Ihász Kálmán egykori Vasas-klasszis, a Focisegély Alapítvány kuratóriumi elnöke
Korábban mi is beszámoltunk róla: immár két éve működik a Magyar Labdarúgó-szövetségben a Focisegély Alapítvány, amely anyagi támogatásban részesíti a nélkülöző vagy betegséggel küzdő egykori futballistákat. Az alapítvány négytagú kuratóriuma – amelynek elnöke Ihász Kálmán olimpiai bajnok labdarúgó, tagjai: Garaba Imre 82-szeres válogatott labdarúgó, Faragó Richard, a Sport Televízió kommentátora és dr. Borbély Zoltán, az MLSZ jogi igazgatója és szóvivője – azokat az elsősorban volt válogatott vagy nagyszámú NB I-es mérkőzést játszott futballistákat segíti anyagilag, akik szociális vagy egészségügyi gondokkal küzdenek.
Eddig 68-an kaptak egységesen 350 ezer forintos támogatást, afféle gyorssegélyt. „Nem a nevek a fontosak, de megemlíthetjük, hogy támogattuk már a legidősebb válogatott labdarúgót, segítettük Dzurják József gyógykezelését, az egykori ezüstcipős Fekete Lászlót, a tegnap hatvanéves Várady Bélát is – mondta a fourfourtwo.hu-nak Borbély Zoltán. – Speciális eset a diósgyőri Rakaczki Bencéé, aki ugyan nem visszavonult veterán, de súlyos betegsége miatt égető szüksége volt a segítségre, ezért kiterjesztettük rá is a támogatást. Sokszor valóságos emberi drámák zajlanak le a szemünk előtt és nagyszerű érzés segítséget nyújtani a rászoruló, egykor nagyszerű sportembereknek.”
A karitatív célra felhasznált összeg azokból a befolyó büntetésekből tevődik össze, amelyeket az MLSZ Fegyelmi Bizottsága a különböző vétségek miatt ró ki a klubokra – vagyis például a szurkolói rendbontások ily módon, bármilyen furcsa, jótékony célt szolgálnak.
Borbély Zoltántól azt is megtudtuk: a kuratórium döntéseit 90 százalékban egyhangúlag hozza meg és a támogatás elnyeréséhez kérelmet kell benyújtani, ajánlóval együtt. Elméletileg előfordulhat, hogy valaki több alkalommal is részesül a támogatásból, olykor pedig el kell utasítani egy-egy kérelmet, mert az illető sem válogatott futballista nem volt, sem kellő számú mérkőzést nem játszott az NB I-ben. Arra is van példa, hogy nem csupán játékosok, hanem a magyar futballért sokat tett, legendákat, generációkat kinevelő edzőnek ítélt meg támogatást a kuratórium.
„Fontos hangsúlyozni, hogy ezt rokonok nem igényelhetik, kizárólag élő labdarúgók jogosultak a támogatásra – mondja Borbély Zoltán. – Különösen sok kérelem érkezik olyan városokból, ahol egykor virágzott a futballkultúra, mint Salgótarján, Ózd, Komló, de nagyon aktív Győr vagy Diósgyőr is, és sok egykori ferencvárosi és újpesti labdarúgót is támogattunk már.”
A beérkező kérelmeket a kuratórium nagy körültekintéssel és empátiával bírálja el, fokozottan ügyelve arra, hogy az érintett egykori sportolók személyiségi jogai ne sérüljenek.
„Óriási öröm segíteni ezeken az egykori játékosokon, köztük sok korombeli futballistán, akikkel a pályán is sokszor találkoztam, és akik most olyan súlyos anyagi helyzetben vagy egészségügyi állapotban vannak, hogy igazán rá vannak szorulva erre a támogatásra – mondta a fourfourtwo.hu-nak Ihász Kálmán, egykori Vasas-klasszis, a kuratórium elnöke. – Amikor felkértek erre a tisztségre, nagy örömmel vállaltam és lelkesen végzem a dolgom immár két éve. Sajnos nagyon sok elfeledett régi nagy játékos van, akinek ma a mindennapi élelmiszer megvásárlása is gondot okoz. Épp pár perce hívott hálálkodva egyikük, aki karácsony előtt kapott támogatást, és mondta, hogy nagyon spórol vele, beosztja, és mennyire hálás, de egyébként is szívszorító, hogy mindenki, akinek segíteni tudunk, milyen hálával fogadja az adományt. Már csak ezért is megéri csinálni, hogy az ő szemükben ezt az örömöt láthassuk.”
Bodnár Zalán