Szöveg Joe Brewin
Aki útban a világbajnokságra nem hajlandó két csapattársa mellett helyet foglalni a repülőgépen, azt könnyen a kicsinyesség koronázatlan királyává lehetne avatni. Ha Bebeto és Müller nem ismerte volna annyira alaposan Romáriót, minden bizonnyal megsértődtek volna.
Elvégre ugyanarról a fickóról beszélünk, aki a futballpályán, élő televíziós közvetítés keretében házasodott össze 17 éves barátnőjével, és aki négy meccsre szóló eltiltást kapott a Barcelonánál, miután megpofozta a Sevilla középpályását, Diego Simeonét.
Az 1994-es világbajnokság előtt ugyanez a gólerős csatár sikertelenül győzködte Carlos Alberto Parreira szövetségi kapitányt, hogy hagyja ki Müllert a keretből, hogy helyette régi barátja, Edmundo bekerülhessen. Akkor egyébként Romáriót is emlékeztetni kellett arra, csak egy hajszál választotta el attól, hogy ő maradjon ki a keretből.
Parreira 1992 decemberében felkérte a csatárt a Németország elleni barátságos mérkőzésre, aki végül a kispadról nézte végig a meccset. „El sem utaztam volna, ha tudom, hogy nem játszhatok” – mondta Romário, és ezzel kilenc hónapra kizárta magát a brazil válogatottból. A következő év szeptemberében viszont szükség volt rá. Bár Parreira megfogadta, hogy nem hívja segítségül Romáriót az Uruguay elleni, hazai selejtezőre, de egy sérüléshullám és a győzelem kényszere miatt az utolsó pillanatban megszegte ígéretét. A házigazdák 2–0-ra nyertek a Maracanában, ahol 101 533 néző láthatta, ahogy Romário megszerzi a találkozó két gólját.
„A VÁLOGATOTT TAKTIKAI MEGBESZÉLÉSEIN NEM SOK DOLGUNK VOLT – JÓL ISMERTÜK EGYMÁST”
„Ez volt egész pályafutásom legfontosabb napja” – ismerte el a csatár egy évvel később. A Bebetóként ismert José Roberto Gama de Oliveira adta a gólpasszt az első találathoz. Bebeto merőben más személyiség, mint csatártársa, akivel az 1988-as olimpián alkottak először párost, kettejük ellentéte viszont jótékony hatással volt a nemzeti együttesre. Felnőttszinten az 1989-es Copa América-győzelemmel alapozták meg hírnevüket, ahol Bebeto hat gólt szerzett. Az 1990-es olasz vb szörnyen alakult számukra, mindössze 75 percnyi játékidőn osztozhattak, gondolatban már az 1994-es vb-re készülhettek, de az a sztori sem indult zökkenőmentesen.
Néhány nappal a brazilok első vb-meccse előtt, 1994 júniusában Bebeto várandós feleségét fegyverrel kirabolták, testvérét pedig megkísérelték elrabolni. Egy hónappal korábban Romário apját egy héten át túszul ejtették, a rendőrség állítólag egy másik, a brazilok vb-sikeréért aggódó bűnözőtől kapott tippet a túszejtőkről.
Brazília az 1970-es mexikói vb óta nem tudta megnyerni a tornát, és az egész világ a csatáraikkal és azok feszült viszonyával volt elfoglalva. Az 1992–93-as idényben Bebeto a Deportivo La Coruna színeiben szerezett 29 találatával a La Liga gólkirálya lett, de a következő idényben csúfos kudarc érte. Nemcsak Romário halászta el előle a gólkirályi címet, hanem az utolsó pillanatban kapott büntetőt sem vállalta el, amivel klubja megnyerhette volna a bajnokságot. A tizenegyest kivédték, a bajnoki címet a Barca vitte el. A média kiszagolta, hogy feszültség van a levegőben.
„Mindenki Romário ellen hergelt, még 1994 előtt is – mondta Bebeto a FourFourTwo-nak. – De mi mindig is barátok voltunk. A világbajnokság előtt azt javasolta, hogy egymást átkarolva vonuljunk le a pályáról, hogy többé ne terjesszenek rólunk hülyeségeket. Így is tettünk.”
Miután Brazília megkezdte vb-menetelést Oroszország ellen, nem volt szükség többé megrendezett jelenetekre. Az első félidőben Romário bevágta Bebeto szögletét, majd büntetőhöz jutott a csapat, amit Rai értékesített, így nyertek 2–0-ra. A selecao lendületet kapott.
Második meccsükön 3–0-val lesöpörték Kamerunt, Romário és Bebeto is eredményes volt. Az utóbbi a svédek elleni 1–1-es döntetlennel végződő, utolsó csoportmeccsen hatalmas gólpasszt adott társának.
