A magyar labdarúgás legdicsőbb korszakának, az Aranycsapatnak, valamint Puskás Ferenc, Kubala László, Kocsis Sándor és Czibor Zoltán spanyolországi sportsikereinek emléket állító nagyszabású kiállítást nyitottak meg ünnepélyesen november 13-án a Katalán Testnevelési Egyetemen (INEFC), Barcelonában. A tárlat a Puskás Intézet, az FC Barcelona, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM), a barcelonai magyar főkonzulátus, valamint a Magyar Sportújságírók Szövetségének Nagy Béla-programja támogatásával jött létre.
„Puskásnak ma már szobra áll Madridban, Kubalának pedig Barcelonában. A két pesti kölyökből a világ talán két legnagyobb hatású és legnépszerűbb futballklubjának korszakos hőse lett” – mondta Szöllősi György, a magyar futballhagyományok nagykövete, a FourFourTwo és a Nemzeti Sport főszerkesztője, a Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) elnöke a mintegy kétszáz meghívott – köztük az olimpiai bajnok Dunai Antal és az űrhajós Farkas Bertalan – jelenlétében megtartott ünnepségen.
A tárlat ötlete és részben megvalósítása Kovács Barnabás barcelonai főkonzul érdeme, aki két évvel korábban a Kubala 90 emlékévet és kiállítást is szervezte. A tárlat anyagát a Puskás Intézet állította össze, a több száz darabból álló gyűjtemény összesen húsz vitrint tölt meg a barcelonai kiállítótérben. Az érmek, kupák, trófeák, korabeli újságcikkek, fényképek, relikviák között különlegességnek számít például Kubala László menekültútlevele, Puskás Ferenc futballcipője, amelyet az 1952-es olimpiai döntőben viselt, és az itt megnyert aranyérem Kocsis Sándortól.
A kiállítás előtt a magyar küldöttség tagjai megkoszorúzták Kubala László szobrát a Camp Nou előtt – hiszen a legendás stadion, Európa legnagyobbja éppen a magyar labdarúgó népszerűsége miatt épült fel…
Liverpoolban pedig november 28-án emeltek emléktáblát Puskás Ferenc mesterhármasának, és még inkább emberi nagyságának: 1967. május 9-én „Pancho” pályára lépett a brit kikötővárosban egy hatalmas szenzációt keltő jótékonysági mérkőzésen, amelyen a skót és a magyar sztárjátékos nevével fémjelzett két alkalmi csapat (Puskás XI–Lidell XI 3:5) mérkőzött a helyi Graston városrész fiataljainak megsegítésére.
Azon a meccsen csapata mindhárom gólját Puskás szerezte, és az egyik olyan távoli bomba volt, amit szó szerint azóta is emlegetnek Liverpoolban. Az emléktábla ötlete és a szervezés Magyarország tiszteletbeli konzulját, dr. Zsigmond Andrást dicséri, aki 1967-ben maga is ott volt a mérkőzésen. A hajdani futballpálya helyén tizenkét éve épült új, South Parkway vasútállomáson, egy Costa Café és egy bankautomata között helyeztek el az emléktáblát, amelyet ünnepélyesen Steve Rotheram liverpooli főpolgármester és budapesti kollégája, Tarlós István leplezett le.
(Megjelent a FourFourTwo magazin legfrissebb, 2019. januári számában.)