Budapestről kifelé Fradi-konvojba keveredtünk. És bár a zöld pólónknak köszönhetően barátságosan integettek, mi tudtuk, hogy nem egy irányba megyünk. Ők Fehérvár felé, a listavezető otthonába, mi meg Dunaújvárosba, a nyolcadik helye-zetthez igyekeztünk. De a… Fejér megyei harmadosztály nyolcadikjához.
Ahhoz képest, hogy otthon játszott a város csapata (a város csapata alatt jelen pil-lanatban a Dunapentele értendő), meglepő csend volt Újvárosban. Semmi tumultus a főutcán, a pékségben, sőt a kocsmában sem kellett sorban állni egy korsó sörért. Kocsival bejutni a stadionba is meglepően egyszerű és olcsó volt: 100 forint, számlával természetesen.
Az aréna mellett egy cigiző, szotyizó társaságot pillantottunk meg, büszkén mondták, hogy ők az ellenfél – a Nagylók. Nagylók 1103 lelkes kis falu Fejér megyében, Sárosd mellett. A szurkolók közül többen azzal a tudattal utaztak 35 kilométert, hogy a nemzetközi kupamecs-cseknek is otthont adó, az ország legjobb öt arénájának egyike közé tartozó Dunaferr-stadionban szurkolhatnak a csapatnak.
De nem! Mindannyiunk nagy bánatára a Dunapentele–Nagylók derbit nem a város húszezres, fedett nézőterű stadionjában tar-tották, hanem az edzőpályán. Hogy miért, az jó beszédtémát szolgáltatott a szurkolók-kal, akik padokról, a kerítésnek dőlve vagy a félig kész 20 (!) férőhelyes lelátóról nézték végig a sportos mulatságot.
A Nagylók nem ijedt meg az oroszlán barlangjában. Mellette sem. Már az első percekben megszerezte a vezetést, és nagy iramot diktált a megszeppent Pentelének. A fickós zöldek egymás után vezették a veszélyesebbnél veszélyesebb támadásokat a csikócsapatnak számító penteleiek ellen. A Dunaújváros belvárosáról, az alapító faluról elnevezett csapat két éve alakult. Körülbelül akkor, amikor a híres, egykor bajnok együt-tes, valahol az NB II-ben végleg bedobta a törülközőt. Lelkes amatőrökből áll, akik a Pálháza nagycsapatában nem jutottak szóhoz, és focizni szerettek volna.
Természetesen lókiaknak néznek minket, mégis mindenki közvetlen és beszédes. Elmondják, hogy akkor volt itt jó világ, amikor az Acél 21 nevű társaság a Szabó Johnnyval tolta a pénzt a sportba.„Azokban az években, az ezredfordulón, kézilabda-, foci- és hokibajnokságot is nyertek a mieink. Én vittem fel a birkózóin-kat Pestre, és annyira utáltak minket, hogy leköpködtek, mert nekik alig volt pénzük, nálunk meg dőlt a lé a Dunaferrből, volt itt zseton mindenre.
”Koncentrációs képességünket erősen rontotta az előttünk sasszézó partjelző hölgy, akibe a meccs végére teljesen szerelmesek lettünk. Arra jutottunk: lehet, hogy az utcán, civilben nem tűnne fel – ez a partjelző-egyenruha tökéletesen a nővér-keeffektus szerint bódítja el az inkognitós FFT-tudósítókat. Egyenruhás nő, nem kell ezen mit magyarázni. Ez az a partjelző, akinek a kedvéért játékosként tízszer is lesre futnánk, csak lássuk, ahogy emeli a zászlót! Mint megtudtuk, a Pálháza női csapatának játékosa, és az egyik Dunapentelében játszó srác barátnője. Ehhez képest gondolkodás nélkül „belengette” a hazaiak tizenhato-son belüli kezezését. A tizenegyesből a nagylókiak biztossá tették győzelmüket (0–2).
