Február 11-én új a Chello Central Europe új gyártóbázisán tartott sajtótájékoztatót a Sport Televízió. A hivatalos esemény után a sportcsatorna főszerkesztőjével, Máté Pállal beszélgettünk.
Ősszel csaknem tíz év, 2003 után tért vissza a Sport Televízió képernyőjére a Bajnokok Ligája, ma pedig már az első tavaszi meccs jön. Mit jelent a BL a csatorna életében, szakmai és gazdasági szempontból? Gazdasági szempontból erről talán a Chello vezérigazgatója, Málnay B. Levente tudna többet mondani, én szakmailag azt tudom csak hangsúlyozni: óriási szakmai presztízs nekünk, hogy sikerült újra megvásárolnunk a Bajnokok Ligája közvetítési jogait, és különösen fontos, hogy a legjobb keddi mérkőzés a Sport 1-en van. A BL az európai, de mondhatom, hogy a világ klubfutballjának csúcsa, és hogy a mérkőzések nálunk láthatóak, annak fontos üzenete van.
Most a nézők szavazhattak, hogy a Celtic-Juventus és a Valencia-PSG meccsek közül melyik kerüljön képernyőre február 12-én. Máskor is a mi kezünkben lesz a döntés? Nem, eddig sem a nézők szavaztak, mert korábban mindig sikerült eldöntenünk, melyik az érdekesebb, izgalmasabbnak ígérkező összecsapás. Most viszont nagyon sok érv szólt mindkét találkozó mellett, ilyen-olyan szempontból mindkettő nagyon jónak ígérkezik. Ezért most a közkívánatot hívtuk segítségül, és ha a jövőben is ilyen dilemma előtt állunk, akkor is így teszünk majd.
A többek között a Magyar Labdarúgás Fórumán is kommunikált adatok szerint az NB I a Sport TV zászlóshajója, még a spanyol bajnoki meccseknél is jobb nézettségi adatokat produkál. A FourFourTwo online kiadásánál viszont – ahol mi is mérni tudjuk a kattintásszám és a hozzászólások alapján az érdeklődést, azt tapasztaljuk: a mai fiatalokat a magyar futball a külföldihez képest alig-alig vonzza. Nem tart a Sport TV a változó trendtől? Én is szoktam kérdezgetni a húsz és tizennyolc éves lányaimat, hogy baráti, ismerősi körükben milyen a magyar futball megítélése, egyáltalán mennyire téma a magyar foci, ez alapján is tisztában vagyunk azzal, hogy a mai fiatalok abban a nehéz helyzetben vannak, hogy lényegében a nyolcvanas évek közepe óta, tehát bő két és fél évtizede szinte semmilyen sikerélménye nincsen nemzetközileg a magyar futballnak, ezért nincs igazán mozgósító ereje. Nem állítom, hogy a Sport TV magyar meccsei a fiatalok körében a legnépszerűbbek. Hogyan lehetne sokkal vonzóbbá tenni, tömegeket megmozgatni? Nagyon sokat segíteni egy világbajnoki részvétel! Azt mondom, jussunk ki Rióba, és mindjárt más lesz a sportág presztízse idehaza. Akármilyen eredményt is érnénk el a világbajnokságon, a kijutás és a torna között eltelik csaknem háromnegyed év, amit nagyon jól ki lehetne használni a sportág népszerűsítésére, hiszen két és fél évtizede erre várunk. Újra téma lenne a magyar futball a kereskedelmi csatornák híradóiban, a szappanoperákban, a közéletben. A vasárnap esténként jelentkező Harmadik Félidő is azt a célt szolgálja.
Máté Pál január 16-án a Magyar Labdarúgás Fórumán szemlélteti a nézettségi adatokat
Hosszú évtizedeken át alapvető volt, hogy a sportnapilapból akkor nem marad remittenda, ha a Fradi van a címlapon. Ma már a stadionok nézőszáma alapján nem ennyire egyértelmű a Ferencváros kimagasló népszerűsége, de mit mutatnak a tévés nézettségi adatok? A Fradi-meccsek nézettsége abszolút kimagaslik? Még mindig a Fradi a legnépszerűbb csapat a szurkolók és a tévénézők körében, de korántsem kimagasló módon. Nem szakad szét a mezőny, egy-két százaléknyi különbség szokott általában lenni a Fradi és a Fradi-meccsek javára. Ha a Pápa vagy a Kaposvár játszik, az is jelentős nézőszámot eredményez, a Barcelona és a Real Madrid találkozóit leszámítva bármelyik magyar bajnokit többen néznek meg, mint egy spanyolt. A Fradi mellett a Diósgyőr, az Újpest, a Debrecen, a Videoton és a Győr is nagyon népszerű, és ha ezek a csapatok játszanak egymással, gyakran nagyobb nézőszámot hoznak, mint egy szimpla Fradi-meccs.
Január elsején elindult a Sport 1 HD adása. Magyar meccseket is közvetít majd HD-ben a csatorna? Igen, ha nem is nagy számban, de fogunk adni magyar meccseket. Például Győrből nagyon érdemes, mert ott olyan körülmények vannak, olyan kameraállások, hogy nagyon látványosan lehet HD-ben közvetíteni.
A világban hódít a streames meccsnézés és egyre több szakcikk szól arról: az internetes meccsnézésé a jövő. Van-e oka aggódni a Sport TV-nek a streamek előretörése miatt, illetve a nézőszámra gyakorolt-e már ez a jelenség bármilyen hatást? Egyelőre nem, számunkra ez nem valós probléma még, nem is foglalkozunk nagyon a streamekkel. Nekünk sokkal fontosabb egyelőre a vetélytársakra figyelni, mert ami igazán visszaeséshez vezethet, az a piaci jogok szegmentálása ezen az egyébként is nagyon szűk piacon. Minden sportcsatornánál van most néhány nagy bajnokság, és a nézőnek sokszor választania kell az azonos időben sugárzott tartalmak közül.Mi nem mondjuk azt, hogy azért válasszon minket, mert mi vagyunk a Sport TV, bízunk abban, hogy a néző a tartalom alapján dönt, és ezért választ minket. Interjú: Bodnár Zalán
Máté Pál: Óriási szakmai presztízs a csatornának, hogy visszatért a BL!


A Sport Televízió főszerkesztője is nagy izgalommal várja a keddi Celtic-Juventus BL-meccset, ahol debütál a csatorna új stúdiója is.
Ezek is érdekelhetnek
Hozzászólások
Történet a fénykép mögött
Meccsek, amik...
Du ju szpík futball?
Még ne oltsd le a lámpát!
technika
Költők, írjatok verseket!
Kérdezd meg pacekba!