztást, igaz, akkor még 2006-ról volt szó) felhúztak 10 szép stadiont, amelyek lelátóin majdnem 50 ezren ültek meccsenként; 64 meccsen esett 145 gól (átlagban 2.27), és kapott a világ négy gólkirályt is, hiszen Thomas Müller, Sneijder, Villa és Forlán egyaránt öt góllal zárt. Közülük a FIFA a legtöbb (3) gólpasszt kiosztó Müllert nevezte meg Aranycipősként.
A vuvuzelát is alulmúlta a Zakumi névre hallgató kabalagepárd, amelynek nevében a ZA Dél-Afrika rövidítése, a kumi pedig 10-est jelent. Sokkal jobban szerepelt a népszerűségi listákon a Waka-Waka, a vb-dal, amelyet a világbajnok spanyol hátvéd, Gerard Piqué kedvese, Shakira énekelt.
És végül a Jabulani, ami miatt a legtöbbet szidták Dél-Afrikát, és ami többet ártott az adidas jó hírének, mint bármi más az elmúlt hatvan évben. A kiszámíthatatlan röppályán szálló labdát mindenki utálta, még az is, aki elrúgta.
,Ha úgy tetszik, papírforma-eredmény született, hiszen az 1970-es, mexikói világbajnokság végzett az élen. Ehhez több tényező szerencsés együttállása kellett, hiszen a televíziózás globális elterjedése, a csodálatos brazil válogatott szárnyalása a rendkívül kiegyensúlyozott, erős mezőny vagy a stadionok varázslatos hangulata mind-mind kellett a sikerhez. És akkor még mi, magyarok ki sem jutottunk, ami súlyos pontlevonást ért az „üldözőkhöz” képest.
Lehet, hogy várakozásaink túlzóak, de a nyárra remek vb-t jósolunk, azaz érdemes lesz június-júliusban Brazíliára figyelni. Mint ahogyan az eredményekből az is kiderül, hogy az európai világbajnokságok valamiért többet tudtak (számunkra) távolban rendezett társaiknál. A ’82-es vagy a ’66-os egyenesen generációk nosztalgikus emléke, de az ’54-esnek is megadtuk a tiszteletet, ha már minden idők legjobb magyar válogatottjának bukásáról ismeri ma is a világ.
A sor végén pedig az első, gyermekbetegségektől hemzsegő vb-k állnak, amikor nem is sikerült feltölteni a mezőnyt, amikor tornáról tornára kísérletezgettek a lebonyolításon, és egy-egy remek stadion mellett „falusi” pályákon, méltatlan körülmények közepette zajlott a viadal.
A VÉGEREDMÉNY
1. 1970 Mexikó 108
2. 1982 Spanyolország 105
3. 2014 Brazília 102
4. 1966 Anglia 101
5. 1974 NSZK 100
2006 Németország 100
7. 1998 Franciaország 99
8. 2002 Japán/Dél-Korea 98
9. 1958 Svédország 96
10. 1954 Svájc 95
1986 Mexikó 95
12. 1978 Argentína 94
1990 Olaszország 94
2010 Dél-Afrika 94
15. 1994 Egyesült Államok 93
16. 1962 Chile 84
17. 1938 Franciaország 82
18. 1950 Brazília 74
19. 1934 Olaszország 72
20. 1930 Uruguay 63
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014 áprilisi lapszámában.)