Szöveg Chris Flanagan, James Maw, Nick Moore, Rich Edwards Illusztráció Yann Dolan
30. EMMANUEL ADEBAYOR
242 mérkőzés, 97 gól, 0.40 gól/meccs, 0 bajnoki cím
„Alig várom, hogy véget érjen a mérkőzés. Éhes vagyok. Nem ismer valaki egy jó éttermet Londonban?”
Adebayor futballéhsége alábbhagyott ugyan, hiába a Brede Hageland által elmesélt történet a félidőből, ám amikor a csúcson volt, egész egyszerűen lenyűgözően játszott. A togói csatár 24 gólt szerzett az Arsenal 2007–08-as idényében, és ő lett az első olyan csatár az Ágyúsok mezében, aki odahaza és idegenben is mesterhármast szerzett ugyanazon csapat, a Derby ellen.
Majd távozott a Manchester Citybe, és jött a híres térden csúszás az Arsenal szurkolói előtt. Első idényében 14 gólt szerzett, majd 17-et, amikor a Tottenhamben bemutatkozott. A Crystal Palace-ben már csak egy jött össze.
29. OLE GUNNAR SOLSKJAER
235 mérkőzés, 91 gól, 0.39 gól/meccs, 6 bajnoki cím
„Megérkeztem az Old Traffordra, és egy stadion-túravezető azt hitte, én is nézelődni jöttem. Meg is kérdezte, mit csinálok ott.” Solksjaer elmagyarázta neki, hogy épp most érkezett Norvégiából, és szerződést fog kötni a Manchester Uniteddal.
Tizenegy évvel később már a klublegenda része volt, nemcsak azért, mert győztes gólt szerzett az 1999-es BL-döntőben, hanem mert aktív részese volt hat bajnoki győzelemnek is. A „Babaarcú bérgyilkos” becenevet kapta, a lehető legjobb csereként tartották számon (bajnoki mérkőzéseinek egyharmadában a kispadról indult a harcba), és 150 percenként szerzett egy gólt. A Premier League-ben legnagyobb bravúrja a Nottingham Forest ellen szerzett négy gólja volt 1999-ben.
28. JERMAIN DEFOE
476 mérkőzés, 159 gól, 0.33 gól/meccs, 0 bajnoki cím
Jermain Defoe fénykorában szakadatlanul szerezte a gólokat, nyolc idényében is két számjegyű találata született, és ő az egyetlen, aki egy félidőben öt gólt tudott szerezni, amikor a Tottenham 9–1-re alázta le a Wigant 2009-ben.
A jelenlegi idényben a Bornemouthban tért vissza, korábban játszott a Portsmouth-ban is, élvonalbeli játékos-pályafutása során esett ki a Sunderlanddel és a West Hammel is.
Ennek ellenére senki sem vonhatja kétségbe képességeit. Tizenhat évvel ezelőtt a Bournemouth mezében először lépett pályára a Premier Leagueben, jelenleg pedig a hetedik minden idők góllövőlistáján, és ő tartja a legtöbb gólt szerző csere rekordját. Huszonhárom ilyen találata született, köztük egy bombagól a Manchester City ellen 2013-ban.
KEZDHETSZ MELEGÍTENI!
Solksjaer és Defoe rendszeresen csereként vágták a gólokat. Ebben az alábbi játékosok is jók voltak.
NWANKWO KANU – Csak Defoe szerzett nála több gólt csereként. Kanu 17 csere után született találatával Ole Gunnar Solksjaerrel került egy polcra.
VICTOR ANICHEBE – Több mint a felét töltötte csereként 204 Premier League-mérkőzésének az Evertonban, a West Bromban és a Sunderlandben. Góljainak fele is így született. Tizennégy találatával felkerült az ötös listára.
JAVIER HERNÁNDEZ – Chicharito is szupercsereként erősítette a Manchester Unitedot, 14 gólt szerzett 54 olyan alkalommal, amikor a kispadról jött be. Két bajnoki aranyban volt része.
