A bécsi derbi kifejezés még az ötvenes években jött használatba az 1,7 milliós lélekszámmal bíró városban.
A gyökerek A két klub közti intenzív rivalizálás régre nyúlik vissza. A Rapidot 1898-ban alapították, mint a külváros munkásosztályának csapatát, amíg az Austria a belvárosi burzsoázia tradicionális képviselője, anno még intelligenciateszthez is kötötték a klubhoz való felvételt. És bár Hietzing kerülete ad otthont mindkét csapatnak, komoly érzelmi feszültség övezi találkozóikat. A Rapid volt az állandó bajnok az első időkben, az Austria első bajnoki győzelmére a húszas évek közepéig várni kellett. Az első meccs 4–1-es Rapid győzelmet hozott 1911-ben, már ekkor nyilvánvaló volt, hogy itt többről van szó, mint bajnoki pontokról.
Tények és számok
Ha minden eddig lejátszott meccset veszünk, a bécsi riválisok több mint 400 alkalommal keresztezték egymás útját. Ebből nagyjából 300 volt tétmeccs, azaz liga, kupa, vagy szuperkupa találkozó. Összességében a Rapid zöldjei állnak jobban. A Rapidé a leghosszabb győzelmi sorozat is a derbik történetében, bár ez nem tegnap volt, 1911 és 1917 között a zöldek zsinórban 11 bajnokit nyertek meg. A zöldek leghosszabb veretlenségi sorozata már majdnem tegnap volt, 1996 és 2000 között 17 meccsen át tartott. Igaz ezután már inkább az Austriának állt a zászló, 2001 és 2005 között ők hoztak 17 bajnokit veretlenül. Általánosságban elmondható, hogy a bécsi revü gyakran hozott bőséges gólzivatart. A legnagyobb győzelem a kezdeti időkre datálható, 1916-ban a Rapidnak sikerült 9:0-ra elporolni riválisát. Az Austria büszkélkedhet egy meglehetősen emlékezetes 8:4-es sikerrel 1930-ból, de tíz évvel később a Rapid szerzett egy 9:2-es győzelmet. Amikor a háború alatt 43-ban játszott a két csapat, a Rapid nyert 10:1-re, a legtöbb gól azonban egy 1950-es mérkőzésen esett, amikor a zöldek 7:5-ös diadallal zártak. Az 1968/69-es szezon óta, a páros 150 tétmeccset játszott. Az Austria azóta 56-szor nyert, a Rapid 45-ször, 49 alkalommal végeztek a felek döntetlenre.
Városi legendák Ekkora téthez és presztízshez persze nem meglepő, hogy szép számmal akad mit kirakni a fiktív vitrinbe. Mathias Sindelar, aki az alpesi köztársaság történetének egyik legnagyobb nevű játékosa volt. Illusztris karriere során akkor lett először és utoljára lezavarva a pályáról, amikor hevesen megtépázta a rapidista Johan Luef fülét. Hasonló dolgot követett el Bimbo Binder is. Ezen az incidensnek azonban nem kirívó eseménye a meccsnek, akkor ugyanis 5–0-ás Austria vezetésnél azért lett vége a meccsnek mert az ötödik zöldet is ki kellett állítani, így túl kevesen voltak a pályán.
A mai helyzet
Idén inkább a Rapidnak áll a zászló. Jelenleg másodikak a tabellán. A bécsi páros mindenestre azonos pontszámmal nézi a Salzburg hátát, és mindkettejüknek komoly harcot jelent sóváriakkal való lépéstartás. Ráadásul az eddig remek tavaszt futó Sturm Graz ott liheg a sarkukban, mindössze egyetlen pont a hátránya, így a vereség megengedhetetlen opciónak számít mindkét oldalon. Az ütközet tehát vasárnap lesz, 17,500 fős teltház várható a Rapid Gerhard-Hanappi-Stadionjában, fontosak a pontok, fontos a gólarány, fontos a presztízs. Ez egy fontos mérkőzés lesz.
Rapid Wien–Austria Wien: a bécsi derbi
Vasárnap a Rapid Wien és az Austria Wien 292. alkalommal találkozik a bajnokságban. A csata tehát régóta zajlik az osztrák főváros feletti uralomért.
Ezek is érdekelhetnek
Hozzászólások
Történet a fénykép mögött
Meccsek, amik...
Du ju szpík futball?
Még ne oltsd le a lámpát!
technika
Költők, írjatok verseket!
Kérdezd meg pacekba!