A megszokottak szerint tavaly három csapat búcsúzott az élvonaltól, a következő szezonban már nem találkozhatunk a Hérculessel, az Almeríával, a legfájóbb azonban az volt, hogy a néhány éve még a BL-ben is vitézkedő Deportivo sem tudta kiharcolni a bennmaradás, noha arra milliónyi lehetősége lett volna. A másodosztályból a Betis került vissza elsőként, a második helyet a madridi Rayo Vallecano szerezte meg, a rájátszásból pedig a Granada harcolta ki a legfelsőbb osztályba kerülés jogát, azok után, hogy a mindent eldöntő meccsen idegenben lőtt gólokkal véget vetett az Elche álmainak.
A három újonc közül főleg a Betis ismert a spanyol közönség előtt, de sokak számára feltehetően a Rayo Vallecanót sem kell bemutatni. A Granada 35 év után jutott fel újra az első osztályba, a csapat háza táján jelentős mozgolódás zajlott a nyáron, de egyelőre nehéz megállapítani, hogy az Udinesétől szerződtetett négy játékos mennyire jelent majd erősítést. A keret kevésbé ismert, főleg fiatal labdarúgókból tevődik össze, a középpályások közül majd érdemes lesz odafigyelni Dani Benítezre, aki az Elche elleni sorsdöntő meccsen ugyan két tizenegyest is elrontott, de addig nagyon sokat tett a csapat jó szerepléséért. Fabri mindenesetre specialistája az efféle helyzeteknek, a tapasztalt edző korábban 13 különböző spanyol klubnál dolgozott, emellett megfordult Portugáliában is.
Megoldás! Több év szünet után újra élvonalban a Rayo Vallecano
Teljesen mások az elvárások a Betisnél, a zöld-fehérek tavaly nem csak a másodosztályban remekeltek, de a spanyol kupában is felhívták magukra a figyelmet, amikor a negyeddöntő visszavágóján 3-1-re legyőzték a későbbi döntős Barcelonát. Pepe Mel kezei alatt játékban is erős társaság van kialakulóban, ezen a filozófián várhatóan az sem változtat, hogy a nyáron inkább gyengült a keret, mint erősödött. Az érkezők közül legfeljebb Jefferson Montero és Ustaritz nevét lehet kiemelni, a meghatározóbb emberek közül ugyanakkor Belenguer, Israel, Emaná és Odonkor is eligazolt.
Évek óta nem fordult elő, hogy a bajnokság öt andalúz csapattal vette volna kezdetét, márpedig 2011-ben a Betis és a Granada mellett a Sevilla, a Málaga és a Sporting Gijón is délen székel, így tartományi rangadókban sem kell hiányt szenvednünk.
Évekkel korábban volt olyan, amikor a Rayo Vallecano neve vastag betűkkel volt olvasható a Marca címlapján. A csapat 2001-ben az UEFA-kupa negyeddöntőéig menetelt, a keresztben csíkozott, „darazsas” szerelésre mindmáig élénken emlékezhet a közönség. Most már nem Maria Teresa Rivero a klub elnöke, a csapat pénzügyi és infrastrukturális helyzete sem a legjobb, ehhez képest a vezetők nem fukarkodtak a nyáron, és ahol tudtak, erősítettek a kereten: a veterán Raúl Tamudo érkezését az elmúlt órákban jelentették be, rajta kívül Trashorras, Labaka és a Liverpooltól megvásárolt Pacheco jövetelét érdemes külön megemlíteni.
