A Bajnokok Ligájából érkező csapatok
A legtöbb együttes sikerrel vette az első Európa-liga párharcát, az egyetlen „fentről” érkező kieső a román Unirea Urziceni, akik a – szintén a Bajnokok Ligájából kiesett – Liverpoollal szemben maradtak alul. Habár idegenben még sikerült kiharcolniuk egy reménykedésre okot adható eredményt, hazai pályán könnyedén legyőzte a románokat Rafa Benítez csapata.
A Rubin Kazany és a Marseille magabiztosan lépett át szerényebb képességű ellenfelén. Az oroszok az első meccsen eldöntötték a továbbjutás sorsát az izraeli Hapoel Tel-Aviv ellen, a franciák pedig a dán FC Köbenhavn ellen két 3–1-es győzelemmel kerültek a nyolcaddöntőbe.
A német bajnok Wolfsburg a Villarreallal vívott kiváló csatát. A Spanyolországban elért 2–2 után hazai pályán 4–1-re diadalmaskodott. Az Atlético Madrid drámai körülmények között kvalifikálta magát a nyolcaddöntőbe, Diego Forlán az utolsó pillanatokban lőtte tovább csapatát a Galatasaray ellen. A Juventus az Ajaxot, a Standard Liége pedig a Salzburgot ejtette ki.
Magyarok a pályán
Juhász Roland, Gera Zoltán, Dzsudzsák Balázs, Dárdai Pál. Ők négyen voltak érdekeltek az Európa-liga ezen szakaszában, ám négyük közül csak hárman léptek pályára, Dárdai Pál nem segíthetett csapattársainak, a Hertha pedig bajnoki formáját mutatta, és simán kiesett a Benficával szemben.
Juhász és az Anderlecht hazai pályán harcolta ki a továbbjutás, 4–0-ra győzték le az Athletic Bilbaót, Roland pedig góllal segítette csapatát. A válogatottból mellőzött Gera szintén gólt lőtt, a Fulham a címvédő Sahtar Doneckkel vívott kiegyenlített csatát, ám a végén honfitársunk örülhetett, egy góllal ugyan, de Geráék mentek tovább. Nehéz meccsek vártak Dzsudzsák Balázsra és a PSV Eindhovenre, hiszen a német Hamburg volt az ellenfél. Az első meccsen egy büntetővel nyert a német együttes, így a visszavágón mindenképp nyernie kellett a PSV-nek. Balázs sem akart lemaradni a többiektől, így ő is gólt szerzett, (egy bődületes bombát eresztett meg) ám gólja után 17 perccel megkapta második sárgáját, így a bíró kiállította. A PSV végül 10 emberrel is nyerni tudott 3–2-re, ám idegenben lőtt több góllal, a Hamburg a párosítás győztese.
Az elherdált előnyök, a Lille és a Panathinaikosz
Egygólos előnnyel várhatta a visszavágót az Everton, a Twente és a Brugge, végül mégis búcsúztak. Liverpool kékebbik fele egy félidőn át tartotta előnyét Lisszabonban a Sporting ellen, a második félidőben viszont hengereltek a portugálok és a sima 3–0-s győzelem nyolcaddöntőt ért. A Twente a Werderrel szemben vesztette el a hendikepjét, a németek szintén háromgólos különbséggel nyertek otthon. Nem hozott viszont ilyen sima második meccset a Brugge valenciai vendégjátéka. A spanyol csapat ledolgozta hátrányát, fordítani viszont nem tudott, így a 90 perc után jöhetett a hosszabbítás, ahol aztán Hernández duplája pontott tett a párharc végére, bár a spanyolok valószínűleg szívesen kihagyták volna a túlórát.
A 16 közé jutás egyik, ha nem a legizgalmasabb meccseit hozta a Panathinaikosz és a Roma párharca. Az odavágón Athénban a 83. percben még az olaszok vezettek, ám a görögök csodálatos hajrával megfordították a meccset és 3–2-re győztek. A visszavágón hamar vezetést szerzett a Roma Riise révén, ám a félidő utolsó öt percében három gólt szerzett a Pana, amivel igen kényelmessé vált a helyzetük. A második félidőben ugyan még lőtt egy gólt De Rossi, de ez csak a tisztes vereségre volt elég. A Fenerbahce hasonlóan, mint a másik török gárda, a Galatasaray, 3–2-es összesítéssel kiesett, ellenfele a Lille folytathatja tovább.
Nyolcaddöntők párosításai
(Első meccsek: március 11. Visszavágók: március 18.)
Hamburger SV (német) – Anderlecht (belga) Rubin Kazany (orosz) – Wolfsburg (német) Atlético Madrid (spanyol) – Sporting Lisszabon (portugál) Benfica (portugál) – Marseille (francia) Panathinaikosz (görög) – Standard Liége (belga) OSC Lille (francia) – Liverpool FC (angol) Juventus (olasz) – Fulham FC (angol) Valencia (spanyol) – Werder Bremen (német)
(vastaggal kiemelve a magyar érdekeltségű csapatok)