EDIN DZEKO – A bosnyák játékos 13 gólt szerzett ekképpen 56 mérkőzésen a Manchester Cityben. Köztük volt az a híres a QPR ellen, amely után Agüero győztes gólt szerezhetett, és a csapat 44 év után újra bajnok lett.
ADAM LE FONDRE – Úgy lett a Hónap Premier Legaue-játékosa 2013 januárjában, hogy egyszer sem volt kezdő. Öt gólt szerzett négy alkalommal a Readingben. Egy idényben csak tizenegyszer volt kezdő, 12-ből nyolc gólját csereként szerezte.
17. JÜRGEN KLINSMANN
56 mérkőzés, 29 gól, 0.52 gól/meccs, 0 bajnoki cím
Való igaz, több mint 200 Premier League-játékos szerzett több gólt nála, de kevesen fejtettek ki akkora hatást, mint az egykori német válogatott. Ő volt a Premier League-korszak egyik első nagy külföldi igazolása, 1994-ben a Monacót hagyta ott a Tottenhamért.
Pedig ekkoriban még nem igazán kedvelték Angliában az 1990-es világbajnokság miatt. Ám a közvélemény megváltozott, amikor feltette a kérdést: „Van esetleg búváriskola Londonban?” Azt követően kérdezte, hogy hatalmas fejessel mutatkozott be a Sheffield Wednesday ellen, és aztán a gyepen ünnepelt látványosan.
Végül 21 gólt szerzett, de mindösszesen egy idény után távozott. Alan Sugar klubelnök gyorsan ki is jelentette, hogy még az autóját sem mosná le Klinsmann mezével, a német mégis visszatért három év múlva, és segített megúszni a kiesést.
26. LES FERDINAND
351 mérkőzés, 149 gól, 0.42 gól/meccs, 0 bajnoki cím
„Senki sem az egykori angol válogatottként gondol vissza Les Ferdinandra, hanem úgy, mint aki szétzúzta a Blue Peter Gardent.” Pedig nem is tett ilyet, még a pletykák ellenére sem, és senki sem lőtt nála több Premier League-gólt úgy, hogy abban nincsen büntető.
Ilyenre nem is volt szüksége, rögtön 101 találatot eszközölt enélkül is első öt idényében, miután a Newcastle Unitedba igazolt a QPR ból 1995-ben.
Kevin Keegannel majdnem bajnok is lett, és nem hagyta abba a gólgyártást a Tottenhamben, a West Hamben és a Leicesterben sem, utóbbi helyen 37 évesen szerzett 12 gólt.
25. JIMMY FLOYD HASSELBAINK
288 mérkőzés, 127 gól, 0.44 gól/meccs, 0 bajnoki cím
„A pályán állandóan idegesnek tűnt” – mondta róla chelsea-s csapattársa, Gianfranco Zola. Arról a haragról beszélt, amelynek köszönhetően a holland játékos a gólszerzők egyik királya lett. Csupán három játékos lett gólkirály egynél is több csapatban: Robin van Persie, Alan Shearer és Hasselbaink.
A Leeds játékosaként 18 gólt szerzett az 1998–99-es idényben, így Michael Owennel és Dwight Yorkkal osztozott az aranycipőn. Következett egy idény az Atlético Madridban, majd a Chelsea-ben 34 meccsen 23 gólt szerzett 2000–01-ben, köztük négyet egy meccsen a Coventry ellen. Jobb lába valóságos ágyú, amelyet még a Middlesbrough-ban és a Charlton Athleticben is kipróbált.
EGYIDÉNYES CSODA?
JAMIE VARDY – Az első élvonalbeli idényében csak kereste magát (mint a Leicester), majd 2015–16-ban megállíthatatlan lett (mint a Leicester). Később már csak szenvedett (mint a Leicester).
KEVIN PHILLIPS – Az 1999–2000-es idényben 30 gólt szállított a Sunderlandnek, ezért európai Aranycipő járt. Később azonban már a fele sem jött össze egyszer sem.
ANDREW JOHNSON – Huszonegy gólt szerzett (ebből tizenegy a büntető) a Crystal Palace-ban a 2004–05-ös idényben, de még így is kiestek. Jól kezdett az Evertonban, de már nem tudta megismételni sikerét. Később sérülések keserítették meg az életét.
