Arséne Wenger egy pókerjátszmához hasonlította a cserét: „Rizikóznod kell” – mondja, és pontosan tudja, hogy az alapján ítélnek meg egy edzőt és játékszervező képességét, hogy miként sáfárkodik a cserékkel. A vékony mezsgye, ami a jó és a rossz cserét elválasztja, a legjobban talán Giovanni Trapattoni szavaival jellemezhető: „A cserével egy jó edző tíz százalékot javíthat egy csapaton, de egy rossz edző ötven százalékot ronthat”.
Angliában a cserék szervezése természetesen az 1967–1968-as szezonban vált az edzők fokmérőjévé, ekkortól lehetett ugyanis először taktikai okokból cserélni egyet. Az azt megelőző két esztendőben még csak sérülés esetén változtathattak a vezetőedzők.
Mint új jelenséget, a cserét is kétkedve fogadták. Keith Peacock – az egykori Chelsea- és Queen Park Rangers-középpályás Gavin apja – volt az első becserélt játékos, ő a sérült Mike Rose kapust helyettesítette egy Bolton–Charlton meccsen a 11. percben, 1965. augusztus 21-én. A taktikai csere hatalmas ász lett a szakvezetők kezében, és természetesen rengeteg vitás helyzetet is eredményezett. Ahogy a liverpooli Phil Boersma „kisétált” a Wembleyből az 1974-es FA-kupa-döntő előtt, mivel Bill Shankly a sokoldalúbb Chris Lawlernek adta a csere lehetőségét aznapra. „Csak egy ember lehet cserejátékos, és csak egy ember hozhatott döntést: ez utóbbi én voltam – emlékszik vissza Shankly. – A meccs napján háromnegyed kettőkor jutottam csak valahogy erre az elhatározásra.”
Edzői mesterfogások
Ranieri, Pearce és Hitzfeld mind jól döntöttek meglepő cseréikkel
STUART PEARCE
Nicky Weaver Claudio Reyna helyére a 88. percben
Manchester City–Middlesbrough 1–1, 2005. május 15.
Az UEFA-kupában való részvétel forgott kockán, Pearce pedig a City kispadján elképesztő hidegvérről tett tanúbizonyságot. Az utolsó percekben becserélte Weavert, a csapat tartalékkapusát, így David Jamest támadóként tudta bevetni. A Citynek így egy újabb nagy embere jelent meg a Middlesbrough büntetőterületén, és Steve McClaren játékosai közt el is terjedt a pánik. Franck Queudrue kihagyott egy büntetőt, de Robbie Fowler sem tudta értékesíteni sajátját, és végül a City lemaradt az UEFA-kupáról. Pearce terve majdnem bejött, és dicséretre méltó volt az elképzelést tekintve, ha a kivitelezés tekintetében nem is.
CLAUDIO RANIERI
Menez és Taddei Totti és De Rossi helyére a szünetben
Lazio–Roma 1–2, 2010. április 18.
Hasonlóan Rafa Benítezhez, aki Steven Gerrardot hozta le a 2007-es liverpooli rangadón, Claudio Ranieri is merészet húzott, amikor lecserélte az óriási párost, Tottit és De Rossit a félidőben, a Lazio elleni meccsen. „Ranieri nem két játékost küldött az öltözőbe, hanem Romulust és Remust” – írta a La Gazzetta dello Sport. A Ranieri-csapat 1–0-s vesztésre állt, a bajnoki címüket kockáztatták. De amíg mások elveszítették, ő megőrizte hidegvérét, és felismerte a problémát: Tottit és De Rossit elragadta az alkalom heve. A cserével a feszültség is lejjebb hagyott, és a Roma fordítani tudott.
OTTMAR HITZFELD
Lars Ricken Stéphane Chapuisat helyére a 70. percben
Borussia Dortmund–Juventus 3–1, 1997. május 28.
A Dortmundnak állt a zászló az 1997-es BL-döntőben. Karl-Heinz Riedlének köszönhetően 2–0-ra vezetett, de az esély majdnem kicsúszott a kezei közül. Zinedine Zidane kapufát rúgott, csakúgy, mint Christian Vieri, akinek egy gólját is érvénytelenítették. Így amikor a 64. percben Alessandro Del Piero betalált, Ottmar Hitzfeld tudta, hogy lépnie kell. Ricken már készen is állt. A húszéves játékos az előző évben is gólt szerzett a Juventus ellen, és most is sikerült neki, mindössze 16 másodperc elteltével, megadva ezzel a kegyelemdöfést Angelo Peruzzi kapusnak és csapatának.