A három újonc közül a Granada és a Rayo feltehetően végig harcban lesz a kiesés elkerüléséért, akárcsak a Getafe, Levante, Zaragoza, Sporting Gijón, Osasuna ötös fogat. Vadócz csapata Monreal és Camuñas elvesztése miatt nyilvánvalóan gyengült, mint sem erősödött a nyáron, míg a Levante tavaly is az egyik leggyengébb kerettel futotta a szezont, és ebben most sem történt nagy változás. Valamivel nehezebb megjósolni a Getafe, Zaragoza és a Sporting Gijón lehetőségeit. A dél-madridiak alapvetően évek óta szórakoztató labdarúgást játszanak, és ha igazolások beválnak, a csapat néhány hellyel talán képes lehet megjavítani legutóbbi helyezését. Míchel helyett már egy másik fiatal vezetőedző, Luis García fogja irányítani a csapatot, ezen kívül figyelemre méltóbb érkező a visszatérő Güiza, Deportivótól megvásárolt Lopo és Rodríguez, a legnagyobb várakozás azonban az egyik legtehetségesebb spanyol játékosnak tartott Sarabia debütálását előzi meg. A fiatal irányító a spanyol válogatott alapembere volt az U19-es Európa-bajnokságon, a tornán a legtöbb gólpasszt osztotta ki, és a spanyol harmadik vonalban is megmutatta, ha megkapja a bizalmat, még szép jövő állhat előtte.
A Sporting Gijón már nem mondhatja el magáról, hogy a latinos, közönségbarát játékra szavazna, ellenben a morózus Manolo Preciado személye a biztosíték arra, hogy az El Molinónban idén sem lesz olcsó a három pont. Egy nyilatkozatháború után maga Mourinho is megtapasztalta, jobb kerülni a szópárbajt a Sporting mesterével, akinek ebben a szezonban egy fokkal talán még gyengébb keretet kéne valahogy összeverbuválnia. A Zaragoza-drukkerekre is megterhelő idény vár, a klubvezetés a nyáron a Barcelona B-ből és a Real Madrid Castillából próbált „erősíteni”, Pintér Ádám maradt a csapatnál, ugyanakkor olyan jól csengő nevek távoztak, mint Ander Herrera, Gabi, Edmilson, Sinama, Diogo vagy Jarosik. El lehet képzelni, ha legutóbb ugyanezekkel az emberekkel is alig sikerült a bennmaradás, akkor most micsoda nehézségek várnak Javier Aguierre vezetőedzőre.
Ezek után tegyük talonba a visszapillantót, következzenek azok, akiktől valamivel több várható az újszezonban. A vezetők nagyszabású terveit böngészve akár élcsapat is válhat az Athletic Bilbaóból, amely ugyan tavaly is megszerezte a hatodik helyet, de igazán nem tudta lemosni magáról a bosszantó középcsapat jelzőt. Márpedig Marcelo Bielsa érkezése miatt muszáj lesz egészen más kategóriában beszélni az „oroszlánokról”, függetlenül attól, hogy a keret minősége most is olyan, amilyen. A jó nevű argentin edzőn kívül egyedül Ander Herrera költözött a Katedrálisba, vele viszont aligha jártak rosszul a Bilbao szurkolói. Valami azt súgja, érdemes lesz idén leülni a Bilbao meccsei elé, és ez akkor is igaz lehet, ha ellenpontként ott van az a tény, hogy Bielsa legutóbbi spanyol kalandja nagyon nem a tervek szerint alakult. Az olimpiai bajnok futballtudor utoljára az 1997/98-as szezonban dolgozott a spanyol élvonalban az Espanyol edzőjeként, ekkor a szakírók szerint csapata tetszetősen is futballozott, az eredmények viszont nem jöttek. Végül idő előtt, bukottan távozott, hogy aztán 2011-ben újra szerencsét próbáljon.