ROQUE SANTA CRUZ – Nyolc idénye egyikében sem ért el két számjegyű találatot a Bayernben, pedig a Blackburnben 2007–08-ban 19-szer talált be.
WILFRIED BONY – Termékeny volt Hollandiában, majd szépen startolt a Swansea-ben, és 17 gólt szerzett a 2013–14-es idényben. 2015 januárjában csatlakozott a Man. Cityhez, de nem tudta állandósítani a helyét. A Stoke-ban is csak küszködött az előző idényben, most Dél-Walesben próbál feltámadni.
24. ROMELU LUKAKU
194 mérkőzés, 92 gól, 0.47 gól/meccs, 0 bajnoki cím
Miután megérkezett a Premier League-be, nagyon úgy tűnt, hogy bizonyítani akar. A belga Lukaku jelentős hírnevet vívott ki magának 2011-ben, amikor 41 gólt szerzett 18 évesen az Anderlecht mezében. Hiába fizetett érte 17 millió fontot a Chelsea, csak egyszer volt kezdő, majd kölcsönbe került a West Bromwich Albionhoz, később az Evertonba azzal a címszóval, hogy előbb bizonyítania kell.
Pontosan így is tett: 17 gólt ért el a West Bromban, majd 15-öt a Goodison Parkban. José Mourinhót és a Chelsea-t ez sem győzte meg, és eladták az Evertonnak. Itt 53 gól jött össze három idény során.
Mit ad Isten, a Chelsea érdeklődni kezdett iránta, de ő inkább a Manchester Unitedot választotta, így újra Mourinho lett a főnöke. Mára egyértelmű, hogy klasszis csatár, akit a legmagasabb polcon tartanak számon.
23. HARRY KANE
124 mérkőzés, 84 gól, 0.68 gól/meccs, 0 bajnoki cím
Harry Kane pontosan tudja, mikor vált az elit részévé. „Az a meccs a Villa Parkban egyértelműen fordulópontot jelentett – mondta az FFT-nek 2015-ben egy 2–1-es győzelemről a megelőző novemberben. – Előtte már megmutattam, hogy helyt tudok állni az Európa ligában és a Bajnokok Ligájában is, de az, hogy csereként beállva győztes gólt szereztem az extra percekben azt mutatta, hogy a Premier League-re is készen állok.”
Onnantól kezdve vissza sem nézett, és még 20 gól következett az idényben. 2015–16-ban ez a szám már 25-re módosult, egy évvel később 29-re. Amikor a másodikat is elérte a Huddlesfield ellen egy 4–0-s győzelem során, felzárkózott Cristiano Ronaldo mellé, és lehagyta Thierry Henryt, illetve Alan Shearert.
22. CARLOS TÉVEZ
202 mérkőzés, 84 gól, 0.42 gól/meccs, 3 bajnoki cím
Az argentin csatár Angliába igazolása kész katasztrófának tűnt az elején. Márciusig be sem talált a hálóba első idényében, miközben a West Ham alig tartotta magát a tabellán.
Majd feltámadt az igazi Carlitos, és hét gólt szerzett, amivel bent tartotta csapatát. Ezt követően a Manchester Unitedba igazolt, és egymás után kétszer is bajnok lett. Remekül ment minden, de nem is róla beszélnénk, ha nem akadt volna egy kis ellentmondás. Kinézte őt a Manchester City, ő pedig igent mondott.
Ezt követően 43 gólt hozott össze két idény során, majd visszatért a korábbi Tévez, és összeveszett Roberto Mancinivel, emiatt csak kevés szerep jutott neki a bajnoki győzelemből. Rendkívül tehetséges, de igényli a foglalkozást.
GÓL NÉLKÜLI CSATÁROK
Nekik még a minimális célt sem sikerült teljesíteniük a Premier League-ben
LUKAS JUTKIEWICZ – Markus Rosenberg előre szólt: „Nem vagyok termékeny”. Majd 28 meccsen nem ért el gólt. Ezzel is elmarad Jutkiewicztől, aki 16 órán és 27 percen keresztül nem talált be…
ERIK MEIJER – A Liverpool játékosa egyszer elmondta, azért hívták Hentesnek, mert az apja hentes volt. Mindent értünk.