Az évek során a cserék száma háromra nőtt, így adva sokkal nagyobb lehetőséget a vezetőedzőnek, hogy az átvigye akaratát a játékon. „Ha edző vagy, meg kell hoznod a döntéseket, nemcsak agyalnod rajtuk – mondja Rafa Benítez (Internazionale). – Ha megpróbálok megnyerni egy meccset, minden játékos egyforma a számomra.”
A futball lényegében akcióra és az arra adott reakcióra is lebontható. A csere alapvetően arra az esetre szolgál, ha egy játékos megsérül, elfárad, vagy nem hatékony a mérkőzésen. A játék javítását szolgálja. „Minden csapatban adódnak apróbb zavarok” – teszi hozzá Benítez. De van a csere intézményének egy másik vetülete is: a kulcsjátékosok szusszanni tudnak egyet, a fiatalok pedig játéklehetőséget kapnak.
„Vannak esetek, amikor az edző taktikai változtatást szeretne, és van olyan is, amikor a pszichológia szintjére terelődik a kérdés” – magyarázza José Mourinho.
Tehát annak ellenére is, hogy sokan a csere lehetősége miatt lebutítják magát a gyakorlást, ahogy azt Harry Redknapp is tette – erre a legékesebb példa, amikor azt mondta a Tottenham csatárának, Roman Pavljucsenkónak rövid pályára lépése előtt a Liverpool ellen 2008-ban, hogy „csak rohangálj, fel és alá!” –, a cserélés művészetté is tud magasztosulni, ha csak az időzítést, a célt és a megvalósítást nézzük.
Az edzői filozófiáról szóló könyvében a cserére azt hozta példaként Louis van Gaal (Bayern München), amikor Ajax-edzőként lecserélte Jari Litmanent Patrick Kluivertre 21 perccel az 1995-ös BL-döntő vége előtt az AC Milan ellen, mert elmondása szerint ezzel tudta leginkább illusztrálni, hogyan is jár az agya, amikor változtat a csapatán. „Litmanen az a fajta futballista, aki pályája zenitjén a legtöbbször rázta le sikeresen az ellenfelét – emlékszik vissza Van Gaal. – Hatalmas erőssége volt az időzítés, de a fizikálisan erősebb Marcel Desailly bármikor lehagyta őt. Kluivertnek jobb volt a képzelőereje, és kreatívabb volt, mint Litmanen. Ez arra késztette Desailly-t, hogy sokkal keményebben küzdjön, amikor Kluivert beállt, és ezt előnyünkre tudtuk formálni. Ráadásul Kluivert erősebben is fejelt, ami több lehetőséget teremtett neki a levegőben. Ez hatalmas bónusz akkor, amikor a meccs egy adott fázisában épp a te csapatod az erősebb.” Taktikai nézőpontból ez a változtatás elengedhetetlennek bizonyult, mivel Kluivert szerezte meg a győztes gólt a 85. percben.
Pedig volt ám ebben némi kockázat is, hiszen az Ajax így öt labdaszerző és öt alapvetően támadó játékossal játszott, ami némileg ellentmond az egészséges aránynak, mert gyakran a hét hármas felállást is vakmerőnek tartják. Igaz, később a Milan edzője, Fabio Capello is beismerte, hogy játékosainak nem volt elegendő idejük reagálni Van Gaal taktikai „ámokfutására”. És tényleg, Capello csak Kluivert gólja után, négy perccel a vége előtt kezdte el behozni a cseréit. Ekkor már késő volt.
Míg Capellónak nem volt válasza Van Gaal változtatásaira, Mourinhónak volt, ugyanabban a szituációban, 15 év elteltével. José, akár egy sakknagymester, mindig három-négy lépéssel próbál ellenfele előtt járni. Wesley Sneijder szerint: „Mind egyéni, mind csapatszintentudja, hogyan kell irányítani. Emiatt nem féltem semmitől. Olyan tanácsokat adott, amilyeneket senki más nem tud. Ez Mourinho ereje.” Természetesen ez a cserékre is vonatkozik. Egyszer például, amikor egy Benfica elleni meccsre készítette fel csapatát, a Portót, Mourinho tudta, hogy ha az ellenfél vesztésre áll, José Antonio Camacho le fogja cserélni Zlatko Zahovicot Tomo Sokotára, ezért azt kérte középhátvédjeitől, hogy az utóbbiból készüljenek fel inkább, amit Ricardo Carvalho és Jorge Costa ugyancsak furcsállott.
Emlékeztették is Mourinhót arra, hogy a Benfica „nem Zahoviccal, hanem Sokotával áll ki”. Ő viszont így válaszolt: „Ha nyerésre állnak, Zahovicot játszatja, de ellenünk majd Sokotával fog, ez a választása, ha vesztésre áll.” Végül ennek lett köszönhető, hogy játékosai inkább egy ízig-vérig csatárra, és nem egy több poszton bevethető karmesterre készültek fel.
