Giancarlo Abete, az olasz szövetség elnöke személyesen nyújtotta át Nyonban a pályázati anyagot az UEFA elöljáróinak. A dokumentum ezer oldalnyi terjedelemben foglalja össze, miért Olaszország lenne a legjobb házigazda. További ezerháromszáz oldal szerződéseket tartalmaz valamint kétszázötven A3 méretű és száz A4 méretű térképet is csatoltak a pályázati anyaghoz.
Tizenkét olyan várost neveztek az olaszok, melyek mérkőzéseknek adhatnának otthont. Bari, Cagliari, Cesena, Firenze, Milánó, Nápoly, Palermo, Párma, Róma, Torino, Udine és Verona lehet EB-helyszín, ha a döntéshozók az olasz pályázat mellett voksolnak.
Itália eddig egyszer volt EB-házigazda, 1984-ben. Az 1990-es olaszországi VB óta nem rendeztek ilyen nagy horderejű tornát csizmaországban. Az akkori helyszínek közül a bolognai Renato Dall’Ara és genovai Luigi Ferraris stadion ezúttal kimaradt a listából. Bekerült azonban a jelenleg másodosztályú Cesena stadionja valamint a pármai Ennio Tardini.
A helyszínek kiválasztásánál fontos szempont volt a jelenlegi stadion mérete és állapota, az infrastrukturális fejlettség, a közlekedési viszonyok, a kulturális adottságok és a futballtörténelemben betöltött szerep, ugyanakkor az olasz szövetség arra is gondolt, hogy a helyszínekkel az egész országot lefedjék. Fontosnak tartották, hogy a sokszor hátrányt szenvedő déli tartományok valamint Szicília és Szardínia szigete is részesülhessen a kontinens-léptékű élményből.
Három városban, Cagliariban, Torinoban és Palermoban teljesen új stadion építését tervezi a benyújtott pályamunka. Cagliari Sant’Elia stadionját még 1970-ben építették. Jelenleg 23500 ülőhellyel rendelkezik. 1989 és 2002 között folyamatos átépítésekkel toldozták-foltozták. A mostani pályázat teljes bontást javasol és helyére Karalis Aréna néven egy 21. századi pompás létesítményt képzel el 30600-as befogadóképességgel. Torinóban az 1990-es VB egyik helyszíne, a hetvenezres Delle Alpi már évek óta használaton kívül áll. Jelenleg a város mindkét csapata a Stadio Olimpicoban játsza meccseit. Az 1934-es világbajnokságra épült, akkor még Benito Mussoliniről elnevezett létesítmény adott otthont a 2006-os téli olimpia rendezvényeinek is. A 2010/2011-es szezontól kezdve Stadio Grande Torino néven ismét új életet kezdhet az öreg stadion, ugyanis a tervek szerint ettől fogva már kizárólag a bikák otthona lesz. A városi rivális Juventus már új, saját stadionjában kezdi meg a szezont, melynek látványterveit már korábban – a mostani EB-pályázattól függetlenül – bemutatta saját hivatalos honlapján a torinói csapat.
Palermoban egy hatalmas sziklafal ölelésében fekszik a 37ezres Renzo Barbera stadion. Az EB-pályázat ezt a létesítményt nem bántaná, hanem teljesen új területen, a város ZEN-negyedében emelne új szentélyt Stadio di Palermo néven, harmincötezer fedett férőhellyel, 56 skybox-szal, üzletekkel kiegészítve. A többi nevezett stadion esetében is komoly szerkezeti beavatkozásokra van szükség. A legfontosabb feladatok közé tartozik a nézőterek lefedése, az atlétikai pályák megszüntetése vagy minimalizálása, a VIP-helyek és skybox-ok kiépítése.
A nevezést benyújtó két másik ország közül Franciaország korábban már kétszer (1960, 1984) látta vendégül a kontinens legjobb csapatait, Törökország viszont első ízben lehetne házigazda. A 2016-os Európa-bajnokságon először szerepelhet 24 válogatott. A 2012-es Lengyelország és Ukrajna által szervezett tornára csak 16 csapat kvalifikálhatja magát.
Olaszország benyújtotta pályázatát a 2016-os EB-re
Olaszország, Franciaország és Törökország verseng a 2016-os labdarúgó Európa-bajnokság rendezési jogáért. Az UEFA május 28-án hirdeti ki a győztest.
Ezek is érdekelhetnek
Hozzászólások
Történet a fénykép mögött
Meccsek, amik...
Du ju szpík futball?
Még ne oltsd le a lámpát!
technika
Költők, írjatok verseket!
Kérdezd meg pacekba!