A napokban számolt be a Kisalföld.hu arról, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökéhez fordul Drescher Ottó, az MTE 1904 elnöke, mert úgy érzi: az ausztriai elszívóerő miatt hasztalanná válhat utánpótlásképzésük (Kisalföld, 2010. december 20.). Ott öt ifista játékos jelezte távozási szándékát ausztriai kiscsapatba, mellyel veszélybe került az U19-es csapatuk bajnokságbeli indulása. Kiderült: ez a gond nemcsak a mosonmagyaróvári klubot, hanem szinte az egész régió egyesületeit érinti. Csiszár Ákos, az SC Sopron elnöke szerint bő egy éve kezdődött eme folyamat, miután az osztrák szabályok szerint a 18 éves koruk előtt kikerült futballisták nem számítanak külföldi játékosnak.
„Nálunk is hasonló a helyzet, mint az MTE 1904-nél. Nyolc hónappal ezelőtt emiatt levelet is írtam a Magyar Labdarúgó Szövetségnek: azt válaszolták, hogy nem tudnak segíteni az ügyben. Nemrégiben kilenc tizenhét éves ifistát vittek el osztrák klubok a csapatunkból. Emiatt csak annak köszönhetően tudtunk elindulni a kiemelt csoportban, hogy a szombathelyi Illés Akadémia hat játékost kölcsönadott. Megjegyzem: ki is estünk. Most éppen három fiatal készül Ausztriába: többségük falusi csapatokba kerül, s nem sokkal később visszajön. Úgy próbáltunk védekezni a tendencia ellen, hogy az összes játékossal szerződést írattunk alá, hogy aki külföldre (de nem egy nagy hírű ottani futballakadémiára) szeretne igazolni, az fizesse ki a klubunknak a nevelési díjat. Erre még nem akadt példa, arra azonban igen, hogy egy osztrák egyesület fizetett egy játékosunk után. Ez azonban messze nem fedezi az évek alatt a fiatal futballistánkra fordított összeget. Ráadásul, ha többen elmennek egy korosztályból, azokat fiatalabbakkal pótoljuk, akkor pedig abból a korosztályból fogynak el a focisták. Szakmailag nem tartom jó lépésnek, ha valaki osztrák kiscsapatba igazol. Más kérdés, ha mondjuk a Rapid Wien Akadémia hívja a futballistánkat: ez esetben még segítek is neki az odaszerződésben. Tudomásom szerint egyébként már Szombathelyen is gondot okoz az osztrák elszívóerő. Összességében maximálisan egyetértek az MTE 1904 elnökének álláspontjával, s támogatom törekvéseiben" – mondta Csiszár Ákos.
A Mosonmagyaróvári Ifjúsági Torna Egyesület (MITE) utánpótlásszakágának vezetője, Tiba Zoltán is hasonló véleményen van. „Az elmúlt évben az U13-as korosztályunk nyolc-kilenc legjobb játékosát – akik az MTE 1904-ben futballozhattak volna tovább – vitték el osztrák klubok. Itt heti négy-öt edzésen vettek részt, egy ottani kiscsapatban jóval kevesebbet tréningeznek. A gyerekeket megszédíti, ha mondjuk száz eurót kapnak odakinn, ám kisebb terhelésnek vannak kitéve, s ez hatással lehet a fejlődésükre" – mondta.
A miniszterelnöknek is eljuttatják a levelet. Drescher Ottó, az MTE 1904 elnöke elmondta: jó néhány megyei klub támogatta a Magyar Labdarúgó Szövetségnek elküldött levelükben megfogalmazottakat. „A levelet Nagy István mosonmagyaróvári országgyűlési képviselő Orbán Viktor miniszterelnöknek is elviszi majd. Sajnos nálunk már az a veszély is fenyeget, hogy korosztályos csapatunkkal nem tudunk kiállni a bajnoki mérkőzésekre. Így viszont a felnőttegyüttesünket is kizárhatják az NB III-ból. Úgy tudom, a Sopron mellett a Kőszeg csapatát is ťleraboltákŤ az osztrák klubok" – mondta. Hozzátette: egyetért a megyei labdarúgó-szövetség leköszönő elnökének azon véleményével, hogy a lehetséges megoldás, ha van is, túlmutat a megyei, sőt, minden bizonnyal a nemzeti szövetség hatáskörén.
(kisalfold.hu)
Lerabolja Ausztria az utánpótlást
Az SC Sopron és MITE egyetért az MTE 1904 kezdeményezésével: tőlük egész ifista korosztályokat vittek el határszéli osztrák futballcsapatok, Mosonmagyaróvárról például már 13 éveseket is.
Ezek is érdekelhetnek
Hozzászólások
Történet a fénykép mögött
Meccsek, amik...
Du ju szpík futball?
Még ne oltsd le a lámpát!
technika
Költők, írjatok verseket!
Kérdezd meg pacekba!