Barcelona után Baszkföldön is szerencsét próbál "Madman" Bielsa
Az előző szezon eredményei között tallózva sokak meglepődhetnek, hogy a Real Sociedadot is a sokra hivatott társaságok közé soroljuk, meglehet nagy összeget azért nem tennénk rá, hogy a kék-fehérek valóban ott is lesznek az élboly környékén. Mégis, hacsak azt nézzük, hogy a liga egyik legképzettebb, a szakírók szerint egyértelműen válogatott-szintet képviselő Xabi Prieto mellé Carlos Vela személyében egy másik labdazsonglőr is érkezett, akkor bizony olybá tűnik, a Real Sociedadtól elvárható lesz a szórakoztató labdarúgás. Az új edző a francia Philippe Montanier, róla csak annyit, hogy korábban főleg alacsonyabb osztályú kluboknál kapott állást szülőhazájában. Szerződtetéséhez komoly reményeket fűznek a drukkerek, már csak azért is, mivel amikor legutóbb francia edzője volt a Real Sociedadnak, akkor az együttes egy hajszállal maradt le a bajnoki címről a Real Madrid mögött. A 2003-as sikerkovácsot Raynald Denoueix-nak hívták.
Beharangozónk utolsó három csapatával bármi, és annak ellenkezője is megtörténhet a szezon közben: az Espanyol még csak-csak szokott emlékezetes estéket okozni, de a Mallorcát és a Racing Santandert a legkevésbé sem lehet azzal vádolni, hogy meccseik láttán a fellegekben érezné magát a szurkoló. Évek óta már, hogy a Mallorca és a Racing Santander is a kiesés ellen harcol, ebben most sem várható elmozdulás. A baleári alakulat elsősorban kapus poszton próbálkozott, amikor megszerezte a tapasztalt Calatayudot, de az olasz bajnokságból szerződtetett Chicónak, és az Izraelből érkező Hemednek is lehet esélye a kezdőbe kerülni. Az újszezont már Webó nélkül kezdi a Mallorca, továbbá Trejo és Corrales sem maradt a szigetlakók alkalmazásában. A Racing Santander sem vitte túlzásba az erősítéseket, az érkező labdarúgók listája elhanyagolható, viszont Héctor Cúper miatt csak van valaki, aki miatt érdemes lesz követni a kantabriaiak eredményeit. A sokat megélt argentin sosem volt a sors kegyeltje, de tagadhatatlanul a szakma egyik legjobbja, korábban ráadásul a Betis, a Mallorca és a Valencia edzőjeként is dolgozott Spanyolországban. Minimális elvárás vele kapcsolatban, hogy benntartsa csapatát az első osztályban.
A mindig kiszámíthatatlan Espanyol egy meccsen idén is képes lehet bárki dolgát megnehezíteni, ugyanakkor a folyamatos hullámzást ismerve nehéz elképzelni, hogy a csapat komolyabb tényező legyen majd a bajnokságban. Callejón és Osvaldo érzékeny veszteség lehet, az új szerzemények közül Albínt és Didacot lehet kiemelni.
Hétvégén végre megkezdődhet a spanyol bajnokság, a Real Madrid és a Barcelona magánszámába aligha szólhat bele bárki, a fennmaradó két BL-helyért ugyanakkor nagy csata várható. A középmezőnyben is találhatunk olyan csapatokat, akik miatt érdemes lesz spanyol bajnokikat nézni, s ha ez sem lenne elég, hangsúlyozzuk, hogy Vadócz és Pintér személyében két magyar játékos is tagja a világ egyik legerősebb pontvadászatának. Az erőltetett menet szombaton kezdődik, és de jó, hogy kezdődik…