„Úgy éreztem, futnom kell egy kicsit, hogy Romário helyzetbe kerüljön, de végül nem volt rá szükség. Páratlan zseni a tizenhatoson belül” – magyarázta Bebeto. „Amikor a brazil válogatott a taktikát fejleszti, Bebeto és én nem is kell, hogy túl sokat ott legyünk. Mi már mindent tudunk egymás mozdulatairól” – mondta Romário.
A házigazdák elleni találkozó következett a legjobb tizenhat között. Az időjárás fullasztó volt, Leonardót pedig a 43. percben kiállították, miután lekönyökölte Tab Ramost. A vigasztalhatatlan balhátvédet azzal biztatta Bebeto a szünetben, hogy megszerzi a győztes gólt. És a 72. percben, Romário hosszú ívelése után meg is tette. A páros ünnepelt. „Imádlak” – mondta Bebeto a társának. Az amerikai sebeket nyalogató New York Times el is nevezte a csatárpárost Halálos fegyver I-II-nek.
A hollandok keményebb ellenfélnek bizonyultak a vártnál a legjobb nyolc között. Hatvanhárom percnyi játék és 2–0-s brazil vezetés után a világbajnokságok történetének ikonikus pillanatai következtek.
Miután Bebeto gólpasszával Romário megszerezte az első gólt, Bebeto a Chelsea későbbi kapusa, Ed de Goey hálójába talált. Ezt követte a babaringató gólöröm, ami Bebeto harmadik gyerekének, Mattheusnak (jelenleg a Sporting játékosa) születésére utalt, és amibe Romário és Mazinho is bekapcsolódott.
„Már a meccs előtt elterveztem – mondta Bebeto az FFT-nek. – Bárhová megyek, a szurkolók mindig felemlegetik.”
De a hollandok nem vesztették el a bátorságukat. Százhúsz másodpercre volt szükségük az első gól megszerzéséhez, és a 76. percre ki is egyenlítettek. Végül Branco fergeteges szabadrúgása döntötte el a mérkőzést a brazilok javára.
„Remélem, Bebeto a jövő héten előáll egy újabb gyerekkel, és akkor biztosan nyerünk” – viccelődött Romário az elődöntő, a svédek elleni második találkozó előtti sajtótájékoztatón.
„Az egyetlen, ami közös bennünk, hogy mindketten gólokat szerzünk – mondta hanyagul Romário. – Bebeto sokkal szabadabban mozog, mint én. Ő kilencven percen át koncentrál. Az én erősségem az, hogy sokan azt hiszik, elaludtam. Különbözőek vagyunk: Bebeto családcentrikus, otthon ülő alkat. Én amolyan utcai macska vagyok. Tisztelem őt, és talán csak ő tudja, mennyire szeretem. Bármit mondanak, a köztünk lévő összhangot nem tudják befolyásolni.”
Igaza volt. A látványosan játszó svédek összeroppantak, ráadásul Jonas Thern a második félidőben kapott piros lapot. A brazil nyomás a 80. perc körül az eredményben is testet öltött, miután a 167 centiméter magas Romário befejelteJorginho beadását. Jöhetett a döntő.
Az olaszok az írek ellen kikapva lavíroztak a csoportmeccsek során, majd kiejtették Nigériát, Spanyolországot és Bulgáriát, mire a kaliforniai Pasadenában találták magukat.
A fináléban Bebeto és Romário több lehetőséget is elpazarolt, Mauro Silva erős lövését valahogyan a kapufára mentette Gianluca Pagliuca kapus, így tizenegyesek következtek. Amikor Parreira önkénteseket kért, Romário jelentkezett. „Ideges voltam, mivel a válogatottban még sosem vállaltam tizenegyest” – ismerte el.
Miután Baresi és Márcio Santos kihagyta a lehetőséget, Albertini és Romário is betalált. Alberigo Evani és Branco sikerrel járt, Massaro kihagyta, Dunga sikeres volt, így Roby Baggio már nem hibázhatott, de ez Bebetót is izgalomba hozta.
„Nem figyeltem a lövésére. Csak arra gondoltam, hogyan fogom értékesíteni az utolsó lehetőséget” – ismerte el. Legnagyobb megkönnyebbülésére nem volt rá szüksége: Baggio labdája talán azóta is a levegőben van. A brazilok 24 év után a világ legjobbjai lettek, Romário pedig a vb legjobbja, és nem sokkal később a FIFA Év játékosa lett.
Nemrég Bebeto és Romário összeállt a Globo Esporte felkérésére, hogy újból megnézzék diadalukat, amelyet a végén mindketten könnyek között élveztek. Ezeket a szélsőségesen különböző figurákat közös szenvedélyük láncolta egymáshoz.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2020. augusztusi számában.)
Magazinunkat olvassa digitálisan a digitalstand.hu/fourfourtwo oldalon!