Mourinho talán tényleg nem Harry Potter, ahogy nemrég spanyol riportereknek ezt meg is mondta, de mégis olyan, mintha alkimista lenne, amikor a taktikát kell a pszichológiával ötvözni. Ennek köszönhetően érti a csere művészetét.
Érdekes, hogy mégis Spanyolország az a hely, ahol már folynak a viták a csere rendszerének jövőjéről. Azt gondolhattuk volna, hogy Unai Emery, a Valencia nagyra becsült edzője örült a januárban a Villarreal felett aratott 4–1-es meggyőző győzelmének. Mégis, a meccs utáni sajtókonferencián úgy viselkedett, mint egy politikus az országgyűlésben. Mérgelődött a kérdésen, hogy miért nem cserélte le a sztárcsatárt, David Villát, és ezt válaszolta: „A fáradtságot csökkenteni lehetne, ha minden meccsen eggyel többet cserélhetne az edző”. Emery továbbment, és kifejtette, hogy a futball evolúciójához a cserék szabályzatának is alkalmazkodnia kellene, és ahogy egyről kettőre, kettőről háromra emelkedett a cserék száma, úgy most négyre is nőhetne, hiszen így figyelembe lehetne venni a megnövekedett fizikai igénybevételt, és azt, hogy a futball keményebb és gyorsabb lett. (Azóta a hosszabbításban már lehet negyediket is cserélni – a szerk.)
Szupercserék
Amikor ez a négy játékos pályára léphetett, azt mindenki észrevette
OLE-GUNNAR SOLSKJAER
A babaarcú gyilkos a boldog elmebaj állapotába hozta Sir Alex Fergusont, amikor belőtte a Manchester United drámai és a rendes játékidőn túli gólját a Bayern München ellen az 1999-es Bajnokok Ligája döntőjében. Ezután a gól után mint szupercserét ismerték őt világszerte. Abban az évben négy gólt lőtt a Nottingham Forest elleni mérkőzés utolsó 12 percében, és kiharcolt egy 90. percbeli győzelmet a Liverpool ellen az FA-kupa negyedik körében. 1996-ban úgy mutatkozott be a Unitedben, hogy csereként talált be a Blackburn hálójába. Ez sok mindent előrevetített.
ALEXANDER ZICKLER
Solksjaer legnagyobb kortársa a Bayern München-csatár volt, egyben ő a Bundesliga csúcstartója a legtöbb csereként lőtt góllal. Zickler 18-szor zörgette meg a hálót 102 becserélése alkalmával, és Solksjaerhoz hasonlóan ő is betalált a legnagyobb eseményen, sorsdöntő gólt ért el a tizenegyesek során a 2001-es, Valencia elleni BL-döntőn, mivel a mérkőzés döntetlenre végződött.
HAMAR ISTVÁN
Puskás Ferenc 1993-ban négy mérkőzésen ült a magyar labdarúgó-válogatott kispadján, ezeken egyszer nyert a csapat: 1993. május 29-én Dublinban, Írország ellen. Az a meccs sem úgy indult, a 4. percben ugyanis már 2–0-ra vezettek az írek, és ha a szünetben hattal mennek, az sem lett volna meglepő. A volt csepeli, akkor már kispesti újoncot, Hamar Istvánt ekkor küldte be Puskás, Hamar előbb a 49., majd a 65. percben is gólt rúgott, majd adott egy asszisztot Balog „Rókának”. A tortán Urbán Flóri szólója volt a hab, 4–2-re győztünk. Hamar még 24-szer volt válogatott, kétszer még betalált, az is dupla volt, 1995-ben a lettek ellen.
MOHAMED NAGI
A „Gedo” becenévre hallgat, ami arabul nagypapát jelenti. Ő is meglepődött, amikor meghívták az egyiptomi válogatottba januárban, hogy játsszon az Afrika-kupán. „Az interneten láttam, hogy az én nevem is szerepel a keretben.” Nagi neve azért marad örökre ismert, mert a torna gólkirályaként végzett úgy, hogy egyszer sem volt kezdő. Góljait a 87., 81., a 92., újra a 92. és a 85. percben szerezte. Ez utóbbi a döntő győztes gólja volt.
Míg az UEFA Nyonban vizsgálja a javaslatot, egy franciaországi ötlet rövid távon is megoldást jelenthet. A 2009-2010-es idény első felében megdöbbentően sok, 84 csere történt önkéntesen – azaz nem sérülés miatt – az első 45 percben vagy a szünetben. Ebből kétfajta konklúzió következhet: egyrészt dicsérhetjük az edzőt, hogy jól érzi és érti a játékot, és elég határozott ahhoz, hogy levonja a megfelelő következtetést, ha kell. Másrészt azonban lehet, hogy az egész taktika a kezdetektől fogva rossz volt.