Athletic Bilbao Érkezett: Bielsa (edző), Herrera (Zaragoza) Távozott: Caparrós (edző), Ion Vélez (Girona), Balenziaga (Valladolid), Urko Vera, Díaz de Cerio (Numancia), Ustaritz (Betis) Íñigo Pérez, Zubiaurre, Koikili Még érkezhet: Aduriz (Valencia)
Real Betis Érkezett: Chica (Espanyol), Amaya (Wigan), Mario (Getafe), Fabricio (Valladolid), Matilla (Villarreal), Jefferson Montero (Villarreal), Ustaritz (Athletic) Távozott: Belenguer, Odonkor (Dornberg), Israel (Xerez), Razak, Emaná (Al-Hilal), Juande Még érkezhet: Jonathan Viera (Las Palmas), Zé Castro (Deportivo), Zsigics (Birmingham)
RCD Espanyol Érkezett: Albín (Getafe), Didac (Milan), Coro (Osasuna), Zeegelaar (Ajax), Moreno (Alkmaar) Távozott: Osvaldo (AS Roma), De la Peña (visszavonult), Callejón (Real Madrid), Chica (Betis), David García (Girona), Iván Alonso, Duscher, Molina (Huesca), Román Martínez (Tigre), Ángel Martínez (Blackpool), Juanjo Ciércoles (Sabadell), Adrián Luna (Nástic) Még érkezhet: Carlos García (Almería)
Getafe Érkezett: Luis García (edző), Lopo (Depor), Rodríguez (Depor), Lacen (Racing), Diego Castro (Sporting Gijón), Moyá (Valencia), Albertazzi (Milan), Sarabia (RM Castilla), Míchel (Birmingham), Güiza (Fenerbahce), Valera (Atlético), Masilela (Maccabi) Távozott: Míchel (edző), Arizmendi (Neuchatel), Manu del Moral (Sevilla), Albín (Espanyol), Marcano (Olympiakosz), Víctor Sánchez (Neuchatel), Mario (Betis), Parejo (Valencia), Boateng (Dnipro), Kas (Bursaspor), Pallardó (Levante) Még érkezhet: Rubén Pérez (Deportivo)
Granada Érkezett: Fran Rico (RM Castilla), Pamarot (Hércules), Benítez (Udinese), Siqueira (Udinese), Romero (Udinese), Cortés (Hércules), Mollo (Monaco), César (Benfica), Ribeiro (Udinese), Martins (Benfica), Yebda (Benfica) Távozott: Collantes (Cartagena), Juande (Betis), Óscar Pérez (Cádiz), Jonathan Granada, Carlos Calvo (Hércules), Felipe Sanchón (Hércules), Párraga (Real Murcia), Mensah (Evian), Alex Cruz (Sabedell), Corrales (Las Palmas), Ikechi (Cádiz) Még érkezhet: Pape Diakhaté (Dinamo Kijev), Franco Jara (Benfica)
Levante Érkezett: Ignacio Martínez (edző), Farinós (Hércules), Barkero (Numancia), Navas (Albacete), Pedro López, Xavi Torres (Málaga), Aranda (Osasuna), Del Horno (Valencia), Cabral (Arsenal de Sarandi), El Zhar (Liverpool), Kone (Sevilla) Távozott: Caicedo (Lokomotiv Moszkva), Luis García (edző), Xisco Nadal, Cerra (Córdoba), Reina (Cartagena), Jefferson Montero (Villarreal), Wellington (Arsenal), Xisco Muñoz (Dinamo Tbiliszi), Stuani (Reggina), Miguel Pérez, Gorka, Robusté (Xerez) Még érkezhet: –
Real Mallorca Érkezett: Hemed (Maccabi), Calatayud (Hércules), Chico (Genoa), Cáceres (Tigre), Zuiverloon (WBA), Alfaro (Sevilla) Távozott: Trejo (Sporting), Rubén (Osasuna), Ayoze (Deportivo), Lux (Deportivo), Sergi Enrich (Recreativo), Corrales (Granada), Webó (Eskisehirspol), Ximo Navarro (Recreativo) Még érkezhet: Aduriz (Valencia), Valera (Atlético), Gum (Fluminense), Chico (Genoa), Lago, Mallo (Celta), Bangura (AIK Stockholm)
