Csányi Sándor, az MLSZ elnöke (fotó: FourFourTwo)
A FourFourTwo magazin legfrissebb, áprilisi számában nagyterjedelmű, exkluzív interjút közöltünk az öt éve hivatalban lévő MLSZ-elnökkel, Csányi Sándorral.
A Csányi-interjúnk nyitó oldala
Szöllősi György főszerkesztő egyebek mellett feltette neki a következő kérdést is:
És van remény? Mert szerintünk mindaddig, amíg a futball társadalmi megvetettsége, elszigeteltsége miatt a tehetséges gyerekek szüleinek nagy többsége mindent megtenne, hogy ne legyen futballista a gyermeke, és ha mégis elengedik őt az edzésre, az ott uralkodó légkör és színvonal miatt hamarosan elmegy a kedve a sportágtól, nos mindaddig, amíg ez az általánosan jellemző, addig nincs is értelme kiválasztásról, képzésről, versenyről, akadémiáról beszélni, mert pusztán egy kontraszelektált világ termeli magát – már megint – újra, minden eddiginél több pénzből.
Erre a kérdésre Csányi Sándor azt felelte:
"Hadd kezdjem a nekünk legfontosabb tényekkel. Megduplázódott, 230 ezer a regisztrált játékosok száma. Hatszáznyolcvan pályát újítottunk fel, közel ötszáz új pályát építettünk, amelynek negyede normál méretű nagypálya, miközben 7300-ról 10 500-ra nőtt az MLSZ bajnokságaiban részt vevő csapatok száma, amiben a versenyzés költségeit nagy részben átvállaló politikánknak is része van. Meredeken nő a női és a futsaljátékosok száma. Túl azon, hogy ezeket az impozáns adatokat látjuk, hihetetlenül feldobja az embert, amikor új pályát avathat, amikor olyan településen indul újra a futballélet, ahol évek óta nem volt hivatalos csapat. A futball közösségszervező ereje országszerte egyre több helyen mutatkozik meg. Mert minden új pálya egy héten belül benépesül, nem lehet többé szabad időpontot kapni ezeken az új sporttelepeken, vagyis nem kidobott pénz, amit az infrastruktúrára fordítunk. És amint említettem, a mennyiségi növekedést most kell minőségi javulásba fordítanunk. Felismertük, hogy a hat és tizenkét év közötti gyerekek képzése kulcsfontosságú, miközben ezen a területen a legégetőbb a szakemberhiány. Nem vitatom a gyerekekkel foglalkozó kollégák lelkesedését, de ez ma már nem elég, megalapozott pedagógiai, szakmai ismeretekre van szükség, mindenkinek meg kell újítani az alapszintű, D-diplomát, és ebben a kategóriában bevezettük a C-licencet, csak ennek birtokában lehet gyerekek futballedzője ezután bárki. Megragadott a Pécs horvát edzőjének, Robert Jarninak a nyilatkozata, amikor azt mondta a Nemzeti Sportban, hogy a gyerekeket hagyni kell focizni, görcsös légkörben, üvöltöző edzők között nem lehet felszabadultan futballozni és megszeretni a játékot."
A Csányi Sándorral készült nyolcoldalas exkluzív interjúnkért és a többi, 130 oldalnyi tömény futballtartalomért keresd a FourFourTwo magazin legfrissebb, áprilisi számát az újságárusoknál!