Francis Gillot (Sochaux) nem érzett bűntudatot: „Korrigálni lehet a gyengeséget vagy a hibát, és változtatni a rendszeren, hogy a csapat új erőre kapjon, és más irányba induljon el. Ez ütőkártya a kezünkben: miért fosztanánk meg magunkat tőle? Egyéni válasz egy közösségi problémára. Ha tehettem volna, nyolcszor változtattam volna a Lyon ellen.”
Azonban a játékosok ide-oda mozgatásának pszichológiai és taktikai hatásai is vannak. Miralem Pjanicot, a Lyon akkori karmesterét, akinek a gólja ütötte ki a Real Madridot az előző Bajnokok Ligája-szezonból, kétszer is lehozták az első félidőben. „Igazán kiábrándító a padra kerülni ilyen korán” – mondta. A francia bajnokságban az esetek ötven százalékában kétszer olyan gyakran esett a választás a középpályásokra, mint a védőkre és csatárokra, ami a terület fontosságára utal. De Luis Fernández, a lelkes középpályás, aki arról híres, hogy tagja volt a „varázslatos négyzetnek”, amelyik megnyerte Franciaország számára az 1984-es Európa-bajnokságot, úgy véli, hogy a cseréknek pozitív lehet a hatásuk. „Egy ilyen élmény után mindent megteszel a következő edzésen, hogy visszakapd a helyed a csapatban – idézi fel 1987-es emlékét, amikor a bajszos Artur Jorge meg merészelte tenni vele ugyanezt a Racing Paris-nál. – Megijeszti az embert.”
„Ne félj!” – lehetne a francia mantra, amikor arra kerül a sor, hogy népszerűtlen döntést hozzon egy edző, és ezzel esetlegesen megalázza játékosát, de az egészet mégis a félelem mozgatja. Az első félidei cserék megugrása majdnem bizonyosan annak köszönhető, hogy a modern játék az eredményt helyezi előtérbe a szórakoztatással szemben.
Szóval, amikor a negyedik játékvezető felemeli a tábláját, ne felejtsd el, hogy a mozdulat mögött kőkemény taktika húzódik, aminek célja a mérkőzés megnyerése. Ahogy az edzők a cseréről gondolkodnak, az meg folyamatosan változik.
„Labdarúgó vagyok, nem néző!”
A 2006-os vb-n film készült egy játékos szemszögéből arról, milyen is volt valójában cserének lenni
Négy évvel ezelőtt Vikash Dhorasoo Franciaország válogatottjának tagjaként érkezett Németországba a világbajnokságra egy pár futballcipővel és egy Super-8 kamerával, amit egyik barátja, a filmes Fred Poulet nyomott a kezébe. A selejtezők minden meccsén játszott, és várható volt, hogy a vb-n is pályára lép. Azonban mindössze nyolc percet szerepelt összesen.
Amit a hónap során felvett, az meg is jelent dokumentumfilmként, címe „A csere” lett. A futballisták életének azon részére világított rá, amiről gyakran hajlamosak vagyunk elfeledkezni. Végül is senki sem szeret igazán mellékes szereplője lenni egy ilyen eseménynek. Az igazolások nagy része, ha nem a pénzről, akkor arról szól, hogy a játékos rendszeresen szerepelhessen a kezdőcsapatban.
Dhorasoo nagyon nehezen dolgozta fel, hogy csereként ül a kispadon, és ez teszi annyira hitelessé ezt a filmet. „Senki sem veheti el a szerencsémet – mondta a világbajnokság kezdetén. – A huszonhárom játékos egyike vagyok, és az utolsókig itt leszek a csapatban, akkor is, ha nem játszom.” Azonban optimizmusa és a válogatotthoz tartozás érzete egyre halványult benne. „Elegem van Németországból! – siránkozott. – Kíváncsi vagyok, hogy a filmezésen kívül miért is jöttem ide. Három napja a Spanyolország elleni meccsen legszívesebben sírtam volna. Nem néző vagyok, hanem futballista, de nem rúghatom a labdát.”
A csere fontosságát jól jelzi az olasz válogatott 1974-es vb-szereplése, amikor az azzurrik belső harcok miatt vesztették el a lendületet. „Túl sok volt a bajnok, túl sok az olyan játékos, aki jobbnak gondolta magát, mint amilyen volt, túl sok, aki helyet követelt magának a csapatban – mondja a legendás olasz csatár, Gigi Riva. – Egy világbajnokságon azok a legnagyobbak, akik zokszó nélkül képesek leülni a kispadra vagy fel a lelátóra.”
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2010. decemberi számában.)