Osasuna Érkezett: Bertrán (Tenerife), Rubén (Mallorca), Ibra (Numancia), Nino (Tenerife), Andrés (Huesca), Echaide (Huesca), Raitala (Hoffenheim), Raúl García (Atlético) Távozott: Soriano (Almería), Pandiani, Josetxo, Coro (Espanyol), Monreal (Málaga), Nacho Zabal (Numancia), Aranda (Levante), Camuñas (Villarreal), Galán (Kilmarnock), Jokin Esparza (Huesca) Még érkezhet: Armenteros (Sevilla), Roberto Lago (Celta), Lamah (Le Mans)
Racing Santander Érkezett: Cúper (edző), Bedia (Salamanca), Picón (Pontevedra), Acosta (Sevilla), Stuani (Reggina) Távozott: Marcelino (edző), Coltorti (Laussane), Pinillos, Iván Bolado (Cartagena), Giovani (Tottenham), Lacen (Getafe), Henrique (Palmeiras), Rosenberg (Werder Bremen), Tsziolisz (Siena), Brian Sarmiento (Estudiantes) Még érkezhet: Giovani (Tottenham), Ulloa (Almería), Menéndez (Lanús), Matías Giménez (Boca), Akpala (FC Bruges), Antonio Tomás (Deportivo) Rayo Vallecano Érkezett: Botelho (Arsenal), Sueliton (San José), Perea (Atlético), Michu (Celta), Jordi (Valladolid), Trashorras (Celta), Labaka (Real Sociedad), Pacheco (Liverpool), Tamudo (Real Sociedad) Távozott: Juli (Asteras), Coke (Sevilla), Armenteros (Sevilla), Yuma (Salamanca), De la Vega, Bryan Angulo (Atl. Baleares), Trejo (Mallorca), Amaya (Wigan), Salva (visszavonult), Borja García (Córdoba), Provencio (Getafe B), Quero (Córdoba) Még érkezhet: Pulido (Atlético), Jonathan Viera (Las Palmas), Iago Falqué (Juventus)
Real Sociedad Érkezett: Montanier (edző), Viguera (Nástic), Mariga (Inter), Carlos Vela (Arsenal) Távozott: Albistegui (Logroñés), Lasarte (edző), Diego Rivas (Hércules), Labaka (Rayo), Tamudo (Rayo) Még érkezhet: Beausejour (Birmingham), Sambou Yatabaré (Cannes)
Sporting Gijón Érkezett: Trejo (Mallorca), Ricardo (Tenerife), Suárez (Defensor), Castro (FC Porto) Távozott: José Ángel (AS Roma), Diego Castro (Getafe), Javi Poves (visszavonult), Sastre (Huesca) Még érkezhet: Armenteros (Sevilla), Vicente Gómez (Las Palmas)
Real Zaragoza Érkezett: Micael (Atlético Madrid), Mateos (Real Madrid), Abraham (Barcelona B), Edu Oriol (Barcelona B), J. Carlos (RM Castilla), Juárez (Celta), Roberto (Benfica), Zuculini (Genoa), Barrera (West Ham) Távozott: Ander (Athletic), Gabi (Atlético), Edmilson (Ceará), Sinama (Sporting Club), Jorge López, Lanzaro, Marco Pérez, Diogo, Jarosik, Bertolo (Palermo), Boutahar, Ndaw (St. Etienne), Goni (Cartagena) Még érkezhet: Hugo Almeida (Besiktas), Jonathan (Barcelona B), Ulloa (Almería), Javi Guerra (Valladolid), Pedro León (Real Madrid)
Tóthpál Zoltán
Spanyol bajnokság beharangozó, 3. rész
A spanyol bajnokságot felvezető sorozatunk első részében bemutattuk a két óriást, majd a lehetséges trónkövetelőket is nagyító alá helyeztük. Most az összes többi, eddig kimaradt csapat következik, hogy bebizonyítsuk, a spanyol bajnokság nem csak Barcelona és Real Madrid.
Ezek is érdekelhetnek
Hozzászólások
Történet a fénykép mögött
Meccsek, amik...
Du ju szpík futball?
Még ne oltsd le a lámpát!
technika
Költők, írjatok verseket!
Kérdezd meg pacekba!