TORGHELLE SÁNDOR – A Crystal Palace magyarja egyszer sem talált be 12 élvonalbeli meccsén, neki csak a németek, a brazilok és az argentinok ellen ment…
GRZEGORZ RASIAK – „Őszinte játékos szép gólrekorddal” – mondta róla Martín Jol, a Spurs főnöke. De végül a Tottenhamnél is elbukott, és a Boltonnál is kölcsönben.
ÉDER – Ő szerezte a győztes gólt a 2016-os Eb-n, de a Premier League-ben nem volt képes a hálóba találni, amíg a Swansea-ba nem igazolt. Most a Lokomotiv Moszkvát erősíti.
21. DIEGO COSTA
89 mérkőzés, 52 gól, 0.58 gól/meccs, 2 bajnoki cím
Tévezhez hasonlóan ő is nehezen kezelhető fajta, és talán az egyetlen játékos, akit sms-ben rúgtak ki. A spanyol válogatott Costa 2014-es Chelsea-be igazolását követően hét gólt szerzett négy mérkőzésen, és ezzel új rekordot állított be. A világ legidősebbnek kinéző 26 éves játékosa aztán 20 gólt ért el abban az idényben.
Ám a következőben már Cesc Fabregas és Eden Hazard társaságában patkánynak titulálta egy szurkolói transzparens.
A mindig ellentmondásos csatár végül 2016–17-ben vágott vissza, és ismét 20 gólig jutott, amikor a Chelsea bajnok lett Antonio Contéval. Majd megérkezett az sms, hogy nem szerepel Conte terveiben. Szegény ördög!
20. NICOLAS ANELKA
364 mérkőzés, 125 gól, 0.34 gól/meccs, 2 bajnoki cím
„Gyakran mondogatják, hogy az Arsenalban töltött időm volt pályafutásom legtermékenyebb időszaka, pedig a Boltonban sokkal jobban játszottam.”
Anelka háromszor hagyta el a Premier League-et, de rendre visszatért. Bajnok lett a Highburyben 19 évesen, a következő idényében 17 gólt szerzett, majd lelépett Madridba. Ezt követően a Liverpoolban és a Manchester Cityben folytatta, majd jött a Fenerbahce.
Sam Allardyce hívta a Boltonba, utána a francia csatár lett a Premier League gólkirálya (19-szer talált a hálóba) a Chelsea-vel a 2008-09-es idényben. Egy évvel később újra bajnoki címet szerzett.
Ő és Tévez a listánkon az a két játékos, amelyik egynél több csapattal is bajnok lett. Kína után még egyszer visszatért, ezúttal a West Bromba.
FÉLELMETES CSATÁROK
Akadnak, akiknek a puszta küllemétől is elszaladnak a védők.
KEVIN DAVIES – „Miért csúsztál be így?” – kérdezte Patrice Evra. „Azért, mert nem szeretlek” – felelte a Bolton játékosa. Féltek tőle a védők, Gerard Piqué azt emelte ki, milyen volt fejjel.
DUNCAN FERGUSON – Ha van valami, amitől a védők félnek, az egy olyan csatár, aki már ült börtönben, mert lefejelt valakit. Fergusonnal ez történt Skóciában, pedig már nyolc piros lapja is volt.
JOHN HARTSON – A másik típus, amelytől félnek a védők, az a csatár, aki már rúgott fejbe játékost. Rendben, Harston edzésen tette ezt, de meccseken sem kevésbé agresszív. Hat piros lapja bizonyítja ezt.
ANDY CARROLL – Szinte hallani lehet a sóhajt, amikor kiderül, hogy Carroll beáll. Jobb pillanataiban egyedül szétveri az ellenfél védelmét, lásd 2016-os mesterhármasát az Arsenal ellen.
PETER CROUCH – A 201 centiméter magas Crouch ellen nincs védő, akinek esélye lehetne a levegőben. Az előző idényeiben 100 gólhoz asszisztált az angol bajnokságban.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2017. decemberi számában.)