„A fiúk focizni szerettek volna, kértek, hogy csináljunk egy csapatot. Bementemaz önkormányzatba, és megkérdeztem, hogy adnak-e pénzt. Adtak. Így aztán belevágtunk. De hát itt mindenki amatőr. Én vagyok az edző és a menedzser a fiammal együtt” – árulja el a civilben fuvarozóvállalkozást vezető cég főnö-ke, miért vágott bele a csapatépítésbe. Mindezek mellett persze megszállott is. „Van olyan nap, hogy hat meccset is megnézek. Délelőtt végignézem az ifikét, délután egyet a tévében, egy felnőttet itt kint, aztán este levezetésként még kettőt a televízióban."
„Na, miért is nem a stadionban játszik a csapat? – tettük fel a sztenderd kérdést neki is. – Beleszólt a politika. Nem baj, holnap ikszelünk (a meccs a második választási forduló előtti napon volt, tehát egészen más jellegű ikszelésről lehetett szó), aztán két hét múlva már a stadion-ban játszunk.” Mosolyog. Arra, hogy a politikának és egy bizonyos pártnak ez miért volt érdeke, érdemben nem kapunk magyarázatot. „Csak leszóltak, hogy nem játszhatunk a stadionban. Pedig ott az igazi. Van hangosbemondó is, és a meccseket felvesszük videóra. Aztán utánavisszanézzük. Rendesen, a gólokat kétszer visszajátszva. Olyan, mintha egy Manches-ter-meccset nézne az ember!”
A helyszíni riportnak valamennyire része az a jelenet, amikor a két huncut FFT-tudósító illegálisan bemászik a magyar futball lelakatolt, kísérteties szen-télyébe, ahol tíz éve még magyar bajnoki címet ünnepeltek, és alkonyi fotósoroza-tot készít a dicsőséges gyepen. Sejtésünk szerint lesz még dunaújvárosi feltámadás. A tapasztalt megszállottság, valamint ez a lenyűgöző építmény, magába zárva sok-sok ember munkáját és lelkesedését: nem fogja hagyni magát, ebben biztosak vagyunk.
ELLENŐRI JELENTÉS
A PÁLYA ÁLLAPOTA: 4
A stadion ötös, de zárva van, az edzőpályára hármas osztályzatot tudtunk adni
LELÁTÓ: 1
Alkalmi székek + félig ledeszkázott vasvázas tribün
EREDMÉNYJELZŐ-TÁBLA: 5
Csak a stadionban van, de az ötös úgy is jár, hogy két éve be se kapcsolták
JEGYÁR: 5
Kocsival 100 forint, gyalog ingyen van
BIZTONSÁGI EMBEREK: –
Nem voltak, ha csak a két folyékony beszédű úr a kapunál, akik a főnökük meccsét jöttek megnézni
ILLEMHELY: 4
Még WC-papír is volt
HANGULAT: 4
A napozás legyőzte a hangos szurkolást. De elég jó volt
SZURKOLÓK VISELKEDÉSE: 4
Nosztalgikus és baráti
KLUBHÁZ+ÖLTÖZŐ: 4
Nyitott, minden tekintetben
BÜFÉ: –
A klubház éttermének a nyitvatartási rend szerint nem lett volna szabad zárva lennie
ÁTLAGOSZTÁLYZAT: 3.5
Közbeszólt a politika


Egy hajdan virágzó kultúra kápolnái és katedrálisai vallásüldözés után: a FFT bejárja a Kárpát-medence stadionjait és futballpályáit. Meglátogatttuk a nemrég magyar bajnok Dunaferr elhagyott stadionját.
Ezek is érdekelhetnek
Hozzászólások
Történet a fénykép mögött
Meccsek, amik...
Du ju szpík futball?
Még ne oltsd le a lámpát!
technika
Költők, írjatok verseket!
Kérdezd meg pacekba!